GRIEKENLAND. liinnenlandsche Berichten. schen patroons en werklieden in de voor naamste van de 5 drukkerijen waar nog ge staakt werd, is het tot een schikking gekomen. Maandag wordt de arbeid in elk geval bij Hoste, De Keulenaere en "Van Melle hervat. De regeering van den onafhankelijkcn Kongo-Staat heeft thans 150,000 francs aan Engeland uitbetaald als schaddeloosstelling voor het onrechtmatig en zonder vorm van proces ophangen van den Engelschman Stokes. BÜSLAND. De keizerin is gisteravond voorspoedig be vallen van een dochter. OOSTENRIJ K-U O N G A K IJ E. Naar uit Weenen aan het Berliner Tage- blatt gemeld wordt, heeft graaf Goluehowski van twee mogendheden nog geen antwoord ontvangen betreffende een gemeenschappelijk optreden der mogendheden tegenover Turkije, maar men is overtuigd dat. volkomen over eenstemming verkregen zal worden. De ongeregeldheden te Weenen, naar aan leiding van de verkiezing van dr. Lueger tot burgemeester en de daaruit voortgevloeide ontbinding van den gemeenteraad, hebben zich niet herhaald. De personen te Agram, die hebben deel genomen aan de beleediging der Servische vlag op '15 October j.l., zijn tot gevangenis straffen van 3 weken tot een maand ver oordeeld. ZWITSERLAND. De dagbladen spreken van een wijziging in het bestuur van het militaire departement, die tegen Nieuwjaar zou plaats grijpen. Aan het hoofd van dit departement zal dan komen te staan de heer Mtiiler. Verder zou dan Frey landbouw en nijverheid, Deucher bin- nenlandsche zaken en Ruiïy weder justitie nemen. B U L G A R IJ E. Het rapport der commissie uit het Sobranje tot onderzoek naar het regeeringsbeleid van nu wijlen den minister-president Stambouloff, levert niet liet minste bewijs voor de be schuldigingen dat hij gevangenen zou hebben doen mishandelen, gelden uit de staatskas zou hebben verduisterd enz. Ai leer, is ge bleken dat Stambouloff invloed heeft ge oefend op de beslissing der rechtbanken in zake zijne politieke tegenstanders, vooral was dat het geval met den Russisch gezinden metropolitaan, mgr. Klement, die tot verban ning veroordeeld werd, maar sedert in zijn ambt hersteld is. Naar verzekerd wordt, heeft ook de regee ring verzocht te mogen deelnemen aan eene eventueele vlootdemonstratie in deTurksche wateren. Een groot aantal in Turkije ver toevende Grieken zijn in verband daarmee naar huis ontboden. trachtte het te bemantelen, wel eenig ongenoegen en Edith wierp achter diens rug bij herhaling een smeekenden blik op Artois, die echter die oogenta.il niet seheen te verstaan. Het gesprek kwam op 's doctors tegenwoor dige betrekking en op zijne plannen voor de toekomst. De professor keek al weer niet vroolïjke toen hij hoorde dat deze soude speel kameraad" van plan was zich voorgoed in de hoofdstad te vestigen vooral niet toen Edith hem op vleienden toon in het oor fluisterde Siegmund wil weet* de hoogeschool bezoeken. Gij zult hem wel een weinig vooriit willen helpen, niet waar? Uw veelvermogende invloed zou hem uitmuntend te stade kunnen komen." »Ik zou uwen vriend met pleizier willen hel pen," was het ontwijkend antwoord, aroaar gij doet mij te veel eer aan door te meenen, dat mijn invloed zoo veelvermogend is. Had ik werkelijk de macht, die gij mij toekent, dan had ik die reeds lang aangewend ten gunste van mijn wakkoren assistent Düringhoffen, wien ik van harte een schitterende loopbaan toewenscb." T U R K IJ E. De sultan heeft bevel gegeven dat de per sonen, die in den loop der jongste onlusten hebben te lijden gehad, Christenen zoowel als Muzelmannen, op kosten van den staat zullen worden gevoed en gehuisvest. Mededeelingen in dien zin zijn reeds aan de gouverneurs der provinciën gedaan. De sultan, overtuigd van de onhoudbaar heid van het tegenwoordig ministerie, heeft tevergeefs getracht Saïd pacha over te halen om weer zijn raadsman te worden. Het ministerie heeft besloten, een commissie van vijf leden naar de provinciën te zenden, om den stand van zaken te onderzoeken en er een verslag over uit te brengen. Naar de Standard uit Konstantinopel ver neemt, is men op Jildiz Kiosk hevig ontroerd door den toost van Salisbury op Guild Hall De paieisparlij vreest een Europeesehe con ferentie of een gewapende tusschenkomst. De gezanten van Frankrijk en de Vereenigde Staten zijn zeer sterk voor het laatste, daar de berichten uit Klein-Azië steeds ernstiger luiden en ook het leven van Fransche en Amerikaansche burgers in gevaar komt. Brieven uit Erzeroem moeten allen twijfel wegnemen dat de aanval van de Turken op de Armeniërs met voorbedachten rade ge schied is, dat op zijn minst duizend Arme niërs zijn gesneuveld, en dat een algeineene plundering en uitmoording volgde. Uit Turksche bron wordt gemeld dat de Armeniërs te Siwas in opstand zijn gekomen en, na hunne winkelwaren in veiligheid te hebben gebracht, de Muzelmannen hebben aangevallen. Een Turksch soldaat werd daarbij gewond. Een kogel trof het venster in de kamer van den gouverneur-generaal. De Armeniërs doodden de Muzelmannen in het dorp Mandjoiik en plunderden hunne woningen. De overheid te Arabkir heeft een 40-tal dynamietbommen ontdekt, welke bestemd waren om de openbare gebouwen in de lucht te doen springen. De Muzelraansche bevolking te Diabekir heeft om bescherming verzocht; veiligheids maatregelen zijn genomen, zoodat voor het oogenblik de rust hersteld is. De overheden te Mamouret-al Aziz hebben troepenversterking gezonden naar Kesrik, waar botsingen hebben plaats gehad tusschen Muzelmannen en Armeniërs. In den nacht van 2G op 27 October heb ben de Armeniërs te Arabkir de moskee, eene hoogeschool en eene bazaar in brand gestoken, tengevolge waarvan eene hevige brand ontstond, die vele huizen verwoestte. De Armeniërs vielen de bevolking in de Muzelmansche wijk Oulon Pouvar aan en doodden een aantal van dezen. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de iBüringhoffen vroeg Artois, zonder zich door de vrij duidelijk uitgesproken afwijzing in bet minst ontstemd te betoonen, s Valentin Düring- hoffen Wat verheugt het mij, den naam van dien braven jongen nog eens te hooren noemen Het gaat hem toch goed, hoop ik 1" aZoo men 't nemen wil," meende de professor, een weinig verlegen. »Zijn inkomen is nog niet groot, Gij zijt dus een kennis van hem?" alk heb hem als student leeren kennen en hoogschatten. Hij was een va,, onze trouw- hartigste kameraden. Voor een grooten geest hielden wij hem evenwel niet." ïDaar houd ik hem wel voor tenminste wat zijn vak aanbelangt," sprak de professor op beslisten toon. ilk twijfel zelfs geen oogenblik of de jonkman niet een schitterende toekomst te gemoet gaat." sik zal natuurlijk niet in gebreke blijven hem nog eens te bezoeken. Ik heb heb hem in lang niet gezien. Ik gis dat zijn adres te bekomen is in het chemisch laboratorium der universiteit. En nu durf ik van uwe gastvrijheid weikeiijk contróle-commissie heden hare werkzaam heden heeft aangevangen. De bladen bevatten een officieel bericht betreflende het onder de wapenen roepen van troepen die de rust in Klein-Azië moeten herstellen, en ten aanzien van instruction, aan de burgerlijke en de militaire overheid in de provinciën te geven. AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld: Het Amerikaansche eskader zal zich naar den Levant begeven, maar Konstantinopel niet bezoeken. Het zal zich in de nabijheid van de Engelsche en Fransche eskaders hou den. In Nicaragua zal eerlang met den bouw van een spoorweg begonnen worden, tot ver binding van het Nicaragua-meer met de aan de bevaarbare Rama-rivier gelegen stad Rama. De lijn zal 161 KM lang zijn en medewerken tot verbinding van den Atlantischen met den Stillen Oceaan. Verder heelt de firma Morris Heyden Sc Cu,, die te Managua en Leon handelshuizen bezit, aan de regeering concessie gevraagd voor een smalspoor ter lengte van 40 KM, dat de stad Massaya met het koffiedistrict des lands zal verbinden. Te Massaya zal het aansluiten aan het bestaande spoor, waardoor de kosten van vervoer van een centenaar koffie, dat nu met muildieren uit de bergen geschiedt, van 60 tot 15 cents zullen verminderen. CHINA. De gouverneur, de provinciale rechter en een aantal hooge mandarijnen in Kirin, de middelste provineie van Mantsjoerije, zijn gedegradeerd en veroordeeld tot verschillende straffen, voor het meerendeel bestaande in handenarbeid aan de postwegen gedurende den winter. Zij hadden geld ten eigen bate aangewend, dat hun was toevertrouwd om den hongersnood in die provincie] te lenigen. JAPAN. Graaf Miura Goro, vroeger gezant te Seoul, die teruggeroepen en bij aankomst te Hiro shima gevangengenomen werd, is van zijn rang en zijn adellijken titel vervallen ver klaard, tot straf voor de intriges, die hij te Seoul op het getouw heeft gezet. TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENE RA AL. Zitting van 15 November. Het algemeen debat wordt voortgezet. De heer Gerritsen oordeelde dat een recht vaardige en gelijkmatig drukkende personeele belasting niet geregeld kan worden door het rijk, doch uitsluitend door de gemeenten. Te gen vrijstelling van winkels in het ontwerp heeft hij in hoofdzaak bezwaar, omdat de ge meenten daardoor belet worden opcenten van de winkeliers te heffen. Daaraan zou zijn te gemoet te komen door de gemeenten opcen ten te doen heffen van de bedrijfsbelasting. niet langer gebruik maken, lieve Edith 1 Doe mijne groeten aan uwe moeder en zeg baar, dat ik op den sterfdag van uw vader niet in gebreke ben gebleven een krans op zijn graf te leggen." Hij was opgestaan en de professor had dit voorbeeld gevolgd. »Gij koestert, naar ik hoor, een lofwaardige vereering voor den overleden vader mijner bruid," sprak hijshebt gij hem bij zijn leven van nabij gekend 7" sik heb die eer gehad, professor. Even voor uw binnentreden spraken wij nog over den treurigen tijd, toen de vereerde man zoo onver wacht uit het leven werd gerukt." Edith scheen te begrijpen, waarom deze woor den zoo langzaam en met zooveel nadruk werden uitgesproken met een haast die bijna verdacht scheenvatte zij voor haren verloofde het woord op. aDoctor Artois heeft toenmaals aan mijne moeder en mij onwaardeerbare diensten bewezen wij vrouwen waren door den slag te zeer ge troffen om zelve in die moeilijke dagen raad te Overigens achtte hij winkelvrijstelling incon sequent, waar kantoren, logementen, koffie huizen enz. in de belasting begrepen blijven. Ook deze spreker ontkent dat de nieuwe regeling van het personeel verlichting zal brengen. De heer Histzen verdedigde het ontwerp. De raming omtrent het mogelijke verlies voor het rijk van de nieuwe belasting achtte hij door den minister juister opgemaakt dan dooi den heer Farncombe Sanders. Tegenover de klacht van geringe ontlasting van den mid denstand, oordeelde hij 't rechtvaardig dat, waar de hoogere klassen meer betalen, de mindere klassen naar evenredigheid ook iets meer opbrengen. Spreker betoogde uitvoerig het nadeel van heffiDg van personeele belas ting door de gemeenten. Spreker concludeert dat, in vervulling van 's ministers wensch, de Kamer een gebrekkige regeling door een betere vervangen moge. De heer Rutgers van Rozenburg betoogde dat door vastkoppeling door de regeering van 1887 van de kieswet aan eene speciale rege ling van het personeel, bij aanneming van het thans voorgestelde nieuwe personeel de grondslag van het bestaande kiesrecht zal moeten vervallen, waartegenover het dan noo- dig zal blijken een noodwetje te maken, waarbij aan iederen aanslag in het personeel kiesrecht zou kunnen worden verbonden. Spreker kwam voorts op tegen gelijktijdige invoering van deze nieuwe regeling van het personeel met een regeling der gemeente financiën. Bij afstand van 't personeel aan de gemeenten zouden deze niet welvaren. Waar spreker over 't algemeen niet gricant is tegen den grondslag haardsteden, is deze in dit ontwerp zoo slecht geregeld, dat hij waarschijnlijk zal medewerken om hem te doen vervallen. Spreker gaf als nieuwen grondslag ter belasting aan rijwielen, waarvan f 5 zou kunnen worden gehevenspreker waar schuwde ten slotte tegen verwerping, omdat het oude personeel zijn gebrekkige werking te veel doet gevoelen. De heer De Savornin Lobman sloot zich bij den heer Rutgers aan, wat betreft het ver band met de kiesrechtregeling. De heer Veegens is tegen de wet, wegens de classificatie, die onmogelijk kan dienen bij het bepalen der progressie, der degressie en den aftrek van kinderen. Men had drie klassen kunnen aannemenminimum belastbaarheid, degressie en aftrek voor kinderen. Spreker geeft echter de voorkeur aan den afstand van het personeel aan de gemeenten met vergoeding der door het rijk gemaakte kosten, want een uitkeering met behoud van het personeel voor het rijk bestrijdt hij. De heer Bouman houdt vol, dat het per soneel naast de bestaande gesplitste inkom stenbelasting is een dubbele belasting. De heer Tan der Kun acht nog verschillende punten onvoldoende toegelicht en zal wellicht schorsing der beraadslaging voorstellen. De heer Heemskerk achtte de bezwaren door de verdedigers niet weerlegd. De heer Zijp betoogde dat de tegenwoor dige personeele belasting onhoudbaar is door de willekeurige schattingen. Niemand verde digde de tegenwoordige wet. Spreker neemt deze poging tot opheffing aan, met het oog op verschillende voordeelen, ook voor den landbouw. Hij verdedigde de haardsteden- belasting en de classificatie. schaffen. Daarvoor zijn wij hom ons leven lang dank schuldig." Nog eens reikte de beroemde geleerde den jongen man de hand. »Ik behoef u wel niet te verzekeren, mijnheer de doctor," zeide hij, adat de vrienden van de Von Mansteins ook de mijne zijn. Mijn huis zal ten allen tijde voor u open staan en het zal mij een genoegen zijn u daar dikwijls te mogen ontvangen. Wij zullen ons dan nog eens uitvoeriger over uwe plannen kunnen onderhonden." Het scheen wel of het den doctor te doen geweest was om deze invitatie uit te lokken, want thans nam hij dadelijk afscheid. Edith geleidde hem naar de deur en daar werd een blik gewisseld, die wederzijds meer uitdrukte dan honderd woorden. Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6