1895. Donderdag 21 November. 0 8923. KENNISGEVING. ©genenveertigefce J a a r g a n g. Versch fit dagelijks, ullgazonderd Dinsdag, OItIkVBB :~T, ODÉ. vernEde. Bnitenlanclsclie liericlitem i Jbosnementsprijs, per kwartaal franco per post, door bet gelieele Rijk i i'air.derlijt'e noramers f 1.85. - 2.50, - 0.10. SURRA C B O T 25 R D T R A A T 7 0. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10' Iedere gewone regel meer- 0,10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam Gelet op art. 50 der Verordening op de Brandweer van 18 Juni 1880, (Gemeente blad no. 11 van dat jaar) Brengen bij dezen ter kennis dat benoemd zijn tot Onder-Brandmeester tij spuit no. 9, N. VAN DER SLUIJS, thans als zoodanig geplaatst bij spuit rio. 4: j 5 6, C. KEMP, thans als zoodanig geplaatst bii spuit no. 8; s A, J. C. MEIJER, en s 8, J. STEGMAN, Schiedam, den 19den November 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, D I T S C 11 L i O. De radicale en socialistische bladen hebben in deze dagen belangwekkende stof te over. Liderdaad hebben zij recht zich te verbazen. Liebkneeht is, zooals reeds bericht werd, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf ■wegens beleediging van den keizer. In het vonnis komt onder anderen de merk waardige mededeeling voor, dal niet het doel had bestaan den keizer te beleedigen, dat Liebkneeht zelfs zijn woorden voorzichtig had gekozen, om elke verdenking van majesteits schennis te vermijden. Maar hij had in het oog moeten houden, dat onder zijn toehoor ders zich personen bevonden, die niettemin zouden aannemen, dat hij met die woorden den keizer wilde treffen. Dus zelfs niet de bedoeling om te beleedi gen en toch de straf. Natuurlijk heeft Lieb kneeht appèl aangeteekend. Zooals de Vorwartshet hoofdorgaan der Duitsehe sociaal-democraten, zegt, indien het hoogste gerechtshof het vonnis niet ver nietigt, zouden de rechtbanken voortaan ongestraft allen kunnen veroordeelen, die er verdachte politieke meeningen op na houden. Dat is ook het gevoelen van de Vossischc ZcHung, die er nog aan toevoegt»Wij vreezen, dat deze bestrijdingswijze van de revolutie zonder uitwerking zal zijn, Eene dusdanige veroordeeling spoort tot meerdere aanvallen aan". Maar de regeering schijnt zich hoegenaamd tiet te storen aan de critieken, welke haar houding uitlokt. Men kondigt zelfs officieus aai') dat in den Pruisischen landdag een voorstel zal worden ingediend om het recht van vereeniging te wijzigen, üe vraag zal ®ker zijn of dergelijke maatregelen veel zullen geven En meu gaat inmiddels voort. Het gerechts hof te Naumburg heeft den 28-jarigen koop- ®an Zetsche uit Weissenfel, die zich aan ergerlijken majesteitsschennis tegenover den keizer en de keizerin-moeder schuldig ge maakt moet hebben, veroordeelt tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. F E A N K R IJ K. De Engelsche regeering heeft in een nota aan het Fransche gouvernement met nadruk geprotesteerd tegen het terugnemen der phosphaat-concessie in Algerië van de Engel sche concessionarissen. Dit is indertijd ge schied omdat verregaande knoeierijen door ambtenaren, bij het verleenen der concessie gepleegd, aan het licht zijn gekomen. De minister van oorlog, Cavaignac, heeft een vrij duidelijken brief aan de verschillende generaals, commandanten van armeekorpsen, gezonden, waarin hij aandringt op eene eerlijke en nauwlettende administratie. Havas spreekt leeljjke geruchten tegen over ambtenaren van het parket te Parijs. Welke geruchten dit zijn, voegt het bureau er niet bij. De veiligheidsdienst te Parjjs bewaauiiet diepste stilzwijgen ten aanzien van de uit komsten, die de onderzoekingen, te Londen verricht, hebben opgeleverd. Men zegt alleen dat Arton Donderdag of Vrijdag te Parijs zal aankomen. De correspondent van de Temps te Londen schrijft De arrestatie van Arton is het natuurlijk gevolg van de in 1892 begonnen strafvervol ging, zonder dat er eenige nieuwe aansporing door het ministerie Bourgeois gedaan is. De Fransche ambassadeur heeft het geval ver nomen uit de officieele mededeeling, waarin hem kennis werd gegeven van de toezending der stukken, noodig om de uitlevering (welke, gelijk men weet, langs diplomatieken weg moet geschieden) van Engeland te verkrijgen., BELGIË. In de Kamer heeft de minister van justitie gisteren kennisgegeven van de verloving van prinses Henriette van Vlaanderen met prins Emmanuel van Orleans, zoon van den hertog van Alenpon. Te Brussel hebben de socialisten optochten gehouden, om hun blijdschap over den uitslag der verkiezingen te uiten. Te Gent hebben de socialisten een groote betooging gehouden om hun overwinning te vieren, er hadden geen ongeregeldheden plaats. Maar te Aalst zijn revolverschoten gevallen, met het gevolg dat de bereden po litie een charge uitvoerde, waardoor twintig personen ijl het water geworpen en een der tigtal gewond werden. ENGELAND. In een gisteravond te Brighton gehouden vergadeiing van conservatieven heeft lord Salisbury een toespraak gehouden, waarin hij mededeelde dat hij van den sultan een keizer lijken brief had ontvangen naar aanleiding va»'« de door hem, Salisbury, in bet Gildenhuis uil gesproken rede, waarin hij had verklaard weinig vertrouwen te hebben in de vervul ling der beloften aangaande het invoeren der toegezegde hervormingsmaatregelen in Arme nië. In dat stuk verklaart de sultan, dat Sa.isbury's verzekering hem zeer smartelijk heft aangedaan, aangezien hij zelf besloten had tot het nemen der hervormingsmaatre gelen en hij zelf verlangde dat ze zullen wor den uitgevoerd binnen den kortst mogelijken tijd. De sultan voegde er bijdit heb ik ook reeds tot mijn ministeis gezegd; wanneer lord Salisbury op die wijze twijfel doet ont staan aan mijn goede bedoelingen, dan kan dit alleen zijn toe te schrijven aan de intriges van zekere personen in Turkije of elders; die meening komt voort uit valsche vermoe dens. Ik herhaal, dat ik de hervormingen tot stand zal brengen, dat ik de documen ten die ze beschrijven zelf ter band nemen en zelf toezien zal dat elk artikel wordt uit- r"' eid. Dit is mijn vast voornemen. Ik peef er mijn eerewoord op. Ik verlang dat lord Salisbury dit wete, en verzoek Zijn Lordschap vertrouwen te hebben in deze mijne verkla ringen". De sultan zal, zeide lord Salisbury, bezield met vriendschappelijke gevoelens en voorne mens voor mijn land, het resultaat van dit beroep met de grootste ongerustheid afwach ten. En ten slotte sprak Salisbury warme woorden van lof voor Rustem pacha, vooral in zijn hoedanigheid van gouverneur van Syrië, en uitte hij zijn leedwezen dat de sul- tau in zijn omgeving niet mannen van gelijke kwaliteit heeft. Nieuwe decreten zijn niet zooveel waard als een goed bestuurder. De bevoegde mogendheden zullen haar best doen, maar men kan een diep invretende ziekte niet tot staan brengen door een slag met de roede. Volgens Daily Chronicle zal sir Philip Currie, tot nu toe Britsch gezant te Conslan- tinopel, naar Parijs worden oveigeplaatst, ter vervanging van lord Duiïerin. Sir Nicholas O'Connor wordt dan gezant bij de Porte. Nadat het Engelsch-Armeensch comité te Londen van zijn agent te Stamboel het tele gram had ontvangen, waarin gesproken werd van een algemeene uitmoording van de Arme niërs in Klein-Azië en van honderdduizend gebrek lijdende Armeniërs, vroeg het den hei tog van Westminster de koningin te ver zoeken, ten bate van de Armeniërs tusschen beide te komen. RUSLAND. Zoowel de keizerin als de jonge grootvor stin Olga zijn naar omstandigheden zeer wel varend. Aldus luidt het laatste bulletin, dat door de geneesheeren is uitgevaardigd. De gemeenteraad van Petersburg heeft be sloten ter herinnering aan de geboorte van grootvorstin Olga een werkhuis te stichten, dat zal gesteld worden onder beheer van het keizerlijk curatorium, aan welks hoofd de keizerin staat. Volgens de Polit. Corresp. zal de Rijks raad zich nog dit jaar bezighouden met eene wet tot regeling van de positie der Israëlie ten in Rusland. O O S T E N R IJ K-II O N G A It IJ E. De leider van de nationale partij in het Hongaarsche Huis van afgevaardigden, graaf Apponyi, heeft geantwoord op de aansporing van Ugron en graaf Juiius Szapary om een bondgenootschap, een fusie, te vormen. De opwekking van Szapary om een bondgenoot schap te vormen tusschen alle pai tijen dia zich stellen op den grondslag van het Ver gelijk van 1867, is door de liberalen ruw van de hand gewezen. Een sterke meerderheid kan dus niet worden gevormd, wel een sterke oppositie. De nationale partij behoeft, om daartoe mee te werken, den grondslag van het Veigelijk van 1867 niet te verlaten, in tegendeel zij moet meehelpen om dien grond slag, die door de liberale regeeringen sinds 1875 van zijn eigenlijk karakter is beroofd, te herstellen. Uit Rome wordt aan de FoUtische Cortes- pendens gemeld: men kent nog niet de be weegredenen die Rusland deden besluiten om de voorstellen van Oostenrijk-Hongarije be treffende den toestand in Tui ltije te verwer pen, en evenmin weet men of deze beslissing een definitieve is. Een gunstige oplossing van het verschil wordt niet onmogelijk geacht, en men meent zelfs te inogen hopen, dat, voor het weinig waarschijnlijk geval dat de politieke horizont zou gaan betrekken, Duitsch- land het gewicht van zijn beslissend woord in de waagschaal zou werpen. Men verzekert dat, na het bekend worden van de verklaring van den Russischen gezant aan de Oostenrijk- sche regeering, de ministerraad van Italië is bijeengeroepen. liet Fremdenllatt logenstiaft het bericht als zou Rusland verworpen hebben de voor stellen van Oostenrijk-Hongarije betreilende Armenië. Integendeel zou Rusland groot ge wicht hechten aan een gemeenschappelijk optredener bestaat alleen verschil van mee ning over de wijze waarop. SPANJE. Te Madrid schijnen de geruchten dat een vredelievende oplossing der Cubaansche kwestie aanstaande is, vasteren vorm aan te nemen. Reeds sedert eenigen tijd is er sprake van, dat maarschalk Campos met de irebel- len" aan het onderhandelen zou zijn. De regeering laat die berichten beslist tegen spreken, maar de bladen, die eigen corres pondenten hebben op Cuba, houden hunne mededeelingen vol. Zoodra de regeering de 26 kanonneerbooten ontvangen heeft, die besteld zijn tegen 1 December, zal zij een geregelde blokkade

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1