Vrijdag 8 November. N°. 8914. uiTGEvinror odé. egenenveertigste .Taargaag. Verschijnt dagelijks?, uitgezonderd Dinsdag, flnitenl a« dscke Berichten. JSOSKEMENTSMIJS, per kwartaal ftMe0 per post, door het geheels Rijk iaoiiderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. BÜREAÜi BOT ityH. I T H. A A T 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10* Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A 8 K R IJ K. De begrotingscommissie uit de Kamer heeft tot rapporteur voor de successie-be lasting in de plaats van den tegenwoordigen minister van financiën Doumer gekozen Trouilot. Zoo den heer De la Porte tot rap porteur voor oorlog in de plaats van den tegen woordigen minister van oorlog Cavaignac. Er zijn gisteren vergaderingen gehouden door drie verschillende Kamergroepen. De regeeringsrepublikeinen of het centrum heb ben natuuilijk veel gepraat en zijn toen tot de overtuiging gekomen dat zij goed zouden doen zich eerst met de progressisten te ver staan voor in de Kamer iets te beginnen. De progressisten, met Isambert tot voorzitter, hebben een motie aangenomen, de overtui ging uitsprekende dat het radicale ministerie al willen regeeren met behulp van alle re publikeinen. De uiterste linkerzijde, tezelfder tijd vergaderd, heeft doen uitkomen dat het de eerste plicht was voor haar leden om te vermijden al wat het ministerie hinderlijk kon zijn. Bazille heeft dan ook zijn voorstel tot afschaffing der wet tegen de anarchisten reeds teruggenomen. Het ministerie-Bourgeois heeft redenen om over den uitslag dezer vergaderingen tevreden te zijn. Volgens de Temps zal de minister van financiën het ontwerp dat de belasting op de beursoperatiën wat Fransche staatsschuld betreft met drie vierden vermindert, intrek ken. Men zegt dat de minister van justitie Ricard zeer spoedig het Parlement vergunning zal vragen een vervolging te stellen tegen de parlementsleden die door de Zuider-Spoor- wegmaatschappij zijn omgekocht. De ïndépendance meent, dat het nieuwe ministerie heel verstandig heeft gedaan met maar ëen onderwerp van zuiver politieken aard aan te roeren de knoeierijen met de Zuider-spoonvegmaatschappij. Bourgeois kon niet anders doen dan hierover spreken, daar hierover ook het laatste belangrijke votum van de Kamer liep. Verder ziet het blad niets dan onderwerpen die al lang in de Fransche Kamer als deside- ratia van de meeste partijen fungeeren. De directeur der glasblazerijen te Carmaux, Rességuier, heeft beslist geweigerd te voldoen aan het verzoek der regeering om het geschil aan arbitrage te onderwerpen. De werkstakers besloten daarop vol te houden. Rességuier motiveert zijn weigering om arbitrage aan te nemen met de bewering, dat zijn geval daarvoor niet geschikt is. H i dat ieder moet vrij zijn in de keuze van Werklieden. In Frankrijk gebeurt thans, wat in de laatste 10 jaren niet gebeurd is: de koersen der staatsschuld dalen voortdurend. F iul Leroy Beaulieu, de jonge ouderwet- sche Fransche econoom, zoekt de reden daar van in een levendiger ondernemingsgeest, in afname van spaarlust en in toenemende luxe. De toestand is volgens hem wel niet hachelijk, maar toch zeer zorgwekkend. Anderen echter schrijven die daling toe aan de beursbelasiingdeze belasting treft te zwaar bij de staatsschuld met hare kleine koerswisselingen. Ribot heeft daaraan te gemoet willen komen en heeft beloofd, dat hij de beursbelasting op een vierde zou verlagen, enkel voor zaken •n Fransche staatsschuld. Het blijft de vraag of de nieuwe minister van financiën Doumer deze belofte zal over nemen. DDITSCHLAJiD. Het verwekt hier buitengewoon veel opzien, dat nu ook een politiek persproces wordt aanhangig gemaakt tegen den bekenden vrij- conservatieven geschiedkundige, prof. dr. Delbrüekals uitgever der Freussischa Jahrhücher; omdat hij in het staatkundig overzicht van zijn tijdschrift was opgekomen tegen de dwaasheid der Pruisische politie, die bijv. door een Oostenrijksch sociaal-democraat tijdens het socialistencongres te Breslau over de grenzen te zetten, de sociaal-democraten een goedkoop martelaarschap verschaft. Del- briick (huisonderwijzer in het gezin van keizer Friedrich, toen deze nog kroonprins was) behooit, hoewel hij zich door zijn staatkundige grondbeginselen aansluit bij de middenpar tijen, tot dat kleine groepje van gematigde politici, die zich met kracht verzetten tegen de reactie van tegenwoordig, en zich niet, zooals de meerderheid hunner partygenooten, geheel laten verblinden door vrees voor het roode spook. In de liberale bladen wordt de wensch uitgesproken dat door het proces tegen Del brüek ook in conservatieve kringen het besef levendig zal worden, hoe bedenkelijk zulke politieke processen zijn. Delbtück maakt be kend dat zijn zaak zal komen voor de le kamer voor strafzaken, onder voorzitterschap van Brausewetter. Te Dortmund is bij herstemming voor den Rijksdag de sociaal-democraat Lütgenau gekozen. Hij kreeg 24,003 stemmen, zijn nationaal-liberale tegencandidaat Móller 21,305. Dit resultaat was na het onthou ding-parool van het centrum wel eenigszins te voorzien, maar men berekent nu dat on geveer 7000 clericulen voor den sociaal-demo craat gestemd moeten hebben. Naar aanleiding van een artikel in het Jour nal de Bruxelles, als zou Duitschland in zake de terechtstelling van den koopman Stokes Engelands eischen steunen en de Kongo-regee- ring in dezen steun zoeken bij 1' rankrijk, sein ij de Nordd. Ally. Zeitg. dat dit bericht op een verkeerde voorstelling der feiten berust. De Buitsche regeering steunt niet Engelands eiscïlen, maar hare eigen belangen, die door het geval-Stokes bedreigd worden, gelden en zij zal hare rechtmatige aanspraken ook weten door te zetten. Dat de Kongostaat steun zoekt bij Frankrijk moge waar zijn, n lar eene andere vraag is of zij dien ook zal vinden, wa-it in de beoordeeling van den moord op S1 jkes in de gansche beschaafde en onbe schaafde wereld stemt de Fransche pers over een met die van alle landen. De kamer van koophandel te Duisburg beklaagt zich in haar jaarverslag over de achterstelling door de spoorweg-administratie van de Pruisische Rijnhavens bij de Neder- landsche en Belgische zeehavens. Terwijl voor e<-n dubbelen waggon van 10,000 kilo van Frankfort a/M. naar Keulen, een afstand van 214 kilometer, eene vracht verschuldigd is \-m 140 mark of G5 pfenn. per kilometer, be draagt die vracht naar Antwerpen 59, naar /ginsterdam 53 en naar Rotterdam 52 pfenn. per kilometer. De sociaal-democratische redacteur Gul denberg te Etfurt is wegens 18 gevallen van majesteitsschennis tot 5 maanden gevan- genisstiaf veroordeeld. LUXEMBURG- De regeering zal dezer dagen door een lid der Kamer worden geïnterpelleerd over het gerucht dat de groothertog op zijn slot König- stein op een voor Frankryk krenkende en met Luxemburgs neutialiteit onbestaanbare wijze het Sedanfeest zou hebben gevierd. ENGELA5D. De koning van Portugal is gisteren te Londen aangekomen. Hij werd aan het station door den hertog van Saksen-Koburg begroet en door eene afdeeling lifeguards naar Buc kingham Palace begeleid. De geruchten als zou sir Philipp Currie als gezant te Konstantinopel worden vervan gen zijn ongegrond. Tegen het eind dezer maand keeit sir Philipp op zijn post terug. De Britsche vertegenwoordiger te Kabul, Mohammed Akram Khan, is door een be diende van het Engelsche gezantschap, die amok maakte, gedood, terwijl de zoon van den gezant en een ordonnance-officier ernstig gewond werden. De moordenaar werd door eenige personen, die nog getracht hadden den gezant te redden, afgemaakt. Tengevolge van het ontslag van werklie den door de eigenaars van scheepswerven te Glasgow, hebben gisteren bijna alle scheep makers aan de Clyde het werk gestaakt. OOSTEKRIJ K-II O S G A R IJ E. Volgens de Arheidszeiig. staat graaf Badei s ontwerp tot hervorming van het kiesrecht reeds gezet in de staatsdrukkerij. Uit Praag wordt gemeld, dat, in verband met de door keizer Frans Jozef verleende amnestie, Woensdag te Pilsen 13 veroordeel den uit het Omladina-proces in vrijheid zijn gesteld, daaronder ook twee zoons van leden van den Rijksraad. De moordenaar van Mirva en andere misdadigers tegen liet gemeene recht zijn evenwel van de keizeilijke genade uitgesloten. De academische Senaat van de universiteit te Agiain heeft alle studenten, die hebben meegedaan aan het verbranden der Hongaar se!# vlag, voorgoed of voor vier semesters geschorst en hun alle beurzen en vrijstellin gen van collegegeld ontnomen. ITALIË. Tegenover de bewering van sommige bladen uit de provinciën dat Giolitti dadelijk na de bijeenkomst der Kamers een interpellatie zou indienen over de verduistering \an pro cesstukken, verzekeren de officieuse Ilaliaan- sehe organen dat Crispi zelf, om aan zijn belofte te voldoen, alle processtukken aan de Kamer zal voorleggen. Generaal Mirri, de militaire gouverneur van Sicilië die ook met den civielen veiligheids dienst belast was, zal in zijn eerste betrek king vervangen worden door generaal Leone Pelloux. Ilieidoor erkent dus de regeering dat de combinatie van militairen en civielen dienst geen goede maatregel was. En nog steeds wacht het ongelukkige eiland op sociale hervormingen. De Correspondenza Terde vindt het plan om Erytbrea door Italianen te laten knloni- seeien wel heel aardig, maar meent dat hot tot geweldige moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven, als Italië vijandig tegen En geland kwam te staan, daar Engeland dan de ïtaliaan=che bezitting geheel zou kunnen insluiten. Italië zou Engeland dus eerst Egypte moeten doen ontruimen, en dat is onmogelijk onder de gegeven vriendschap pelijke verhouding. PORTUGAL. De protestbeweging tegen de dictatoriale hervormingen wint veld. Te Lissabon zal een groote meeting worden gehouden, waar de met de grondwet strijdige maatregelen der regeering besproken zullen worden. De Portugeesche troepen zijn bij Goa slaags geweest met de opstandelingen, die ze geheel verslagen hebben. B U L G A R IJ E. Het Sobranje beraadslaagde gisteren over het adres van antwoord. De misnister-presi- dent bestreed een zinsnede ter beschuldiging van Oostenrijk ter zake van het handelver- drag, dat voor Bulgarije zulk een groot belang heeft. Hij zeide dat de betrekkingen met Turkije en Servië goed waren en met Rumenië uitstekend. Alle partyen zoo ging Stoïlof voort verlangen verzoening met Rusland. Daarop wees hjj de beschuldigin-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1