Binnenlandsclie Berichten. nadering tot Engeland, den grooten vijand van Rusland, steeds grooter wordt. Uit Rome wordt gemeld, dat de paus on tevreden is over het optreden van het mini sterie Bourgeois. De paus kon het met den premier Ribot zeer goed vinden, en heeft vooral daarom bezwaien tegen de radicalen, omdat velen van ben het gezantschap bij den Pauselijken Stoel willen opheffen. Hierdoor zou dus deze verandering der Fransche ministers wel eens een grooten invloed op de Europeesche poli tiek kunnen krijgen. SPANJE. Volgens berichten in te Madrid verschij nende bladen zullen onverwijld 35000 man naar Cuba gaan en worden maatregelen ge troffen voor het zenden van verdere verster kingen. In telegrammen uit Havana wordt ge meld dat de opstandelingen eene beweging voorbereiden in het centrum van Cuba. Een tabijke bende is in de provincie Pinar del Rio verschenen. De te Madrid verschijnende Heraldo bevat een interview met maarschalk Carnpos. Deze moet verklaard hebben dat hij aan Cuba geen zelfregeering zou willen verleenen, maar wèl daar de hervormingen op zeer ruime schaal toepassen. De maarschalk drong er op aan, een gematigde en loyale gedragslijn te volgen maar voegde er bij dat de veldtocht krach tig moet worden voortgezet. In de provineie Matangao op Cuba moeten verscheidene insurgenten zich onderworpen hebben. Eenige in Engeland gemaakte kanonneer- booten zijn in Cuba aangekomen. In Valparaiso had men den Cubaanschen gezant Aguero met veel piaal ontvangen, vei telden de Spaansche bladen. Vandaar onrust te Madrid. De Spaansche gezant in Chili heeft nu geseind dat die ontvangst niets was geweest dan een onbeteekenende mani festatie. U 31 E N I E. - "«-De Brede. Pr esse verneemt uit Bucha rest, dat de minister van binnerikmdsche zaken den prefect van den Beneden-Donau heeft aangespoord, nauwlettend acht te geven op een mogelijke beweging onder de Russi sche en Bulgaarsche bevolking hunner distric ten. De minister van oorlog heelt bevolen het aantal schepen te vermeerderen, die tussehen Galatz en Sulina het politietoezicht uitoefenen. B 1 G A R IJ E. Het heet nu weder dat vorst Ferdinand zijn woord heeft gegeven dat de verdooping van zijn zoontje Boris tot het Grieksch-orthodox geloof tijdens de tegenwoordige zitting van het Sobranje zal plaats hebben, maar dat die plechtigheid vermoedelijk zal worden uitge steld tot den verjaardag van het prinsje, om. den schijn te ontgaan, dat tegen zijn vader in dezen niet uit eigen beweging han delt om zijn huis inniger aan liet Bulgaarsche volk te verbinden. De berichten omtrent eene ministerieele ciisis zouden slechts op vermoedens gegrond zijn, welke hierdoor worden gelogenstraft. T R K IJ E. Volgens door de regeering ontvangen be richten hebben er ernstige gebeurtenissen plaats gehad te Jectour, arrondissement Ma- ratb, villajet Diarbekin. De Armeniërs tastten de moskee aanhet garnizoen, 400 man steik, dat order had ontvangen niet van zijn vuurwapenen gebruik te maken, deed dit ook werkelijk niet. De Armeniërs maakten zich daarop meester van 120 kisten die munitie inhielden. Daarop plunderden de Armenlëi s de Turksche huizen leeg, doodden v rouwen en kinderen. Aan de gezantschappen is mededeeiing van deze gebeurtenissen ge daan. Het vertrek van den Engelschen gezant 1 uit Konstantinopel verwekt veel opspraak, evenals het gerucht van zijn overplaatsing. Ondanks de officieele tegenspraak van het overboord zetten van een aantal leden der jong-Turksche partij, die verdacht werden van het smeden eener samenzwering tegen den sultan, houdt de correspondent van de Standard te Konstantinopel de juistheid van zijn bericht vol niet alleen, maar voegt hij er bij dat het feit werd gezien door den gezagvoerder van een stoomschip ter Lloyd, die daarvan mededeeiing deed aan het Oos- teurijksche consulaat. De Voss. Ztg. meldt, dat de leden der commissie van toezicht op de hervormingen in Armenië reeds gekozen zijn maar dat hunne formeele benoeming wo-dt vertraagd door de weigering van Rusland, Engeland en Frankrijk om den Turkschen minister van buitenlandsche zaken toe lelaten als voorzitter. A M E It I K A. De Engelsche gezant sir Julian Pauneefote had Zaterdag een conferentie met den minis ter van buitenlandsche zaken Olney en deed het voorstel, dat de Engelsche en Amerikaan- sche regeeringen samen op beperkte schaal maatregelen zouden nemen, teneinde de vei ligheid der Engelsche en Amerikaansche on derdanen iu Turkije te verzekeren. De ingenieurs, die door de regeering der Yereenigde Staten naar Nicaragua zijn gezon den om rapport uit te brengen over de uit voerbaarheid van het kanaalplan, zijn met hun taak gereed. Zij geven aan de regeering. den raad een som van 100 millioen dollar te besteden voor den aanleg van dezen kunst matigen waterweg. De wetgevende macht van Zuid-Carolina heeft met 69 tegen 37 stemmen besloten, dat na 1898 slechts zij kiezers zullen zjjn, die lezen en schrijven kunnen en minstens een waarde van 300 dollars in eigendom be zitten. Door dit besluit worden tal van negers van de kieswet uitgesloten. De New-York Herald verneemt uit Barba dos, dat Thomas Garcia, de gezagvoerder van den Engelschen schoener Myosotis, door d<^ Venezuelanen is doodgeschoten. Ofschoon het vaartuig de Engelsche vlag voerde, werd door den bevelhebber van een Venezuelaansch vaartuig een schot gelost, waardoor Garcia werd gedood. De Myosotis werd toen buitge maakt en naar Carupano gebracht. Zoodra het echter bleek, dat zich geen contrabande aan boord bevond, werd de schoener weer vrijgelaten. Op last der Engelsche regeering is nu een onderzoek ingesteld. JAPAN. De gezant te Washington heeft den staats secretaris voor buitenlandsche zaken een telegram van zijne regeeririg overhandigd be treffende Japans houding in de Koreaansche kwestie. In dat stuk wordt gezegd dat de Ja- pansche tioepen nu nog noodig zijn in Korea, om daar de rust te hewaren en de commu nicatie der bezettingstroepen op het schier eiland met liet moederland te vergemakke lijken. Japan heeft geen andere plannen dan de orde op Korea te verzekeren, en zou gaarne van dien plicht ontslagen worden. Het vvenscht liefst niet handelend op te treden, en in dat opzicht zal het dezelfde gedragslijn volgen als andere mogendheden. Men gelooft dat een dergelijke nota ook aan andere kabinetten verzonden is. SCHIEDAM, 5 November 189S. Naar wij vernemen, zou de minister van fbinnenl. zaken zijn goedkeuring onthouden tdiebben aan de benoeming van den heer J. 'Bitter lot leeraar aan de H. B. school alhier, Jop grond dat hij slechts in het bezit is van fakte A nsiddelb. onderwijs, terwijl de wet op "liet M. O. pertinent voorschrijft dat zoowel A "als B in het bezit moet zijn van hem, die aan "een II. B. .-chool met 5-jaiigen cursus kan benoemd worden. Door de politie is Zondagochtend bij den slager J. C. van der Klink in de Boterstraat alhier in beslag genomen een geslacht var ken, op vermoeden dat het aan vlekziekte lijdende was geweest. Op last van den dis- tricts-veearts is daarnaar door den plaatsver- vangenden districts-veearts, den heer A. J. van Velzen, een onderzoek ingesteld, waar door de gegrondheid van het vermoeden ge bleken is. Het varken zal worden verbrand. Hedenavond omstreeks vijf uur is een hevige jbrand uitgebroken in de oliefabriek te Scboondeiloo (Oud-Delftshaven). Het laat zich aanzien dat de fabriek een prooi der vlammen zal worden. De minister van. financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 2 November bedroeg bij de Nederlandsclie Bank 907,700.28 on bij de betaalmeesters- 3,271,557.80 Te zameu 4,179,258.08 De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 7 dezer niet plaats hebben. Onze correspondent te Batavia seint ons onder dagteekening van heden: »Generaal Vetter en de majoor van den staf Breijer hebben eene officieele zending om den toestand in Atjeh te inspecteeren en over de door den generaal Deykerhoff voor gestelde maatregelen te beraadslagen." Wij teekenen hierbij aan, dat het voorne men der regeering ten aanzien van generaal Vetter reeds hier te lande bekend is. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de Indische begrooting voor 1896 toch leest men»Het ligt nu in de bedoeling om, ter bevordering van overeenstemming van inzichten, den nieuw benoemden leger commandant, nadat hij het commando zal hebben aanvaard, op te dragen Atjeh te be zoeken en zich aldaar persoonlijk door den gouverneur te doen voorlichten omtrent de laatstelijk door hem gedane voorstellen be tredende de verder te volgen politiek en mili taire gedragslijn, die op de consolidatie van het sedert 1893 verkregene zijn gericht." (iV. B. Ct Binnenkort zullen de Lombokkruisen wor den uitgereikt met bijbehoorende brevetten. Deze zijn gedrukt op de landsdrukkerij langs autotypischen weg. De raad is saamgesteld uit militaire zinnebeelden en gezichten op het oorlogstooneel. Het hoofdmotief der versiering is het tegen een palmengroep rustend Neder- landscii wapen met de daaraan vastgehechte Lombokdecoratie. Aan weerszijden zijn afbeel dingen van de muren van Tjakra-Negara. De heer F. W. Drijver, predikant te Grost- huizen, dringt er thans op aan, dat in elke stad van ons vaderland éen man zich belasten zal met de zorg voor een adres van adhaesie aan H. M. de Koningin-Regentes, dat spoedig door hem en anderen geteekend en opge zonden wordt. Opdat die adressen eensluidend zouden zijn, stelt hij voor, dat men er deze redactie aan geve: Aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes der Nedet landen. Mevrouw 1 Begaan met den kommervollen toestand, waarin velen onzpr o u d-s t r ij d e r s. dragers van het Metalen Kruis en de Citadel-Medaille, mannen van tachtig jaar en daarboven, hunne laatste levensdagen slijten moeten, meenende voorts dat het op den weg der regeering ligt, in dezen toestand verandering te brengen, wenden ondergeteekenden zich melden meesten eet bied tot U«e Majesteit om hun volle sympathie te betuigen met het reeds bij Uwe Majesteit ingekomen adres, waarin de wensch wordt uit gesproken, dat aan de Oud Strijders, voor zoover zij 't noodig hebben en verlangen, van Rijkswege worde toegekend een pensioen. Tot het afdoen zij het ter elfder ure van deze nationale eereschuld door de Regeering, roepen wij Uwer Majesteits goedwilligen steun in. Met den meesten eerbied van Uwe Majesteit de onderdanige Dienaren en trouwe Onderdanen (volgen de handteekeningen). Snel recht. Het volgende request is dezer dagen aan j den minister van justitie ingediend ter ver krijging van snel recht in strafzaken Geoft eerbiedig te kennen het hoofdbestuur j van den Volksbond, vereoniging tegen drank- I misbruik (uoedgekeurd bij kon, bosluit van 24 1 Maart 1882, no. 28), gevestigd te Amsterdam, doch woonplaats kiezende ten huize van dea voorzitter mr. II. Goeman Borgesius, te VGra- venhage dat meer en meer stemmen opgaan trgen den onpractischen langzamen gang der strafvordering en der uitvoering van strafvonnissen dat zeer heihaaldelijk dit onderwerp in den jongsten tijd in vergaderingen en in de pers is ter sprake gebracht, o. a. in een artikel van het Algemeen Handelsblad van 6 October, o. ro, bevattende het volgende dat zelfs in de beide Kamers der Staten- Generaal ter gelegenheid van de behandeling der Staatsbegrooting voor 1895 hierover klacliien zijn geuit en wenschen te kennen gegeven dat toenemende bandeloosheid leidt tot versto ring der orde en nadeel voor veten dat het gezag van justitie, politie en wet heb ben geleden, omdat op het constateeren der straf bare feiten vervolging, veroordeeling en uitvoe ring veel te langzaam volgen dat van vele zijden de aandacht gevestigd wordt op het goede voorbeeld, dat voor regeling van snel recht in strafzaken in Engeland (e vin den is dat het nadeel van den bestaanden toestand het meest, wordt gevoeld in de groote gemeenten des lijks; dat de belangen van den Volksbond met de- kwestie in hooge mate gemoeid zijn, a! ware het alleen uit de overweging, dat drankmisbruik in duizenden gevallen de oorzaak is van bandeloos heid, van verstoring der orde, van het plegen van stiafbure feiten, van geweldenarij, van balda digheid. van afneming ook van dea noodzakelij ken eei bied voor wet en gezag dat het grootste deel der strafzaken, die worden onderworpen aan den kantonrechter, zijn over tredingen van de Drankwet en van de artt. 426, 453 en 454 van het strafwetboek dat het in het bijzonder van het grootste belang is. dat met name de overtredingen tegen de bepalingen van openbare dronkenschap en het verkoopen en tappen van steiken drank zonder vergunning snel worden berecht dat het hoofdbestuur zich geen beslist oordeel wil aanmatigen over de wijze, waarop in dezen verbetering behoort te «orden gebracht, maar dat het de vrijheid neemt om aan de overweging van Uwe Excellentie aan te bevelen de uan- stelling van alleensprekende rechters uitsluitend voor de behandeling van strafzaken, welke rech ters op ongeveer alle werkdagen zouden behooren zitting te houden dat ons bestuur dan ook met groote inge nomenheid heeft kennis genomen van de toe zegging van Uwe Excellentip, bij de behandeling van de jongste StaaisbegrooMng. van voorstellen lot wijziging en verbetering van den toestand*, Redenen waarom het hoofdbestuur voornoemd Uwe- Excellentie beleefd en met aandrang verzoekt om aan de Staten-Genernal in te dienen een «ets- voordracht ter bespoediging van de berechting van kleine strafzaken (in liet bijzonder die, voortvloeiende uit de maatregelen, welke betref fen bestrijding van drankmisbruik, alsmede van de uitvoering van vonnissen in zoodanige zaken, 't welk doende enz. Mogen wij onze regeering nu nog eens ernstig wijzen op het onontbeerlijke om door snelle maat regelen tegen de verwildering van de groote steden in Nederland te waken. Het is een schande voor ons, dat, waar in een stad van vijf millioen als Londen de orde voor beeldig gehandhaafd wordt, in Amsterdam, een stad jnist tienmaal kleiner, Jan Rap telkens uit de banden kan siaan. Snel recht! Snel recht 1 Snol recht I isheteenig afdoend geneesmiddel. Hedenochtend hadden een twintig onverlaten moeten terechtstaan, om onmiddellijk naar de ge vangenis gezonden te worden. Tevens hadden enkele nieuwsgierige burgers, die weigerden de politie te gehoorzamen, moeten opgebracht zijn voor de rechtbank. Een flinke boete, een strenge berisping van den rechter en openbaarmaking vim hun naam zouden anderca rnstigen burgers in het vervolg tucht loeren. De politie zou door de regeering gehoord kun nen worden over de wijze, waarop de slakkengang der rechtspraak de taaie der politie eenvoudig on mogelijk maakt. Wij moeten hebben snel recht, enz. Dat de opening van de Fransche grenzen voor vee uit Nederland op de markt te Rot terdam heden van grooten invloed was, blijkt hieruit, dat éen koopman 64 kalfkoeien, 289 vaarzen en 230 pinken kocht. NBCt.) Blijkens mededeeiing van den Duitschen tijdelijken zaakgelastigde van den 29sten Oc tober 1.1., zal van MeiSeptember 1896 te Kiel eene internationale scheepvaart- en vis- scherijlentoonstelling worden gehouden, tot deelneming waaraan belanghebbenden in Nederland worden uitgenoodigd. De aankondiging van .vooigenomen inzen dingen moet geschieden vóór 1 December a.s. aan den Vorstand der internationalen Ausstellung lür Scbifffart und Fischorei in

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2