SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Posten Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. WT. bij bet spelen in een sloot gevallen. Toen haar zusje het ontdekte en om hulp riep, heeft zekere S. het kind terstond op het droge gebracht, doch, helaas, levenloos. Zondagmorgen is in den bosch te Katwijk nabij Heerenveen het lijk gevonden van den aldaar woonachtigen landbouwer H. M. De marechaussee doet onderzoek. De heer J. E. Scholten, industrieel te Groningen, heeft f500 beschikbaar gesteld voor de commissie ter bevordering van het schoolgaan van on- en minvermogende kinde ren, teneinde aan dezen gedurende de winter maanden warme en voedzame spijzen in de scholen te kunnen verstrekken. Zondagnamiddag zou de 88-jarige Jantje gosma te Harkstede (Gr.) een bezoek bren gen aan haar onlangs gehuwden kleinzoon, Jie haar met een wipkar kwam afhalen. Men zette voor liet cudje daarop een leunstoel. Pas had zij daarin plaats genomen, toen het paard op hol sloeg. De oude vrouw viel van de kar en is Maandag aan de gevolgen van dien val overleden. De kanaalgravers in het Alteveer (Dr.) hebben den arbeid hervat. Het loon bedraagt fl per dag. Uit Duiveodrecht wordt aan de Tijd van Dinsdag geschreven Hedenmiddag, toen de trein van Amsterdam in de nabijheid was van blok 6, liep tusschen de rails een twee jarig kind van een wegwerker, die woont jn een der twee huisjes langs den spoorweg. Uit het blokhuis toevallig opziende, zag de spoorwegwachter Fakkeldij het kind loopen en den trein in zijn onmiddellijke nabijheid. Hij vloog uit zijn blokhuis, over de eerste twee rails voor de treinen van Utrecht naar Amsterdam bestemd bleef staan voor de twee andere rails, bukte, greep het kind, en op hetzelfde oogenblik kreeg hij een slag tegen den elleboog van zijn gebogen rechter arm, waarmee hij het kind gegrepen had, zoo geweldig, dat het kind werd weggeslingerd uit zijne hand en eeuige meters verder op de vrije baan met gebroken been neerviel, De trein had den man een wond aan den elleboog geslagen, en zijn geheele band en arm waren gezwollen. Dr. Kapteyn van Abkoude, was spoedig ter plaatse om de wond te verbinden en het been van het kind te zetten. Wij wil len hopen, dat deze kloeke, zorgzame, edele werkman, zelf vader van zeven kinderen, spoedig hersteld moge zijn en zijn heldhaftige daad de erkenning vinde welke zij verdient. De heer H. Leene, onderwijzer aan de wees inrichting Neei bosch, heelt aan genoemde in richting een cursus geopend in de stenogra- phie, waaraan 15 leerlingen deelnemen, die opgeleid worden tot letterzetters. Het is hier minder te doen om de jongelieden te bekwa men lot het verkrijgen van een groote snel heid in de toepassing van de stenographie, dan wel in het lezen er van, om zoodoende direct van het stenogram „te leeren zetten. De lessen worden tweemaal per week ge geven, en met veel lust gevolgd. Te Kuilenburg is Maandagnacht de hof stede van Ilerm. van Dordt, aan den Riet- veldschen weg, geheel afgebrand. Alles was verzekerd. Volgens den regenmeter der rijkslandbouw school te Wageningen bedraagt de gevallen regen over October j.l. 94 mM, tegen 72 mil over dezelfde maand van 1894. Men schrijft aan de N. li. Cé.: De controle langs de grenzen op Duitsch gebied is in den laatsten tijd zoodanig ver scherpt, dat de smokkelarij, die door de grens bewoners nog steeds werd gedreven, nu te bezwaarlijk wordt en zij er zich niet meer aan durven wagen. Het rundvee en de varkens zijn in een contróle-boek ingeschreven, en ieder veehou der is verplicht dal op zware boete bij te houden. Alleen langs de gemeente Eibergen zijn drie gendarmeposten gevestigd. Te Made (N.-Br.) is Maandagavond om streeks 11 uur bij den landbouwer Geert Zegeren een felle brand uilgebroken, die zóo snel toenam, dat de bewoners zich slechts met groote moeite zelf konden redden. De geheele boerderij niet het vee werden eene prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Te Aart wijk, bij Maeseijck, is de landbouwer H. vermoord, door middel van een mes, door den landbouwer H. uit die gemeente. Een vroegere twist was de aanleiding. De dader is gevat. Aangehouden is de landbouwer A. D. te Melik, agent voor de nationale militie, en, in verband hiermede, ook de heer J. J., secre taris der gemeente Ssvaimen. Beiden worden verdacht van medeplichtigheid van valschheid in geschrifte, met betrekking tot het aan werven van personen voor den militairen dienst in Oost-Indië. De aanleg der spoorweglijn Sittard Heerlen—Herzogenrath is reeds zoover ge vorderd, dat den 23n dezer maand door de directie der Nederl. Zuider-Spoorwegmij. een proefrit op de lijn zal worden gehouden. De openstelling voor het publiek verkeer zal eerst op '1 Mei 1896 plaats hebben. Te Vlissingen is Dinsdag eene vrouw uit het raam van hare woning op de binnenplaats gevallen, waar zij dood opgenomen werd. Haar man, roeier bij het Belgisch loodswe zen, blijft met vier jonge kinderen achter. Van 7 kippen, die steeds opgesloten zitten, heeft iemand te Goes, dit jaar tot heden omstreeks 1080 eieren geraapt, wat hem nog nimmer «erkwam. Tengevolge van de zachte weersgesteldheid leggen de diertjes nog eiken dag 1 of 2 eieren. Het nAlbum der Natuur" begint zijn nieu wen jaargang met een lezenswaardige schets van prof. Wijsman over Pasteur, waarbij een goed gelijkend portret is gevoegd. 's-Graveuhagc. Verschillende familie kringen der Fesidentie werden diep getroffen door het Dinsdag bekend geworden bericht van het onverwacht overlijden van de gravin Von Schwerin, geb. jonkvrouwe Van Eijs, die, onlangs alhier in het huwelijk getreden, zich met haar echtgenoot, den ritmeester der Pruisische dragonders, graaf Von Schwerin, oud-militair attaché van Duitschland te 's-Gra- venhage, op haar huwelijksreis bevond. De jonggehuwde vrouw werd door een hevige ziekte overvallen. Do tweede aflevering van Le Sport Universal illusive, voornamelijk aan wieiet- en jachtsport gewijd, bevat weder een aantal photographisclie reproducties. Deze aflevering is niet minder fiaai bewerkt dan de eerste, zoodat bet ons geens zins verwondert dat dit tijdschrift ook in Ne derland reeds dadelijk groot succes ondervond. De Iivln. Zeitang wijdt een zeer waardeerend artikel aan wijlen den Utrechtsclien hoogleeraar dr. II. E. Moltzer. Zij getuigt, dat er een buiten gewoon rijk wetenschappelijke werkzaamheid achter den overledene ligt en haalt als bewijs daarvan aan de geschriften, die de vruchten be vatten van zijne studiën over de Middal-Neder- landsche letterkunde en het geestelijk leven in de Nederlanden tijdens de 17e eeuw. In de commissie voor wetsherziening der sMaati chappij van Lettel kunde" zijn opgetreden dr. II. Rogge, hoogleeraar te Amsterdammr. C. E. Asser, hoogleeraar te Leiden, en dr. W. C. C. Bijvanck, bibliothecaris der kon. biblio theek, in plaats van mr. J. Heemskerk Azn., prof. Fockema Andreae en prof. dr. Moltzer, die bedankt hadden, Vad De vroeger algemeen erkende stelregel, dat longtering (tuberculose) een ongeneeslijke ziekte is, wordt tegenwoordig meer en meer bestreden. Nog geen twee weken geleden berichtten Fransche bladen van een geneesmiddel tegen tering, door Dr. Grotte, te Parijs, gevonden, en terwijl het groote publiek nog op nadeie bijzondei beden omtrent die geneeswijze wacht, treedt er weder een ander geleerde op, die beween de vreeselijke ziekte te kunnen overwinnen. Op het geneeskundig congres, te Bordeaux, heeft prof, Maragliano, van Genua, een voor dracht gehouden over een door hem gevonden teringgeneeswijze. Zijn middel bestaat uit inspui tingen met een preparaat, ontleend aan seiutn van honden, ezels en paaiden. De inspuitingen zijn, naar de professor verzekert, onschadelijk. Zij doen, integendeel, den patiënten goed in ieder geval, zelfs de ergste. Van S3 longlijders, welke met dit serum behandeld werden, hebben 61 er baat bij gevonden, de een meer, de ander minder, en degenen, bij wie de ziekte niet te ver gevordeid was, zijn genezen of op weg lei- genezing. Van de gedichten van Johanna Ambrosiuc. de eenvoudige boerin, die zich opeens als een dichteres van groot lalent deed kennen, is thans een nieuwe uitgaaf verschenen in vFerd. Beyer's Buchhandlung", te Koningsbergen. In tien maan den verschenen er dertien drukken van die ge dichten. Den bewoners van het plaatsje Grohow bij Fiume is in letterlijken zin de grond onder de voeten weggezonken. Aardstortingen hebben overal in den omtrek scheuren en spleten in den bodem doen ontstaan, Dinsdag zijn weer twee huizen ingestort, en een commissie van deskundigen heeft uitgemaakt dat de geheele ondergrond reeds in de diepte verzwolgen is, zoodat Grohow datzelfde lot wel za! deelen. Alle inwoners zijn dan ook in naburige plaatsen ingekwaitierd. Voor de rechtbank te Stuttgart heeft een winkeljuffrouw terechtgestaan wegens verduis tering van geiden. Bij het vei hoor bleek, dat de juffrouw, behalve haar pension, een salaris kieeg van tien maik (zegge zes gulden) per maand. De rechtbank heeft dan ook de lichtste straf opgelegd, overwegende dat de moreele ver antwoordelijkheid voor het misdrijf op den pa troon rust. Bij de wedrennen te Auteuil is Vrijdag een ernstig ongeluk gebeurd. Bij een sprong over een der hindernissen stortte de Arnerikaansche rijder Easton met den hengst „Icoglan". In zijn pogingen om op de been te komen, trapte het dier den rijder hei haal lelijk op de borst en het gelaat. De heer Easton werd stervend weggedra gen, Hij zou juist deze week in het huwelijk treden met de dochter van een miilionair. De aardbeving te Rome ging gepaard met een heftig onderaardsch gehuil, terwijl er tevens een dichte regen viel. De angst der bevolking was onbeschrijflijk de meesten vluchtten naar buiten, waar zij door den regen doornat werden. Dat liet aan vroolijke toor.eeltjes n,et ontbrak is natuurlijk. Voor het Museum Ludovisi werd bij - vooibeeld een tamelijk oud heer gezien in on- derkleeren, een slaapmuts op en met een enorme parupluie, waaronder zijn jonge vrouw in nacht hemd en onderrokje zich verschool met een zuigeling op den arm. Vele vrouwen liepen geheel ongekleed de straat op. De gevangenen verlangden in vrijheid te wor den hersteld, aan welk verzoek gelukkig geen gehoor is gegeven. Ook in het Vaticaan was alles op de been. In de provincie moet de aardbeving eveneens een paniek te voorschijn hebben geroepen. Nergens is evenwel vee! schade toegebiacht, en ook het aantal gewonden is van geen beteekenis. Te Rome is gisternacht weer een aardschok ge voeld, die vier seconden aanhield. De Britsche kolonie Victoria heeft een bevol king, die nogal doistig is, naar het schijnt. Er is dsar gedurende 1894 voor een bedrag van ruim 46 millioen gulden aan sterken drank verbruikt door do 1,000,000 inwoners. ZWOLIHE, 7 November. De Staten van Overijsel kozen heden tot lidderEeiste Kamer den beer <S. «I. van Heek (liberaal), fabrikant te Enschede, met 30 van de 45 stemmen. Het in Nederland te heffen port wegens de voor Canada bestemde pakketten is nader vast gesteld als volgt voor elk pakket van een gewicht tot 1 KG f 1.30 voor elk pakket van een gewicht van 13 KG f2 371/s voor elk pakket van een gewicht van 35 KG f3 45. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-Yotk (via Amsterdam) bestaat door middel van het stoomschip Zaandam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 9 dezer, des morgens ten 4.25 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te woiden. Batavia, 8 October. Naar aanleiding der geruchten over agressief optreden tegen Atjeh, vei klaart de heer D. in een brief uit Holland pertinent aan de Deli-Cl. iTussehen den gouverneur-generaal en het bestuur op Atjeh bestaat in hoofdzaak volmaakte overeenstemming sDe regeering hier, bekend met de opinie zoowel van zeer invloedi ijke Kamei leden, als van de groote pers, zal zich in hoogste instantie krachtig verzetten tegen elke poging, van welke zijde die ook mocht komen, om verandering te brengen in de politiek, gedurende de laatste jaren in Groot-Atjeh gevolgd sTot een agressief optreden in die streken, waar de djahats de omust in gang honden, waarover gedachtenwisseling heeft plaats gevon den, zal slechts worden overgegaan dan en op de wijze als generaal Deijkerhoff zal bepalen i>De vei houding tot de Atjehsche hoofden, die onze zijde kozen, wordt hier beschouwd als te zijn coirect en volkomen gerechtvaardigd, zoo wel wat onze waardigheid als wat de resultaten betreft, die er door veikiegen zijn. De in- en doorvoer door Belgit' van rundeten, schapen en varkens afkomstig uit Nederland is vei boden; dit verbod is niet van toepassing op zendingen rundvee en schapen in rechtstreek- schen doorvoer, zonder overlading per spoor, door België verzonden. In de Zevenwouden worden belangrijke hoe veelheden kool en appelen ingekuild op dezelfde wijze als aardappelen. De proeven, welke daarmede in 1894 zijn genomen, hebben gunstige uitkomsten opgeleverd. Bij het openen der kuilen waren de vruchten nog gaaf en frisch. Voor den uitvoer naar Engeland worden in Groningen partijen klaverhooi opgekocht tegen f 18 a 20 per 1000 kilo. De booiprijzen zijn stijgende, terwijl de fabrikanten thans besteden per 1000 KG voor roggestioo f 10, voor tarwe 19, voor haver f8 en voor gerstestroo f7. Zaterdag bezochten de wethouders en vele raadsleden der gemeente Kampen, in gezelschap van den heer J. de Jonge, directeur der sMaat schappij tot verkoop van Huipmeststoffen" te Dordrecht, eenige van de aan de gemeente Kampen behoorende landerijen, teneinde een onderzoek in loco in te stellen naar den toestand van verschillende lage wei- en hooilanden om na te gaan, hoe door de nieuwere wijze van grondbeweiking en grondbemestmg de produc tiviteit van den bodem zou kunnen worden ver hoogd. De toestand van den bodem bleek op ver-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3