Bin nenlandsche Berichten. nenlandsche zaken Ricard, justitie en eere- dienstDounex, financiënCavaignac, oorlog Lockroy, marine; Berthelot, onderwijs en schoone kunsten Mesureur, handelGuyot Dessaignes, openbare werken Combes, kolo niën de overige portefeuilles zijn nog niet toegewezen. Het voorloopig program van Bourgeois zou zijnvlugge afdoening van de begrooting, belastinghervorming, arbeiderswetten en strenge vervolging van de omgekochte parle mentsleden. De regeering en de Heilige Stoel zijn het eindelijk eens geworden over de verheffing tot kardinaal van mgr. Perraud, bisschop van Autun, en van mgr. Boyer, aartsbisschop van Bourges. Te Carmaux heeft Renaud verklaard, dat de prefect de nieuwe voorstellen der werk stakers aannemelijk oordeelde en beloofd heeft den directeur Rességuier daarmede in kennis te stellen. ENGELAND. De minister-president, lord Salisbury, heeft Woensdag te Watford eene redevoering ge houden, waarin hij zeide dat de regeering de buitenlandsche politiek van hare voorgangster overgenomen, maar niet ingewijd had. In het belang van de continuïteit tegenover vreemde natiën zou de regeering echter haar best doen, die politiek eerlijk uit te voeren. Gladstone heeft een schrijven gericht aan mevrouw Nowikoft eene Russische dame, die bij eenige der voornaamste Londensche bladen toegang heeft en die telkens als een stormvogel voor den dag komt, wanneer er iets aan de hand is wat het voor Rusland wenschelijk maakt invloed uit te oefenen op de openbare meening in Engeland waarin hij zegt: sin gedachte zie ik dat de niets waardige sultan, dien God aan de menschheid ten vloek heeft gegeven, zijn vaan in triumf laat waaien en dat de tegenstanders aan zijne voelen Rusland, Frankrijk en Engeland zijn. Weinig is er mij aan gelegen, hoe zij dien smaad onderling verdeelen. Moge God in zijne geuade aan de Turksche heerschappij en aan al hare misdaden een spoedig einde maken." Uit Akkra (Goudkust) wordt gemeld De Britsche commissaris Stewart is met zijn escorte van Kumassie teruggekeerd. Ko ning Prempet heeft het Britsche ultimatum verworpen en geeft de voorkeur aan een oor log, waarop hij is voorbereid. DENEMARKEN. De Temps meldt dat het ministerie Reedtz- Thott tot de lente van 1890 aan het roer blijft, totdat de Kamers met haren arbeid gereed zijn. De heer Nellemann, minister vau justitie en eigenlijke leider van het kabinet, trekt zich terug om den post van president van het hof van cassatie op zich te nemen gezicht en bijna dreigend was zijn toon, toen hij zijne dochter in de rede viel sWacht n, het woord uit te spreken, dat u, als het uitgesproken was, berouwen zou. Ik kan met den besten wil niet inzien, waarom de eer bied voor eene overledene Edith zou beletten eene levende hare genegenheid te schenken. Ge lukkig heeft zij aan die soort van dweperij ook niet toegegeven, toen ik haar mijne hand aan bood. Ik heb haar jawoord, Ingeborg, en lieb mij gisteren vormelijk met baar verloofd." Weder ontsnapte aan het meisje een kreet, maar nu niet van ontzetting. Veeleer was het een kreet van verontwaardiging, die ziut ook in haar van toorn vlammenden blik uit sprak. «Ais dat waar is, vader, als zij zich zoo ver vergeten heeft, dan kan van gemeenschap tus- Bcben haar en mij voortaan geen sprake meer ziin. Ik verklaar u, dat ik geen uur met haar onder Óen dak zal kunnen leven." Nog nooit had professor Wallroth zijn kind zoo hooren spreken. Dat het onderhoud, door hem op zoo jovialen toon gevoerd, deze wen ding zou nemen, had hij niet kunnen denken, j de minister van financiën Lüttichau en die van oorlog Thomson willen eveneens ont slag nemen. De laatste is ernstig ziek. Als opvolger van den heer Reedtz-Thott noemt men vele leden van het Landsthing. De geruchten omtrent een nieuw ministerie- Estrup zijn van allen grond ontbloot. RUSLAND. Uit St.-Petersburg wordt gemeld Op grond van inlichtingen uit betrouwbare bron kan gemeld worden dat de berichten omtrent den toestand van den keizer en de kei zerin zeer gunstig luiden. Aan de FranJcf Ztg. wordt uit Petersburg gemeld, dat de keizer de kroningsplechtig heid definitief op 18/30 Mei heeft bepaald, ook wanneer in dien tusschentijö de groot vorst-troonopvolger mocht sterven. Deze is door de laatste zware bloedspuwing dermate verzwakt, dat de geneeslieeren herstel on mogelijk achten. De nieuwe gezant te Peking zal eene lijfwacht van 200 Kozakken te zijner be schikking krijgen. ITALIË. Men herinnert zich dat het ministerie Crispi zich indertijd met veel vertoon over de na latigheid van het vorige ministerie ten opzichte van Sicilië heeft uitgelaten. Er werden zeven middelen opgenoemd waardoor de toestand op Sicilië verbeterd zou kunnen worden. Thans is de toestand ellendiger dan ooit. Er is misschien geen deel van Europa waar zooveel ellende wordt geleden als op het oude Trinacrië. Maar van verbeteringen hebben we nog niets gehoord, wel van krachtige pogingen om de jammerkreten der ongeluk- kigen te smoren. Toch hoopt men nu heil van een handels verdrag met Rusland, waarheen Sicilië zwavel, wijnen en sina's appelen zou kunnen uit voeren, en van een bebossching van het eiland, waardoor de bewatering van Sicilië beter zou worden. De afgevaardigde Cirmeni heeft het verzoek ingediend om den minister van buitenlandschtL zaken te mogen interpelieeren over de weinige bescherming die de Italiaansche belangen te Nizza genieten. SPANJE. Omtrent de uitlatingen van Martinez Cam pos tegenover een redacteur vau de Imparcial vernemen wij nog, dat de maarschalk tame lijk verzoenend en voorzichtig op Cuba op treedt, omdat hij dat beter en veiliger vindt en omdat dit toch krachtig optreden hier en daar niet uitsluit. Bovendien zou een hardnekkige en alge- meene strijd zeker drie jaren duren, 150,000 man eischen en den dood van minstens 75,000 man veroorzaken. Bijna radeloos van schrik en ontzetting stond hij daar. «Kind, kind begon hij weer, ngij weet niet, wat ge zegt. Ik had verwacht u een ver rassende, blijde tijding mee te deelen nEen blijde tijding, de mededeeling dat gij mijne lieve, edele moeder wilt doen vervangen door eene gewetenlooze kokette, die enkel uit koele berekening haar jawoord geeft Dat Dat eene blijde tijding O, ik weet niet, wat mij onaangenamer had kunnen treffen." «Uwe vriendschap voor Edith schijnt niet zeer oprecht geweest te zijn, als gij meent haar zoo liefdeloos to moeten veroordeelen," sprak hij na eenig zwijgen, nik moet bekennen, dat ik tot nu toe hoogere gedachten had van de oprechtheid uwer vriendschapsbewijzen. Maar hoe dit zij, wij hebben nu met afgedane feiten te rekenen en ik vertrouw dat gij u zult wach ten nog eens over de bruid van uwen vader te spreken op eene wijze als nu. Ik zou ze u niet voor de tweede maal ten goede houden. Ik moet u daarvoor in uw eigen belang waarschuwen. Gij zult, daaraan twijfel ik niet, ook spoedig genoeg inzien, dat gij u Wilde de regeering dit toch, dan zou Cam pos zonder bitterheid voor een ander plaats willen maken. Onder de tegenwoordige wijze van oorlog voeren kou de maarschalk zich niet aan be paalde voorspellingen wagen. Toch hoopt hij dat de oorlog in de volgende lente geëindigd zal zijn. Eindelijk klaagde Campos hevig over de houding der verschillende Spaansche politieke partijen. Een Amerikaansch stoomschip heeft bij Guantanano op Cuba 34 man en 32 kisten ammunitie voor de insurgenten aan land gezet. Uit Havanna wordt gemeld De opstandelingen-aanvoerder Maximeo Gomez heeft bekendgemaakt, dat hij tot her stel van gezondheid naar San Domingo zal gaan. Men gelooft evenwel eerder dat hij naar New-York gaat en dat zijn troep zich zal ontbinden. B U L G A R IJ E. Uit Sofia wordt aan het Weener Neue Tageblatt gemeld, dat prins Ferdinand heeft geweigerd een troonrede te onderteekenen, waarin de belofte was opgenomen, dat prins Boris in het Grieksch-orthodoxe geloof zal worden gedoopt; tengevolge van dit besluit van den prins heeft Stoïlof als minister-presi dent ontslag genomen. T D R K IJ E. De Porte heeft aan hare vertegenwoordi gers in het buitenland een rondschrijven ge zonden, waarin verklaard wordt dat de jongste ongeregeldheden in de provincie door de Armeniërs zijn uitgelokt en dat thans de orde hersteld is, behalve in het district Baiburt, waar een troep van 400 gewapende Arme niërs de Mohammedanen bedreigt. Voorts heet het in die circulaire dat de Porte besloten heeft tot oproeping van een deel der reserve en van de verlofgangers in de zes vilajets, waar de hervormingen zullen worden inge voerd, maar dat de mobilisatie belemmerd wordt door geldgebrek. De omstandigheid dat sir Philip Currie, de Britsche gezant, zijn vrouw en dochter niet medegenomen heeft naar Londen, bewijst de onjuistheid van het gerucht dat hij uit vrees voor zijne veiligheid Konstantinopel zou heb ben verlaten. De Daily News verneemt uit Konstanti nopel dat bij de onlusten te Bitlis 700 Arme niërs gevallen zqn. Een telegram uit Konstantinopel, gisteren te Weenen ontvangen, behelst dat 50,000 man van de reserve en 16 Redif-bataljons, 20,000 man omvattend, onder de wapenen zijn geroepen, waardoor de strijdkrachten in Klein-Azië verdubbeld zullen worden en krach tig genoeg zullen zijn om iedere, ook de aller ergste, oproeren te onderdrukken. omtrent Edith al te onbedacht hebt uitge laten." Ingeborg hief het hoofd op en droogde hare tranen. «Nooit I" verklaarde zij beslist. «Edith heeft op schandelijke wijze misbruik gemaakt van mijn vertrouwen en met onze vriendschap is het voortaan uit. Maar het schijnt wel, dat gij mij niet begrijpen wilt, en als wij te doen hebben met een afgedane zaak, zal het beter zijn er niet verder over te spreken. Wanneer zal dan het huwelijk worden gesloten «Daaromtrent wilde ik niet besluiten, voor ik met u gesproken had. Ge zult echter begrijpen, dat onder de gegeven omstandigheden een lang uitstel niet wenschelijk is, hoogstens een paar maanden nog, Zijt gij het daarmede eens Een bittere glimlach plooide de wangen van het meisje. «Wat komt het er veel of aan of ik het goedvind Het is mij genoeg te weten, dat ik twee maanden tijd zal hebben om mijne maat regelen te treffen." «Uwe maatregelen? Wat moet dat nu weer bcteekenen V E R Z 1 E. Uit Teheran wordt gemeld, dat zich een ^Russische maatschappij heeft gevormd om de hoofdstad in betere gemeenschap met de Kaspische zee te brengen, door het aanleggen van een straatweg van Resht naar Kazvin. Het kapitaal is 1 millioen roebels in aandeelen en een obligatieleening van 1,500,000 roebeis; de Russische regeering waarborgt een divi dend van 5 pCt. Met het eerste gedeelte van den weg, van Peri Bazaar tot den voet van de bergketen bij Kudum is men reeds begonnen en komt half Januari klaar. De onderneming wordt van groot belang geacht voor den Rnssischen handel in Perzië, Er is ook sprake vao, te Enzeli een haven aan te leggen. AMERIKA. De gezant van Venezuela te Washington heeft ia een interview verklaard dat Vene zuela het Engelsch ultimatum niet zal be antwoorden zonder eerst te hebben inge wonnen den raad van de regeering der Vereenigde Staten, dien zij stipt opvolgen wil. Mochten vijandelijkheden uitbreken, dan re kent Venezuela op den stofïelijken en zede- lijken steun van Mexico en de Zuidameri- kaansche republieken, waarmee het een eerbiedwaardige legermacht hoopt bijeen te brengen. JAPAN. Volgens een bericht uit Jokohama aan de Daily News stelt de Japansche regeering voor, de sterkte van het leger op voet van vrede op te voeren tot 260,000 man, terwijl voor de vloot een vergrooting wordt voorgesteld, die 20 millioen jen zal kosten. Een van de voornaamste dagbladen is in beslag genomen omdat het Duitschland's op treden had gecritiseerd, toen het ïzich aan sloot bij een aan Japan vijandig verbond". SCHIEDAM, 1 November 1895. Daartoe aangezocht, vestigen wij de aan dacht onzer lezers op de voorstelling, welke het gezelschap van den heer Vleugels van Rotterdam a.s. Zondag in het gebouw der Officieren-Vereeniging zal geven. Het vele genoegen, dat tegen vergoeding van een zoo gering entree geboden wordt en dat, naar ons verzekerd wordt, geschikt is voor een zeer gemengd publiek, zal velen opwekken zich derwaarts te begeven. Gisteren is C. H. van Gogh, werkzaam in een branderij van den heer H. R. M. A. van Gent, aan de Willemskade, bij het dragen van zakken meel door mis te stappen vau de trap gevallen en heeft zich dientengevolge aan de borst gekneusd. Na geneeskundig zijn behan deld door den heer La Verge, is hij naar zijn woning in de Kortlandstraat vervoerd. «Ik zeide u reeds," hernam Ingeborg, «dat ik met uwe tweede vrouw niet onder hetzelfde dak wil leven, en na acht weken zal ik toch wei ergens een heenkomen, een dienst of betrek king vinden, die mij van die noodzakelijkheid ontslaat." «Hoor eens, Ingeborg, ge stelt mijn geduld werkelijk op een al te harde proef. Denkt gij dan, dat ik tot zulk een dwaasheid ooit mijne toeslemming zal geven professor Wallrotb's eenig kind in een ondergeschikte betrekking? Wat zouden de lastertongen in goede stad een stof hebben tot praterij Ik geef niet veel om het gepraat van de menschen, maar men doet wijs, ze geen aanleiding te geven tot gebabbel." «Het zou do eerste maal zijn, dat ik u weerstreefde," sprak Ingeborg, zich langzaam naar de deur wendende, «maar ik kan niets beloven, wat ik niet vervullen kan. Vroeger of later moet het toch gebeuren. Het is beter dat ik dit buis vei laat, dan dat het geluk van nw nieuwen echt door mij worde verstoei d. Gij zult mij dit na eenig nadenken moeten toe geven." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2