Vrijdag 1 November. „A° 1395. INT. S909 KENNISGEVING. ©eenenveertigste Jaargang. 'erschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Sluiting passage met rij- en voer tuigen over de Koemarktbrug. gesloten zal zijn. jBuiteulaiidselie Berichten. UIT G E VE ïl: T ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal JVaaso per post, doer het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. 0 55RAV: B OTSBSTK1 AT 7 O. AnvERTENTiEPRïjs vaii 110 gewone regels met inbegrip van eene Coutaut110* Iedere gewone legel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat wegens herstelling van de Koemarktbrug deze voor de passage niet rij- en voertuigen enz., aan te vangen den 4den November a.s., gedurende acht dagen Schiedam, den 3Isten October 1895. Burgemeester en wethouders van Schiedam, VERSTEEG. Be secretaris VERNÈDE. F Jï A N K li IJ K. Piesidenl F.ture krijgt van alle zijden onge vraagde raadgevingen. De Gaulois wil een ministerie van eerlijke mensehen en zoekt die in het centrum. Wordt het ministerie weer gedesavoueerd, Jan een nieuwe Kamer eu Fauie zal populair worden! De socialistische Petite Ptêpiilliqiie wil ook een ministerie van eeilijke menschen en zoekt die natuurlijk in de linkerzijde. En zoo wil len allen eeilijke menschen zoeken. Of Faure gelukkiger dan Diogenes zal zijn De piesident raadpleegde Dinsdag den heer Ribot in diens kwaliteit van aftredend minis ter van financiën en later den Kamervoor zitter Biisson. De heer Hanoleaux blijft waarschijnlijk minister van buitenlandsehe zaken. De piesident heeft, na achtereenvolgens met Peytral, Cavaignac, Bourgeois en Lockroy overleg gepleegd te hebben, de vorming van een nieuw ministerie opgediagen aan Bour geois. Deze heeft de opdracht aanvaard. Als Bourgeois niet mocht slagen, dan ver wacht men eeu kabinet-Loubet, waarin alle tegenwoordige ministers, behalve Ribot en Trarieux, zullen optreden. Misschien is dit laatste het meest waarschijnlijke, aangezien de radicalen geen meerderheid hebben en Trarieux toch eigenlijk de zondebok is. Naar verzekerd woidt, zullen, ingevolge de goedkeuring van de motie-Rouanet, niet minder dan 32 parlementsleden wegens deel neming aan de Zuider-spoorweg-ongerechtig- bedeu gerechtelijk worden vervolgd. Kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs, beeft Maandag een audieutie bjj den paus gehad. Van de 1259 congregatiën die er bestaan, hebben slechts 383 niet de noodige aangifte gedaan voor het betalen van de kerkelijke belasting (droit d'accroissement). Aan twee onderofficieren, in de spionnen- zaak-Schwartz betrol-ken, is het gelukt naar 'uitschland te ontkomeneen derde is echter in hechtenis genomen en dientengevolge zijn bij instructie nieuwe feiten aan het licht gekomen. DfJlTSCHLASP» De Bondsraad heeft besloten ook te Dantzig een deel der haven als vrijhaven in to richten. Reeds in den zomer van 1892 is deze maat regel in overweging genomeneerst nu is de beslissing gekomen. De Pruisische minister van landbouw heeft le Ratibor aan een hem aangeboden feest maal eene rede gehouden over de wenschen der agrariërs, ook in verband met de munt- kwestie. Bemoedigend voor hen zijn 'sministers woorden niet geweest. Hij vet klaarde, dat hij niet geaarzeld zou hebben zich als een voor stander te doen kennen van het befaamde voorstel van graaf Kanitz (graanmonopolie van rijkswege), indien hij overtuigd had kun nen worden, dat het den Duitschen landbouw ten zegen had kunnen strekken. Maar die over tuiging had de minister niet vet kregen; inzonderheid niet voor de oostelijke provinciën. Wat de muntkwestie aanging, de minister was niet blind voor de gevaren van den dalen den zilverprijs en de i egeering overwoog dan ook, hoe die gevaren kouden worden wegge nomen. Maar de birnetallisten schijnen van die overwegingen niets_ te mogen verwachten, want de minister voegde er uitdrukkelijk bij, dat eene verandering van muntstelsel, zelfs al was die mogelijk zonder nadeel voor andere belangen des lands, hem voorkwam aan den landbouw geen voordeel te zullen brengen. De Pruisische minister van spoorwegen, Thiclon, zou volgens de Post niet in staat zijn de Rijnsche kolenmijnbezitters ten op zichte van het gebrek aan wagens te helpeu. Toch hebben die minister en de minister van financiën Miquel aan een deputatie van die bezitters beloofd al hef mogelijke te zullen doen om hen te helpen ze zouden voor een voldoend aantal open goederenwagens zoigen. In den Kolonialen Raad heeft de rappor teur Werner krachtig de beschuldiging weer legd, dat Duitschlnnd den slavenhandel op Zanzibar en Temba zou begunstigen als een noodzakelijkheid. De Beiersche Kamer heeft een wetsvoorstel aangenomen, waarbij aan de boeren hun recht op het vruchtgebruik der bosschen verzekerd en de herhaling van bloedige botsingen als die te Fuchsmühl vermeden wordt. Ook lieeft da Kamer met 69 tegen 53 stemmen het voorstel van het centrum aan genomen om ten aanzien van de ontwerpen tot wijziging van het kiesrecht voor den Land dag, over te gaan tot de orde van den dag. B E 1 G I E. De minister van arbeid, Nyssens, houdt zich [ijverig bezig met de voorbereiding van een wet op de Zondagsrust. Ambtenaren zijn naar het buiteuland vertrokken om de Zondagsrust daar te bestudepren, De inspecteurs van den arbeid en de arbeidsiaden houden zich met hetzelfde onderwerp bezig, zoodat we vermoe delijk spoedig een der resultateu van dit onder zoek zullen belichaamd zien in een wetsont werp, dat in België zoo dringend noodig is. In aansluiting op het bericht uit Antwer pen in ons nummer van gisteren kunnen wij nog meedeelen, dat de binnenschepen van minder dan 50 ton S centimes per ton haven geld zullen betalen, en die van 50 ton en meer 15 centimes per ton. Verder kunnen de schepen twee maanden blijven liggen en moeten daarna 6 centimes per ton en per maand betalen. De stoombooten der vaartlijneu betalen voor elk der eerste 10 keeren 30 centimes per ton, voor elk der volgende '10 keer 20 centimes en dan voor eiken keer nog'15 cen times. 300 wet klieden in de spinnerij van Baert- soen en Buysse te Gent hebben Dinsdag het weik gestaakt, omdat de pati oons weigerden een meisje, dat Dinsdag weggezonden werd wegens vei waarloczing van haar getouw, terug te nemen. 500 andere werklieden van dezelfde fabriek kunnen daardoor niet vooriwerken. Deze weikstaking alsmede die van de metaal- beweikers wordt met liet oog op de ge meenteraadsverkiezingen in de hand gewerkt door de socialisten, terwijl blijkbaar met hetzelfde doel een werkstaking van letter zetters op touw is gezet door den bond van katholieke werklieden. ENGELAND. De werkstaking op de werven aan de Clyde is geëindigd, die te Belfast duurt nog voort. De Iersche werklieden zijn zeer ontevieden op hunne Sehotsche kameraden, wijl deze den arbeid hervat hebben en niet geneigd schijnen te zijn hun Iersche makkers gelde lijk te steunen. Daar de patroons te Belfast vast besloten zijn niet toe te geven en de ontmoedigde werklieden reeds een gunstiger oor aan de voorstellen der werkgevers leenen, verwacht men dat ook hier de arbeid spoedig zal zijn hervat. Twee agenten der Biitsche Niger-Com- pagnie zijn door de inboorlingen van Janagana aangevallen en gekwetsteen stoomsloep van de maatschappij heeft daarop het dorp van waar de aanval was uitgegaan getuchtigd. ZWEDEN en NOORWEGEN'. Het orgaan der Noorsche gematigde linker zijde, Yerdens Gang, dat eerst het nieuwe kabinet Hagerup niet onwelwillend begroet had, komt nu toch reeds op tegen de wijze waarop het ministerie het besluit van 7 Juni, ten aanzien der onderhandelingen met Zweden schijnt uit te voeren. De ministers houden zich dagelijks met de kwestie bezig en hebben zich met de regeering te Stockholm in ver binding gesteld. Maar indien de vroeger aan vaarde samenweiking beteekentdat het Storthing een onbeduidende rol zal hebben te spelen iu de zaak, »dan zou de wisseling van ministers de grootste aller overtolligheden geweest zijn." »De stand der kwestie is deze, dat het Storthing zijnerzijds een welwillende houding in acht zal nemen, dat liet geen twist zal zoeken maar daartegenover wil het ook met eerbiediging van zijn rechten worden be handeld." RUSLAND. Het dienstjaar 1S94 is bijzonder voordeelig geweest. De gewone ontvangsten hebben',be dragen 1153 millioen roebels, zijnde 148 miilioc-n boven de raming, en de gewone uitgaven 991 millioen of slechts 9 millioen meer dan de raming. De buitengewone in komsten bedroegen 78 miilioen, terwijl ze s'echts op 19 millioen geraam 1 waren, maar niettemin werden ze door de buitengewone uitgaven nog met 85 millioen roebels over sein eden. Dit tekoit is evenwel geheel door den gewonen dienst gedekt niet alleeu, maar de lekemng levert nog een batig slot op van 77 millioen roebels. SPANJE. Sagasta heeft onlangs bij een onderhoud met de Koningin-regentes van Spanje ver klaard, dat de liberale partij het ministerie C.movas zal steunen in den strijd tegen de tegenwooi dige koloniale en binnenlandsehe moeilijkbeden. Hij heeft zich echter beklaagd, dat de regeering der overheid reeds verlof heeft gegeven om de algemeene verkiezingen voor te bereiden en de liberalen fel te bestrij den. De liberale leider had een wapenstilstand tusschen beide partijen wenschelijker geacht, zoolang de toestand op Cuba nog niet gere geld is. De Spaanscbe kanonneerboot Antonio Lopez is op de Diaua-bank in de Bahama-eilanden, aan den grond geraakt. Men vreest dat het schip verloren is. De Times verneemt uit Madrid, dat door de regeering van Martinez Campos bericht is ontvangen, dat hij door slagregens en over strooming der wegen genoopt is de krijgsbe drijven vooreerst te schorsen. Uit Havana verneemt de Times, dat de suikeroogst van dit jaar wordt geraamd op 620 duizend ton, mits de opstandelingen de oogst velden ongemoeid laten. T U R K IJ E. Volgens te Parijs ontvangen depêches heerscht te Konstantinopei volkomen rust, maar uit Armenië komen nog voortdureod be richten van botsingen tusschen Christenen en Mohammedanen. Het aantal der gedurende de laatste weken gedoode Armeniërs wordt

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1