kennisgeving"" N°. 8904. Vrijdag 25 October, KENNISGEVING. ©genenveertlgste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bultenlandsche Berichten. U If GEVER: ODÉ. Iedere gewone regel meer- 0.10 DENEMARKEN. f 1-85. r\ j Advertentieprijs: van 110 gewone regels met c} tjQ inbegrip van eene Courantƒ1.10' 0.10. BUK EAU: B O T K ifc T K A A T 7 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnesien,'sprijs, per kwartaal fttbxo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Inrichtingen welbe gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van ^Schiedam, Gezien het verzoek lo. Van de firma DURY HAMMES om vergunning tot uitbreiding harer soda- iabriek, staande aan het Slop van Makkers, no. 1, kadaster sectie L no. '599. 2o. Van W. VAN DER MOsT, om ver gunning tot oprichting van een slach terij, in het pand aan den Langen Achter weg no. 24, kadaster sectie B, no. 1036. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 staatsblad n°. 95) Doen te weten Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Bonderdag den 7den Kovember a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen voor liet tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24sten October 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad jio. 95) Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden' aan de firma J. M. VAN DER SCHALK Co. en hare rechtverkrijgenden vergun ning verleend is tot uitbreiding harer bierbrouwerij aan de Westvest, no, 31, kadaster sectie L, no. 455. Schiedam, den 24sten October 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. F K A N K It IJ K. Behalve de interpellatie in de Kamer van Jaurès over Carmaux, staat ons Zaterdag de interpellatie van Rouanet over de zaak der Zuider-Spoorwegmaatschappijen en de vol gende week een over Madagascar te wachten. Ribot zal een wetsvoorstel indienen, waarbij de belasting op deuren en vensters opgehe ven wordt. De rapporteur der marinebegrooting, Ca in :Je Pelletan, heeft op aandringen zijner col lega s zijn verzoek om ontslag ingetrokken. olgens een mededeeling van den minister van oorlog in den ministerraad zullen de Fransche troepen op Madagascar tusschen 15 November en 5 December te Majunga inge scheept worden. Volgens berichten uit Parijs moet inder daad gebleken zijn dat Schwartz een gevaar lijk spion was: men vond tal van in het Duitsch geschreven en in het Fransch ver taalde brieven van zeer gewichtigen inhoud bij hem. Te Havre verwacht men eerstdaags het Russische schip Wladimir, met de geschen ken welke czaar Nicolaas bestemd heeft voor de steden Parijs, Lyon, Marseille en Toulon, als bewijs voor erkentelijkheid voor de warme ontvangst welke den Russischen zeelieden in 1893 in deze steden is ten deel gevallen. De geschenken bestaan uit bekers, schilde rijen en andere kunstvoorwerpen. De état- major van de Wladimir zal feestelijk ont vangen wordeir. DUIISCHIA5D, De keizer heeft aan generaal-veldmaar- schalk graaf Blumenthal, die wegens eene lichte ongesteldheid de onthulling van het standbeeld van keizer Frederik te Worth niet kon bijwonen, een hartelijk telegram gezonden en hem de briljanten tot de orde van den Zwarten Adelaar geschonken. Gisterochtend heeft op de Köningsplatz te Leipzig een ontslagen politie-ngent, Ziegel- balg, vijf revolverschoten gelost op den direc teur van politie, Brettschneider, die door een der schoten werd getroffen. De dader is ge arresteerd. De Deensche scheepskapitein Petersen, die in de vorige maand te Geestemünde in hech tenis genomen werd wegens majesteitschen nis, is door het gerechtshof te Verden ver oordeeld tot 10 weken gevangenisstraf. B E L G I E. Green, de advocaat van Stokes' familie, is door koning Leopold ten gehoore ontvangen. Volgens de Standard vraagt de familie een millioen schadeloosstelling; de Independance heeft vernomen dat de koning de uitbetaling dezer som heeft toegezegd. De werkstakers te Gent zullen nu stemmen oyer het voorstel om hun grieven te onder werpen aan een arbeidsraad van drie patroons, drie werklieden en den gouverneur der pro vincie. Deze raad zal zich o. a. bezighouden met het vergelijken van het loon dat vijf jaar geleden en dat nu wordt uitbetaald aan de fabriek van Van den Kerehove. De patroons liouden vast aan hun eisch, dat de stakers aan het werk zullen gaan zoo dra de verzoeningsraad geconstitueerd is. Inmiddels dreigt in Gent ook een werk staking van typografen uit te breken. - J—ttmwmm Mn iw— Uit Kopenhagen komen in de laatste dagen weder minder gunstige berichten over den gezondheidstoestand van koning Christiaan. Zijn krachten moeten voortdurend afnemen. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Noorsche ministeriaad heeft de uni- versiteits-begrooting aangenomen, maar zon der de bepalingen aangaande liet bekrach tigen der benoemingen van professoren, enz., te wijzigen in dien zin, dat dit een uitsluitend. Nootsche aangelegenheid zou worden. RUSLAND. De minister van buitenlandsche zaken prins Lobanoff beeft bi] zijn terugkeer uit Par ijs en Berlijn, als bewijs van tevredenheid over den uitslag zijner reis, een jaargeld \an 5000 roebels ontvangen. Wel een bewijs dat zijn reis groote politieke beteekenis had. De Beilijnsche LoJcalanzeiger weet mede te deelen, dat de minister, prins Lobanoff, in iiet ondeihond, dat hij met keizer Wilhelm heeft gehad, dezen den wensch van den czaar Lvoft overgebracht, om een samenkomst te hebben met de keizers van Duitschland en Oostenrijk. De czaar wensebte dat dit na zijn kroning zou gebeuren. Dat zou dus in het aanstaand voorjaar wezen. 00 S T« N R IJ K-H O N G A It IJ E. Een nieuw geval van spionnage wordt uit Krakau gemeld. De politie aldaar betrapte twee wetklieden, terwijl zij een koffer met zeer gewictitige militaire kaarten en docu menten wilden verzenden naar Rusland, aan het adres van een voortvluchtig werkman die zich daar ophoudt. ITALIË. Te Rome is gestorven Ruggero Bonghi, de bekende Italiaansche journalist en staatsman. Hij was een der invloedrijkste leden van de oud-liberale pa11ij PORTUGAL. De Tarde, een officieus orgaan der regee ring, komt met een zeer armelijke verdediging van de houding der regeering in zake het voorgenomen bezoek van den koning te Rome. Het aankondigen van dat bezoek, zoo zegt dit blad, was een eenvoudige beleefdheid; de mededeeling dat de omstandigheden niet toe lieten dat liet aangekondigde bezoek zou plaats hebben, kan dus nooit eene beleediging zijn. Het blad vergeet, dat onder de gegeven omstandigheden dit besluit van den koning van Portugal in hooge mate krenkend was voor het Italiaansche volk. Het kon dus niet verbazen, dat het ant woord van de Italiaansche regeering: »het spijt ons dat ge zoo weinig afhankelijk zijt, we kunnen verder geen vriendschappelijke betrekkingen aanhouden" geweldig scherp was. El Öloho, een Spaanscli blad, zegt dan ook, dat sedert den tijd van Napoleon den eerste nooit eene regeering zoo beleedigd is, als thans de Portugeesche door de Italiaan sche. Het blad zegt, dat bet Portugeesche ministerie ontslag zal moeten viagen, en raadt koning Don Carlos aan, spoedig naar Lissabon terug te keeren, daar hij anders de grenzen wel eens gesloten zou kunnen vinden. Don Carlos schijnt zich intusschen heel goed in het leven te Parijs te kunnen schik ken. Hij gaat veel uit nog meer dan de Belgische koning en schijnt zoo alle moge lijke moeite te doen om de staatszorgen te vergeten. S E R V I E. Het gerucht dat 'de minister van finan ciën Popovitch er niet in zou geslaagd zijn eene nieuwe leening van 45 millioen francs tegen 4 °/0 te plaatsen en hij dientengevolge ontslag zou hebben genomen, wordt uit Bel grado beslist tegengesproken. B U L G A R IJ E. Volgens authentieke berichten uit Sofia heeft de vorstin er eindelijk in toegestemd dat haar zoontje Boris volgens deGrieksche orthodoxe leer zal worden gedoopt, en zal de plechtigheid reeds Zondag a.s. plaats hebben. Dat de justitie de moordenaars van Stam- bouloff op het spoor zou zijn, is onjuist ge bleken. Wel heeft men een spoor gehad, doch is het weder kwijt. De Bulgaarsche politie stelde de Rumeensche in kennis met het verzenden van een brief aan Athanas, die zich in Turn-Severin ophield, en vroeg de arrestatie van den geadresseerde. De Ru- j meensche politie voldeed daaraan echter niet, en Athanas, die lont schijnt geroken te heb ben, is sedert verdwenen. T U R K IJ E. De grootvizier heeft het ontwerp van her vormingen meegedeeld aan Sjakir-pacha, met de opdiacht zorg te dragen dat het wordt ten uitvoer gelegd, en een rapport over de uit komsten op te maken. Dergelijke bevelen zijn gegeven aan de gouverneurs der pro vinciën. De drie ambassadeurs hebben besloten de Porte een nota te zenden waarin zij zich het recht voorbehouden om zich te verzetten tegen de benoeming van onbekwame ambte naren. In de vilajets Adana en Aleppo wordt een oproerige beweging gaande gemaakt. Opruiers doortrekken het land om jonge Armeniërs aan te sporen, de wapens op te vatten. Men zegt dat een groote hoeveelheid wapenen en ammunitie, dynamiet zelfs wordt binnenge smokkeld. De sultan heeft uit eigen middelen 50 p. st. beschikbaar gesteld voor de familie van ma joor Servet Bei, gedood bij de opstootjes te Konstantinopel op den 30n September. De Daily Neios verneemt uit Konstantinopel dat er groote onrust heerscht onder de Christenen wegens de bedreiging van de vei-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1