Ji°. 1895. Zaterdag 26 October. N°. 8905 Verschijnt dagelijks, Uitgezonderd Dinsdag, ODÉ. U IT G E VERi J. Buite nlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kvvaitaal franca per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ƒ1.85. - 2.50. - 0.10. SÜÏÏEAC.- BOTEMTBAAf ff©. AnvERTENTiEPRiJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10" Iedere gewone ïegel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. r R A S K E IJ K. In de Kamer hield Jaurès gisteren zijn interpellatie over de werkstaking te Carmaux «n viel daarbij de regeering en den prefect (van Tarn) heftig aan. De behandeling wordt morgen voortgezel. De minister van buitenlandschezaken Hano- taux heeft gisteren in den ministerraad mede gedeeld, dat de uitwisseling der nota betref fende de ontruiming van het schiereiland Liao Tong den 19u dezer heeft plaats gehad. Uit Parijs komen sensatie makende be richten over nieuwe schandalen. Er schijnt oen nieuw Zuider-spoorweg- of Panama- schandaal op til te zijn. In de couloirs der Kamer deed Woensdag een afschrift de ronde van een lijst van den expert Flory, welke de namen bevat van de Parlementsleden, die in zake den Zuiderspoorweg zijn omgekocht. Daarop komen voor 2 senatoren en 5 afge vaardigden, waaronder 3 ex-ministers, en ook de vooizitter van den algemeenen raad van het departement Var; deze zou van baron De "Eeinach 25,000 fr. ontvangen hebben. De Parij'che afgevaardigde Eouanet zal de officieele openbaarmaking van deze lijst ver langen. Ook circuleert een nieuwe Pananmlijst, waarop ongeveer 60 namen van senatoren en afgevaardigden staan. \eeibelovende zittingen dus weder! De Figaro noemt heden de zeven parle mentsleden, die volgens het rapport Flory deel hebben uitgemaakt van de syndicaten tot waarboi ging van de verschillende leeningen uitgegeven door de Zuiderspoorvveg-maat- schappij en daarbij van een tot zes en twin tig duizend franken winst gemaakt hebben. Drie van hen, Louis Passy, graaf Lemercier en Daidoux, hebben de hun uitbetaalde som men genoten eenvoudig als commissarissen van de bij deze leeningen betrokken krediet instellingen en ook de vraag of er eenig verband kon bestaan tusschen de persoonlijke deelneming van Jules Roche, Etienne, Rou- vier en Deloncle en de door dezen in de Kamer uitgebrachte stemmen, is door de instructie ontkennend beantwoord. De heer Rességuier, de directeur der glas blazerijen te Carmaux, heeft anonyme brie ven ontvangen, waarin men dreigt de fabrie ken in de lucht te doen springen. De politie bewaakt de gangen der anar chisten. De koning van Griekenland is gisteren te Parijs het aantal vorstelijke personen komen vergrooten. DUITSCHLAND. Sir Edward Maiet, de aftredende Britsche gezant te Berlijn, is Woensdag door den kei zer in een plechtig gehoor ontvangen lot over handiging zijner brieven van terugroeping. De Sordieutschc Allgcm. Ztg. verneemt naar aanleiding van de schijnbaar officieuse nota \an hel Brusselsche blad La Soir, volgens welke er een afspraak bestaan had tot een ontmoeting des keizers met den groothertog van Luxemburg en de keizer later den groot hertog stellig een bezoek voor het volgend jaar toegezegd had dat deze mededeelin- gen volkomen uit de lucht gegrepen zijn. De politie-directeur Brettschneider te Leip- zig blijkt niet gewond te zijn bij den moord aanslag dien de ontslagen agent Ziegenbalg v oensdag op hem pleegde. Wel sloegen twee van de drie kogels door een boek, dat de heer B, in eene portefeuille onder den arm had, en drongen door zijne kleeren tot op het hemd. De dader heeft zonder omwegen zijne misdaad bekend. B E 1 G I E. De leider der liberale partij, Fiére Orban, heeft van zijn ziekbed een oproeping gericht tot de liberale partij, om bij de aanstaande gemeen teraadsverkiezingen geen bondgenootschap met de socialisten en radicalen te weigeren. Aan deze opioeping is door bijna alle liberale kiesvereenigingen gevolg gegeven. De werkstakende metaalwerkers bij Van den Kerchove te Gent hebben bij geheime stemming besloten niet aan het werk te gaan, voordat de arbeidsraad tot een beslissing is gekomen. En daar de patroons het tegendeel juist als conditio sine qua non stelden, zijn de onder handelingen dus weer afgesprongen. De politie heeft verscheidene kilogrammen dynamiet gevonden, afkomstig van diefstalzij laat de Luiksche anarchisten scherp bewaken. ENGELAND. Volgens gerucht is het ultimatum aan de regeenng van Venezuela verzonden door tus- schenkomst van de Duitsche regeering, die zich ook met de tijdelijke waarneming van Engelands belangen in die republiek zou hebben belast. Een antwoord op het ultimatum is nog niet ingekomenzelfs weet men niet of dit reeds zijne bestemming bereikt heeft. Men gelooft dat, wanneer Venezuela weigert de gestelde voorwaarden in te willigen, Enge land zich er toe zal bepalen om, evenals het vroeger tegenover Nicaragua deed, zich meester te maken van de Venezuelaansche havens en tolkantoren. RUSLAND. Do Noivosii deelt een belangrijke reorga nisatie mede van de Russische troepenmacht in Oost-Siberië. De 10 bataljons infanterie, die er garnizoen houden en waarbij een bataljon uit Mouroeff-Amoursky gevoegd wordt, zullen worden ingedeeld in twee brigades. Doch bovendien zullen nog twee brigades fuseliers, te zamen 10 bataljons, en 1 reserve-regiment van 5 bataljons, benevens 2 bataljons kozakken te voet in Oost-Siberië worden opgesteld. Daardoor zullen er 28 batal jons infanterie in Siberië zijn, behalve de locale troepen. Vei'der zal een artillerie-park worden opge richt in het district van den Amoer. De Wladimir van de vrijwillige vloot is te Wladivvostock aangekomen roet 18 kanonnen van groot kaliber voor de bewapening der nieuwe havenversterkingen, en ook de Rus sische vloot in die streek zal worden versterkt. O O T E N R IJ K-H OfiGAltUE. Het begi ootings o n t \v e r p voor 1896, giste ren door den Oostemijkschen minister van financiën bij de Kamer ingediend, raamt de uitgaven op 662,691,582 en de inkomsten op 662,902,808 florijnen. Het geraamde saldo bedraagt 173,617 florijnen meer dan dat over 1895. Een bedrag van 3 millioen der blijvende ontvangsten zal worden aangewend tot af lossing der staatsschuld. De minister zeide bij zijn toelichting van de staatsbegrooting dat zeer belangrijke kre- -.'m'-aanv lagen moeten worden te gemoet ge zien teneinde de bedragen der pensioenen te verlioogen. Indien de Kamer de noodige middelen toestaat, zal de nieuwe regeling van de tiaklementen der staatsambtenaren met den Isten Januari 1897 in werking kunnen treden. Toejuichingen. De groote uilgaven zullen een vei meerde- ling van ontvangsten noodzakelijk maken. Indien de Kamer daartoe haar steun verleent, zal de herziene inkomstenbelasting eveneens den Isten Januari 1897 in werking treden. De minister betreurt liet stelsel van pre- miën op den uitvoer van suiker, maar voor ziet geen internationale oplossing van deze kwestie. De belasting op de beursoperatien is zonder bezwaar voor een sterke verhooging vatbaar. Ook houdt de regeeiing zich bezig met het onderzoek van een belasting op handels-beurs- opevatiën. In een gedeelte der benoodigde gelden zal voorzien weiden door verhooging van het tarief der staatsspoorwegen. De sommen welke zich in de staatskassen bevinden, zijn voor het grootste deel niet beschikbaar wegens de voorschriften tot rege ling van den omloop van het papiergeld. De geldschaarschte is te wijten aan de buiten sporige beursoperatiën. De minister verzocht ten slotte de Kamer met hare werkzaamheden spoed te maken, teneinde zich te eerder te kunnen bezig houden met het belangrijke vraagstuk der belastinghervorming. Herhaalde toejuichingen. Daarna ging men over lot de behandeling van het pogram van den minister-president Badeni. Zeven en twintig sprekers waren inge schreven. In de Hongaarsche Kamer werd Woensdag de interpellatie in zake de onlusten te Agram voortgezet, Frans Kossuth stelde de viaag waarom de regeering niet nadrukkelijk vol doening heeft geêischt voor de beleediging der Hongaarsche vlag. De heer Pasmandy beschuldigde de Kroatische regeeiing van geheime verstandhouding met de leiders der betoogingen verlangderegeeringsmaairegelen, waai uit duideljjk zal blijken dat Kroatië slechts eene Hongaarsche piovineie en de banus aan de Hongaarsche regeering onder geschikt is. Een ander lid vroeg opheldering omtrent het ruwe optreden der politie te Pest legen studenten, die in do hoofdstad eene tegenbetooging wilden houden. De regee ring zal Vrijdag de interpellatie beantwoorden. Voor de gebouwen van de nationale en de onafhankelijke club te Buda-Pest hebben een tweehonderdtal studenten een rumoerige be tooging gehouden. De kreten sLeve Apponyi I Leve een onafhankelijk Hongarije Weg met Baniïy Weg met de Kroaten weergalmden yioor de lucht. De politie dreef de Letoogers uiteen en nam drie hunner gevangen, die echter spoedig weder viijgelnte» weiden. ITALIË. De Li forma verzekert dat de Porlugeesche gezant bij het Italiaamche hof zich den len October naar het Quirinaal heeft begeven om aan de Consulta kennis te geven van het officieele bezoek dat koning Carlos tusschen 15 en 25 October te Rome aan den koning van Italië zou komen brengen, en dat het Italiaansche kabinet nooit eenigen stap ge daan heelt om den wenscJi uit te spreken dat dc koning van Portugal naar Italië zou komen, noch voor een officieel noch voor een privé bezoek, hetzij te Rome of te Monza. liet blad voegt er bij, dat de Poitugeesche gezant geen ambtelijke mededeehng in dezen zin zou gedaan hebben zonder dat zijne regee ring eerst de gebeurlijkheden die de reis des konings zouden kunnen beletten, nauwkeurig overwogen zou hebben. De negus Menelik van Abcssinië moet een. leget macht van 150,000 man bijeengebracht hebben. 60,000 zijn reeds op Magdala gediri geerd om daar de Italianen tegen te houden; de overige troepen zijn in het kamp van Baromeda. De Romeinsche correspondent van de Ga zette de Lausanne schrijft dat de paus gere gelde audiënties geeft en zijn hoofd nog ge heel helder is; voor zijn vertrouwden moet het echter geen geheim zijn dat zijn gezond heid inderdaad snel achteruit gaat en Z. II. den winter niet meer zal kunnen doorstaan. S E A N J E. De regeering heeft uit Nassau (Bahamas- eiianden) een bericht ontvangen, meldende dat op verzoek van den Spaanschen consul aldaar een tioep vrijbuiters door een Engel- sche kanonneerboot is aangehouden. De drie schepen, die de marine verloren heeft, worden vervangen door een kruiser en

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1