A0. 1895. Vrijdag 15 November. 8919. m Bnitenlandsche Berichten. ©genenveertiafste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, i TJITGEVEU? f. ODÉ. rusland. AüöNNEMENTsrrui per kwartaal fmco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers F R A. N K R 13 K. De hervorming in het ministerie van oorlog al binnenkort} bij besluit worden bekendge maakt. Er zullen drie afdeelingen worden geschapen. De generale staf behoudt haar vroe gere bevoegdheid, aan haar hoofd blijft gene raal Boisdeffre. De nieuwbenoemde secretaris generaal van het ministerie van oorlog, Prioul, zal het oppertoezicht aanvaarden over het legerbestuur. Het kabinet van den minis ter van oorlog krijgt het toezicht over het ambtenarenpeisoneelaan het hoofd daarvan zal generaal Jeannerod komen te staan. Deze drie afdeelingen zullen van elkander onafhan kelijk zijn en het geheele ressort omvatten. De minister van binnenlandsche zaken heeft besloten zich tegen de schenkingen aan de werldoozen te Carmaux (o. a. 20,000 frs. van de stad Parijs) niet te verzetten. De minister van oorlog Cavaignac is te Port Vendres geweest om de zieken, die door de ltiotre-Dame da Sahtt uit Madagascar wai'eri aangevoerd, te inspecteeren en te ondervra gen. De minister moet erg veel klachten hebben vernomen. De finaneieele crisis op de Parijsche beurs is nagenoeg geëindigd. Algemeen heeft men lof voor het flinke optreden van den minister van financiën Doumer. De dagbladen constateeren dat de effecten- maikt van Dinsdag eene bevestiging is ge weest van het vertrouwen van het publiek, dat geheel gerustgesteld is. Uit Rome hebben da Fransche aartsbis schoppen en bisschoppen de opdracht gekre gen om voortaan nauwlettend toe te zien op de geestelijken, die niet in het hiërarchisch verband staan en als gouverneur of in andere betrekkingen werkzaam zijn. Dit bevel zou in verband staan met de treurige rol, die de abt Rosselot in het proces-De Nayve gespeeld heeft. B E L G I E. Te Brussel hebben de vereenigde kamers van koophandel een vergadering gehouden, waarin heftig geprotesteerd werd tegen de instructies, die de minister Nyssens aan de inspecteurs van den arbeid geeft. Er werd een motie, waarin die instructies sterk afge keurd werden, aangenomen en eveneens werd een motie aangenomen, waardoor het wetsontwerp of de fabrieksreglementen werd afgekeurd. ENGELAND. Door den lord-mayor werd Dinsdag op Mansion House een lunch gegeven ter eere van den koning van Portugal. Don Carlos betuigde zijn dank voor de in Engeland geno ten ontvangst en dronk op het behoud der eeuwenoude vriendschappelijke betrekkingen iusschen Engeland en Portugal. De officieele London Gazette bevat de be- yi.85. - 2.50. - 0.10. BUKEAPi B O Si Iffe T K A AT ff O. AnvEUTENTiEPRijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10' Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berakend. noeming van sir Francis Lascelles tot Britsch gezant aan het hof te Berlijn. De koning dan Ashanti heeft nog niet ge antwoord op het hem gestelde ultimatum. In den eerstvolgenden ministerraad zal wor den beraadslaagd of hem nog e'en nieuw uitstel zal worden verleend, of dat eene expe ditie tegen hem zal worden afgezonden. Men houdt het voor zeker dat tot dit laatste zal worden beslotente Woolwich zijn reeds de noodige bevelen ontvangen. Een telegram uit Liverpool meldt dat de expeditie tegen de Ashanti's veel minder omvangrijk zal zijn dan de overige. Slechts 300 man troepen zullen uit het moederland vertiekken, waarbij zich dan znllen aansluiten het 2e Westindische regiment dat te Sierra- Leone gestationneerd is en contingenten van de zeesoldaten ven het Britsehe eskader op Afrika's westkust. Aan den koning van Ko- massie zal de oorlog niet worden verklaard, alvorens hem nog tijd is gelaten oin na te denken over de gevolgen, welke zijn verzet tegen de vestiging van een Britsch resident in zijne hoofdstad zal na zich slepen. Zaterdag a.s. zal het stoomschip Angola met officieren en munitie naar de kust van Afrika vertrekken. Over de aanstaande expeditie tegen de Ashanti's wordt nog gemeld: Sir Francis Scott vertrekt Zaterdag met eenige officieren naar de Goudkust. De overige officieren en de Engelsche troepen die de expeditie medemaken, volgen zeer spoedig. Maxwell, gouverneur der Goudkust-kolonie, heeft reeds last ontvangen om de noodige middelen van vervoer voor 1400 man in ge reedheid te brengeneen weg te banen door het woud en andere toebereidselen te maken te Prasoe. Er wordt materieel uitgezonden voor het aanleggen van een telegraaflijn. Marinesoldaten zullen niet voor de expeditie gebezigd worden, maar de opperbevelhebber van het Afrikaansche eskader zal zich gereed maken om in geval van nood troepen aan land te zetten. ZWEDEN en NOORWEGEN. Uit Stockholm wordt gemeld, dat besloten is tot benoeming van een Zweedsch-Noorsche Unie-commissie in zake de strijdvragen be treffende de Unie. Ieder land benoemt daar toe zeven leden, en er worden twee voor zitters gekozen, een Zweed en een Noor, die om beurten zullen presïdeeren, evenals de commissie ook beurtelings in Zweden en Noor wegen zitting zal houden. Naar aanleiding van den gedenkdag der Unie, die Dinsdag in verschillende steden van Noorwegen werd gevierd, bood eene depu tatie van zee-officieren den koning een her- inneringsmedaille aan. Berichten uit St.-Petersburg stellen, in tegenspraak met de ongunstige geruchten, de bevalling van de keizerin tegen 't einde van November in 't vooruitzicht. Haar toe stand is volkomen normaal. De Weener Polit. Corresp. ontvangt uit Petersburg bericht, dat Rusland geenszins voornemens is zich te mengen in de zaken van Turkije en de Oostersche kwestie weer op te rakelen. Integendeel is Rusland zeer welwillend jegens Turkije. O O S T E N R IJ K-II O N G A It IJ E. In het Oostenvijksche Huis van afgevaar digden gaf de niet-bekraehtiging der verkie zing van dr. Lueger tot burgemeester van Weenen Dinsdag andermaal aanleiding tot eene inteipellatie. De minister-president Badeni sprak de geruchten, als zouden de troepen met scherpe patronen hebben ge- reodgestaan en de politie opdracht hebben ontvangen de verzending van telegrammen te beletten, beslist tegen. De heer Steiner hield die beweringen niettemin staande en noemde der. ontwerper dier gewraakte maatregelen een lagen lafaard, hetgeen een storm van vffcontwaardiging, zoowel in de zaal als op de tribunes, ten gevolge bad. De ministers sprongen van hun zetel op. De voorzitter liep den heer Steiner tot de orde, waarna graaf Hohenvvart voorstelde daarvan melding 'e maken in de notulen, hetgeen met alge- meene stemmen werd goedgekeurd; zelfs de antisemieten stemden, op aansporen van dr. Lueger, onder honend geroep voor dit vooistel. De bevelvoerende generaal in Neder-Oosten- rijk heeft schriftelijk aan graaf Badeni ver klaard, dat geen enkelen dag dezer maand het garnizoen van "Weenen is geconsigneerd. In het Hongaarsche Huis van afgevaaidig- den verklaarde de minister-president Banffy dat de regeering hoegenaamd geen invloed op de benoeming van dr. JLueger heeft geoefend. Het Huis nam die verklaring voor kennisgeving aan. Dr. Lueger is gisteren herkozen tot burge meester van Weenen met 92 stemmener waren 45 blanco-biljetten in de bus. Lueger nam de benoeming aan; hij sprak een rede uit, waarin hij verklaarde te zuilen volharden in den strijd. Daarop verklaarde Freibeis uit naam van den gouverneur van Neder-Oosten- rijk den gemeenteraad voor ontbonden. Er werd een manifestatie gehouden voor het gebouw van den Rijksraad ten behoeve van dr. Lueger. De politie joeg de menigte uit elkaar en verscheidene personen werden gearresteerd. Een honderdtal personen, die »leve Lueger riepen, zijn door de-politie uiteengejaagd. Verscheidene hunner drongen in den Hofburg binnen, vanwaar zij door de infanterie werden verdreven. ITALIË. Het Kamerlid Marescalchi, een vroeger ont slagen ambtenaar, heeft eene aanklacht we gens laster ingediend tegen den minister president Crispi. Volgens de Tribuna is het besluit om een eskader naar de Turksche wateren te zenden, in den ministerraad van Dinsdag bekrachtigd, Admiraal Accini zal zich moeten gereedma ken, dadelijk te vertrekken. SPANJE. In Malaga zijn acht onderwijzers als bede laars opgepakt. Deze arme menschen, die sedeit langen tijd niets van hun inkomen gezien hadden, hadden hun school gesloten en waren maar gaan bedelen. De gouverneur heeft beloofd hen nu te zullen betalen. Volgens een door de Correspondencia uit Havana ontvangen bericht, trekt Maximo Gornez naar het noorden, Maceo naar de provincie Matanzas, waar sterke afdeelingen regeeringstroepen hem den weg versperren. Het leger wordt saamgetrokken in Santa- Clara. De generaals Valdez Aldave, Oliver en I.ague rukken tegen den vijand op. PORTUGAL. Het officieele bericht der regeering over het gevecht van 5 November tusschen de regeeringstroepen en de inboorlingen onder Gungurihama, bij Lourenpo-Marquez spreekt van een belangrijke overwinning der Portu- geezen, die slechts 5 dooden en 35 gewonden aan hun zijde telden. Door den minister van oorlog Perreira d'Almeida zijn ondei handelingen aangeknoopt over den aankoop van twee transportschepen, een kruiser en een torpedoboot le klasse. B L G A R IJ E. De commissie uit het Sobi anje, die hem liet adres \an ant woord op de troonrede kwam bren gen, ontvangende, heeft prins Ferdinand ge zegd, dat hij liet met het Sobranje op het stuk van de godsdienstige behoeften van Bulgarije volkomen eens is. Sedert hij aan de regee ring was gekomen, had hij er toe meege- weikt, dat de nationale kerk in iiaren luister hersteld werd. sik ben vast besloten", zeide hij, »den Bulgaarschen troonopvolger in de zelfde gevoelens van eerbied voor de nationale kerk op te voeden. Het offer, dat men van mij vergt, om prins Boiis aanstonds den orthodoxen doop te laten toedienen, is voor den overtuigden katholiek een smartelijk offer. Ik zal mij echter in den wensch der afge vaardigden schikken zoodra het mij gelukt zal zijn, de groote moeilijken vanhetoogen- blik uit den weg te ruimen. Ik ben overigens overtuigd, dat die handeling binnenkort vol trokken kan worden." 's Prinsen redevoering werd met onbe schrijflijke geestdrift begroet. In welingelichte kringen te Belgrado wordt verzekerd dat geen lid der Russische keizer lijke familie als peet zal staan bij den doop van prins Boris, omdat de Buigaarsche exarch niet erkend is door de orthodoxe kerk, In dat geval zou vorst Ferdinand voornemens zijn, koning Alexander van Servië te vragen peet te willen zijn.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1