De strijd om het bestaan. A". 1895 Zondag 10 en Maandag 11 November. N°. 8916. Ticeede Blad Nationale Militie. KENNISGEVING. e u i I i e t o n. egenenveertigste Jaargang- Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGÈVElf: T. ODÉ. Bnitenlan dsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. BUSBAVi B OTEKSTRA AT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10* Iedere" gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Bdrgemeesteb en wethouders van Schiedam, Gelet hebbende op art. 0 van het Koninklijk besluit van den 17n December 186! Staatsblad No. 1271, gewijzigd bij dat van den '22u juli 1892 (Staatsblad no. 179) Roepen op, allen die genegen mochten zijn als VRIJWILLIGERS bij de NA TION ALE MILITIE in dienst te treden, om zich te dien einde voor 1 December aanstaande ter gemeente-secretarie aan te melden. De bepalingen der wet betrekkelijk de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), laatstelijk gewijzigd bij de wet van 4 April 1892 Staatsblad no. 50) zijn, ten aanzien der t/rjioilligersde volgende «Art. 11. Orn vrijwilliger bij de militie te zijn, «moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en «ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst «geschikt, ten minste 1,50 el lang, op den sten Janvar i «van het jaar der toelating als vrijwilliger liet 19e «jaar ingetreden zijn en liet 35ste jaar niet volbracht «hebben, tot op het tijdstip der toelating aan zijne «verplichtingen ten aanzien van de militie zoover die •te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk «gedrag hebben geleid. «Het bezit van die vereischtenmet uitzondering •van de lichamelijke geschiktheid en van degevor- «derde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift «van den Burgemeester der woonplaats. «Dat getuigschrift is ingelicht in den door Ons te «bepalen vorm." «Art 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven «wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de «gemeente, in welke hij ingeschreven istenzij htj tgeene verplichtingen ten aanzien van de militie meer «te vervullen hebbe." «Art. 13. Hij, die bij de zeemacht, bij het leger hier «te lande, of bij hel krijgsvolk in 's Rijks överzeesche «bezittingen beeft gediend, wordt metals vrijwilliger «bij de militie toegelaten, tenzj hij bij het verlaten van tien diend, behalve een bewijs van ontslagvan den «bevelhebber, onder vvien bij laatstelijk heeft gediend, «een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat «hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeftgedragen. «Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn veer- «tigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de militie «Worden toegelaten." Wijders brengen zij ter kennis van de belangheb benden, dat tot het opmaken van het getuigschrift, bedoeld bij bovengemeld art. 11, dagelijks ter secretarie de gelegenheid is opengesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9den November 1895. Burgemeester cn wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÊDE. F lï A N K lt IJ K. Heden zal de Kamer beginnen met de di«cussie over het wetsontwerp op de suc cessie-belasting. Het aftreden van het Kamerlid Christophle als gouverneur van het Crédit Fancier in ons vorig nummer vermeld, bevatte niet enkel een financieel bericht. Integendeel geheel Parijs is onder den indruk van dit onvrijwillig aftreden van Christophle, die bij de zaak uer Zuiderspoorwegmaatscliappij is betrokken. l)e minister van financiën Doumer liet Christophle Donderdagavond bij zich komen, en eischte dat hij dadelijk ontslag zou nemen, onder bedreiging dat het hem anders gegeven zou worden. Verscheidene ministers waren er zelfs voor, Christophle in hechtenis te laten nemen, omdat ouder diens beheer verschil lende onwettige dingen zijn gebeurd. Over deu toestand van het Crédit Fancier loopen allerlei geruchten, waarvan de juistheid niet te controleeren isde eerstvolgende dagen zullen de waarheid wel aan het licht brengen. Christophle stond sedert 1878 aan het hoofd van het Crédit Foncier en is een van de uitnemendste financiers vau Frankrijk. Tlmns zullen ook de overige parlementsleden, die bij de zaak der Zuiderspoorvvegen zijn omgekocht, spoedig vervolgd worden. De commissie voor de wet op de vereeni- gingen is klaar met een ontwerp, dat de vrij heid van. vereeniging erkent. Er wordt ouder scheid gemaakt tusschen erkende vereenigin- gen, die eigendom kunnen hebben, en niet erkende, die hun statuten en het getal hun ner leden moeten mededeelen. Velen hebben zich ongerust gemaakt, dat met het optreden van het radicale ministerie verandering zou komen in de buitenlandsche politiek. Een vreemd diplomaat, daarover dooi de Gaulois gepolst, verklaarde die vrees niet te deelen, want zoodra het ministerie ook maar het minst tornde aan de Fransch- Russïsche politiek, zou het binnen 24 uren vallen. De «republikeinsche linkerzijde" in de Ka mer heeft besloten zich beslist te verzetten tegen het intrekken der anarchistenwetten. Dejeante en Faberot hebben een wet op de arbitrage bij de Kamer ingediend. Er moet weer een uiterst geheimzinnige spionnenzaak broeien, ergens in het zuid westen van Frankrijk. Men zegt dat er bin nenkort arrestaties zullen plaats hebben. Generaal Duchesne seint uit Tananarive den 2isten October, dat de toestand beter is en de wegen naar Tamatave en Mnjunga ge heel veilig zijn. De koningin van Madagascar heeft dien dag een volksvergadering doen houden en daarin het sluiten van den vrede en de verandering in het minieterie meege deeld, De bevelhebber van de eerste brigade zou den volgenden dag Tananarive met twee bataljons verlaten. DÜITSeiILAKD. De koning van Portugal heeft den Duït- schen kroonprins het vereenigde groote mili taire eereteeken van de orde van Christus en van die van San JBento d'Aviz verleend. De prinsen Eitel Fritz en Adalbert ontvingen het grootkruis der orde van het Kasteel en het Zwaard. De gemalin van den minister Von Marsehall ontving het kruis der orde van de H. Isabella. De Beichsanzdger spreekt de meening ais zou de minister van oorlog aan den Rijksdag de indiening hebben toegezegd van een ont werp tot het openbaarmaken der militaire rechtspleging, beslist tegen. Met geen woord zegt het blad heeft de minister in den Rijksdag van de kwestie der openbaarheid gerept, en er is ook nimmer sprake geweest van eene kwestie over wijziging van het militair strafwetboek. De besprekingen over de militaire strafrechtspleging in het staats- ministerie hebben steeds in bijzijn der minis ters plaats gehad en zijn afgeloopen. Wat over die besprekingen in de pers verteld werd, is feitelijk onjuist, evenals de bewering aangaande »ter allerhoogste plaatse" reeds genomen principierie beslissingen. Uit Kaapstad wordt aan de Times gemeld dat de Duitschers in Damaraland een nieu w stelsel hebben ingevoerd om de inbooi lingen aan geregelden arbeid te gewennen. Zij laten door de stamhoofden lichtingen oproepen, drillen en inboorlingen eerst een tijdlang als soldaten dienst doen en gebruiken ze later bij den aauleg van wegen en andere openbare werken. Witbooi moet de Duitschers ijverig steunen. BELGIE. In België heeft de minister strenge maat regelen genomen tegen de verspreiding van tuberculose onder liet vee; de tubercuüne zal ter diagnostiseering worden aangewend. Groote opschudding verwekt door geheel België het bericht, dat de minister van open baar onderwijs aan alle leden van liet onder wijzend personeel vei boden heeft, voortaan nog eenig politiek mandaat te aanvaarden. Zulk een verbod is o. a. gedaan aan den be kenden dichter Pol de Mont te Antwerpen, vvien de Liberale Vlaamschc Bond een can- didaluur voor den gemeenteraad had aange boden. Het ministerieel verbod betreft niet de professoren der stantshoogescholenmaar alleen de leeraars der middelbare onderwijs gestichten en de onderwijzers der volksscholen. De 300 werkstakers in de metaalfabriek van Van den Kerckhoveu te Gent eischen nu nog slechts loonsverhooging voor 100 onder hen. Men meent, dat in dezen eisch zal worden toegestemd. De andere werkstakers, slachtoffers der lockout, zijn zeer ontevreden op de werklieden Roman van Reiniiold Ortmann*. 6. «Daar heb ik nog niet ernstig over nagedacht," wide hij, «maar ik heb er mij tot nu toe wel altijd weten door te slaan en voltrouw, dat mij dit ook nu wel zal gelukken. Hoofdzaak is, dat ik hier ben en dat wij, als wij willen, dagelijks •net elkaar kunnen omgaan. Ach, ge weet niet, •Rijn schat, hoe ik in mijn verbanningsoord daar naar verlangd heb." «Zijt gij reeds zeker van uwe betrekking «Natuurlijk Doctor Giersberg is niet gewoon !®n schriftelijk contract te teekenen, maar wij J'jn het over alle bijzondei heden reeds eens." «Dan bestaat toch nog de mogelijkheid om 'P de zaak terug te komen, niet waar?" «Als ik wat beters kon krijgen misschien wel. Doch ik durf wel niet veronderstellen, dat gij iets dergelijks voor mij op het oog hebt." «Neen Nochtans verzoek ik u het gebeurde ongedaan te maken. Gij moogt u hier niet vestigen, Siegmund Hij stak het hoofd vooruit, om haar beter in liet gezicht te zien. «Mag ik niet Wie za! mij dat verbieden Wat reden weet gij aan te voeren, die het mij zou beletten 1" «Als gij een etmaal later uit Frankfort ver trokken waart, dan zoudt gij het reeds weten. Ik hob u gisteren geschreven om u kennis te goven van mijne verloving." Doctor Artois kon de beide eerste minuten van verbazing geen woord uitbrengen. Een volgend oogenbük wierp hij zich achterover in de sofa er. kruiste de armen over de borst, ter wijl zijn gelaat een bittere, honende uitdruk king aannam. Eindelijk klonk een langgerekt en spijtig «Zool" gevolgd door een bitter, half verwijtend, half klagend «Dus daaraan heb ik deze vreemde ontvangst te danken. Och, wat zult gij bij mijne komst geschrikt zijn, arme Edith Ben ik ook onbe scheiden, wanneer ik naar den naam vraag van den gelukkige, wien de fortuin zoozeer begun stigd heeft «Laten wij er nu niet op zulk een toon over spreken, Siegmund Als gij mijn brief gelezen hadt, dan zoudt gij ook weten welk een zwaren strijd ik gestreden heb." Men kon liet haar aanzien, dat zij waar heid sprak, maar hem roerde dit in 't geheel niet. Op denzelfden honenden toon vervolgde hij «O, ik geloof dat dadelijk. Maar gij vrouwen weet alle zwarigheden het hoofd te bieden, als het er op aankomt oen man te verraden. Ik twijfel geen oogenbhk aan het gewicht uwer bewijzen, dat het u meer gelegen kwam een ander mijne plaats te doen innemen. Maar ik mag immers zijn naam wel weten V' Edith drukte de lippen vast samen. Zij scheen het antwoord te willen terughouden. Na een minuut klonk hot echter kortaf en bijna ruw «Het is professor Wallroth I" Doctor Artois liet een sissend geluid hooren en sprak «Aha Ik feliciteer u Nu heb ik toch den troost, dat gij mij niet aan den eersten den beste hebt opgeofferd. Die kon ook te gel.jk uw vader zijn, maar daarnaar vraagt eene oprechte liefde nietdat onderscheid in jaren is van geen beteekenis. Ik moet immers onderstellen, dat gij hem oprecht bemint Zij zag hem onverschrokken in 't gezicht en hernam «Als gij voortgaat zoo te spreken, moest ik u eigenlijk niet antwoorden. Uw toorn mag ik verdiend hebben, niet dien hoon. Dat ik niet behoor tot de zusteren, die twee mannen kun nen liefhebben, dat weet gij wel." Hij stond op en ging dicht voor haar staan, terwijl zijne donkere wenkbrauwen zich samen trokken. «Dus hebt gij u verkocht, EdithEn gij meent u te rechtvaardigen met mij dit te bekennen V' «Jawant wanneer ik mij gisteren niet met hem verloofd had, zou ik gedwongen geweest

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5