A0. 1895. Donderdag 31 October. N°. 8908. Bnitenl an (1 s cli e li e r i c li ten. HST g* nenveertigste Jaargang. üitgëyerT~T odé. 1 e Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, isoNNEMENTSPitus, per kwartaal ftmco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nommers F R A N K R IJ K. In de Kamerzitting van Maandag, bij de beraadslaging over het voorstel-Rouanet ,dat het ontslag van het ministerie ten ge volge had vroeg Binder (rechterzijde) waarom de tprocurcur Chenest ontslag heeft gekregen. De minister van justitie had aan den Senaat vergunning te vragen om Mag- nier te vervolgen. Georges Berry meent dat bet voorwendsel waaronder men Chenest heeft vei plaatst, valsch is, want hij was schul dig geoordeeld. De minister van justitie ant woordt: lk verklaar openlijk en men zal mij elooven, dat ik nooit eenig stuk of docu ment in handen heb gehad, waarin de arres tatie van Magnier werd gevraagd. Wat be treft de kwestiën door den heer Rouanette berde gebracht, zoo verklaar ik dat overal waar wij schuldigen of medeplichtigen meen den te zien, wij vervolgd hebben. In het dos sier was geen enkele Ijjst, of afschrift van lijst met eenigen naam van een parlements lid. De opemtiën der syndicaten voor de uit gifte der leersing waren regelmatig. De mi nister noemt de namen die in het rapport- Flory voorkomen: Routier, Jules Roche, Etienne, Deloncle, Bardoux e. a. De minister haagt een votum van vertrouwen in den vorm van een eenvoudig overgaan tot de orde van den dag. Het voorstel hiertoe wordt ver worpen met 406 tegen 105 stemmen. Een voorstel waai bij aan leden van het parlement verboden vvoidtdeel te nemen aan financieele syndicaten met welk voorstel de regeering haar instemming betuigde wordt metalge- meene (518) stemmen aangenomen. Nu volgde liet voorstel-Rouanet, vragende een volledig licht over de geheele zaak, den minister uitnoodigend allen die aansprakelijk zijn te vervolgen en het rapport-Floiy aan de Kamer mede te deelen. De socialistische afgevaardigden Gérault Richard en Jaurtri, die Maandag op weg waren naar Carmaur, om daar een meeting te houden, zijn onderweg ontspoord. Bij dit spoorweg-ongeluk zijn 4 personen gewond. De afgevaardigden zijn "s avonds toch nog te Carmaux aangekomen en hebben verklaard dat het ministerie gevallen is. Algemeen zien de radicale bladen in den ral van dit ministerie een zoenoffer voor het gedrag van de regeering ten opzichte van de werkstaking te Carmaux. De juiste cijfers van het votum, waardoor het Fransche ministerie Ribot gevallen is, zijn 283 voor, 188 tegen. De meerderheid bestond ait 126 radicalen, 25 socialisten, 40 leden der rechterzijde, 16 constitutioneelen en 30 gouvernementeele republikeinen. In de min derheid vindt men 8 radicalen en 6 leden der rechterzijde. De verbazing te Parijs over den val van het fi. 85. - 2.50. - 0.10. BURR Alt: B O T ES IS F t1 K t A T 7 O. AnvEUTENTiCPiUJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1 10' Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst vvoidt tegen tweemaal beiekend. ministerie-Ribot is zeer groot. Eerst 's avonds uur werd het bericht on de boulevards be kend en verwekte daar groot opzien. Men verwacht thans een zuiver radicaal ministerie, wat wel heel vreemd is, aangezien de uiterste rechterzijde en de rallies hebben meegewerkt om het ministerie te doen vallen, getuige de scherpe vertoogen van Binder en Georges Berry. Men houdt het voor waarschijnlijk dat de proef zal genomen worden met een radicaal ministerie, met Bourgeois als premier. De Russische gezant te Parijs, baron Moiiren- heim, heeft Maandag aan den minister van buitenlandsche zaken Hanotaux, de versierse len van grootkruis der orde van Sint-Alexan- der-Nefsky overhandigd, waartoe deze op voorstel van prins Lobanof door keizer Nicolaas II is benoemd. Tot leden van de Kamer zijn gekozen: te Saint-Jean-de-Maurienne (dep. Savoie): Jouart, republikein, ter vervanging van den republi kein Horteur, overleden. Te Montlucon (dep. Aliier)Vacher, repu blikein, ter vervanging van den socialist Thivrter, overleden, DUITSCIILAND. Zondag vereenigden zich in het Kaiserhof te Berhjn een 80-tal gasten, onder wie de keizer en een groot aantal generaals, aan den jaarlijkschen feestdisch ter eere van de nage dachtenis van prins Fried rich Karl van Prui sen. Aan tafel hield de keizer in bezadigde woorden eene rede, waarin hij de groote vei diensten van «den overwinnaar van Metz" herdacht. De keizer en prins Friedrich August van Saksen zullen het 25-jarig herinneringsfeest der deelneming van het schutters-bataljon der garde aan liet gevecht van le Bourget met hunne tegenwoordigheid vereeren. Bij den Bondsraad moet liet denkbeeld in overweging zijn, om de verplichting tot ver zekering van werklieden tegen ouderdom en invaliditeit uit te breiden tot de werkplaat sen der kleermakers en schoenmakers. BELGIË. Te Brussel zijn Zondagavond de feesten van de vrije universiteit begonnen. Zooals men weet is dit een universiteit, die uit particuliere fondsen vvoidt bekostigd en door de stad Brussel wordt gesteund. De univer siteit heeft in den laatsten tijd veel schen kingen voor nieuwe laboratoria ontvangen en wordt door de oud-liberale partij als haar mooiste schepping beschouwd. De feesten worden o. a. bijgewoond door dr. Treub, den kranigen directeur van 's rijks Plantentuin te Buitenzorg. De gemeenteraad van Antwerpen beeft besloten dat van 1 Januari 1896 af zeeschepen, die de havenbekkens zullen binnenkomen, aan de stad slechts een recht van 50 centimes in plaats van 94.3 centimes zullen te betalen hebben. De verdere opcenten op de verschil lende scheepvaartrechten zijn opgeheven. ENGELAND. Lord Salisbury heeft op een adres van de vereeniging van werkloozen, waarin hem ver zocht wordt in den aanstaanden winter open bare werken te doen uitvoeren ten bate der arUiders zonder werk, geantwoord dat de kwestie der werkloosheid de regeering voort durend bezighoudt, maar dat zij niet kan ant woorden op de vragen, die haar in het adres weden voorgelegd. RUSLAND. Uit Petersburg wordt het gerucht der uit breiding van het Russische gezantschapsper- soneel te Peking bevestigd, ook de samen stelling van een uit 200 Kozakken gevormde lijfwacht voor den gezant; niet echter de ge ruchten over de vervanging van den gezant, graaf Cassini, door een hooggeplaatst militair. Uit Odessa komt het bericht dat opnieuw een kruiser van de «vrijwillige viool" uit die haven vertrokken is met mondvoorraad en krijgsbehoeften voor de RussL-che schepen die in de Ciiineesche zeeën kruisen. OOSTENBIJ Ii-H O N G A R IJ E. In de Maandag gehouden zitting der Oosten- rijksche Kamer heeft Badeni de gedragslijn der regeering gerechtvaardigd; hij hoopte dat de eisclien van het praktische leven de regeering en het parlement tot elkaar zullen brengen. Andere sprekers zagen van het woord af. L)e bespreking van het programma der regeering is zonder stemming geëindigd. In Oostenrijk komt de terugroeping van den pauselijken nuntius te Weenen, mgr. Agliardi, weer ter sprake. Het Vaticaan heeft den minister van buitenlandsche zaken laten weten, dat Agliardi eeist in Mei tot kardinaal kan benoemd worden en dus dan eerst naar Italië zal terugfceeren. Hierop heeft Golu- cliovvsky geantwoord, dat graaf Reveriera de Oostenrijksche gekant bij het Vaticaan, niet naar zijn post zal terugkeeren doordat Agliardi teruggeroepen is. De gemeenteraad van Weenen heeft Lueger tot burgemeester verkozen. Zijn program ontvouwende zeide Lueger, dat hij niet de belangen van eene enkele partij zou dienen, maar die van de geheele bevolking. Hij legde den nadruk op bet bij uitnemendheid Duitsehe karakter vanWeenen. Hij zou het burgermeesterschap aannemen, als de keizer zijne benoeming bekrachtigde. Met het oog op de uitbreiding der cholera in Galicië heeft de Oostenrijksche minister van binnenlandsche zaken, graaf Badeni, aan de gemeentebesturen van Weenen, Praag en Brünn de grootste waakzaamheid aanbevolen. Het Hongaarsche staatsblad meldt de be noeming van den afgevaardigde Harkanyi en diens broeder tot vrijheeren en leden van het Magnatenhuis. Beiden zijn liberaal en van joodsehe afkomst. Voor de antisemieten dus weer een punt om zich te ei geren. ITALIË. Het geiucht dat de regeering hare kerke lijke staatkunde zou wijzigen, wordt zelfs in ministerieele kringen tegengesproken. Veie leden der meerderheid in de Kamer hebbel, duidelijk laten doorschemeren, dat zij de j 3- geering niet zouden volgen op dezen weg. Uit Massovvah wordt bericht dat Baratieri van Asmaiat naar Adovva terugkeert, na Adovva versterkt te hebben. De Tribuna heeft thans uit Ma^-owah be richt ontvangen dat de negus Menelek van Abessinië, in plaats van dood te wezen, aan het hoofd zijner troepen tegen genei aal Baiatieri oprukt. SPANJE. Martinez Campos staakt de vijandelijkheden in het oostelijk gedeelte van Cuba gedurende den regentijd. Een correspondent van de Imparcial heeft op Cuba een onderhoud gehad met maar schalk Campos. De maarschalk verklaarde, dat hij niet voornemens was verandering in zijne politiek te brengen, en dat hij zich verzoenend en toegeeflijk zou betoonen voor de rebellen die zich overgeven. Hij voegde er bij, dat de militaire opeiatiën onmiddellijk een aanvang zullen nemen in de provincie Sar.la Clara. De maarschalk zeide dat liet hem niet zou verwonderen indien de Vereenigde Staten de rebellen als oorlogvoerende partij zouden erkennen. Dit maakte hem niet ongeiust, want dan zou Spanje weten waaraan zich te houden. Onze oorlogsschepen zouden dan alle verdachte vaartuigen kunnen aanhouden, en in het geval dat de Vereenigde Staten troepen naar Cuba mochten zenden om de opstandelingen te helpen, zou de oorlog ge makkelijker zijn, want het zou niet langer een reeks schermutselingen zijn, maar echte veldslagen. En al was de fortuin ons ongunstig, al verloren wj Cnba, dan zouden wij toch met eere overwonnen zijn. Volgens hem zouden de meeste aanvoerders geneigd zijn in eene schikking te treden, behalve Antonio Maceo. PORTUGAL. De Engelsche gezant te Lissabon heeft de regeering in kennis gesteld met een telegram dat hij van de Britsche regeering ontvangen had, en waarin Engeland, uit vriendschap voor zijn ouden bondgenoot, aanbood een handje te helpen om den opstand in Goate dempen. Uit Britsch Indië zouden troepen worden gezonden naar Goa om daar de orde te handhaven, zoolang de expeditie uit Lissa bon nog niet ter plaatse is aangekomen. Do Portugeesche regeering bedankte vrien delijk voor het heusche aanbod, maar zeide te vertrouwen dat zij het zelf wel zou kunnen klaarspelen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1