BiiiiieniancLsclie Berichten. twee torpedojagers, die dezelfde namen zullen dragen en 25 kuoopen zullen loopen. B U I G A E IJ E, Badoslavoff en Zankofl' zijn tegenwoordig dikke vrienden. Met vereende krachten zullen ze in het Sobranje de regeering aanvallen. Onder anderen rebben ze een heele reeks interpellatiën klaarover de betrekkingen met Rusland, over den doop van den kroon prins, over binnenlandsche toestanden, enz. T O R K IJ E. Te Konstanlinopel worden nieuwe onlus ten gevreesd. Bij verscheidene hooge hofbe ambten is huiszoeking gedaan, terwijl eenige bedienden van liet paleis zijn gevangenge nomen en maatregelen genomen zijn voor de veiligheid des sultans. Zelfs iu Yildiz-kio.sk, het paleis des sultans, zijn opiuiende blaadjes gevonden. Het paleis van den minister van marine is sedert twee dagen door troepen bezet. De Pui te neemt krasse maatregelen tegen de jong-Tuiksche partij. Er wordt beweerd dat vijftig leden van die partij Zaterdag in hechtenis zijn genomen en gebracht naar de Geneeskundige School, waar zij na summier proces allen werden terechtgesteld, onder voorwendsel dat zij medeplichtig waren aan de Armeensche troebelen. In de mededeelirig door de Porte aan de Turksehe bladen verstrekt, kwam bet woord «officieel" voor. Daar deze mededeeling geens zins strookt met het geteekende protocol, zijn de ambassadeurs der drie verbonden mogend heden samengekomen en hebben geprotesteerd tegen bet woord «officieel'' in het commu niqué, dat de maatregelen, genomen ter ver zekering van de invoering der hervormingen in Armenië, met stilzwijgen voorbijgaat, het geen nieuwe moeilijlwieden ten gevolge zou kunnen hebben. De toestand blijft nog steeds bezwaarlijk. Na de Armeensche moeilijkheden vreest men binnenlandsche, want deTuiken protesteeien tegen den staat van minderwaar digheid waarin hun regeering hen schijnt te stellen. De aan de pers verstrekte mededee ling welke de bedoelingen van het gouverne ment uiteenzet, is niet juist geschikt om de gemoederen te bedaren. De Britsehe gezant te Ivonstantinopei heeft de stad met verlof van eenige weken ver laten. De Londenschc ochtendbladen van gisteren geven weer alanneerende telegrammen uit Konstantinopel- Volgens den correspondent der Daily Chronicle zijn Zaterdag 100 en Zondag 39 Sofia's en andere Turken gevan gengenomen. Vele softa's hebben hun pas poort gekregen en zijn weggezonden zonder examen te hebben mogen doen. Alle gevan genen belmoren tot de jong-Turksche partij. De aanvoerder dezer partij, IzzetBey, is ook volgens den correspondent der Standard in bet paleis des sultans na eene foltering bezweken. De correspondent der Standard heeft ook vernomen, dat 50 van de gearresteerde jong- Turken, na voor den krijgsraad summier terechtgestaan te hebben, geëxecuteerd zijn als medeplichtig aan de laatste geweldena rijen. Ook zouden de broers van den sultan Moerad en Resjad sedert Zaterdag in Jildiz Kiosk gevangengehouden worden. In de jong-Turksche partij zou nu de schrik ge slagen zijn, maar het Armeensche hervor mingsplan geldt nog als eene komedie, even eens bet zoogenaamde controle-comité, dat alleen zou kunnen adviseeren. EGYPTE. De regeeiing beeft aan de districten, die door de katoenrups geteisterd zijn, een uit stel der betniing van belastingen tot het volgend jaar verleend. J A P A N. Uit Parijs wordt van gisteren gemeld Volgens de nota's, welke tusschen Japan, Ft ankrijk, Duitschland en Rusland gewisseld zijn, heeft de Japansche regeering de van China geëischte schadeloosstelling voor de ontruiming van Liao Tong teruggebracht tot 30 millioen tael(l tael is ongeveer f2.60 Ned.) met bepaling dat die ontruiming zal plaats hebben drie maanden na de voldoening van genoemd bedrag. Japan erkent dat het kanaal van Formosa buiten zijne controle staat en verbindt zich Formosa en de Visscherseilanden niet aan eenige mogendheid te zullen afstaan. De parallel, loopende midden door het kanaal van Bachi, zal de grenslijn vormen tusschen de Spaansche bezittingen en den archipel van Formosa. TWEEDE KAMER DER ST ATEN-G ENE RA L Zitting van 24 October. liet debat over hoofdstuk 2, uitgaven in Indié, der Indische begrooting, is voortgezet. Bij art. '18 kwnm de heer Farricornbe San- dors op tegen het voorschieten aan gevluchte slaven, die uit liet gebied der onafhankelijke vorsten op de buitenbezittingen op ons gebied komen, van losgeld voor liet koopen hunner vrijheid. Sedert i860 is de slavernij in Indië afgeschaft en de slaaf, die op ons gebied komt, is van rechtswege vrij. De minister van koloniën antwoordde, dat de Kamer herhaaldelijk geld toestond voor de afschaffing der slavernij in buitenbezittingen van 18751879. De Indische regeering wil dus meewerken tot afschaffing. Op Celebes zijn de pogingen afgestuit op den onwil der inlandsche vorsten. Toen is men overgegaan tot de registratie der slaven. Nu wil men tenminste vveggeloopen slaven hel pen. Hij is bereid het contract met de inland sche vorsten op Celebes later aan de Kamer toe te zenden. Bij de derde afdeeling drongen de heeren Bool en Pijnncker Hordijk sterk aan op intrek king van de duiten. De minister antwoordde dat de kosten daar van niet te berekenen zijn. De duiten die in omloop zijn, ramen sommigen op 2'A, anderen op 7 millioen. Overigens overdrijven de heeren wel de bezwaren. Hij wil echter een ontwerp voorbereiden om aan de duiten-circulatie een einde te ma ken De overlegging der stukken zal hij gaarne overwegen. De heer Van Gennep constateert, dat de minister de duiten wil behouden, niet om financieele redenen, maar uit vrees dat de proef met de opiumregie mislukke, iets wat de minister tegenspreekt. Bij het aitikel der opinmregie bc-toogde de heer Bool dat de proef uit een financieel oogpunt niet geslaagd kan heeten. De minister zegt, dat op Madura de proef als geslaagd is te beschouwen. Tegenover den heer Van Limburg Stirum hield de minister vol, dat in de bestaande toestanden de Christen-inlanders niet tot regent kunnen opklimmen, maar wel tot lagere rangen. De heer Van Limburg Stirum meende toch, dat de indruk bestaat en dat de regeering Christen-inlanders minder genegen is. Tegenover den heer Pijt,acker Hordijk bleef de minister de opleiding van inlanders tot veeartsen bestrijden en aan den heer Van Alplien verzekerde hij, dat de regeering het belang van den Indischcn veestapel behartigt. Aan den heer Van Vlijmen zegt de minister toé, zonder voorkennis der Kamer liet perso neel van het kadaster niet te zullen uitbrei den of reorganiseeren. By artikel »kotfie" betoogden do heeren Van Limburg Stirum en Cremer de wensche- lijkheid om bet bijslagstelsel op te beffen; zij zouden echter geen voorstel doen. De heer Cremer drong aan op maatregelen om diefstallen van koffie tegen te gaan ia Japara. De minister verzekerde dat hij de gouver- nements-koffiecultuur zal handhaven, om die gelegenheid te geven eenmaal volkscultuur te worden. De heer Donner verdedigde krachtig de vrij heid van organisatie der protestanCche kerk in Indië, welke de heer Roessingh en de mi nister bestreden. De heer Van Kerkwijk besprak de exploi tatie der ombiliënvelden. De beer Bahlmann stelde voor, een amen dement op den memoriepost uit te trekken voor het opmeten en ontwerpen van nieuwe lijnen. Morgen 10 uur voortzetting. SCHIEDAM, 25 October 1895. De verschillende concessie-aanvragen voor oprichting van nieuwe en uitbreiding van be staande fabrieken, die de laatste tijden zijninge- diend, zijn voor onze gemeente een verblijdend teeken. Het toont dat Schiedam voor de vesti ging van nieuwe industrieën eene plaats kan innemen die met de gunstigst bekende kan wedijveren. Herhaalde malen is er niet alleen door ons, maar ook door anderen naar gestreefd, de gunstige ligging van Schiedam als fabrieks- en handelsstad meer algemeen bekend te doen worden. Het gemeentebestuur neemt het initiatief tot belangrijke uitbreiding harer havenwerken, nieuwe industrieën vestigen zich, werken met succes en dragen het hare er toe bij de overtuiging, dat de ligging van Schiedam gunstig te noemen is, te verwezenlijken. Als nieuwe industrie geldt in de laatste jaren in liet bijzonder de sodafabriek, Dezp, onder de firma Nederlandsche Patent- en Kristal-Sodafabriek door de heeren Dury Hammes gedreven, heeft overeenkomstig de kennisgeving in ons blad van gisteren, aan vrage gedaan tot eene belangrijke uitbreiding. Voor twee jaien eerst gevestigd met eene inrichting die het kenmeik droeg van eene flinke onderneming, die met energie werd begonnen, behaalde deze fabriek een dusdanig succes, dat zij tot eene belangrijke vergroo ting moet overgaan. Daarvoor is door de firmanten het pand «Koerland", van onge veer gelijke grootte als de tegenwoordige fabriek, aangekochtdit pand wordt bij de fabriek getrokken en als zoodanig ingericht. Wij halen dit slechts aan, om zooals reeds in het begin gezegd, door feiten de gunstige ligging van Schiedam te bewijzen. Schiedam schenkt daardoor levensvatbaarheid aan alle industrieën, en wij hopen, dat de vestiging van meerdere nieuwe ondernemingen, meer en meer tot de algemeene welvaart zal bij dragen. Door een agent van politie werd gister avond aangehouden een knecht van een vee houder alhier, die een wagen vervoerde, be laden met eenige zakken vleeseh, dat, als ongeschikt voor de consumptie, werd afge keurd, en onder politietoezicht is begraven. Namens den 107-jarigen heer G. A. Boom gaard te Groningen werd diens sprekend ge lijkend portret, vervaardigd door den lieer W. B. Bekkering, hofphotograaf, aangeboden aan H. M. de Koningin-Regentes. Woensdag ontving zijn aangehuwde kleinzoon, de heer H. Kohier Winterwerp, hoofd der school te Tenboer, namens H. M., het bericht, dat, hoewel H. M> als vasten stelregel heeft aan genomen nimmer portretten ten geschenke aan te nemen, het H. M. heeft behaagd, voor ditmaal, waar hel de photographie van den oudsten Nedei lander betreft, op dien regel eene uitzondering toe te laten en het portret van den ouden heer onder dankbetuiging aan te nemen. (P. G. O.) Door H. M. de Koningin-Regentes is aan Grietje v. d. Veer, te Sloten (Friesland), een oud, gebogen vrouwtje, f 30 verstrekt, om daarmede aan haar handel in garen en band eenige uitbreiding te geven. Oud-Strijders. Het Wbi de Ami. vestigt er de aandacht op, n. a. der circulaire van de vereen. «Trouw aan Kon. en Vad.", hoe jammerlijk het is, dat voor de oud-strijders moet worden ge bedeld. In België is dien lieden een pensioen van f300 toegelegd. Het blad doet een beroep op de militairen in de Kamer, om nog een pensioen op de begrooting te krijgen. De volksvertegenw. kan, meent het blad, op den bijval der gansche natie rekenen, indien zij dit voor de dragers van het Metalen Kruis en de Citadel-Medaille weet gedaan te krijgen. Het Centrum is van dezelfde meening. «Financieele bezwaren", zegt het, «kunnen, noch mogen hier gelden. Wat België doet, kunnen wij óok doen, en waar België ons reeds soo lang is voorgegaan, kunnen wij toch zij 't dan ook erg laat wel volgen. Wij zullen ons daardoor niet slechts kwijten van een zedelijke verplichting, maar boven dien een verwijt ontgaan, dat in dezen tijd van anti-vaderlandslievende beroering dubbel gevaarlijk en demoraliseerend werken moet op gansch het jongere geslacht." De Amst. (dagbl.) zegt«Wij stemmen er van harte mede in. Aileen herinneren wij er bij, dat deze collecte niet alleen staat. Telken jare, omstreeks 18 Juni, heeft een ciliecte plaats voor den gewapenden dienst in de Nederlanden; 'tis zoowat het eenige, wat van de viering van den Waterloo-dag over bleef: een droevig teeken van de slechte zorg, die, ondanks het hooge oorlogsbudget, aan den oud-soldaat wordt besteed." Het comité voor kiesrechtuitbrei.ling, op 10 Maart te Amsterdam gekozen, heeft een groole nationale bijeenkomst uitgeschreven, welke zal worden gehouden in de buiten sociëteit te Zwolle, op Zondag 3 November, des middags te 12 uur. De openbare verga dering zal geheel gewijd zijn aan de behande ling van het ontwerp-Van Houten. In de overeenkomst betreffende den stoom tramweg van Rotterdam naar de Hoek<-che Waard, aangegaan tusschen den staat en de Rotterdamsche tramwegmaatschappij, is het maximum diensturen voor het personeel pet- week van zeven dagen gesteld op 80 uren. Voorts is bepaald, dat aan iederen beambte of werkman in elk vierendeel jaars ten minste zes geheele dienstvrije etmalen verzekerd worden, waarvan ten minste drie op een Zondag of algemeen erkenden Christelijken feestdag moeten vallen, welke dagen, voor degenen, die niet behooren tot een kerkge nootschap, dat den rustdag op Zondag viert, door andere dagen kunnen worden vervangen. De Maatschappij is voorts gehouden al de onderbazen, opzichters, werklieden, enz, (nie mand uitgezonderd), die bij werken van aan leg of onderhoud van den spoorweg, hetzij middellijk of onmiddellijk, in haren dienst zijn, zoomede haar personeel, dat aan den dienst der lijn is verbonden, tegen ongeluk ken te verzekeren of te doen verzekeren. Die verzekering geschiedt voor den ge- heelen duur der werkzaamheden in dienst van de maatschappij, volgens de door den minister van waterstaat enz. vastgestelde- voorgesehriften omtrent de verzekering tegen ongelukken van werklieden, in dienst bij aan- nemeis van werken, onder beheer van het departement van waterstaat. liet geheim van de Kelstersche heide. Een officier van het 5e regiment infanterie schrijft aan de Tel. het volgende Het terrein, waarover in het bericht van het N.v.d.D. vvordt gesproken, is in de 10 a 12 dagen, volgende op den laatsten ma noeuvre-dag, in alle richtingen dagelijks doorkruist. Er was namelijk aan eene afdee ling circa 50 tot 80 man sterk, van het 5de reg. infanterie onder bevel van een luitenant opgedragen, om de gaten en kuilen, die zich bevonden in het terrein tusschen het Konijnen bosch, den straatweg naar Utrecht, de Pira mide van Austerlitz en den grintweg van Amersfoort haar Maarn, en die gevaar ople verden voor ruiters en voetgangers, dicht te maken. De afdeeling is, zooals ik zeide, IR 12 dagen aan liet werk geweest, (gedu rende den geheelen dag) en gebruikte meestal het brood en koffie ir de nabijheid van het genoemde KonijnenLuscli. Er is geen plek van het uitgestrekt terrein' ondoorzocht gebleven, want de afdeeling door zocht iederen dag, verspreid in een breed front, een strook van de heide, en den vol genden dag werd "ene naastliggende strook doorzocht."

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2