Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Armenzorg, binnengekomen 3911 schepen, metende i450,603 ton, tegen 3925 schepen, metende 1231,287 ton ia hetzelfde tijdsverloop in 1894. Laten we nu zien hoe het met de scheep- vaartbeweging in Rotterdam in die tijden staat. In October zijn die haven binnenge komen 471 schepen, metende 375,024 ton, te^en 479 schepen, metende 370,166 ton (in 1894). Van 1 Januari af zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 4487 schepen, metende 3,404,100 registerton, tegen 4484 schepen, metende 3,407,499 registerton in hetzelfde tijdsverloop van 1894." Dat klinkt heel ernstig voor Rotterdam als de Matin gelijk had. Maar de Matin heeft geen gelijk, de Matin maakt van een niets bewijzende cijferreeks gebruik om de superioriteit van Antwerpen le toonen, terwijl inderdaad de handel van Rotterdam veel sterker vooruitgaat dan die van Antwerpen. Verleden jaar heeft Rotterdam een gewel digen voorsprong gemaakt, verleden jaar is het met 576,413 ton vooruitgegaan, terwijl Antwerpen met 322,449 ton vooruitging. Het goederen vei keer in de Rotterdamsche havens is over 1895 stationnair gebleven, een bewijs dus dat de enorme vooruitgang in '94 geen toevalligheid was. Het is waar, dat in October 1895 de handelsdrukte minder was dan in October 1894, maar de oorzaak daarvan is zoo eenvoudig mogelijk. Door den lagen waterstand op den Rijn in deze maand, werden de vrachten daarheen zoo aanzienlijk hooger, dat de meeste kooplieden hun goe- deien achterhielden om hoogeren waterstand af te wachten en dan te vei zenden. Nu is de tijd daartoe gekomen en er ont wikkelt zich thans voor de maanden Novem ber en December a.s. een handelsdiukte, welke die van November en December 1895 verre zal overtreffen, zoodat niet alleen Octo ber zal worden goedgemaakt, maar dat totaal over 1895 de drukte grooter zal geweest zijn dan die over 1894, welke toch al die in '93 met 576,414 ton overtrof. Deze laatste voor uitgang is grooter dan eenige tevoren in een stad van handel, grooter dan een waarop Ant- werpen ooit heeft mogen bogen. (ÜZ. 1Vil.) Omstreeks 5 uren gistermiddag werd plot seling een lievige brand ontdekt in het pak huis aan den Oostkousdijk no. 15 te Rot terdam (Oud-Delftshaven), in gebruik bij den heer B. H. Schelling, groothandelaar in oliën, kantoor hebbende aan het Haringvliet no. 78. Kort nadat men den eersten rook uit het pakhuis, waarin niemand aanwezig was, had zien stijgen, sloegen ook de vlammen uit, die, gevoed door vrij aanzienlijke hoeveel heden vetachtige stofïen, o. a. 500 vaten met machine-olie, een geweldig aanzien verkre gen en rosachtig de mistige lucht kleurden. Honderden spoedden zich naar Delftshaven, om te kijken. Ruim een half uur na het ontdekken van den brand, toen hij op het hevigst was, en ondanks mist en rook langs den geheelen Nieuwen Binnenweg duidelijk was waar te nemen, was het een grootsch gezicht. De omliggende gebouwen en de schepen in de Middenkous zag men, slag op slag hel verlicht, tussehen rook en vlammen te voorschijn komen een vreeselijke vonkenregen maakte het in den omtrek onveilig. Hoewel de heer M. M. Lourens, hoofdman der brandweer, een kwartier na het uitbre ken van den brand reeds de handbrandspui ten 21, 22, 28 en 27 in werking bad, sloegen de vlammen spoedig over op de fabriek van melkproducten sAurora" (directeur de lieer A. van Dorp), die vlak aan het pakhuis van den heer Schelling grenst. In minder dan geen tijd stond ook deze fabriek van onder tot boven in lichte laaie. Beide gebouwen staan op een eenigszins geïsoleerd terrein, hetgeen het overslaan naar andere gebouwen, dat bij den viij sterken wind te vreezen stond, belette. Vooral voor de kuiperij van de heeren Bryce Why te Sc Sons heeft veel gevaar be staan, evenals voor de houtloodsen van den heer H. de Hoog, scheepmaker, wonende aan den Waaldijk, met zijn erf aan de achter zijde aan de brandende gebouwen palende. Die gebouwen, de kuiperij en omgeving zijn zijn eigendom. Terwij! aan de eene zijde de brand oversloeg op de fabriek sAurora", barstte in het pak huis uMaas" keer op keer een vat met olie. Eensklaps baande het woest brandende vocht zich een uitgang en liep in het water van de Middenkous. Zich daarover uitspreidende tastte het vuur den houten Italiaanschen driemastschoener Nipote, kapitein DefTerrari, aldaar in winterlaag liggende, aan. Onbe grijpelijk snel deelden honderden vlammetjes zich aan den kiel en daarna aan het want mede. Vooral de groote mast en het voorschip kreeg schade, terwijl het vaartuig van buiten geblakerd werd. De ijzeren bark Deutschland kreeg eveneens door de brandende olie schade, doch van nagenoeg geen beteekenis. Voortdurend woedde het vuur met onge kende kracht door, nu en dan een paniek onder de saamgedrongen toeschouwers ver spreidende, wanneer een golfstioom kokende olie, door een ontploffing omhooggestuwd, zich hemelwaarts verhief, of wanneer met een plof een stuk muur naar beneden kwam. Een verstikkende walm en rook maakte het verblijf in de nabijheid onhoudbaar. Intusschen was van alle zijden de brand weer toegesneld, en te 6 uren werkten, onder toezicht van vele hoofdlieden, de hand brandspuiten 21, 22, 28, 27, 7, 29, 19, 20, 23 en 6, de stoomspuiten van het oostelijk en westelijk stoomgemaal en de stoombootjes van den havendienst Dokwerlcen I, Dakwer ken II en Havendienst. De ontzaglijke hoe veelheden water door al deze blusschings- middelen ruim twee uur zonder ophouden in de twee brandende gebouwen geworpen, vermochten den brand tot die twee te beper ken. De brand aan boord van de Nipote was reeds vroeger gebluscht. Wel geraakten ook eenige ledige palmolievaten, die op het terrein van de kuiperij lagen, in brand, maar deze schade is tamelijk gering. Na 8 uren rukten de eerste handbrand- spuiten in, en allengs volgden de anderen niettemin was de geheele avond met het blusschen gemoeid, en ook 's nachts werden de puinhoopen niet onbewaakt gelaten en nu en dan nog bespoten. De schade, die aanzienlijk genoemd kon worden (van het pakhuis en de fabriek Aurora" is niets over dan een puinhoop) wordt door assurantie gedekt. De hoofdcom missaris van politie, de havenmeester en nagenoeg het geheele superieure brandweer korps was ter plaatse aanwezig. Ongelukken gebeurden niet. De opstal van de fabriek sAurora", Oost kous no. 9, en het pakhuispaud aan de Oost kous no. 15 zijn respectievelijk voor f 10,000 en f20,000, ten name van deu heer H. de Hoog verzekerd. De machinerieën en goederen der sAurora" zijn gedekt voor f 15,000, de olie enz. van de firma Schelling voor f 60,000, alles op beurspolis. De schade op beide pan den is als eene nagenoeg totale te beschouwen en door die ramp worden getroffen enkele Rotterdamsche, doch ook voor een belangrijk deel eenige buitenlandsche maatschappijen. (N. li. Ot.) De twee advocaten van fratelli Bingen, de Genueesche bankiers die in ons land gear resteerd zijn, rar. Levy en mr, Dutilh, heb ben een verzoekschrift tot den minister van justitie gericht, waarin zij verklaren, in Itali- aansche kranten gelezen te hebben, dat de Italiaansche regeering nieuwe stukken aan de Nederlandsche zou hebben gezonden. Zij betoogen dat uitlevering ter zake van stuk ken, die de juridische raadgevers niet hebben gezien, niet mag plaats hebben, dat die stuk ken immers niet ter zake dienende zijn, dat zij verwachten dat van die stukken geen ge bruik zal worden gemaakt en dat dus de ge broeders Bingen niet uitgeleverd zullen wor den. Zondagavond werden op de Hoogstraat en het Van-Hogendorpsplein te Rotterdam een aantal jongens van 14 tot 20-jarigen leeftijd, die zich aan vrouwen en meisjes vergrepen, door de politie ingerekend. Nli. Ct Vrijdagavond bevond mej. S. zich in de tram van Rotterdam naar Overschie, waarin ook drie net gekleede heeren zaten. Bij het verlaten van de tiam kwam mej. S. tot de ontdekking dat haar goed gevulde portemon- naie verdwenen was, waarop de heeren zich ijlings verwijderden in de richting naar Rot terdam. Mr. I. Telting, raadsheer in den Hoogen Raad, vroeger advocaat te Leeuwarden, een der uitnemendste Rechtsgeleerden van ons land en beoefenaar van het oud-Hollandsch recht, is gisteren op 64-jarigcn leeftijd te 's-Gravenhage overleden. Het volgende manifest is gisteren te Am sterdam verspieid ■»Aan de Diamantbewerkers." De com missie van 24 leden, benoemd ingevolge art. 15 van het concept-bemiddelirigs-contract, kennis genomen hebbende van de aanhangige loonsgeschiilen tussehen de heeren Taback- spinder Loopuit, H. J. Rudelsheim en S. Monnikendam en hun resp. werknemers, over wegende, dat de bestaande loonen bij deze weikgevers wijziging behoeveu, heeft beslo ten de staking bij genoemde weikgevers op te heffen, onder bepaling, dat onmiddellijk een sub-commissie uit baar midden zal worden benoemd, met opdracht binnen 8 dagen aan de commissie van 24 leden gewijzigde loon- tarieven voor te stellen voor de soorten dia mant, welke gemelde werkgevers doen be werken. In het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam is gisteren een proef genomen met een kogelvrij pantser. Op een afstand van onge veer 15 meter werd door den bekenden schutter Rodonnet op de borst des heeren Van Straten geschoten, die dat lichaamsdeel met zijn pantser had bedekt. De schutter ge bruikte een karabijn, die 400 nieter draagt, en compositiekogels. Bij voorbereidende proef nemingen bleek, dat de kogels door een plank van ongeveer 1 decimeter en door eene ijzeren plaat van ongeveer 11/3 millimeter heen drongen. De lading was bij het schieten op bet pantser zoodanig verzwakt, dat het effect gelijkgesteld kon worden met de kracht van een schot met normale lading op afstand van tirailleur-linie, dus op een afstand van '100 a 150 meter. Rodonnet schoot 5 a 6 galen in het pantser; twee malen schoot hij zelfs in het gat, dat door een vorigen kogel reeds in het pantser was geslagen. Er was een geneesheer bij de hand, wiens hulp echter niet behoefde ingeroepen te wor den. De beer Van Strateu bleef ongedeerd. Zaterdagavoud trad voor de afdeeling Hii- versum van het Nederl. Werkliedenverbond de heer F. Mol van den Haag als spreker op. In eene uitvoerige rede somde hij de rede nen op, waarom het kieswet-ontwerp van minister Van Houten de arbeiders niet kon bevredigen. Zijne voornaamste grieven daar tegen warenbet verbinden van het kies recht aan belastingbetaling, de leeftijd van 25 jaar, het uitsluiten van arbeiders, die minder dan 13 maanden, voorafgaande aan bet in werking treden der wet, bij denzelf den patroon in dienst waren, liet koppelen van het kiesrecht aan het gedurende een be paalden tijd bewonen van een zelfde woning en het bezit van een bepaalde som op een spaarbankboekje. Volgens spreker zou door al deze bepalin gen, waaraan de meeste arbeiders in den tegenwoordigen tijd niet kunnen voldoen, het kiezerskorps maar weinig uitgebreid wor den. Toch hoopte hij, dat dit ontwerp, zoo mogelijk met vele wijzigingen, door de Kamers zou worden aangenomen, daar bij vreesde, dat anders weer een tijdperk van politieleen stilstand zou aanbreken en het toch in ieder geval eenige verbetering aanbracht. Intus schen spoorde hij de Bilversumsche werk lieden aan, zich te vereenigen tot een kies- vereeniging, om, eenmaal in het bezit van kiesrecht, in staat te zijn er een nuttig ge bruik van te maken. Nieuw-Pekeia's ex-burgemeester K. E. Dik, die van het vonnis, waarbij liij door de recht bank te Winschoten tot 2l/s celstraf werd veroordeeld, niet in hooger beroep is geko men, is thans van Winschoten naar Breda getransporteerd om daar zijn straf te onder gaan, 's-Gravcnhnge. Het gastmaal, gister avond door de Staten van Zuid-HollanJ den voorzitter hunner vergadering, den com missaris der Koningin, mr. C. Fock, in het hotel »Üen Ouden Doelen" aangeboden, telde 78 couveits. Tot de genoodigdeu behoorden de griffier der Staten en de hoofdingenieur vau den provincialen waterstaat in Zuid- Holland. De eerste van eene reeks heildronken werd ingesteld op H. M. de Koningin, De Berlmer Eorsen-Couriar, melding makende van eene uitvoering van Mendelssohn's orato rium nF.lias", j.l. Dondeidag in de Mariakeik te Beriijn gegeven, vvaaibij de heer Bakkes onver wacht de tenor solopartij vervulde, zegt dien aangaande uIn plaats van den ziek geworden heer Go'.ze trad de jeugdige tenorzanger de heer Bakkes op, die zich voortieflehjk van zijne taak kweet." Donderdag j.l. was het de honderdste gedenk dag der geboorte van Keats, den drein er van sEndymion". Dien dag hebben vele vereeiders van den dichter een bezoek gebracht aan het huis van sir Charles Dilke, in Sloanestreet te Londen, ora een verzameling poitretteu en relieken van Keats aldaar te zion. Een dienstbode te Wiesbaden er de onlangs van hare meesteres, een ongetrouwde dame, een som van 100,000 mark. Maar dat geld bracht het arme meisje geen geluk aan, Zij ge taakte er geheel door van stieck. Zij begon ten- kenen van vervelgings-vvaanzin te geven, en die verschijnselen werden steeds erger, znodat men haar ten slotte naar een krankzinnigengesticht moest brengen. Te Londen zijn Maandag weer twee personen in hechtenis genomen, betrokken bij den diefstvl van zilver in staven, onlangs uit een waggon van de Midland gepleegd. Dertien van de nog vermiste staven weiden gevonden in een wagentje dat de mannen bij zich hadden. De stad Milageo (Ecuador) is bijna geheel door brand verwoestde schade wordt geraam 1 op een en een kwart millioen guldens. De heer J. van Hoboken, stuiten* in de rechten aan de rijksuniversiteit te Leiden, vervulde, zooals bekend is, bij de in den afgeloopen zomer gehouden maskerade de hoofdrol on stelde als zoodanig Prins Maurits voor bij diens intocht binnen Bergen-op-Zooin. Na de vacantie in de gemeente tei uggekeerd, overhandigde de lieer v. H., naar aan de Ilaarl. Ct. wordt gemeld in verband met het bovenstaande, den burgemeester de aanzienlijke gift van f 1000 ten behoeve van de algemeene armen der gemeente Leiden. Iletbestuur der vereeniging sBredasche Armen zorg" heeft op zijn verzoek aan don gemeente raad om een der gemeente toebeliooiend en ledig staand huis in huur te krijgen, teneinde

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3