De Dames- en Kiiulermode. Oemensde Bericliten7 telegraaf. O n d e r w ij s. Rechtzaken. K e r k 11 i e u w s. Posten Telegraphie. Land- en Tuinbouw. V i s s c h e r ij. door het dynamiet op Rozenburg bedreigde streek zich verheugen, in de hoop dat deze schorsing de voorloopster zal zijn van een afdoenden maatregel tot opheffing van het gevaar. (if. IÏ. Ct.) Bij beschikking van den minister van water staat is met ingang van 15 November bij het korps geleiders voor het vervoer van ontplofbare stoffen ter standplaats Maas sluis benoemd tot tijdelijken geleider der 2de klasse J. ïillema, opperkonstabel van de koninklijke Nederlandsche marine te Willems oord. De Amslerdamsche tentoonstelling geeft de Standaard het volgende in de pen sNu de tentoonstelling te Amsterdam ge sloten is, begon men, de Tweede Kamer vooraan, reeds hier en daar critiek op haar te oefenen. De voornaamste grief, die vernomen wordt, is, dat deze tentoonstelling niet serieus was, en feitelijk een soort kermesse d'eïeop groote schaal bood. Ook zegt men wel, dat het Dreis- en hotel wezen", dat eerst op den voorgrond stond, van lieverlede geheel op den achtergrond is gedrongen. Alsook, dat de inzending zoo verre bleef beneden hetgeen zelfs de Antwerpsche tentoonstelling bood. Maar veel hiervan ver ontschuldigt zichzelf door den korten tijd van voorbereiding; een kortheid, die wel voor rekening van het comité komt, maar een fout, die het comité door zeldzaam betoon van ijver ten deele althans geboet heeft. Hoofdbezwaar blijft alzoo het min-serieus karakter, en een te groote verwantschap met een hbesloten kermis Die grief nu richt zich minder tegen het comité, dat, geheel particulier, zijn tentoon stelling kon inrichten zooals het dit goed vond, maar veeleer tegen het Kabinet, dat aan deze tentoonstelling een officieel karakter leende, Hare Majesteit als beschermvrouw liet optreden, en zich herhaaldelijk officieel liet vertegen woord igen. Het Kabinet deed dit zelfs nog bij het af- scheidsbanket, waar drie ministers tegenwoor dig waren, en waar éen hunner, ook na kennis te hebben genomen van bet voorloopig verslag, niet zonder zekeren ophef het succes van deze onderneming roemde. Vergissen we ons niet, dan moet deze eenigszins zonderlinge houding van het Kabi net uitsluitend verklaard uit de Imtenlandsche relatiën, waarin elke internationale tentoon stelling het land, waar ze gehouden wordt, en zoo ook min of meer de regeering van dat land, verwikkelt. Toen eenmaal do Italiaansche, Belgische en Fransche regeeringen, zij het ook zonder genoegzaam voorafgaand onderzoek, zich min of meer officieel met deze tentoonstelling had den ingelaten, was het voor onzen minister van buitenlandsche zaken moeilijk, zich er geheel buiten te houdenen waarschijnlijk heeft de inmenging der regeering toen het doel gehad, om het karakter der tentoonstelling althans eenigermate te verhoogen. Juist daarom echter valt het te betreuren, dat de minister van binnenlandsche zaken, na zijn ambtgenoot het woord voerende, het in zijn officieelen toost óok opnam voor wat juist bedenking had opgeleverd, en het kermis achtig karakter dezer onderneming loofde. Dit is niet te versehoonen. Waar allerwege de neiging uitkomt om de kermis voor het grooter publiek af te schaffen, heeft het geen houding, dat de regeering bij monde van een harer ministers de loftrompet opsteekt voor een sbesloten kermis" ten bate van de meergegoeden, nu niet veertien dagen of drie weken, maar nu zes maanden lang. Op den weg der regeering bad het, juist omgekeerd, gelegen, dit kermisachtig karakter -der zaak te ignoreeren, om alleen liet indus trieel, historisch en algemeen belang op den voorgrond te stellen." Men schrijft uit Amsterdam aan de N. B. Ct. Alhier is eene dame gearresteerd, die eer lang in het huwelijk zou treden met een bekend wielrijder. De couranten hadden reeds gemeld, dat jongelui en getuigen per fiets naar het raadhuis zouden rijden. De a.s. bruid, G. H., had verteld, tot een vermogende familie te bebooren zij had o. a. een oom wonen te Kwadijk in Noord-Holland, een baron. Het blijkt nu echter, dat zij op lichtingen heeft gepleegd, en in een voor naam hotel der hoofdstad logeerde, zonder de rekening te voldoen. Een zuster van den wielrijder, met wien G. H. zou trouwen, had onlangs het bruids kleed reeds aan, toen haar aanstaande man bleek een bedrieger té zijn, zoodat ook dat huwelijk niet kon doorgaan. Te oud-Charlois is gisternacht een blok van vier onder riet gedekte arbeiderswoningen, staande benedendijks aan den Schulpweg, door brand vernield. Niets werd gered. Slechts een der vier gezinnen was tegen brandschade verzekerd. Uit Den Haag meldt men aan de N. B. Ct, Naar men verzekert, kan, zoo er sprake is geweest van een onderhoud tusschen een commissie van ridders der Militaire Willems orde en den wegens de postzegelzaak in bewa ring gesteiden bode, ridder dier orde, dat bezoek slechts ten doe! hebben gehad den verdachte onder het oog te brengen en dat de leden van de orde zich nimmer op hun ridderschap kunnen beroepen, zooals de ver dachte schijnt te meenen, tot het onthouden aan de justitie van inlichtingen, waardoor haar onderzoek wordt bemoeilijkt. Door de justitie te 's-rlage is aangehouden en naar het huis van bewaring aldaar over gebracht v. R. uit Beverwijk, wiens aanhou ding was gevraagd ter zake van het houden eener loterij, bekend werd. waarvan de uitslag nimmer Te Etten (N.-Br.) is de bouwhoeve van de Erven Oonincx geheel afgebrand. Behalve den geheelen oogst zijn nog twee rijtuigen en al de landbouwgereedschappen verbrand. Men schrijft den brand toe aan kwaadwillig heid. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Delft. üe begrooting van het hoogheem raadschap van Delfland voor 1896 bedraagt in ontvangst en in uitgaat f 606,681.61, met een bedrag van f 17,17414 voor onvoorziene uitgaven. Onder de ontvangsten komen voor Batig saldo vorige diensten geraamd op f 15,900 omslag a f 5 per hectare f 165,000 opbrengst van geldleeningen enz. f288,000, Onder de uitgaven komen voorkosten zeeweringen eo strandwerken f97.150; nieuwe en bui tengewone werken aanleg van een boezem kanaal van de Kromme Zwetii naar de Oranje- Te Amsterdam heeft gisternacht in een gezin op de Bickersgracht een treurige gebeur tenis piaats gehad. Terwijl de vader van het gezin, B,, lag te slapen, heeft zijne vrouw hem, in een vlaag van waanzin, met een bijl drie verwondingen aan het hoofd toegebracht. Ten gevolge van de worsteling tusschen man en vrouw schoten eenige buren toe, die erger wisten te voorkomen, zich van de vrouw meester maakten en met behulp van de po litie den man naar het Gasthuis brachten. De verwondingen bleken aldaar gelukkig niet van ernstigen aard te wezen, zoodat hij, na verbonden te zijn, naar zijne woning kon wederkeeren. De ongelukkige vrouw, die reeds eenige malen wegens godsdienstwaanzin in een ge sticht verpleegd is geworden, zal opnieuw naar een dergelijke inrichting vervoerd wor den. (2f. v. d. D.) De boerderij van den heer G. van Muilen aan het N.-Hoil. kanaal te Anna-Paulowna is Woensdag door brand verwoest. sluizen f 22,000 aanleg van nieuwe werken ter verdediging van de zeewering te Scheve- ningen f 224,800vervoer en verwerken van klei aan de zeewering f 98,500renten en aflossingen van geldleeningen f42,800. Practisclie handleiding bij bet Ter- vaardigen van boven- en onder goed voor Ifamcs en Hinderen. Onder Redactie van ALIDA VERHOOP. (UitgeversNijgh Van Ditmar te Rotterdam.) I H O O II O: 17 Gravures niet beschrijving, voorstellende No. 1. Wintercostuum voor jongens van 1011 jaar. No. 2. Engelsch matrozenpakje voor knapen van 35 jaar. No. 3. Overzicht van het geopende matrozenpakje op plaat 6. No. 5. Lange mantel voor meisjes van 45 jaar. No. 5. Blouse-costuum met pelerine voor meisjes van 1315 jaar. No. 6. Matrozen pakje voor kindeien \an 1 3 jaar. No. 7. $aret voor kinderen onder 0 jaar. No. f. Winterjurk voor meisjes van 7 —8 jaar. No. 9. Lange mantel voor meisjes van 910 jaar. No. 10. Gehaakt stuk voor kindei- schortan. Np. 11Smal gehaakt kantje. No. 12. Costuum van gestreepte fantasiestof voor jonge mei-get. No. 13. Wintermantel rnet gegeerde mouw. No. 14. Lange mantel voor jongedames. No. 15. Eenvoudige vvin- teijapon voor mei-jas van 1316 jaar. No. 10. Wintermantels. No. 17. Bovenrokken. Modekroniek. Voldane aanvragen. Feuilleton. C-ri espondentie. Raadgevingen. Advertentien. Te Prenziau (Brandenburg) is een moorde- naarspaar, de winkelier Hermann Springstein en zijn zuster, de weduwe Bock, ter dood veroor deeld, wegens het vergiftigen van Springstein's vrouw. Zij werden voorts beschuldigd zes andere perscnen, onder welke hunne ouders, de man en de zoon der weduwe, vermoord te hebben, tusschen 1886 en 1892. De vrouw van Spring stein en de man zijner zuster hadden levensver zekeringen ten bate van hun echtgenooten. De bekende dierentemmer Pezon is te Parijs, gedurende een voorstelling, aangevallen dooreen zijner leeuwen, die onveilioeds op hem toesprong 'en hem, voor iemand bet verhinderen kon, ernstige wonden toebracht aan hals en aange zicht. Pezon kon, ondanks zijn wonden, nog uit het hok komen. Maar hij moet in een beden- kei ijken toestand vei koeren. De geologen hebben in de dietenwereld een bondgenoot gevonden de krabben. Deze dieren hebben namelijk de gewoonte van hun onder- aardsehe tochten steen mee te brengen. Zoo merkte een jonge Australische ingenieur eens van zoo'n diertje dat het stukjes steenkool had meegebracht onmiddellijk liet hij graven en vond hij 1 Va meter diep rijke kolenlagen. 's-GRAVESHAOK, 8 November. De Eerste Kamer is na aanneming van vie 1 wetsontwerpen verdaagd tot liet laatst van November of het begin van December. Bij de heden te VGravenhage gehouden akte-examens voor onderwijzeres is geslaagd mej. G. S. van der Vlies, te Schiedam. Voor de akte wiskunde lager onderwijs is geslaagd de lieer A. van den Bos, te Schiedam. Hoewel de Zuidafrikaansche republiek tot de wereldpostvereeniging behoort, werd boven de vereenigingsporten daar te lande steeds een bij slag geheven. Brieven uit die lepubliek naar andere landen moesten daarom steeds met 4 pence voor elke 15 gram gewicht gefankeerd zijn. Deze bijslag is thans afgeschaft, zoodat over en weder slechts bot vereenigingspoit van 25 cen times of 'I2t/S cent verschuldigd is. Doorvoer van varkens door België. Volgens gisteren te Rozendaal ontvangen officieele telegrammen uit Brussel en Esschen, is de doorvoer door Relgié van levende varkens weder toegestaan. In de omstreken van Deventer ziet het er voor de vetweiders weer treurig uit. De wei koeien werden in het voorjuar duur ingekocht, en nadat zij den geheelen zomer in de weiden hebben geloopen, zijn zij thans goedkoop. Niet alleen dat de weiders niets verdienen, maar het weidegeld hebben zij er bijgelegd. Door den buitengewonen voorraad hooi en ander veevoeder, zijn de strooprijzen op de Zuidkollandsche eilanden belangrijk lager dan een paar jaar terugvoor het roggestroo wordt thans f 10, voor het larwestroo slechts f9 per 104 bos besteed. Bij het heden te Rotterdam gehouden examen handteekenen lager onderwijs zijn geslaagd ds heeren N. Bleecke, te Schiedam A. Don, te Vlaar- dingen. Dinsdag stond voor de rechtbank te Alkmaar terecht de loodgieter L. Spiering, die vóór den brand op de kerk te Scbagen vveikzaam was. Hij werd beschuldigd van brand veroorzaken door onverzichtigheid. Hij had, zoo.ils reels vermeld is, een vlammend komfoor tijdens zijne afwezigheid op de kerk laten staan. Er waren 15 getuigen gedagvaard. Het O. M. eischte zes weken gevangenisstraf. De verdediger, mr. Kraakman Jr., te Alkmaar, pleitte vrijspraak, of, zoo de lecluüauk zich daar niet mee vereenigen kon, het opleggen eener boete, daar beklaagde bij eventueele hech tenis door stilstand zijner zaak groote schade zou lijden. SCHIEDAM. Heden kwam vau de haring- visscherij binnen de logger Du Vlieg, schipper J. Groeneveld aanbrengende 17 last haring. YLAARDINGEN, Statistiek der haring- visscberij tot en met 6 dezer: Aangebracht door 776 loggers en 661 bommen 382,101 ton. Op dat tijdstip: in 1894 door 956 loggers en 810 bommen403,227 in 1893 door 877 loggers en 800 bommen431,218 t> in 1892 door jagerij en 890 loggers en 928 bommen454,500 Prijs: f14—, 1894 fll.—1893 f9.25 en 1892 f 11.50. KRALINGSCL1E VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 50 zoraer- zalmen, waaronder 12 St.-Jacobza!men, prijs f 0.50 tot 1.en 11 winterzalmen, die f 2.tot 2.50 per Vs kilo opbrachten. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Nijega c. a. ds. J. C. S. Locher, te Berdaard c. a. Aangenomen: naar Est (Geld.) door ds, E. Janzen, te Minnertsga. Gisteren is op de begraafplaats Eik-en-Duinen bij Den Haag op het graf van wijlen ds. C. E. van Koetsveld, onthutd een door <ie vereerders van den geliefden predikant aan de familie aan geboden monument, dat van blauwen hardsteen is en een obeüskvorm heeft, staande op een voet stuk, waarboven in slanken vorm het hoofdge deelte zich verheft, dat bekroond wordt met een kruisbloem. Op dit gedeelte is in vergulde letters de op dracht gebeiteld: «Ter nagedachtenis aan Cornells Eliza van Koetsveld, v. d. m., waaronder een basreliëf por tret in brons, door den heer J. Keiler te Parijs geboetseerd en daaronder de geboorte- en over lijdensdata 18071893. Boven de opdracht is een ster, het symbool der opstanding. Op het voetstuk aan de voorzijde zijn in de hoeken de Alpha en Omega gehouwen en daaronder staat gebeiteld «Zalig de dooden die in den Heere sterven. Hunne weiken volgen hen". Aan een der zijkanten zijn de voornaamste van zijne stichtingen genoemd, en in den anderen zijkant een drietal zijner voornaamste werken. Rechts zijn de verschillende stand plaatsen van den overledene vermeld en zijn ge boorte- en sterfdata. Mr. C. A. van der Kemp, voorzitter der com missie van uitvoering, hield een treffende rede, waarin hij ten slotte Hü. MM. de Koninginnen en allen dank betuigde, die door hunne bijdragen het monument vcor den waardigen ontslapene- hadden doen verrijzen. Door het provinciaal kei kbe.-tuur van Noord- Holland is na afgelegd examen toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned.-herv. keik do heer J. J. Bleeker, candidaat in do theologie te Groningen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3