Zaterdag 2 November. A°. 189£ N°. 891C KENNISGEVING. RENNISG E V1NG~~ e u i 11 e t o n. De strijd om het bestaan. i egenenveertigéte Jaargang. 'erschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGKVlSR: T. ODÉ. BHitenlandsche Berichten. COURANT Abonnementsprijs, per kwartaal franco per past, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREADi BOT; BtlSTBAAT 7 O. AriVERTENTiEPRiJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10* Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van JJchiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden de navolgende vergunningen zijn ver leend lo. aan het Bestuur van het "WEESHUIS DER HERVORMDEN en zijne rechtverkrij- .genden tot plaatsing in dat gesticht, staande aan den Zangen Achterweg no. 18, kadaster sectie B no. 1029, van een stoom ketel van 5 paardenkracht, met een vervvar- mingsoppervlak van 5 M2, om te dienen tot verwarming en tot het koken van eetwaren £o. aan IC. F. WINDHORST en zijne recht verkrijgenden tot oprichting van een hroodbakkerij met hcctclucht-ovcn, in het pand aan den Dam no. 7, kadaster sectie no. 628 Schiedam, den 3lsten October 1895. Burgemeester en wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De secretaris, VERNÉDE. Openstelling der bultenlandsche grenzen voor vee. De Burgemeester der gemeente Schie dam, Gezien de missive van den heer Commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, dd. 30 October 1895, A no. 3273 (2e afd.), Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de Fransche grenzen bij Ministerieele beschikking van 24 October j.l. wederom voor den invoer van Nederlandsch vee zijn open gesteld; dat de runderen, schapen, geiten en var kens, bestemd om in Frankrijk ingevoerd of door dat land doorgevoerd te worden, behoo- ren vergezeld te zijn van een door de over heid op de plaats van herkomst afgegeven certificaat, houdende dat het vee gezond is, en, dat op het tijdstip der verzending, als mede zes weken te voren, geen besmettelijke ziekte ter plaatse is voorgekomen onder vee van dezelfde soort; dat de Italiaansehe regeering den vee-in voer uit Nederland weder heeft toegestaan. Schiedam, 1 November 1895. De Burgemeester voornoemd, "VERSTEEG. DUITSCHLllfD. Keizer Wilhelm woonde Woensdag het ge denkfeest bij, door het tiraillleurs-korps van de garde gevierd ter herdenking van het ge vecht vóór 25 jaar bij Le Bourget. In zrjn toespraak tot liet tirailleurs-korps betuigde de keizer zijri dank voor de verzekeringen van verknochtheid, en drukte tevens zijn be- woudering uit voor hetgeen door het bataljon op den 18n Augustus werd verricht. »Bij mijn jongslen tocht naar Amanvillers, zeide de keizer, had ik daarvoor stilzwijgend mijn hoed willen afnemen. Zulke schitterende verrich tingen zijn te danken aan den geest die door mijn keizerlijken grootvader is opgewekt; mogen de drie voornaamste deugden van den krijgsman door u steeds beoefend worden: eergevoel, onvoorwaardelijke gehoorzaamheid, onveruiagde dapperheid. Mogen deGardeschut- zen zoowel in oorlogs-als in vredestijd nieuwe lauweren oogsten. Hoerah 1" De Sat. Ztg. meldt, dat de regeering voor nemens is nog tijdens de aanstaande zitting bij den Bondsraad en den Rijksdag een wets ontwerp in te dienen betreffende den aanleg van een spoorlijn van Dar en Salaam naar Ukami. De Beiehsanzeiger bevat eene reeks van voorschriften, door de ministers van eere- tlienst, justitie en binnenlandsehe zaken uit gevaardigd, betreffende het opnemen en ont slaan van krankzinnigen, idioten en lijders ;aan vallende ziekte door particuliere gestich ten voor krankzinnigen en zenuwlijders, als ook ten aanzien van inrichtingen en beheer over die gestichten en het daarop uit te oefenen toezicht. Vorst Bismarck heeft aan den gemeente rad van Maagdenhui'", die had laten vragen ot hij eene deputatie kon ontvangen om hem. het bewijs van eereburgerschap der stad te overhandigei doen antwoorden, dat hij we gens den staat zijner gezondheid de heeren niet kon ontvangen. Het diploma werd toen per post gezonden, met een brief waai in ge vraagd werd, om een jongen eikeboom uit het Sachsenwald, teneinde dien in Maagden burg te planten. Aan dit verzoek werd door den vorst welwillend gevolg gegeven. Tegen den afgevaardigde voor Colmar jn den Rijksdag, Preisz, is een vervolging inge steld wegens aansporing tot hoogverraad. De rechtbank te Berlijn heeft den redacteur der Vorioarts Dier! en diens mede-beklaag den Pfundt en Randmann wegens majesteits schennis resp. tot 6, 9 en 12 maanden ge vangenisstraf veroordeeld, met bepaling dat zij niet dan tegen eene borgstelling van 5000 mark per hoofd in vrijheid zullen worden gesteld. F R A N K R IJ K. Bourgeois had Woensdagavond een onder houd met Lockroy, Cavaignae en Peytral. In het bijzonder werd de vraag overwogen of er in het leger geen groote opgewondenheid zou ontstaan als Cavaignae na zijn rapport over de oorlogsbegrooting de portefeuille van oor log overnam daarenboven zou Cavaignae er op staan dat het tractaat met Madagaskar veranderd werd in dien geest, dat op dat eiland wel de tegenwoordige regeeringsvorm be houden bleef, maar het overigens geheel tot Fiansche bezitting gemaakt werd. Tot over drieën 's nachts moeten de heeren geconfereerd hebben. Hanotaux scheen zijn bezwaren om deel uit te maken van een nieuwe combinatie niet te kunnen overwinnen. Gistermorgen hadden weer allerlei bespre kingen en ouderhandelingen plaats. Hano taux is Faure de redenen gaan mededeelen die hem noopten, de portefeuille van buiten- landsche zaken niet meer le aanvaarden. Waarop Bourgeois naar het Elysée ging om te verklaren dat zijn taak nu nog moeilijker was geworden. Intusschen zou Hanotaux be slist geweigerd hebben, in een kabinet-Bour- geois zitting te nemen, en Peytral eveneens. Bouigeois heeft zich gisteren naar het Elysée begeven en aan president Faure mede gedeeld, dat hij bereid was de opdracht om een kabinet te vormen, aan te nemen. Het kabinet zal zijn samengesteld als volgt: Bouigeois, minister-president en bin- Roman van Reiniigld Ortmann. 3. Het meisje begreep nog volstrekt niet, waar deze inleiding op uit moest loopen, en toen zij haren 'ader met vragende blikken bleef aanzien, haastte kij zich tot eene nadere verklaring te komen. •Ik durf mij niet vleien, dat een ander de plaats, door uwe moeder ledig gelaten, voldoende zal 'snullen, maar deze bedenking mag mij niet weerhouden aan zekere verplichtingen gevolg te geven, die mij zoowel door mijne maalschap- pelijke positie als door de zorg voor u, mijn lieveling, gebiedend zijn opgelegd." Het meisje sloeg groote oogen op. Zij begon na te begrijpen wat haar vader bedoelde, maar d« volle waarheid besefte zij nog niet. «Ik versta u niet goed, vader. Is het uwe het bestuur der huishouding aan andeie handen toe te vertrouwen, aan een loon bediende?" De professor hemde en kuchte en streek de hand over den baard. sAan een loonbediende Neen. Toch heb ik op het oog eene verandering in dezen. Omdat in mijn huishouden eene vrouw ontbieekt, heb ik sedert twintig maanden alle gezelligheid moeten buitensluiten, en dit is, zooals ik reeds opmerkte, niet goed voor ons beidendit mag niet langer zoo voortduren. Gij zoudt het mij later euvel kunnen duiden en daarom daarom heb ik besloten een tweede huwelijk aan te gaan." Aarzelend en op onzekeren toon had hij de laatste woorden uitgesproken. Hij besefte vol komen het gewicht dezer mededeeling, doch dat zij op zijne dochter eene zoo vreeseiijke uitwer king zou hebben, had hij niet kunnen bevroeden. Alsof haar eene giftige slang gestoken had, was Ingeborg onder het uiten van een kreet van schrik opgesprongen; zij werd zoo bleek als een doode, Vader Neen neen dat is niet mogelijk! Dat kan u geen ernst zijnl" De professor trok de wenkbrauwen samen. ïEn waarom niet, mijn kind Hoeveel weduw naars hebben vóór mij hetzelfde gedaanOf houdt ge mij voor een grijsaard, wien zijne jaren een dei gelijken stap verbieden Ilaar eenig antwoord was eene beweging van afkeerde keel scheen haar toegeknepen. Hij stond op, greep hare hand en sprak op een toon, als waarmede men een vreesachtig kind tracht gerust te stellen »Het zal het schrikbeeld van de booze stief moeder uit het sprookje zijn, dat u zoo aangrijpt, lieve Ingeborg. Gij denkt u een heerschzuchtige, kijfachtige vrouw, die over u de baas wil spelen, en zich tusschen u en mij indringtis bet niet zoo, mijn lieveling? Maar wat dit betreft, kunt gij gerust zijn. Ik houd te veel van u en heb te veel gezond verstand om zulk eene dwaasheid te begaan. Ik geloof zelfs niet, dat ik tot den gewichtigen stap ware besloten, wanneer niet het lot mij in aanraking gebracht had met eene vrouw, die uwe liefde en hoogachting niet enkel verdient, maar die reeds bezat, nog vóór zij de mijne gewonnen had. 't Is geen vreemde, die ik u als tweede moeder wil opdringen, maar eene lieve vriendin, met wie ik u nog nader in betrekking wil brengen. Ik vertrouw dat gij u geheel met mijne plannen zult verzoenen, wanneer ik u zeg dat het Edith van Manstein is, die in het vervolg onzen naam zal dragen". Ingeborg haalde diep adem. Zij was hare aandoening in zooverre meester geworden, dat zij thans, hoewel bijna onhoorbaar, weder uit drukking kon geven aan haar gevoel. ïils die liet klonk het zacht, maar luider vervolgde zij iNu, dat is goed, want zij zal er nooit toe overgaan uwe vrouw te worden." Professor Waliroth keek verbaasd op. sDat is eene onderstelling, die in eik ander geval weinig vereerend voor mij zou zijn. En waarom zou Edith dan naar uwe meening mijn aanzoek afslaan Waarom? Kunt gij dat nog vragen, vader Is zij niet gedurende de laatste levensjaren mijner moeder onze huisvriendin geweest? En heeft zij ons niet duizendmaal verzekerd, dat zij de overledene vereerd en liefgehad had als een eigene moeder? Zij zou immers hel ellen digste schepsel zijn, als De professor zag haar op eens scherp in het

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1