Biiinenlandsche Berichten. i voldoening van een groot aantal wissels heeft het Turksche ministerie van koophandel een uitstel van betaling gelast voor eenige handels schulden en voor alle engagementen aan de effectenbeurs. De Ottomannische Bank en ver schillende andere groote instellingen maken van die bevoegdheid evenwel geen misbruik ten eigen bate. Uit Salonika wordt aan de Polit. Korr. ge meld, dat de Porte tot een versterking der Macedonische garnizoenen heeft besloten. Er zullen in verschillende plaatsen 9 nieuwe kazernen gebouwd worden, die van 10 tot 12 bataljons kunnen bevatten. De te Sofm verschijnende Mir bevat een schrijven, waarin wordt medegedeeld dat te Nevrekon, in Macedonië, 42 notabelen en een geestelijke in do gevangenis zijn geworpen. Bovendien zouden de Christenen te Seres, Komanov3 en Solanitz vervolgd zijn geworden. AMERIKA. De Standard verneemt uit New-York dat de Russische consul pogingen in het werk stelt om een handelsverkeer tot stand te brengen rechtstreeks tusschen Rusland en Noord-Ameiika. Buiten Engelsche bemidde ling zou daartoe een stoomvaartlijn worden opgericht tusschen Odessa en New-York. Er zou ook een filiaal van de Russische Handels bank in Noord-Amerika worden bevestigd. De schoener Myosotis, die volgens berich ten uit Trinidad door de Venezuelanen in beslag genomen werd, was volgens de offi- cieele berichten geen Engelscli schip zooals de Times reeds dadelijk vermoedde maar een schip uit Venezuela zelf, dat smok kelhandel dreef. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt gemeld De Britsche regeering heeft aan die van de Zuidafrikaansche republiek doen weten, dat de afsluiting der Yaaldriften voor het karre- vervoer in strijd is met de conventie van 1884 en de Transvaal mitsdien geen recht heeft, die te sluiten. De Pers wijst weer eens op het bedroe vende verschijnsel, dat deTransvaalsche goud nijverheid geheel in handen van vreemd kapi taal is, en de Boeren maar voortgaan hunne goudplaatsen te verkoopen. Reeds een vierde van het land behoort aan vreemdelingen. Dan ook wordt in Transvaal ingevoerd, wat het zelf moest voortbrengen. Een en ander leidt het blad tot de overtuiging, dat allereerst de regeering de zonen des lands bekwamen moet om het buiten de vreemdelingen te stellen. En het komt met dit plan: dr. Mansveld vraagt bij den Volksraad een som aan, om een aantal jongelieden niet de enkele uil de eerste families, als tot nog toe, maar uit het geheele volk, naar aanleg naar Europa te zenden, niet naar Holland alleen, om daar te worden opgeleid tot ingenieurs, dokters, advocaten, deskundigen voor handel en fa briekswezen. Met mannen, zoo gevormd, kan men wat beginnen. Het voorbeeld van Japan neme Tiansvaal ter harte. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van 5 Novemler. De najaarsvergadering werd ten li ure door den commissaris der Koningin, mr. C. Fock, geopend. In handen eener commissie, bestaande uit de heeren Boonzajer, Van Rees, Snouck Hur- gronje, Qua Hes van Ufford en Van der Kemp, lid van Ged. Staten, werd gesteld het adres van den gemeenteraad van Maassluis om toe kenning van eene subsidie ten behoeve eener arnbachts-teekenschool. Een speciale commissie, bestaande uit de heeren Evers, Drost, J. P. Havelaar, Van Schaardenburg, Overwater, Bevers en bet lid van Ged. Staten graaf Van Bylandt, werd benoemd tot onderzoek van het voorstel van Ged, Staten, omtrent terugbetaling van het aan de Rotterdamsche tramwegmaatschappij toegezegde renteloos voorschot ten behoeve van den aanleg van een stoomtramweg ter verbinding van de Hoeksche Waard met Rotterdam. Het adres der commissie van toezicht op de rijksproefvelden in Zuid-Holland ter be koming van een jnarlyksche provinciale sub sidie werd in handen gesteld van de heeren De Bie, Molenaar, Rinkes Borger, Waldeck, ITzermans, Van Heemstra en liet lid van Ged. Staten Van Weel. De voorstellen van Ged. Staten omtrent: herziening der onderliouds-voorschriften van de zee- en rivierwaterkeerende dijkeD op Yoorne en Putten, wijziging van de bijzondere reglementen der polders Hendrik-Ido-Am- bacht, Velgersdijk, Oude Nieuwland, Een- dragt-polder, Blijdorp-polder en Kleine West- eindsche Veen- en Droogmakerij (gemene Stompwijk), voorts bijzonder reglement voor het heemraadschap van Nietiw-Mathenesse en het adres van het gemeentebestuur van Zwartewaal met bezwaren tegen de voorge stelde gewijzigde Dijktafel voor Voorne en Putten werden commissoriaal gemaakt in handen van de heeren Van Houweninge, Conrad, Hein van Rockanje, Bichon van IJssel- monde, Kleyn, Visser en Blussé, lid van Ged. Staten. Naar Gedeputeerde Staten werden om advies teruggezonden het adres van het hoofd bestuur der dierenbescherming-vereeniging, waarbij herziening wordt verzocht van de bepalingen, betreffende het bezigen van hon den als trekdieren het adres van het hoofd bestuur der Holl. Mij. van Landbouw, om subsidie voor de in 1897 te 's-Hage te hou den tentoonstelling ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dezer maatschappijde sub sidie-aanvrage van mr. W. Dolk c. s., om toekenning van een provinciale subsidie voor den zeehaven-aanleg te Scheveningen. Ook werd gesteld in handen van de heeren Korte- weg, Kikkert, Seret, Duynstee en De la Bassecour Gaan (lid van Ged. Staten) het voorste! van Ged. Staten tot toekenning van een provinciale subsidie ten behoeve eener verbetering der buitenhaven te Brielle, ter wijl nog naar Ged. Staten werden terugge zonden om advies het adres van den gemeente raad van Maassluis, om subsidie in de kosten van vervanging der houten beschoeiing langs de haven aan de Govert-van-Wijnkade door een basaltmuur het voorstel van Ged. Staten tot het aangaan eener geldleening ter vol doening van de prov. subsidie voor den bouw van een krankzinnigengesticht op Endegeest en tot bestrijding der kosten van verande ring der spoorwegbrug over den Vliet, onder Voorburg; en de adressen van ingezetenen van Naaldwijk en De Lier tot ondersteuning van het in de zomervergadering der Staten ingediend adres, om subsidie voor de ver lenging der tramlijn van Naaldwijk naar Maassluis en Delft, benevens een adres van B. en W. van Lekkerkerk, tot ondersteuning der aanvrage van het gemeentebestuur van Krimpen aan de Lek, om provinciale subsi die voor de instandhouding van den stoom- bootdienst «Robert Fulton", tusschen Nieuw- Lekkerland, Krimpen a/d. Lek en Ridderkerk. Naar de afdeeüngen werd teruggezonden het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de begrooling van enkele provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven voor 1895. Ingekomen was een voorstel van de afge vaardigden voor de districten Vlaardingen eu Schiedam, de hh. Kikkert, Maas, Loopuyt, Van Rees, Waldeck en IJzermans, strekkende tot het aanbieden door de Staten van een adres aan de Koningin-Regentes, waarin H. M. verzocht wordt maatregelen te beramen om het gevaar te keeren, waaraan een ge deelte van deze provincie zal zijn blootgesteld door den voorgenomen opslag van dynamiet op het eiland Rozenburg. De heer Kikkert lichtte dit voorstel nader toe als volgt: De ontploffing van dynamiet in de nabij heid van Lobit op den 49n Maart 1.1. heeft de oogen geopend voor het gevaar, dat voor de omgeving verbonden is aan den opslag, het vervoer en de overlading van deze spring stof. In meerdere dagbladen zijn daarover door bevoegde beoordeelaars zeer lezenswaar dige artikelen geplaatst, die in deze vergade ring van algemeene bekendheid geacht moe ten worden. Een alleszins verklaarbare onrust is daar door ontstaan in verschillende gedeelten onzer provincie, en wel niet het minst in die plaatsen, welke op betrekkelijk korten afstand zijn gelegen van de opslag- en overladings plaats van dynamiet op en bij het eiland Rozenburg. Gemeentebesturen en corporatiën hebben zich dan ook gewend tot H. M. de Koningin- Weduwe-Regentes en tot Z.E. den minister van W., H. en N. met het verzoek maat regelen te beramen om liet groote gevaar, waaraan meerdere gemeenten voortdurend zijn blootgesteld, op te heffen en in de Tweede Kamer der Staten-Generaal is te dezer zake eene interpellatie gericht aan Z.E. den minis ter van W., H. en N. Het komt den onderteekenaars noodzakelijk voor, dat ook de Staten der provincie Zuid- Holland zich wenden tot H. M. met een adres als in het voorstel aangeduid. Zij veroorloven zich de medewerking hun ner geachte medeleden in te roepen, om aan hun voorstel het gewenschte gevolg te ver zekeren. Besloten werd een adres tot Hare Majesteit te richten, terwijl de heeren Van Dissel, Van Royen, Sluiter, Kikkert, IJzermans, Maas, Drost, Bos en Loeff werden aangewezen tot het opstellen van een ontwerp-adres. De vergadering werd hierop gescheiden tot Dinsdag '19 November a.s., des voormid dags te 44 uur, wanneer o. a. in behande ling zullen komen de in handen van Ged. Staten gestelde adressen van J. Meijer c. s., P. van West c. s. en R. Dijkshoorn c. s.te Vlaardingen en VlaardingerAmbacht, strek kende om het visschen met de zegen te ver bieden. Hedennamiddag te kwart over vijven is brand ontstaan in de woonkamer van Maria Kleiss, wonende aan de Raam, terwijl deze afwezig was, vermoedelijk door vuur uit een pijp van een brandend fornuis. Het behang sel is geheel verbrand en de zolder geschroeid, terwijl het meubilair nogal schade bekwam. Door eenige personen werd de brand met emmers water gebluscbt. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 8 dezer niet plaats hebben. Agressief optreden in Atjeh? Naar aanleiding van het advies van de Stan daard over ons optreden in Atjeh ontving Z>e Vaderlander van neen man van ervaring" op dit terrein een schrijven, dat door het blad in zijn geheel gepubliceerd wordt. Volgens dezen schrijver zouden de Nederlanders geen dommer ding kunnen doen dan door thans weder met kracht op te treden. Welk stra tegisch doel zou men kunnen bereiken Stel, dat wij met 6 bataljons uitrukken, SCHIEDAM, November 1895. Hedennamiddag te halfvijf is een paard met rijtuig van den stalhouder Van Velzen in de Boterstraat op hol gegaan het afwaaien van den hoed van den koetsier heeft ver moedelijk het dier doen schrikken. De koetsier sloeg van den bok, doch bekwam weinig letselhet paard werd door den brugwachter J. Groenendaal in de Vijgensteeg gegrepen en tot staan gebracht. dan zullen wij hier en daar een verdedigden' benting vinden en dien nemen, maar hoogst waarschijnlijk zullen wij niet veel tegenstand ontmoeten. Alleen zullen onze konvooien wor den aangevallen en door die aanvallen ons geduchte verliezen worden berokkend. Neem nu aan, dat wij eindelijk Kemala bereiken, dat nemen of verlaten vinden en het dan ver branden. Wat dan Het bezet houden Dan begint het lieve leventje van voren af aan:' Beschieten van patrouilles, 't Maken van ben- tings tusschen onze hoofdpositie en vooruit geschoven posten. Een afmattende bewakings- en patrouille- dienst voor den troep. Een ellendige gezond heidstoestand, die honderden ten grave sleept en ons leger decimeert. De Atjeher voert geen georganiseerd verzet, doch de ons vijandige' benden voeren een guerilia-oorlog, waarbij, groote gevechten of een krachtdadige tegen stand met ijver vermeden worden, waarbij; alles ten voordeele van den vijand is, en niet van ons. Heusch, wij zouden aartsdom doen, om ons weer op dat dwaalspoor te wagen. De schrijver komt tot de slotsom, dat men, hoe dan ook, moet voortgaan op den inge slagen weg. De overtuiging schijnt zich meer en meer te vestigen dat, bij eventueele aanneming der wet tot herziening van het personeel, de financieele nood der gemeenten nog steeds zal toenemen, zoodat een regeling dringend noodig zal worden. Onder die omstandigheden schijnt het denkbeeld van den correspondent der ZutpTiensche Courant, om de invoering der nieuwe wet van die nadere regeling afhankelijk te stellen, algemeen ingang te vinden. Ver schillende dagbladen hebben zich reeds in dien geest uitgelaten. In de Illustrated London News wordt een goed woord gedaan voor den toren van Den Briel. Het blad herinnert dat er merkwaardige historische herinneringen, ook voor Engeland, aan Den Briel zijn verbonden. Het was de eerste stad, die, gehol pen door de Watergeuzen, het Spaansche juk afwierp, en toen Engeland den Nederlanders geldelyken steun verleende in hun strijd tegen Spanje seen steun," zegt London News, «waarvoor zij ons ruim beloonden, door den Spanjaarden het kruisen op onze kusten te beletten" hield Enge land vele jaren Den Briel als onderpand. In 4088 stak Willem III van Den Briel naar Engeland over, om de verdedigers van de constitutioneele regeering en van het prote- stantsch geloof te helpen, en het was inde kerk dier stad dat zijne gemalin, prinses Maria van Engeland, bad voor zijn behoud op die reis vol tegenspoeden in het stormweder. De kerk van Brielle, een fraai Gothisch gebouw uit 4447, zoo besluit het blad, is thans in een vervallen toestand. Er is f 30,000 noodig voor haar herstel. Van de Koningin, de regeering en anderen zijn ruime bijdragen ontvangen. Maar men komt nog f 42,000 te kort. Wellicht zijn er lieden in Engeland die een steentje willen bijdragen. De Matin van Antwerpen beweerde, dat Rotterdam niet de plaats kon handhaven, die het als haven innamhet ging eenige dui zenden tonnen achteruit, terwijl Antwerpen zeer merkbaar vooruitging. Het beweerde dit op deze gronden »De schepen die (in October) onze haven zijn binnengekomen zijn 415 in getal en hadden een inhoud van 472,086 ton, hetgeen gemiddeld per schip uitmaakt 1139 ton in October 4894 zijn binnengekomen 416 sche pen, metende 463,329 ton, of 4114 ton per schip, zoodat de tonnenmaat blijft toenemen. De vooruitgang van Antwerpen is dit jaai' merkbaarder dan die van onze mededingers, want in tonnenmaat hebben wij gewonnen 200,000 ton, niettegenstaande een gedeelte lijke stremming van de scheepvaart in Fe bruari. Van '1 Januari af zijn onze haven i

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2