J A°. 1895 Zaterdag 9 November. N°. S915. KENNISGEVING. KENNISGEVING Feuilleton. De strijd om het bestaan. ©g'enenveertig'ste Jaargaag. Biiitenl an d s che B e r i c h ten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ~7& ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. BUREAU: B O T JE K A AT 7 O Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10* Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. en WETHOUDERS VAN Burgemeester Schiedam Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan A. YRIJENHOEK en zijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting van een slachtplaats van runderen en varkens in het pand aan den Singel no. 214, kadaster sectie I no. 413. Schiedam, den 7den November 1895, Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. jr. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op het verzoek van G. KRABBENDAM Gz., om vergunning tot oprichting van een berg plaats van lompen, in de perceelen aan de Heerenstraat nos. 37 en 39, kadaster sectie B nos. 547 en 2441, afwijzend Is beschikt. Schiedam, den 7den November 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris VERNÈDE, DUIISCHLAKD. De eenige reden, waarom de Rijksdag dit jaar zoo bijzonder laat, eerst tegen 3 Decem ber, is bijeengeroepen, ondanks de uitgebreide werkzaamheden die hem wachten, schijnt te zijn dat de regeering, niet kunnende rekenen op de vaste meerderheid, bevreesd is voor nieuwe aanvallen van de zijde der agrariërs en der bimetallisten, waartegenover de rijks kanselier als zwak redenaar en daarbij de conservatieve partij moetende ontzien, weer vrij hulpeloos zal staan. De sBund der Land- wirthe" is reeds druk bezig om te ageeren voor het bekende ontwerp-Kanitz en wanneer de regeering niet de noodige kracht vindt om dat voorgoed van de baan te schuiven, staat het te vreezen dat zij daarmede nog jaren lang zal worden lastig gevallen, Maar met dat al blijven tal van belangrijke ont werpen op afdoening wachten. Ontwerpen voor eene nieuwe beurswet, eene wet op de belegging van gelden in de banken, een tot bestrijding der marskramerij zijn reeds uitge werkt en voor indiening gereed; de begroo ting voor 1895/96 is bij den bondsraad inge diend het aangekondigde ontwerp in zake de suikerbelasting, waarbij de verbruiksbe lasting wordt verhoogd ten behoeve eener verliooging van de uitvoerpremiën, en een ontvverp-margarinewet komen in den loop der zitting gereed, en wanneer daarbij dan nog komt het ontwerp voor een Rijks-bur gerlijk wetboek, vraagt men zich af hoe de Rijksdag zich door dien berg van werkzaam heden zal kunnen heenslaan. Het bestuur vau den »Bund der Land- wirthe" maakte het aangekondigde manifest openbaar, waarin tot oplossing der oecono- miiche vraagstukken in de eerste plaats op kuustmatige verhooging van de graanprijzen wordt aangedrongen. Uit Straatsburg wordt gemeld dat de in structie tegen het Rijksdagslid Preisz, die ba se!.uldigd werd van aansporing tot landver raad, geschorst is. Naar de Foss. Zeitg. met zekerheid ver neemt, zijn de ministers van eeredienst en financiën het eindelijk op de voornaamste po.tien eens geworden over een wettelijke regeling der bezoldiging van de onderwijzers en onderwijzeiessen aan de openbare scholen. Eugen "Wolf, de bekende correspondent van het Berliner Tagehïatt, die op zijn terug reis van Madagaskar te Zanzibar vertoeft, seint van daar lo. dat in het paleis van den sultan een groot feestmaal is gegeven ter eei o van v. Wissmann, den nieuwen gouver- ne ir van Duitsch Oost-Afrika2o. dat de óm dekking van goud in dat gebied niet veel oü het lijf heeft3o. dat hij in staat is, inuwe bewijzen bij te brengen tot toelichting Stokes' terechtstelling. Waarin die be wijze? bestaan, zal men dus later vernemen. Het Berliner Tagehïatt weet te melden dat Freiherr von Hammerstein gezond en wel te Auckland (Nieuw-Zeeland) is aangekomen. De leeilooiers te Berlijn zijn voornemens, evenals de timmerlieden, in het voorjaar het werk te staken, tenzij hun een loonsverhoo- ging met 33'/3 procent worde toegestaan. F It A N K K IJ K. De minister-president Bourgeois zal aan het bureau van den gemeenteraad te Parijs doen weten, dat hij zich geenszins verzetten zal tegen de heropening der arbeidsbeurs, maar onder voorwaarde dat de wettig samen gestelde syndicaten er alleen toegang hebben en men er zich niet met politiek zal bezig houden. Bourgeois heeft den directeur der Sureté générale, Poiseron, opgedragen naar Curmaux te gaan om aldaar een onderzoek in te stellen naar de stemming der bevolking en den toestand in het algemeen. De minister van justitie heeft in den kabi netsraad medegedeeld dat de procureur-gene raal eene aanvullings-instructie heeft geopend in zake de Zuider-Spoorwegmaatschappij. In zijn antwoord op de interpellatie in de Kamer, zegt de minister van financiën, dat in plaats van de drievoudige belasting het gouvernement een zegelrecht van 2 pCt. op de buitenlandsche effecten zal voorstellen, die in Frankrijk verhandeld worden, en dat hij zich zal vereenigen met het voorstel om de minimum-waarde van aandeelen in maat schappijen tot 25 francs te verlagen. De Temps weet te melden, dat de minister van financiën Doumer het oniwerp, dat de belasting op de beursoperatiën watFransche staatsschuld betreft tot op een derde vermin dert, zal overnemen. Eenige radicale Kamerleden moeten van plan zijn het voorstel te doen, de scheidsrech terlijke beslissing bij conflicten tusschen werk gevers en werknemers verpnehtend te stellen. Dit alles naar aanleiding van de weigering van Rességuier te Carr-aux om de arbitrage aan te nemen. Men heeft bericht dat de Courcel, de Fran- sche gezant te Londen, en Herbette, de gezant te Berlijn, ontslag zouden nemen. Thans wordt dit bericht weer uit Parijs tegengesproken en zegt men, dat van mutaties in den diplomatieken dienst niets bekend is. De Inde'pendance noemt den nieuwen mi nister Guieysse een der beste leden van het Roman van Reinhoi.d Ortmann. •Om na ons huwelijk den professor eene ellenlange rekening to presenteeren," zeide Edith. •Denkt gij werkelijk, mama, dat ik om een kleedje gevaar wil loopen van 't begin af aan u een scheve positie te komen 7 Mijn eenvoudig toilet heeft hem niet weerhouden genegenheid •oor mij op te vattenmijn verloofde zal er ook wel niet op gesteld wezen, dat ik mij in eva schitterenden tooi hul. Hot oordeel van alle onderen laat mij volkomen koud." •Het zij dan zoo. Ge zijt ook zoo vreeselijk op dien man verliefd, dat ge voor niets anders tneer oog of oor hebt," hernam de weduwe op «on recht onaangenaam klinkenden, spottenden toon. nik hoop echter, dat deze hartstochtelijkheid u niet zal vei hinderen uwe oude moeder een weinig voor oogen te houden." Edith wierp zich op de canapé en greep naar een boek. «Dat is het oude liedje. Ge moest toch eindelijk eens begrijpen, moeder, dat het niot den minsten indruk op mij maakt. Het wordt te veel gewoonte." De weduwe scheen een scherp antwoord ge reed te hebben maar voor zij tijd had het uit te spreken, werd buiten aan de bel getrokken en plotseling namen de scherpe trekken der oude dame weder de uitdrukking aan van de grootste zachtmoedigheid. #De professor 1" riep zij. lEn ik ben nog niet gekleed Ik moet de nieuwe muts nog opzettenGij zult een paar minuten met hem alleen moeten zijn Maar het was de professor niet. Het kind, dat bij de dames de plaats van kamer-, keuken en werkmeisje innam, stak het hoofd door de deur en reikte «mevrouw" een visitekaartje over, welks naam de oude dame niet vroolijk scheen te stemmen. iDoctor Siegmund Artois," zeide zij, zich tot hare dochter keerend, halfluid. «Die komt op bijzonder ongelegen lijd. Wat kan men toch een last hebben van menschen, met wie men op ondoordachte wijze en veel te overhaast betrekkingen heeft aangeknoopt." Ook Editb had dit bezoek verrast. Haar ga laat, pas nog zoo effen en koud ais een steen, was plotseling veranderd. Iiare groote oogen en hare stijf opeengedrukte lippen getuigden ook al niet van blijde ontroering. Na een paar seconden zwijgens zuchtte zij «Een hoogst onaangenaam geval. Hij schijnt gisteren al op leis gegaan te zijn, heeft dus mijn brief nog niet ontvangen en weet niets van mijne verloving." •Laten wij hem eenvoudig belet geven," zei de ontvangersweduwe trotsch. »Wij hebben eigenlijk met den man ook niets meer te maken." Gij zijt altijd even hoogmoedig, mama," zei hare dochter bits. nMaar gij zult wel zoo goed willen zijn, de zaak aan mij over te laten Ik wil Artois inlaten." »Dat zal eene roerende scène worden! Nu, ga uw gangik behoef er gelukkig niet bij te zijn." süwe tegenwoordigheid komt hier zelfs niet te pas, mama Maar wij kunnen hem niet langer laten staan. Mina, zeg den doctor, dat wij hein met pleizier zullen ontvangen." Snel ierdween de oude dame door de deur, die naar haar slaapvertrek geleidde, en pas was zij uit het gezicht, of van den anderen kant trad de bezoeker de kamer binnen. Het was een man van omtrent acht en twintig jaar, een innemend uiterlijk en beschaafde ma nieren. Dat uiterlijk droeg echter meer het ken merk van behendigheid dan van kracht en daar mee stemde zijne houding overeen. Zijn bleek gelaat en verstandig uitzicht spraken van inge spannen geestesarbeid maar tevens getuigden sommige lijnen op zijn gelaat van zekere levens zatheid, zooals men die meer bij jonge mannen van zijn leeftijd opmerkt. Met een enkelen blik overtuigde hij zich, dat zij alleen waren. Daarna wierp hij zijn hoed op een stoel en ijlde op het meisje toe. zEdith, lieve Edith Is het mij dan toch eindelijk beschoren u alleen te spreken Hij hield de armen uitgebreid, alsof hij haar

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1