Binnenlandsche Berichten, nieuwe kabinet., waarin overigens geen ge brek is aan talentvolle mannen. De gouverneur van het Crédit Foncier, ChristofSle, heeft ontslag genomen en is ver vangen door Labeyrie, directeur van de depo sito- en consignatiekas. De toestand te Carmaux moet na de wei gering van de arbitrage door den directeur Rességuier zeer onrustbarend zijn. LUXEMBURG.' De Ivamer is Dinsdag geopend door den minister van staat Eyscher. De Kamer koos "Van Wacquant tot voorzitter, Simons tot vice-voorzitter en Hernmer en Collart tot secretarissen. ENGELAND. Aan een unionistisch feestmaal te Derby is door den onder-secretaris voor buiten- laridsehe zaken Curzon, een staatkundige rede gehouden, over den buitenlandschen toestand. Hij noemde dezen toestand verontrustend en onbetrouwbaar, en zeide dat deze slaat van zaken naar zijne meening eer zou verergeren dan verbeteren in de naaste toekomst. Toch wordt bet gevaar voor een oorlog niet even redig grooter naarmate de verwikkelingen toenemen de ontzaglijke wapeningen waar onder Europa gebukt gaat, hebben tenminste het voordeel opgeleverd dat nu reeds twintig jaar achtereen de vrede bewaard is. Maar wat andere natiën aan hun leger besteden, moet Engeland besteden aan zijn vloot. En deze regeering kan aan alle gebeurlijkheden beter bet hoofd bieden dan welke regeering ook in de laatste halve eeuw, want zij ver tegenwoordigt de sdenkende meerderheid" der natie. Op Newfoundland is in de nabijheid van de nieuwe spoorweglijn naar de westkust een groot kolenveld ontdekt van twaalf mijlen lengte b'y zes mijlen breedte. Deze ontdek king is van groot belang, zaowel voor den spoorweg als voor de geheele kolonie, die den laatsten tijd zoo achteruitgegaan was, DENEMARKEN. De minister voor de middelen van verkeer heeft bij het Folkething een ontwerp inge diend om de retourkaai ten op de spoorwegen af te schafleD, maar de tarieven te verlagen tot 6Vs, 4 en 2'A ore per kilometer voorde ie, 2e en 3e klasse met riog belangrijke ver mindering voor grootere afstanden. RUSLAND. De geruchten, dat bij den bouw van den Siberischen spoorweg belangrijke bedriege rijen hebben plaat<= gehad, zijn juist gebleken en door de commissie van enquête met be wijzen gestaafd. De chef van het bestuur van den bouw, Adaduroff, heeft ontslag ge vraagd: 15 ingenieurs zijn op staanden voet ontslagen. De Times meldt, dat Duitsche bankiers hebben aangenomen het sluiten eener leening aan zijne botst wilde drukken, maar zij hief waarschuwend den vinger op. uNiet geheel, Siegmund," sprak zij koel nmijne moeder is in de nabijheid. Toch blijft uwe komst eene verrassing. Wat voert u zoo onverwacht naar hier, terwijl gij mij voor veertien dagen echtceft, dat uwe betrekking te Frankfort u geen oogenbhk vrijliet? »Ja, dat is met een paar woorden niet te zeggen," hernam de doctor, »en ik wil u met eene uiteenzetting dier geschiedenis niet verveten, mijn schat 1 Alleen dit; ik heb mijne betrekking te Frankfort er aan gegeven en ben niet van zins dat vervloekte juk weer op mijn schouders te nemen. Mijn contract liep wel-is-waar eerst met een jaar af, doch ik heb een geschil met den directeur der fabriek weten te benuttigen. Wat ik bedoelde, is gebeurd. Ik heb op staanden voet ontslag gekregen." »En gij zijt er zeker van, dat gij u niet aan overijling hebt schuldig gemaakt? Denkt gij, dat het u spoedig gelukken zal eene nieuwe betrekking te vinden *Wat zijt gij verbazend practisch 1" antwoordde van tren millioen ponden sterling met de Russische regeering, gedeeltelijk ten behoeve eener conversie. OOST EN RIJ K-HON G ARIJE. De keizer heeft geweigerd de benoeming van den antisemietiscben leider dr. Lueger tot burgemeester van Weenen te bekrachtigen. Men is benieuwd wat de antisemieten nu zullen doen of zij een strooman zullen kiezen, die alles doet, wat dr. Lueger wil, dan of zij dr. Lueger telkens opnieuw zullen kiezen, om op die wijze den keizer te dwingen zijne verkiezing te bekrachtigen. Toen Lueger Woensdag in het Huis van afgevaardigden verscheen en daar vernam dat zijne verkiezing niet is goedgekeurd, riep liy opgewonden uit: »Nu ben ik weer een vrij man en kan een nieuwen verschen strijd aan vangen Ook prins Liechtenstein zeide Wanneer de regeering den strijd wil, zij dien hebben!" Jammer dat Lueger nu geen gevol^Jlan geven aan zijne plaunen, want die waren zoo mooi. De jodenvervolging zou bij met alle kracht tegengaanbelangrijke bezuiningen zou hij invoeren, o. a. door de jaarwedden van burgemeester en wethouders tot de helft te verminderende traktementen van onder wijzers en lagere beambten zouden daaren tegen worden verbeterdWeenen zou een stedelijken spoorweg krijgen; de tramwegen zouden worden genaasteene stedelijke kredietbank zou worden opgericht, waar kleine handelaars tegen 2 a 2Vs 0/o voor schotten konden krijgen, enz. En van dat alles zal nu niets komen. De Hongaarsche Kamer ving Woensdag met de behandeling der begrooting aan. De uiterste linkerzijde sommeerde den minister president af te treden, daar zijn taak is afge daan door de bekrachtiging der ketkelijke politieke wetten. Banfly antwoordde dat hij zal heengaan wanneer het vaderland zijne diensten niet meer behoeft. De wisseling in het ministerie van landbouw is op volkomen parlementaire wijze geschiedgraaf FesAe- tisch is afgetreden omdat de minister iiflK met hem van zienswijze verschilde, en de be noeming van zijn opvolger is zoo spoedig gevolgd, omdat de oppositie zeker in een zoo gewichtig ambt geen provisorium zou dulden, B U L G A R IJ E. Het Sobranje heeft het adres van ant woord op de troonrede bij acclamatie aan genomen, S E R V I E. Het gerucht van het aftreden van het minis terie, naar aanleiding van het beweerde mis lukken der geldleeuing, wordt tegengesproken. T R K IJ E. De minister van binnenlandscbe zaken, Halil Rifat paclm, is benoemd tot grootvizier. hij glimlachend, hoewel de koele ontvangst hem bevreemdde. »En als ik nu eens zeide, dat enkel het veilangen om u tn zien mij tot een dotnroen streek heeft verleid, dan zoudt gij daarvan zeker niets begrijpen 1" üNeen, want ik zou denken, dat wij beiden geen kindei en moer zijn," was liet ernstig ant woord. »Doch wilt gij niet gaan zitten? Wij hebben elkaar vrij wat te vertellen. Gij zijt dus van plan u hier te vestigen Hij nam plaats op da sopha en greep naar hare hand om haar naar zich toe te trekken. Edith wist echter deze poging te verijdelen door eene beweging, die niet direct heleedigend voor hem was. Zij veinsde wat aan de bloemen tafel voor het raam te moeten verschikken en wel eene miruut bleef het stil in het vet trek. Eindelijk begon Artois weer, maar op minder vroolijken toon sToch bob ik zoo innig naar u vetiangd, liefste Edith Gij weet ook, dat ik er sinds jaren naar gestreefd heb, hier eene betrekking te bekomen, welke dun ook. Daar ginds in de kleine piovinriestad is ann carrière-maken geen Het nieuwe ministerie is samengesteld als volgt Halil Rifat pacha, grootvizier; Tewfik pacha, builenlandsche zaken; Mandoeb pacha, bin nenlandscbe zaken; Abdoel Rbaman, justitie; Fabri pacha, financiën; Mahmoed pacha, openbare werken. Said pacha, de gewezen minister van bui- tenlandsche zaken, is benoemd tot voorzitter van den Raad vau State, en Kiamil pacha, de gewezen president van den raad, tot gou verneur van Aleppo. Uit Konstantinopel wordt van gisteren gemeld De door de mogendheden tot de Porte ge richte vertoogen zijn mondeling overgebracht. Alleen de dragoman van het Fransche ge zantschap, als vertegenwoordiger van Cambon, heelt eene schriftelijke nota overgelegd. De mogendheden herinnerden de Porte aan de bloedbaden waarvan de Christenen de slacht offers waren in Syrië in 1860, en vroegen welke maatregelen de Porte neemt om het gevaar af te wenden. De ministerraad, die heden zal gehouden worden, zal de maatregelen nagaan welke genomen moeten worden om een einde te maken aan de gewapende botsingen tusschen de Armeniërs eu de Muzelmannen in Kiein-Azië. Aan de Standard wordt uit Konstantinopel gemeld, dat de jong-Turksche partij daar j.l. Vrijdag eene groote betooging wilde houden, maar dat die is afgelast, nadat de sultan had laten beloven dat hij eene grondwet zou af kondigen. De desbetreffende proclamatie werd even wel terstond weer ingetrokken, terwijl ver scheidene ontwerpers der betooging werden gevangengenomen. De politie deed huiszoeking in de volksbuur ten, waarbij dooden en gewonden gevallen zijn. De muren der hoofdstad zijn thans vol geplakt met oproerige plakkaten der jong- Turksche partij. De sultan heeft op zijn schrijftafel een brief gevonden, waarin hij met den dood wordt bedreigd, wanneer hij niet binnen tien dagen aftreedt. Uit de provincie blijven hoogst ernstige berichten komenvooral tusschen Bagdad en Moessoel is het onrustig. De Times en Daily News ontvingen berich ten van soortgelijken aard. AMERIKA. Tot gouverneur van den staat Kentucky is de republikein Bradley gekozen. Ook bij de verkiezingen voor de wetgevende vergadering in Utah zegevierden de republikeinen. liet wetsontwerp, waarbij den negers van Zuid-Carolina het kiesrecht ontnomen wordt, is door de conventie aangenomen. denken. Daar kan men oud en grijs norden zon der dat iemand ter wereld naar u omziet, en zelfs wordt men in die drukkende atmosfeer suf en wezenloos. Hier alleen kan men hopen op onder scheiding, op wat levensgenot. Maar ik geef u toe, het zal mij zwaar vallen sen goed heen komen te vinden. Waar er éen moet zijn, daar staan er honderd gereed, en vele vat kens maken de spoeling dun. Ik heb al een bijzonder geluk, dat ik voorloopig onder dak ben. Het toeval heeft mij gediend en ik heb na lang tevergeefs te hebben rondgezien een postje bekomen als schei kundige ann het verplegingsgosticht van doctor Giersberg. Dat is niet vee), eigenlijk veel min der dan de post, die ik vaarwel gezegd heb, want het salatis is schandelijk laag en het werk, er aan vei bonden, neemt bijna al mijn tijd in beslag maar dit ontmoedigt mij niet. Ik ben in de hoofdstad pn heb den voet in den stijg beugel. 't Zou mij erg tegenvallen, als het mij niet gelukte het ros der fortuin te bestijgen. Wat anderen gelukt is, is ook voor mij mogelijk. Na een tiental jaren hoop ik dat mijn naam genoemd zal worden naast dien van Giersberg SCHIEDAM, 8 November 1895. Betreffende onze vroegere stadgenooten, de heer M. de Wolff en echtgenoot, te Breda, die gisteren hun gouden bruiloft vierden, lezen wij in de JS. Bredasclte, Courant van 6 dezer het volgende »Iq de stille St.-Janstraat, in de schaduw van het heiligdom aldaar woont een echt paar, waarop zich in deze week onwillekeurig ons oog richt. Wij denken aan den heer en mevrouw De Wolff, die Donderdag 7 dezer hun gouden huwelijksfeest viereD en dan ook een halve eeuw inwoners zijn van ons geliefd Breda. »Het woord strotsch" trekt ons niet aan, anders zouden we zeggen Breda kan trotsch zijn op deze mensclien. Een onzer geachte geneesheeren zei eenssde heer De Wolff is een der bekwaamste burgers van Breda", en gerust kan men er bijvoegen: ook een der waardigste en edelste menschen onder ons. sHoogst bescheiden en eenvoudig als de heer De Wolff en echtgenoote zijn, waren zij steeds een toonbeeld van oud-Hollandsche degelijk heid en deugd, waarop een deel van ons goed volk wel eens staren mag, nOok als onderwijzer was de heer De WolfT een sieraad van onze stad. Gesteund door zijne echtgenoote, die hem in staat stelde geheel voor zijne leerlingen te leven, was de waardige man zoo vol toewijding, dat menig een een prachtige positie aan zijn onderwijs te danken heeft." De heer De Wolff, leerling der vroegere Lutijnsche school alhier, behoort ook onder de gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis. De Tweede Kamer komt aanstaanden Dins dag op het gewone uur bijeen. De afdeelingen van de Eerste Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de Indische begrooting de heeren: A. Prins, Van Alphen, Pijnacker Hordijk, Wertheim en Rengere. liet onderzoek over dit en de overige aan hangige ontwerpen is gisteren afgeloopen. Tegen hedenmiddag IVs ure is een open bare vergadering belegd. Bij het uiteengaan der Eerste Kamer zijn nog aanhangig gebleven het voorstel-Hartcgh betreffende de burgerlijke rechtsvordering het ontwerp tot invoering der faillissement- wet de reorganisatie van de land- en tuin bouwschool en de Indische begrooting voor 1896. Naar wij vernemen, is de vergunning voor den opslag van dynamiet op Rozenburg ge schorst. Over dit feit zal ongetwijfeld de geheele en Wallrotb. Ik heb ook geleerd het vurig ros te teugelen dit durf ik, zonder mij zeiven te verheffen, beweren." Terwijl hij sprak, bad Edith zich langzamer hand weer tot hem omgewend. Van de onaan gename verrassing, die haar het onverwacht bezoek des doctors bezorgd had, was niets meer op baar gelaat te bespeuren. »Na tien jaar herhaalde zij als bij zich zelve, en toen hij haar vragend aanzag, ver volgde zij luider »Als het salaris, aan uwe nieuwe betrekking verbonden, zoo gering is, hoe zult gij het dan aanleggen om er fatsoenlijk van te leven Doctor Artois wierp liet hoofd in den nek en glimlachte. Wordt vervolgt.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2