Binnciilaiidsche Berichten. gen tegen rijn binnenlandsche politiek terug, welke hij rech(vaardigde en waarbij hij zeide dat de verkiezingen in volle vrijheid hadden plaats gehad. T O R K IJ F. De grootvizier Kiamil paeha zal worden vervangen. De regeering heeft eindelijk de leden der commissie van toezicht op de in Armenië in te voeren hervormingen benoemd. Voorzitter is Schewfik-effendi, lid van het hof van cas satie; Moimmmedaansche leden zijn Djemal bey, directeur der landbouwbank, Abdullah bey en Djeltal bey, leden van het hof van appèlChristen-ledenKaratheodory eflendi, staatsraad, Japis Ohnnnes eiïendi, procureur- generaal, en Dilber effendi, ambtenaar aan het ministerie van financiën. Het Bulgaarsche regeeringsorgaan Mir ver neemt uit Kon«tantinope!, dat de sultan per soonlijk aan den Butgaarschen agent aldaar heeft beloofd, dut binnenkort de Armenische hervormingen in geheel Europeesch Turkije ingevoerd zullen worden. Nu de Turksche regeering krachtige maat regelen heeft genomen om de slachting der Armeniërs zooveel mogelijk tegen te gaan, hebben de Muzelmannen een ander middel gevonden om hunnen tegenstanders het leven zuur te maken. Er is namelijk een wachtwoord uitgegeven om de Armeniërs te boycotten en op groote schaal wordt daaraan gevolg gegeven. Alle Armenische paleisbe ambten zijn uit hun dienst ontslagen; aan alle Armenische hofleveranciers is de c'.andisie opgezegd, het Turksche dagblad Sabah, waar van de eigenaar een Armeniër is, zag zich in ei kele dagen genoodzaakt zijne oplage van 20,000 exemplaren terug te brengen tot 3000, enz. De gezanten der gezamenlijke groote mo gendheden hebben bij de Porte gelijkluidende vertoogen ingediend, waarin hare ernstige opmeikzaamheid woidt gevestigd op de toestanden in Anatoiië, welke de gezanten met bezorgdheid volgen, terwijl zij tevens herinneren aan de tusschenkomst der mo gendheden in Syrië bij de moordpartijen in •i860. De gezanten wenschen te weten, welke maatregelen de Porte denkt te nemen om de orde te herstellen. A 31 E It I K Ju De regeering der Vereenigde Staten heeft de verzekering gegeven dat de tegenwoordig heid van liet Noordatlantiscbe eskader in de Caraïbische zee niet in verband staat met de Britsch-Venezuelaansche kwestie. Uit New-York wordt gemeld Btj de Dinsdag in de verschillende staten plaats gehad hebbende verkiezingen hebben de republikeinen verscheidene belangrijke overwinningen behaald, vooral in Maryland, den staat New-York, Massachusetts, Ohio en Jowa. De geheele lijst van uTammany- Eair'-candidaten voor New-York is met een meerderheid van 20,000 stemmen gekozen. De republikein Bushnell, gouverneur van Ohio, werd gekozen met een meerderheid van 90,000 stemmen. EERSTE KAME i OERSTATEN-GENERAAL. Avondzitting van 6 November. Ingekomen is een schrijven van den heer A. J. BUjdenstein, mededeeling doende van zijn bedanken als lid der Kamer wegens den toestand van zijne gezondheid. De voo! zitter brengt een woord van hulde aan den heer Blijdenstein, waarmede de ver gadering hare instemming betuigt. Een ingekomen missive omtrent het over lijden van jhr. C. tl artsen was reeds beant woord met een brief van rouwbeklag. Mededeeling wordt gedaan van de wets ontwerpen laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen, waaronder de Indische begroo ting en van tal van regeeringsbescheiden en adressen. De vergadering wordt daarna gescheiden tot Vrijdagmiddag. TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENER AAL. Wijziging van de jachtwet. Bij de Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de jachtwet, teneinde de reeds bestaande bescherming van kieviten en nachtegalen beter te waarborgen. Om te gemoet te komen aan verschillende klachten is nu niet alleen verboden het schieten en vangen van kie viten, maar hot vangen, dnodea, vervoeren, veikoopen, afleveren of ten verkoop in voorraad hebben van kieviten of nachtegalen, het versto ren van de nesten der nachtegalen, het aan wenden van pogingen om kieviten of nachte galen te vangen of te dooden. Voorts is aan de ambtenaren dezelfde bevoegdheid toegekend ten aanzien van kieviten en nachtegalen als thans ten aanzien van wild, visch of eieren in gesloten jacht- of vischtijd. Verkoop van kloosters in Limburg. Een wetsontwerp is door den minister van financien ingediend tot goedkeuiing van den ondei Imndsehen verkoop, voor f 10,500, van het Clarissenklooster met aanhoorigheden te Megen, aan de vereeniging sClaiisse te Megen", en voor f7500 van het rainderbroedeiklooster met aanhooiigheden te Megen, aan de St.-Fianeiscus- stichting te Maastiicht. De vei koop is geschied op verzoek der belanghebbenden, terwijl de staat bij bet behoud van deze goederen geen belang heeft. SCHIEDAM, 7 November 1895. De Staatscourant no. 262 bevat de statuten der naamlooze vennootschap Zeevisscherij de Hoop, te Schiedam, Duur 10 jaren. Kapitaalf35,000, in aandeelen van f500. Commissarissen: S. A. Maas, A. C, A. Nolet en M. C. M. de Groot, allen te Schiedam. Wijziging in de statuten der Verzekering maatschappij Schiedam, te Schiedam. Wij ontvangen het vierenveertigste jaar verslag van de Landbouwkolonie Nederlandsch Mettray. Als e'tijd maakt dit bij de lezing een vveldadigen indruk. Hoevelen toch, vraagt men zich af, zijn op deze voortreffelijke in richting van den edelen menschenvriend Suringar voor de maatschappij bewaard ge bleven Op 31 December werd de inrichting be zocht door 140 jongens, waarvan 54 uitslui tend de school bezochten, terwyl de 86 overi gen zich in allerlei ambachten bekwaamden voor timmeren en smeden scheen de meeste voorliefde te bestaan doch ook schoenmaken, schilderen, verven, kleermaken en bakken werd aangeleerd, terwijl drie jongens in de boerderij werkten en negen den tuinbouw beoefenden. De berichten, ontvangen van verscheidene kweekelingen, die vroeger de inrichting be zochten, waren voor verreweg het grootste gedeelte zeer gunstig. Wel heeft het hoofdbestuur dan ook liet volste recht in zijn verslag te zeggen bVer geet niet, dat Mettray een der schoonste stichtingen is van ons vaderland, hetwelk zoo ontzaglijk groot belang heeft by haar instandhouding, omdat zoo velen, die in hun jeugd op het punt waren onder te gaan, hier hun behoud hebben gevonden en gevormd zijn tot nuttige leden der maatschappij. Mogen we onze stadgenooten eens met nadruk op het bestaan dezer stichting wijzen. De afdeeling Schiedam telt slechts zes leden en vier begunstigers. De contributie, f2.50 per jaar, is niet te hoog om velen van toe treding terug te houden I Voorzitter van de afdeeling Schiedam is dr. C. J. Vaillant en secretaris-penningmees ter mr. H. M. C. Poortman. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvan gende 26 November a.s., zitting houden in het logegebouw te Rotterdam. Om tot een van die examens te worden toegelaten, zal de candidaat, onder overleg ging van eene geboorle-akte en met opgave van woonplaats en laatsten werkkring, de aanvraag hiertoe voor 19 November a.s., schrif telijk en portvrij bij den voorzitter der com missie den heer J. J. Stooker, te Hilver sum moeten inzenden, waaruit tevens dan moet blijken voor welk diploma hij ver langt geëxamineerd te worden. Voor verdere bijzonderheden zie de St.-Ct. no. 261. De directeur van het bureau voor den in- dustrieelen eigendom brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij genoemd bureau, tegen vooruitbetaling van 10 cent per exem plaar, algemeen verkrijgbaar is gesteld no. 33 van het bijvoegsel Les marques internatio- naies, tot het Journal van het Internationaal Bureau te Bern, waarin de aankondigingen zijn opgenomen van de in de maand October j.i. internationaal ingeschreven fnbrieks- en handelsmerken. Vroegere noramers van die bijvoegsels zijn alsnog tegen denzelfden prijs bij het bureau verkrijgbaar. Abonnementen voor een geheelen jaargang, ook nog over de vorige jaren, worden aldaar aangenomen tegen vooruitbetaling van den gulden, in geval van schriftelijke aanvrage bij voorkeur door middel van een postwissel, houdende tevens die aanvrage. Stct De Nederlandsche regeering heeft de uit levering van de gebr. Bingen, beklaagd van bedrieglijke bankbreuk te Genua gepleegd, aan de Italiaansche regeering toegestaan. Naar de JS. B. Ct. mededeelt zijn in de jongste vergadering van de geneeskundige inspecteurs vastgesteld de ontwerpen van een nieuwe wet, regelende het geneeskundig staatstoezicht, en van een nieuwe wet tegen besmettelijke ziekten. Beide ontwerpen zijn thans door den minister van binnenlandsche zaken aan geneeskundige raden in de pro vinciën gezonden om in hun eerstvolgende vergadering te worden behandeld. Aan den minister van koloniën is een request gezonden met het verzoek op Neder- landsch Nieuw-Guinea de paradijsvogels te beschermen, welke aldaar op barbaarsche wijze door Europeesche (veelal Nederlandsche) en Amerikaansche jagers worden uitgemoord, om de vogelhuiden ter markt te kunnen bren gen, met dit gevolg, dat de koning van alle vogels weldra geheel zal verdwijnen van den aardbodem. Voor de ornithologen zou dit reeds een be klagenswaardig feit zijn, maar hoeveel te meer voor de bewoners van Nieuw-Guinea, die reeds nu al de nadeden ondervinden van het uitsterven van de even nuttige als fraaie vo gels, en daar Nederland zich ten taak stelt om onder de volkeren van deu Indischen Archipel zooveel mogelijk beschaving te bren gen, gaat 't niet aan toe te staan, dat onze eigen landgenooten op onverantwoordelijke wijze hun uitgestrekt gebied blootstellen aan het gevaar, dat gebrek aan vogels overal en altijd meebrengt. Het request was onderteekend, namens het bestuur van den Vogelenbond, noor de pre sidente, mevrouw Goekoop, geb. De Jong van Beek en Donk, en door de secretaresse, mevr. Diepenbroek, geb. De Jong van Beek en Donk, namens de redactie van Androcles, door mevr. Van der Ilucht, geb. Kerkhoven, en namens het bestuur der vereeniging »Ornis", dooi den president, den heer J. II. Beekman. Daar het water in de laatste dagen opnieuw vallende is, heeft de scheepvaart slechts eenige dagen geduurd en geschiedt die thans weer met groote moeite. De vaart naar den Bo\en-Rijn is gestremd. De behoefte aan ver voer blijft steeds levendig, en de vrachten blijven hoog, terwijl de buitengewone graan oogst in Amerika 2300 millioen bushels tegen 1600 en 1800 millioen bushels iD vorige jaren buitengewoon groote zee transporten doet verwachten, waardoor het vooruitzicht bestaat, dat in den eersten tijd de vrachten hoog zullen blijven. (N.v.d.D.) Blijkens de opgaren van het bureau »Veri- tas" zijn in de maand September j.l. veronge lukt 54 zeilschepen, waaronder 1 Nederlandsch, en 14 stoomschepen, waaronder ook 1 Neder- landsch. De kwartguldens-vereeniging, waarvoor mej. B. L, W. van der Hucht het denkbeeld aangaf en het in toepassing bracht en die strekken moet om het plan van den Oranje- Bond tot heide-ontginning te steunen, telt thans 5000 leden. De zuivere inkomsten be droegen in bet eerste jaar van haar bestaan f 4000, grootendeels door kwartguldens bijeen gebracht. Dit bedrag heeft in staat gesteld om den aankoop van grond der Erica-stich ting mogelijk te maken. De heer W. Voormolen, de Rotterdamsche hoofdcommissaris van politie, wiens naam in den laatsten tijd zoo herhaaldelijk en nu eindelijk door de N. li, Ct. genoemd werd naar aanleiding van het feit, dat hem de betrekking van hoofdcommissaris van politie in de hoofdstad aangeboden werd, is gepensionneerd luitenant ter zee en oud-bur gemeester van Veendam en Doesburg, Hij werd in Januari 1893 aangesteld tot hoofd- commisaris te Rotterdam, waar hij een reor ganisatie van de politie ontwierp, die onlangs door den gemeenteraad werd aanvaard. Zijne bezoldiging werd toen op f 5000 vast gesteld. Zijn verlangen om naar Amsterdam over te gaan, zooals we onlangs al zeiden, moet niet sterk zijn. Hij zou nogal ingrijpende voorwaarden hebben gesteld, teneinde zich daar een houdbare en krachtige positie te verzekeren. N. v. d. D.) Men schrijft uit Delft aan de Tl oil. Het onderzoek alhier door ^Patrimonium'' en andere vereenigingen ingesteld naar het getal woningen, waarvan de bewoners ver stoken zouden blijven van kiesrecht, volgens den woning-census in het kieswetsontwerp- Yan Houten aangegeven, heeft er toe geleid, dat gebleken is niet minder dan 1664 alleen daardoor uit den gevvijden tempel van het stembureau verwijderd zouden blijven. Besloten is van dit onderzoek kennis te geven aan de Tweede Kamer. Er vait overigens niet veel politiek leven waar te nemen. Wanneer ook hier geldt: mdie stilte gaat aan storm vooraf," dan heb ben wij zeker in den komenden winter nog heel wat te wachten. liet is thans muisstil, Eenige landbouwers in de Weipoort te Zoeterwoude hebben het besluit genomen om onderling een windkorenmolen te laten bou wen, om zelf hun benoodigd koren te malen. Naar men ons mededeelt, heeft de politie zich genoopt gevonden een onderzoek in te stellen naar de zaken eener Amsterdamsche expediteursfirma, die zich vooral belastte met de verzending van colli's naar Indië, Pakken en kisten, minstens van 15 Juni haar ter ver zending ui t alle deelen des lands toegezonden en waarvan de vracht vooruitbetaald was, lagen rustig in een kelder van de firma. Door de goede zorgen der politie zijn de eigenaars der goederen iu de gelegenheid gesteld deze alsnog door bemiddeling van andere expedi teurs te verzenden. HaarlCt.) Een 16-jarig meisje te Amsterdam bekwam voor een paar dagen door het vlamvatten harer kleeren zulke hevige brandwonden, dat het thans aan de gevolgen is overleden. Te Wormerveer is een vijfjarig kindje van

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2