Binnenlandsehe Berichten. SPANJE. De minister van financiën zint op belasting hervorming, waardoor de inkomsten vermeer derd zouden worden. Te Madrid loopt het gerucht, dat Martinez Campos eerlang uit Cuba zal overkomen om roet het kabinet te beraadslagen. De minister van oorlog spreekt het gerucht tegen, dat Campos spoedig naar Spanje zou terugkeerendeze zal den veldtocht op Cuba blijven leiden. De minister van financiën keurt de gedragslijn van Campos uit een poli tiek en militair oogpunt goed en verklaart dat hij voorstander is van liberale hervormin gen op Cuba, Martinez Campos seint van Cuba, dat kolo nel Mo'ma werkelijk een vrij belangrijke over winning heeft behaald en dat er dezer dagen nog meer belangrijke overwinningen op de opstandelingen behaald zijn. T D K K IJ E. In diplomatieke kringeu te Konstantïnopel vestigt zich meer en meer de overtuiging, dat de onlusten in Armenië heimelijk worden aangestookt door invloedrijke mannen ten pideize, die de valsche voorstelling, dat de beloofde hervormingen alleen zullen strekken in het belang der christenen en ten nadeele der Mohammedanen, bij de fanatieke bevol king ingang doen vinden om op die wijze ook de eischen der revolution- riaire partij in de hoofdstad tegen te werken. "Van de zijde dezer partij dreigt den christenen geen gevaar, daar zij een grond- wettigen regeeringsvorm verlangt met pro- portioneele vertegenwoordiging van alle par tijen. Dat voor bovengenoemde meening alles zins grond beslaat, bewijst het feit, dat de moordtooneelen te Diabekir ophielden onmid dellijk nadat de Fransche gezant te Koristauti- nopel zich daarover bij den grootvizier beklaagd lmd, met de ernstige bedreiging dat hij het hoofd van den vali zou eischen en de bezetting van Ale5;andretla door het Fransche eskader zou gelasten, wanneer den Franschen consul eenig leed geschiedde. Uit IConstantinopel wordt gemeld De toestand in Klein-Azië is zeer ernstig. De gisteren ontvangen berichten melden nieuwe ongeregeldheden te Marash en in het vilajet Bitlis. Het bataljon troepen te Zeitoun, dat door de Armenische opstandelingen was ingesloten, heeft zich met zijn geschut over gegeven. De finaneieele toestand is nog steeds slecht bijna alle beurszaken staan stil. De ministerraad heeft besloten nog andere militaire maatregelen in de gewesten van het 4e en Ce korps te nemen. Op het gerucht van nieuwe Armenische betoogingen, die er in de stad gehouden zouden worden, heeft de Russische gezant een beroep gedaan op den Armenischen patriarch. Deze stelde hem gerust. Op beëedigde aanklacht van den staatsraad Izgel Bey tegen keizerlijke kamerheeren heeft de sultan er vijf ontslagen, hetgeen groote tevredenheid heeft verwekt, aangezien die maatregel sedert lang door de openbare meening geëischt was. Men hoopt, dat het een voorspel tot andere dergelijke maatregelen is. De Russisctie regeering heelt verklaard zich borg te willen stellen voor Montenegro voor eene leening van 3 millioen roebel, ter con versie der schuld. A 111 E R I K A. De Nouveau Blonde meldt, dat generaal Guzman Blanco, oud-dictator van Venezuela, in een brief aan president Crespo zijn spijt betu'gt, dat hiji wegens zwakte en verge vorderden leeftijd niet in staat is, ziju vadei- land met zijn zwaard te dienen, nu het door "Engeland wordt bedreigd. Hij heeft echter een som van een millioen dollars ter be schikking van do regeering gesteld, om deze te besteden ten behoeve der verdediging van het land. AFRIKA. Uit Tanger meldt men, dat 5000 opstande lingen de stad Saffi in Marokko insluiten. CHINA. Nog steeds komen verontrustende berich ten over den opstand der Mohammedaansche Dungans, die, ten getale van meer dan GO,000, voor het meerendeel gewapend moeten zijn met geweren van Russisch maaksel. Hub aanvoerder schijnt een man te zijn van ijzeren wilskracht, die, een voorbeeldige tucht onder zijne troepen handhavende, alle vreemdelin gen welwillend beschermt. Hij heeft een boodschap gezonden aan de keizerlijke regee ring in den vorm van een ultimatum en zijn besluit aangekondigd om dadelijk naar Peking op te rukken, indien het antwoord ongunstig is. De rebellen, die reeds eenigen tijd geleden Lantsjoe hadden veroverd, hebben nu ook een aantal kleinere plaatsen in de provincie Kansjoe genomen. De keizerlijke troepen daar entegen schijnen in liet geheel geen tegen weer te kunnen bieden. Evenals in den oorlog met Japan zijn zij zeer gedemoraliseerd en begaan zij de schandelijkste wandaden. Hon derden steden en dorpen zijn door hen ge plunderd en de velden zijn bedekt met de lijken van mannen, vrouwen en kinderen. JAPAN. Berichten uit Formosa melden, dat de Japansche opperbevelhebber nieuwe verster kingen heeft aangevraagd, omdat de inboor lingen volharden in hun verzet. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 12 November. In behandeling komt de regeling der per- soneele belasting. De beer Farncombe Sanders betoogde bij de algemeene beschouwingen dat de in bet ontwerp voorgenomen invoering der wet in Januari 1896, de thans bestaande kiesrecht regeling in 't honderd zou sturen en voorna melijk de opmaking der kiezerslijsten zoityjn den weg stnan. Door, bij wijze van overgangsmaatregel, de wet in te voeren op 1 Mei en de dienst jaren te doen loopen van Mei tot Mei zou dit bezwaar vervallen. De finaneieele gevolgen van het nieuwe personeel voor het rijk besprekende, trad de heer Sanders in een critische vergelijking van de raming door den minister omtrent de winsten en verliezen van de regeling, tegen over die van spreker, waarbij hij tot de mee ning Iwam, dat slechts in schijn de gemeen ten geen reuen tot klagen hebben, maar in werkelijkheid wel. Het rijk zal dus moeten te gemoet komen. Maar gestald dat de ge meenten door de nieuwe regeling gebaat worden, dan krijgt men overplaatsing van lasten op den individu. Spreker becijferde in hoofdzaak dat het verlies voor de rijksfinanciën zal stijgen van 2 of 4 millioen, tot 3 of 6 millioen, waar tegenover in 't gunstigste geval 5Vs millioen aan nieuwe belastingen staan, terwijl nog verschillende uitgaven voor de deur staan, o. a. voor invoering van leerplicht en verze kering van oude werklieden. Voorts verklaarde spreker zich geen voor stander van progressie in een personeele be lasting. De heer Roessingh betoogt dat de aangeno- men grens der belastbaarheid ongunstig is voor het platteland en voor de plattelands arbeiders, die zwaarder gedrukt worden dan de bevolking der groote steden. De minimum woningbuur behoort opgevoerd te worden tot f 35; hij verzocht wegneming der wanverhou dingen. De heer Bouman behandelde uitvoerig de vraag, welke plaats het personeel inneemt in de rijksbelastingen. "Waar z. i. het personeel is een inkomstenbelasting, kan zij naast de bestaande gesplitste inkomstenbelasting niet voor 't rijk behouden worden. Hij geeft er de voorkeur aan, de zuivere weeldebelasting af te staan aan de gemeenten en het verlies voor de schatkist te dekken, onder andere door conversie, die niet moet aangewend worden tot hulp aan de gemeen ten. Uiteen sociaal oogpunt is hij tegen dienst- bodenbelasting. De heer Van der Kun betreurt het dat het ontwerp de belofte van den heer Pierson, tot het geven van vergoeding voor de vermo gens- en de bedrijfsbedasting niet inlost. Hij is tegen het ontwerp, tenzij eerst ingevoerd na de regeling der gemeentefinanciën voorts zou hij percentage-verhooging van de huur waarde slechts toestaan bij afschaffing der haardstedenheffing. Hij wees vooral op het onrecht, om tegen over de vrijstelling van winkels, hen te be lasten wegens de huurwaarde, die vroeger geen bedrijfsbelasting betaalden. De heer Van den Berch van Heemstede betoogt, dat de regeling zwaarder zal drukken, vooral door den onvoldoenden kinderaftrek en de opklimmende belasting der haardsteden. Morgen voortzetting. De heeren Rink, Pijnappel, Heemskerk en Mutsaers hebben een amendement voorge steld, strekkende om in het ontwerp tot regeling der personeele belasting de »haard- steden" als afzonderlijken grondslag te doen vervallen. Zij oordeelen, dat verwarming der woning bij de wet door finaneieele bezwaren zal wor den bemoeilijkt, evenals tot dusver toestroo- rning van licht en lucht wordt beperkt door belasting op deuren en vensters; dat tot be wuste of onbewuste fraude aanleiding zal worden gegeven, daar de belastingschuldigen alleen die vertrekken zullen aangeven, die regelmatig verwarmd worden, maar bij ver warming van een vertrek buiten de aange- gevene allicht zullen vergeten, althans nala ten, suppletoire aangifte ts doen. Voorts achten zij 'teen bedenking, dat anti-bygië- nische toestanden financieel zullen worden begunstigd. SCHIEDAM, 13 November 1895. Gisteren, 12 November 1895, vierde het let terkundig geschiedkundig gezelschap Cicero" zijn tienjarig beslaan, bij welke gelegenheid alle werkende leden en enkele oud-leden tegenwoordig waren, terwijl voorts eenige eerelcden, donateurs alsmede een der op richters van het gezelschap de bijeenkomst met hunne aanwezigheid vereex'den. Nadat de eere-voorzitter, dr. W. G. van der Weerd, en de president, de heer G. A, Slagmolen, in poëzie en proza een overzicht hadden gegeven van het tienjarig tijdvak, waarin de vereeniging herhaaldelijk te worste len had met onverschilligheid, spotlust en vijandschap eener onoordeelkundige buiten wereld en de concurrentie had te duchten van een drietal, inmiddels ontbonden, zusterver- eenigingen, doch tengevolge van de wilskracht en energie der bestuurders baren roeraruchti- gen schutspatroon was getrouw gebleven, werd staande de vergadering een telegram gezonden aan HH. MM. de Koninginnen, luidende »Het letterkundig geschiedkundig ge- szelschap Cicero", vergaderd naar aan leiding van zijn tienjarig bestaan, biedt bij dezen Uwen Majesteiten zijn eer- ibiedige buide. Namens het gezelschap M. Tuyl Jr., Secretaris Dit huldebetoon werd bezegeld door een heildronk en het aanheffen van het Wilhel mus (oude toonzetting). Het jaarverslag van den secretaris zoowel als de rekening en verantwoording des pen ningmeesters getuigden van een belangrijke aanwinst in financiën, leden, donateurs en last not least een aanmerkelijken voor uitgang in de werkzaamheden, met name het improviseeren, hetgeen overtuigend bleek uit de voordrachten, bij de viering van dit tweede lustrum ten beste gegeven. De rector van het gymnasium, dr. C. J. Vinkesteyn, constateerde dat deze feestviering uitnemend geslaagd mocht heeten en bond den tegenwoordigen werkenden leden, in 't bij zonder den jongeren onder hen, op 't hart, dat zij, de voetsporen hunner voorgangers drukkende, met dezelfde wilskracht en toe wijding de belangen zouden behartigen eener corporatie, welke kan worden aangemerkt als een oefenschool voor toekomstige kansel redenaars en staatslieden en daarom een licht punt en sieraad is bij het sombere en naar geestige, dat in onze gemeente wordt aange troffen. Ia aangename stemming werd vervolgens het niet-offieieele programma door leden en oud-leden afgewerkt, bestaande uit voor drachten, liederen en coupletten, meerendeels door hen zeiven vervaardigd, waarna men op een zeer gevorderd uur met de beste herinneringen scheidde. Op het telegram, door het letterkundig geschiedkundig gezelschap Cicero" aan HH. MM. de Koninginnen gezonden, werd heden het navolgend antwoord ontvangen: M. Tuyl Jr., Secretaris gezelschap sCicero", Schiedam. Hare Majesteit de Koningin-Regentes draagt mij op, den leden Hoogstderzelver dank over te brengen voor de Haren Majesteiten ge brachte hulde. Adjudant van dienst, Van den Bosch. Jhr, F. G. A. Gevers Deynoot, die 28 Augustus j.l. zijn ambt als burgemeester van Ketel en Spaland aanvaardde, heeft ontslag aangevraagd. De officier van gezondheid 2e kl. J. D, Bryan vertrekt in Januari a.s. naar Oost- Indië. Bij koninklijk besluit is de pupillenschool te Nieuwersluis, te rekenen van 1 Januari 1896, opgeheven. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op Vrijdag 15, en die van deir minister van waterstaat op Zaterdag 16 dezer zullen niet plaats hebben. De leden van de Tweede Kamer der ge- avanceerd-liberale partij hielden gisteravond een clubvergadering in het gebouw dier Kamer. Men herinnert zich de interpellatie in de Tweede Kamer door den heer mr. E. A. Smidt, over den zeeroof der rifpiraten van Marokko op het te Pekela thuisbehoorende koopvaar dijschip Anna. Men weet, dat de gezagvoer der van dien bodem het slachtoffer der pira ten is geworden, terwijl de stuurman van zijne bij die gelegengeid bekomen wonden gelukkig herstelde. Namens de regeering kweet de lieer Smidt zich Zaterdag j.l. van de eervolle taak om aan de belanghebbenden te Pekela, de weduwe van den overleden scheepskapitein, de reederij en den stuurman eene schadeloosstelling uit te keereu van f 25,000 voor de weduwe, en f5000 voor den stuurman. Volgens een hier te lande ontvangen par ticulier telegram is tot resident van Batavia benoemd de heer Van Ravenswaaij. Het N. v. d. D., dit vermeldende, teekent daarbij het volgende aan Nu zijn er twee residenten van dien naam, de een, H. W. van Ravenswaaij, vroeger secretaris van binnenlandsch bestuur, laatste lijk resident van Pekalongan en eerst onlangs van verlof teruggekeerd de tweede B. II IJ. Ravenswaaij, resident van Madioen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2