A0. 1895. Zondag 27 en iVIaandag 28 October, N°. 8906. EersteBlacl. KKNiN ISGEV1NG. eenenveertigste Jaargang'. 1ST© Verschijnt dagelijk?, uitgezonderd Dinsdag, ODÉ. UITGEVER. BVKEAt!: J. BiüTienJaiHÏscIie lier iel» tei». COURANT ABON'NEHESTSr.UJS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke Hommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. TEBSTBAAT 7 O. Advertentieprijs: van 1 10 gewone regels met inbegrip van eer.e Courant1.10' Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt togen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam Gelet op art. 56 der verordening op de brandweer van 18 Juni 1880 (Gem. Had no, 11 ran dat jaar) Brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van den 25n dezer, de functiën van (Ipperbrandmccstcr bij de brandweer alleen opgediagen zijn aan den IMreetenr der gemeentewerken, den heer J. BI. A. ZOJKMltiLMJSR. Schiedam, den 26sten October 1895, Burgemeester en wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De secretaris, VERNÊDE. Schiedam, 26 October 1895. liet slnstitut de France" hield eergisteren een feestelijke vergadering, ter herdenking van zijn honderdjarig bestaan. De president der republiek met zijn gewone omgeving, de aristocratie van den geest, deze laatste in haar meest ruime beteekenis hoog leeraren, leeraren en studenten vulden de groote vergaderzaal, waar tevens tal van plaatsen beschikbaar waren voor en ingenomen werden door afgevaardigden van verschillende buitenlandsche wetenschappelijke instellin gen, waaronder Nederland door de beste van zijn zonenJozef Israels, de hoogleeraren Kern en De Goeje van de Leidsche hoogeschool, de heer Engelman» van de Utrechtsche, de heeren Cuypers, bouwmeester, en Leen hof!, beeldhouwer, beiden uit Amsterdam, Treub, directeur van 's lands Plantentuin te Buitenzorg, vertegenwoordigd was. Redevoe ringen en muziek, hieruit bestond hot pro gramma der feestviering. De ruim tachtig jarige Jules Simon hield een toespraak, die niet goed werd verstaandes te beter kon men den minister van onderwijs, den heer Poincaté, volgen, die zijn belangrijke rede voering met deze schoone opwekking tot aile aanwezigen besloot: ^Gijlieden zult aldus voorigaan Frankrijk wakker te steunen in de vervulling van zijn traditioneele taak, ikzou bijna zeggen van zijn heilige roeping, welke is de verspreiding der levenwekkende gedachte, de uitzaaiing der waarheid". Gelukkig, als men van zijn volk sprekende, zulke woorden kan bezigen, zonder dat zelfs de meest zwart gallige van zijn tegenstanders deze voor een holle fraze zal durven uitmaken, 't Is waar, de Franschen zijn een geniaal volkeen volk van kunstenaars en van helder denkende wetenschappelijke mannen, een volk ook van groote energie. Hoe weinig jaren waren er noodig, om de sporen van den noodlottigen oorlog mot Duitsehland uit te wisschenAcht jaren na dien tijd kon Frankrijk in zijn hoofd stad een tentoonstelling organise eren, waar aan Duitsehland zelfs tot op dit oogenbhk niet heeft kunnen denkenkortom, een uitstekend volk, maar die ongelukkige politiek De Kamer van afgevaardigden is te Parijs bijeengeko men begreep ze haar taak goed, ze zou dan aanstonds aan de behandeling der staatsbe- grooting kunnen beginnen. Maar de onhebbe lijkheid om door interpellation een spaak in het wiel van den goeden gang van zaken te steken, bleek al dadelijk sterker dan ooit. Niet, dat interpellation geen goede zijde heb ben, en de leden der regeering niet tot na denken of tot voorzichtigheid zouden kunnen leiden; getuige de pas in onze Tweede Ka mer gehouden interpellatie over de bewaar plaats van dynamiet op Rozenburg; maar de Fransche afgevaardigden schijnen hun taak anders op te vatten: interpellation moeten strekken om zoo mogelijk een ministerie te doen vallen. Een kwade kans voor de regee- ring, tegenover het ruim dertigtal inteipel- latiën, waarop zij zal te antwoorden hebben 1 Op hetzelfde uur, dat het Institut de Fiance zijn schoon herdenkingsfeest vierde, was de radicale afgevaardigde Jaurès reeds bezig de regeering te brandmerken wegens haar hou ding met betrekking tot de werkstaking in de glasblazerijen te Carmaux. Welke dan die houding is geweest? Ze heeft slechts gezorgd, dat er geen wanorde lijkheden werden gepleegd; daaitoe heeft ze troepen naar de terreinen der werkstaking gezonden. Welnu, de afgevaardigde Jauros beweert, dat de regeering door zoo te hande len de patroons beschermt. Als deze troepen vreemde weiklieden, die op door de patroons bepaalde voorwaarden aan den arbeid willen gaan, tegen aanvallen der werkstakers bescher men, worden die werklieden onderkruipers ge noemd. Als het syndicaat, het bestuur der arbeidersvereniging zouden wij zeggen heeft geproclameerdastaken van bet werk", dan verdient een arbeider, die voor zijn gezin een stuk brood wil winnen, den naam van renegaat, van afvallige, die geen bescherming waardig is. Volgens den heer Jauros moet liet den werkstakers vrijstaan, met zulke werklie den te handelen, zooals zij willen," dus ze te mishandelen, te mishandelen tot den bloede toe 1 Aldus de heer Jaurès, die aan het einde der zitting nog lang niet al zijn pijlen had afgeschoten, en in de volgende zitting zijn wilde jacht op de regeering zou vooitzetten. Zulke tooneelen doen afbreuk aan de waar digheid eener volksvertegenwoordiging. Zij, die hun taak als volksvertegenwoordiger aldus opvatten, hebben toe te ziendoor misbruik zijn instellingen in minachting gekomen, stellig niet lager te schatten dan het in den grond zoo nuttige parlementaire stelsel. Volgens de laatste berichten heeft de afge vaardigde Jaurès in de zitting van gisteren, na de fiolen zijns toorns nog eens duchtig cp de hooiden van de leden der rechterlijke macht te hebben geledigd, een wetkelijk slim bedachte motie aan liet oordeel der Kamer onderworpen, die hierop nederkwam, dat, daar de oplossing van het conflict zeer vven- schelijk was, en die oplossing alleen kan worden verkregen door een zedelijke scheids rechterlijke uitspraak, de Kamer van afge vaardigden haar voorzitter zou uitnoodigen, als scheidsrechter op te treden. De Kamer zelf heeft die motie niet in be raadslaging genomen, en er dus ook niet over gestemd. De lieer Brisson daarentegen, de voorzitter der Kamer, heeft den heer Jaurès terstond geantwoord, wel bereid te zijn ais scheidsrechter op te treden, doch dat hij ge durende den duur van de zittingen der Kamer zich niet onverdeeld aan die taak zou kunnen wijdenhij voegde er echter bij, dat, mocht de Kamer zijn bemiddeling wenschen, bij die gaarne zou verieenen. De regeering heeft natuurlijk geantwoord, zich met deze schik king niet te kunnen vereenigen, en bij r c, :<!e van den minister Leygues de redenen van haar besluit ontvouwd. Ze heeft de hande lingen van den directeur der fabriek te Car maux in herinnering gebracht, die werkelijk veel voor zijn arbeideis gedaan heeft, doch niet bereid was, zijn autoriteit af te staan aan de arbeiders-syndicaten toen na het uitbreken van het geschil de glasblazers daarna een manifest richtten tot al hun kameraden in Frankrijk, toen was de oorlog aan liet patro naat en weigerde de directeur Rességuier de de fabriek weder te openen. Daarna is de vergadering uiteengegaan om heden tot een beslissing te komen, die natuur lijk liet aftreden van het ministerie ten gevolge zal hebben, als de Kamer de motie van Jaurès aanneemt, en dat zal de vracht van de eerste interpellatie zijn. Rusland is niet tevreden over Engeland dat is trouwens niet iets nieuws, dat is zelfs zeer gewoon. Dat Engeland zoo krachtig voor de belangen der Armeniërs in Turkije is opgetreden, hindert zeer in Russische regee- ringskringen. Da houding van Engeland wordt beschre ven als gericht tegen Ruslands invloed in het Oosten, die Engeland zou vernietigen. De Tuiksche regeering wil ook wel, dat in Turkije hervormingen zullei: worden ingevoerd maar de Armeniërs moeten niet droomen van zelfregeering, een toestand, zoo wordt gezegd, die alleen Engeland ten goede zou komen. Overigens wenscht Rusland, dat alles ver meden worde, wat de dweepzucht der Moham medanen zou kunnen opwekken, en met zekere zalving wordt er dan nog bijgevoegd, dat wanorde :n Turkije tot een lusschen- komst der mogendheden zou moeten leiden, en daaruit zou allicht een beslissende oorlog om het bestaan van Turkije kunnen ontstaan, een strijd, dien Rusland wenscht te vermijden. Zoo heeft Rusland niet altijd over »den zieken man"gedacht, en onwillekeurig denkt men bij dergelijke uitboezemingen aan den vos, die de passie predikt. De Turksche regeering, bevreesd voor het behoud van de dynastie, heeft tegen de zoo genoemde Jorig-Turksche partij, die den in vloed van vreemden met alle macht keeren wil, de strengste maatregelen genomen. De aanvoerder der partij is na een foltering be zweken, en dat nog wel in het paleis van den sultan bovendien zouden vijftig van de voornaamste leden der Jong-Turksche partij door een krijgsraad zijn gevonnist en onmid dellijk geëxecuteerd, dat ister dood gebi acht." Onder zoodanige omstandigheden zuilen de hervormingen in Armenië wel niet veel beteekenende Turksche regeeiing heeft immers opnieuw een voor haar onschatbaar bewijs gekregen, dat haar bestaan voorloopig nog geen gevaar loopt, tengevolge van den alouden naijver der groote mogendheden. SCHIEDAM, 26 October 1805. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 29 October '1895, des nam. ten '1 -yt ure. Agenda '1. Vaststelling der notulen van het ver handelde in de vergaderingen, gehouden 15 en 24 October j 1. 2. Mededeeling van de ingekomen stukken. 3. Voorstellen van burgemeester en wet houders tot wijziging der gemeente-begrooting voor '1895, Behandeling van de gemeente-begrooting voor '1896. En verdere voorstellen en mededeelingen. Door den directeur der hoogere burger school is het volgende adres aan den gemeen teraad gezonden Aan den Daad, der gemeente Schiedam. De ondergeteekende, gelezen hebbende het verslag Uwer zitting van 1 Oct. 1.1., heeft de eer met gevoelens van verschuldigden eerbied het volgende onder Uwe aandacht te brengen: dat hij zich geheel wenscht te onthouden van eenige beoordeeling der maatregelen die Uwe Vergadering gemeend heeft te moeten nemen of nalaten wegens het groot aantal leerlingen in de beide laagste klassen der Fl. B. S., daar een zoodanig oordeel hem z. i. niet zou passen; dat hij echter meent ernstig te mogen en te moeten protesteeren tegen de bevestiging van onjuist mededeelingen van een raadslid door den Wethouder van onderwijs en tegen mededeelingen door den W. v. O. zeiven ge daan, omdat zij zoowel in Uwen Raad ais in de gemeente een geheel onjuiste voorstelling moeten doen ontstaan omtrent toestanden en handelingen aan de inrichting, aan welker hoofd hij de eer heeft te staau. In genoemde zitting n.L werd door een raadslid gezegd, dat de verkeerde samenstel-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1