A°. 1895. N°. 8902. Eerste Blad. e g e ne n V6 e r t ig s t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgêYi odé. jBuitenlaiidsdie Berichten* DENEMARKEN. Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco pei* post, door het gehselo Etjk- 2,50. Afzonderlijke nommers- 0.10, BBBÊAB: BOÏS TRA AT ff O. Advertentieprijsvan 110 gewone regeis met inbegrip van eene Courantƒ1.10* Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K R IJ K. De president der republiek beeft met zijn vrouw en dochter een militair caroussel bijge woond ten voordeele van de soldaten op Madagascar. In de loge van den president woonden een reeks vorsten en verscheiden hoogwaardig heidsbekleders liet feest bij. In den ministerraad beeft Zaterdag de heer Hanotaux overlegging toegezegd der brief wisseling betreffende de tussclienkomst dei- drie mogendheden, in zake het eerste Chi- aeesch-Japanscbe vredesverdrag. Van de 43 erkende geestelijke ^reeni- gingen in liet departement der Seine, hebben zich 28 aan de betaling van het droit d'ac- croissement onderworpen. De 15 die zich verzetten, zijn meerendeels kleine vereeni- gingen behalve die van het Heilige Hart en van de Zusters der Maria-Hemelvaart. Van de 21 niet-erkende vereenigingen blij ven zich 10 verzetten. De senator Magnier, lid van den departe mentalen raad van Var en directeur van het dagblad Événement, is wegens het verkno pen van zijn invloed aan Reinach in zake den Zuiderspoorweg, veroordeeld tot een jaar gevangenis. De uitslag van het proces-Magnier heeft volgens de Fransehe bladen nogal opzien ge wekt. Na bet warme pleidooi van den ver dediger had ieder vrijspraak verwacht. De verdediger liet in zijn pleidooi o. a. door schemeren, dat de regeering en de politie Magnier hadden laten ontvluchten. Niet alleen had hij ongemoeid zijn woning kunnen ver laten, maar hij bleef nog een vijftal dagen In Frankrijk, voordat hij de Spaansche grens overtrok. Naar men zegt, is Magnier voornemens in appèl te komen. Eugen Wolff, de bekende correspondent van het Berliner TageUatt, die de verovering van Tananarive heeft bijgewoond, seint van 5 dezerDe koningin van Madagaskar blijft koningin. De eerste minister is gevangenge nomen. Generaal Duchesne beeft een bezoek gebracht bij de koningin. De Fransehe minis ter-resident op Madagaskar heeft het protec toraat over het eiland afgekondigd. De koningin heeft eene proclamatie uitgevaar digd, waarin zjj aan al hare onderdanen, die in de hoofdstad woonden, oproept om daarheen terug te keeren. De Fransehe regee ring verlangt geen schadevergoeding. De ge schillen zijn bijgelegdde oorlog op Mada gaskar is als afgeloopen te beschouwen. De Inneming van Tananarive is voornamelijk te danken aan de Fransehe artillerie. De Hova's verloren in het gevecht voor Tananarivo ver; scheiden honderden dooden. In de hoofdstad is alles rustig. De brigade-Metzinger zal wel dra naar Europa teruggaan. De brïgade-Boyron en de Fransehe marine-troepen blijven in garnizoen op Madagaskar. De gezondheids toestand der Fransehe troepen is goed. Een expeditie van wetenschappelijke man nen zal het land der Hova's gaan bezoeken om de waarde der nieuwe kolonie vast te stellen; er gaan ook eenige zendelingen mede. Ds expeditie zal in het begin van het vol gende jaar vertrekken, indien ten minste het Parlement de noodige fondsen toestaat, en een paar jaar op Madagaskar blijven. Generaal Duchesue heeft uit Madagaskar geseind dat hij een betrekkelijk gering aan tal en dan nog vooral inlandsche troepen te Emyrne zal laten. Al de overige troepen worden van af 20 October weer op Majunga gedirigeerd om daar ingescheept te worden. DUITS C H L A N D. Onlangs is in de Fransehe bladen weder liet verhaal opgedoken, dat vorst Bismarck in 1875 van plan was Frankrijk weder den oorlog aan te doen en dat keizer Alexander III van Rusland dit had belet. De IIami/, JSachr. herinnert dat reeds in 1S87 die legende in de IS or Id. AUg. Zeiig. is weeilegd en aan de kaak gesteld als een verdichtsel van prins Gortschakoff om zich in Frankrijk populair te maken. »Noch in 1875, noch in eenig ander jaar sedert 1871 tot nu toe zoo schreef in 1887 het offïcieuse blad heeft bij den keizer of zijne offieieele raads lieden een enkel oogenblik het voornemen bestaan Frankrijk aan te vallen." Het socialistisch lid van den Rijksdag Horn is, volgens de Vorw'drtswegens majesteits schennis tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld en dadelijk gevangengenomen, daar hij de verlangde borgstelling van 10,000 mark niet kon voldoen. De veelbesproken afgevaardigde dr. Haas meldt in een brief aan zijne kiezers, dat familie-omstandigheden hem dwingen het Rijksland te verlaten en zijn mandaat als lid van den Rijksdag neder te leggen. De Kóln. Zeitg. spreekt de hoop uit, dat de beide Lotharingsche geestelijker) Coihus en Neu mann ten spoedigste zijn Voorbeeld zullen volgen. Te Metz heeft zich, onder voorzitterschap van generaal Strempei, eene commissie ge vormd tot oprichting van een standbeeld voor prins Friedrich Karl. De keizer heeft zijne goedkeuring aan het plan gehecht. De uitslag der verkiezingen voor de Kamer van afgevaardigden in Saksen is, dat de nieuwe Kamer zal bestaan uit 44 conservatieven, 16 nationaal-liberalen, 14 sociaal-democraten, 6 leden der Fortschriit-partij en 2 antisemieten. De nationaal-liberalen wonnen 2 zetels, de vrijzinnige volkspartij verloor hare laatste 2. ENGELAND. Volgens de St. James Gazette heeft lord Salisbury een ultimatum gezonden aan de re geering van Venezuela. Daarin wordt genoeg doening geëischt voor het gevangennemen en wegvoeren van Engelsche onderdanen, en nog eens de voorwaarden vastgesteld tot regeling van het grensgeschil tusscben En geland en Venezuela. Inlichtingen, uit goede bron geput, beves tigen het bericht van de St. James Gazette over het ultimatum aan Venezuela. Het ulti matum zou door tussclienkomst van den cousul-generaal van Venezuela aan de regee ring van Venezuela gezonden zijn. Men verneemt ten aanzien van het door de regeering gestelde ultimatum dat de regee ring van Venezuela geen enkele verontschul diging of schadeloosstelling heeft aangeboden voor de gebeurtenissen van Januari, toen de Engelsche vlag was weggenomen en Engel sche onderdanen werden gevangengenomen en mishandeld. Lord Salisbury deelde aan -Venezuela mede, welk herstel van grieven door Engeland werd verlangddit schrijven heeft zijn bestemming nog niet bereikt, door tussclienkomst van den Venezuelaanschen con sul te Londen is verzonden, noch door eenige andere diplomatieke tussclienkomst. Het schrijven is vervat in krachtige termen, zoo als door de omstandigheden vereischt wordt. Engeland zal Venezuela niet toestaan de grens, bepaald door de rivieren Cuyuni en Amascare te overschrijden, maar zal in een arbitrage in zake liet grondgebied door Enge land verder dan die grens geëischt, toe stemmen. Aan de Daily Chronicle wordt uit Rome uit offieieele bron gemeld dat Engeland op Turksch grondgebied troepen aan wal zal zetten, indien het ontwerp van hervormingen voor Ai menie niet ten uitvoer wordt gelegd. De Italiaansche vloot heeft bevel gekregen om de krijgsbewegingen van Engeland te ondersteunen. De oud-minister, lord Rosebery, heeft bij de opening van een nieuw club-gebouw der liberalen te Scarborough daar een en ander maal liet woord gevoerd. Hij noemde daarin den eersten plicht oer liberale partij het kie zersvolk op te voeden, te ontwikkelen. Haar motto moest zijn, zeide hijt Educate, educate, educate AI had men de nederlaag geleden, daarom moest men toch niet alles afkeuren wat de partij, die overwonnen had, deed. En zoo verklaarde hij het toe te juichen, dat men den sultan tot toegeven had gedrongen. De groote hinderpaal voor alle degelijke hervorming is en blijft, volgens lord Rose bery, het huis der lords, zooals het nu is ingericht. De geleden nederlaag der liberalen weet hij voornamelijk aan het zich terugtrekken van Gladstone, een te uitvoerig programma en te veel wetten, die minder geheel Engeland raakten dan zekere ondeideelen des rijks. Vroeg of laat evenwel zou voor de liberale partij haar tijd wel wederkomen. De werkstaking op de scheepstimmerwer ven te Belfast breidt zich uit. Vrijdag heb ben weder 1000 man den arbeid neergelegd. Het aantal stakers bedraagt thans 7000. Uit Zanzibar wordt gemeld dat de kapitein Laurence nabij Gazi gesneuveld is aan het hoofd van een corps inlanders, dat tegen de opstandelingen was uitgezonden. Het lijk van den kapitein is in banden des vijands geble ven. De oorlogsschepen Phoebe en Swallow zijn vertrokken om de oproerlingen te tuch tigen, terwijl versterkingen zullen volgen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ver'uooging van de subsidie voor de bestrijding van longziekte onder het vee van 50,000 tot 100,000 kronen aangevraagd. O O S T E N E IJ K-II ONGARIJE. De aartshertog-troonopvolger, Frans Ferdi nand van Este, gaat in het laatst dezer maand naar Egypte tot herstel van gezondheid. De Oostenrijksche minister-president, graaf Badeni, heeft bepaald dat met 1 Januari a.s. het regeeringsblad te Praag ook in het Czechisch zal verschijnen. liet Huis van Magnaten heeft gisteren het ontwerp van wet op de vrije uitoefening van godsdiensten in zijn geheel aangenomen. ITALIË. De regeering is voornemensin de volgende maand een nieuw eskader te vormen voor de zeeën in liet oostenook zal een divisie in de Roode Zee gaan kruisen. Tot de voorstellen van generaal Baratieri behoort het plan om den zetel van liet mili taire bestuur van Massowah naar Adowat over te brongen, het middelpunt der Itali aansche bezittingen en in de bum t der voor naamste missiën, die alt\jd Italië's invloed sterk hebben bevorderd. Te Rome is Zaterdag van generaal Bara tieri uit Massowah bericht ontvangen, dat ge zanten van Ras Mangascia om den vrede zijn komen vragen, Negus Menelek van Sehoa zou in zijn tent door den bliksem getroffen en van het spraak vermogen beroofd zijn. SPANJE. Het besluit der regeering omtrent de certi ficaten van oorsprong van goederen, die uit Frankrijk worden ingevoerd, zal voorloopig niet in werking treden. In eene dépêche uit Havana wordt gemeld, dat de Spaansche troepen na een langdurig gevecht een bende Cubaansche opstandelingen van 600 man te Cienrosas hebben uiteenge jaagd, Laatstgenoemden hadden 30 dooden en vele gekwetsten. Het gerechtelijk onderzoek naar den over-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1