A0. 1895. -Ondag 24 en Maandag 25 November. N°. 8926. Eerste Blad. ©genenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, liiuienlanclselie Berichten. UITGEVER:f ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Kijk. Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BSRKAD: BOTGÏÏsTBAAT 10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1 10' Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. i Dit nummer bestaat uit drie bladen. SCHIEDAM, 23 November 1895. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 26 November 1895, des nam. ten 13A ure. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Ontwerp-besluiten tot wijziging der ge- jneente-begrooting voor 1895. 4. Adres van J. P. van der B'gll om ge deeltelijke ontheffing van pi. dir. belasting, dienst 1895. 5. Adressen van de wed. S. Huiskes en J, P. van der Bijll om gedeeltelijke ontheffing van pl. directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/G. 6. Bezwaarschriften van J. A. de Heer e. a. tegen hunnen aanslag in de laatstgenoemde belasting. 7. Voorstel van burgemeester en wethou ders om hen te machtigen het recht van afslag op de groote zeevischmarkt voor den tijd van vijf jaar in het openbaar te ver pachten. 8. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot het instellen van eene rechtsvorde ring tegen den oud-burgemeester dezer ge meente, den lieer P. J. van Dijk van Mate- nesse, tot vergoeding aan de gemeente vau de door haar geleden schade, in zake het geconstateerde tekort in kas van den voor- maügen gemeente-ontvanger W. Beffers. En verdere voorstellen en mededeelingen. Konden wij reeds herhaaldelijk met voldoe ning gewagen van succesvol optreden, zoowel hier ter stede als elders, van talentvolle mu zikale stadgenooten, zulks is thans ook het geval ten opzichte van den violist den heer W. H. Peltzer. Van zijn optreden bij hetj.l. /oensdagavond in den Haagschen dierentuin door de Kon. Mil. Kapel, onder directie van den heer W. van der Linden gegeven con cert wordt door de plaatselijke pers met lof melding gemaakt. Zoo lezen wij in het Dag- Ihd: «Aan het spel van den heer Feltzer be merkte men alras, dat men iemand voor zich had, die de eerste oefeningen verre achter zich heeft liggen. Was hij in den aanvang ietwat zenuwachtig, hij herstelde zich spoedig, althans het «Perpetuum mobile" van Ries werd meesterlijk gespeeld, zonder aarzelen en iedere noot duidelijk doende uitkomen. Na de pauze werden wij in onze goede meening omtrent hem bevestigd. De «Ca va tine" van ft en de «Polonaise" van Mlvnarski deden zien, dat hij een goede school doorloopen heeft. Ook werd hij bijna gedwongen tot een toegiftje." En in de Avondpost: «l)e stampvolle zaal schonk evenzeer aan den violist warmen en welverdienden bijval. De heer Feltzer maakte, zoo door toon als door zekerheid, een gunstigen indruk." Ook de Haagsche Courant en het Vader land deelen deze loftuitingen. Met genoegen vestigen wij de aandacht op de advertentie betreffende den voordrachten avond, door mevrouw Guusje Poolman en den heer Tartaud in de schouwburgzaal der Officieren-Vereeniging te geven. Heeft beider optreden in het tooneelgezelschap van Le Gras Haspels algemeen een zeer gunstigen in druk gemaakt, zoodat zij ook hier ter stede geen onbekenden zijn, ook op het gebied der declamatie moeten zij te oordeelen naar de Haagsche dagbladen zeer goed voldoen. Mogen de pogingen van het bestuur, dat de entree zoodanigstelde, dat zy voor niemand die iets goeds wil hooren een struikelblok behoeft te zijn, met succes worden bekroond liet programma is van dien aard, dat 't ook zeer geschikt is om door jongelui te worden gehoord. Naar wij vernemen, zal de nieuwe eigenaar van »Musis Sacrum", de heer A. Meijer, alles in 't werk stellen om het gebouw nog meer aan de eischen des tij ds te doen beantwoorden. De groote zaal zal gerestaureerd en tevens geriefelijker ingericht worden. Voorts zal door den hekenden Rotterdam- schen specialiteit, den heer H. W. van der Groen, een dubbele kegelbaan worden aan gelegd, zoodat de beoefenaars dezer sport zich hierdoor een gelegenheid te meer zien aan geboden. Bij kon. besluit is aan jhr. F. G. A. Gevers Deynoot, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Ketel. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn bijeengeroepen tegen Donder dag 28 dezer, des avonds te 8!/2 uur. De Staatscourant no. 275 bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van den «Natio nale Zuiderzee-Bond". Het doel dezer vereeni- ging is verhooging der volkswelvaart door de uitvoering van de plannen der staatscom missie tot drooglegging der Zuiderzee te be vorderen. Te dien einde streeft zij er naar, om door het doen houden van besprekingen en uitgeven van populaire geschriften juiste begrippen ingang te doen vinden omtrent de gevolgen dier drooglegging. De vereeniging tracht, om haar doel te bereiken, in zooveel mogelijk gemeenten des lands afdeelmgen op te richten. De keizer van Rusland heeft de gedele geerden op het in 1894 te Petersburg ge houden Pomologisch congres, de heeren W. A. Viruly Verbrugge te Rotterdam en P. F. L. Waldeck te Loosduinen, benoemd, den eerste tot ridder 2e klasse van de St.-Anna- orde, den tweede tot commandeur der orde van it. Stanislaus. 'Een raadselachtige verdwijning. Namens de ouders verzoekt de commissaris van politie in de 4e afdeeling te Rotterdam de opsporing van Aloysius Franciscus Hoog steden, oud 10 jaar, wonende Gouvernestraat no. 153 te Rotterdam. Deze jongen is na Maandag 18 dezer des namiddags ten 4 ure, nadat bij de school aan de Josephstraat had verlaten, niet meer in de ouderlijke woning geweest. Zijn signalement is als volgt: gewone lengte, gezet rond aangezicht, gezonde kleur, licht blond haar, bruine oogen, hoog voorhoofd, heeft op de linkerhand 3 wratten naast elkaar, en was gekleed met een blauw en wit- Éjeisi cepte blouse, korte broek met blauwe en gele iuitjes, zwarte kousen, blauwlaken jockey-pet en rijglaarzen. Volgens loopende geruchten zou de jongen in den avond van den dag der vermissing aan den Nieuwen Binnenweg en op andere plaatsen in deze gemeente gezien zijn in ge- gelschap van een man, niet groot, met don keren knevel en sikje, gekleed met pilow broek, pilow vest en ruige lange zwarte jas en donkere laken pet. In "verhaud met deze raadselachtige ver dwijning deelt men nog het navolgende aan de N. R. Ci. mede. Na Maandagmiddag op den gewonen tijd naur school gegaan en daaruit gekomen te zijn, zag zekere M., een knaap van zijn leeftijd, en op dezelfde school gaande, dat hij bij de school iu de Josephstraat door den onbeken den man, wiens signalement wij gaven, werd aangesprokenook hoorde hij dat die man aan het kind vijf centen bood, indien hij hem den weg naar den Nieuwen Binnenweg wilde wijzen. De vijf centen, voor een schooljongen een heele schat, bewogen den lü-jarigen H. naar het aanbod te luisteren en er aan te voldoen. Ruim 5 uur daarna zag de zoon van den hoofdonderwijzer, bij wien II. op school gaat, hem met een man op den 's-Gravendijkwal aan den Nieuwen Binnenweg op vertrouwe lijke wijze gearmd loopen, en des avonds te 7 uur zag weder een ander scholier den knaap met dien man op het Haagscheveer. Sedert werd van hem geen spoor ontdekt. De vader gaf reeds Maandagnamiddag om 6 uren aan de politie kennis van het vermis sen van zijn kind. Een portret van den knaap berust aan het politie-hureau aan de Witte- de-Withstraat. Door de politie wordt bij de vertrekkende treinen en booten scherp toegezien. Men ver moedt echter, dat de knaap zich nog in Rot terdam bevindt. Door een vermogend ingezetene van Rot terdam is bij den hoofdcommissaris van politie eene som geld gedeponeerd, welke strekken zal tot belooning van hem, die zoodanige aanwijzingen doet, dat zij tot de ontdekking van den spoorloos verdwenen scholier A. F. Hoogsteden leiden. N22. Ct.) Ter kennis van de politie te Rotterdam is gebracht dat tusschen die gemeente en IJsel- monde op een spoortrein is geschoten. Nie mand 'verd gedeerd. Dondei dagavond wilde een 72-jarig man aan de Haagsche poort te Delft \an de in gang zijnde stoomtram springen. Hij viel, met het noodlottig gevolg dat hij overreden werd en op de plaats dood bleef. Te 's-Gravenhage zal de stichting «Ons Huis" geopend wordeu op 12 December a.s. De eerste gezellige Zondagavond-bijeenkomst is bepaald op 22 December, en den 8n Januari zal de eerste vooidracht worden gehouden. Te 's-Gia\enliage, waar al eenigen tijd het Plein werd verlicht met Kindennann's gas gloeilicht, wordt deze verlichting thans uit gebreid en de Kneuterdijk, de Vijverberg, het Voorhout, het Kanaal en het Bezuiden- hout met dit svsteem gasgloeilicht verlicht. Ter gerechtelijke schouwing is Donderdag naar Leiden vervdfPd het lijk van don jonk man, die den vorigen namiddag in het zie kenhuis is overleden, waarin hg Maandag was opgenomen, tengevolge van een messteek, hem door zijn aanstaanden schoonvader toe gebracht. Aangaande den twist tusschen den dader en den verslagene verneemt men nader, dat Maandag, toen laatstgenoemde den ouden man een 64-jarigen steenbikker plaagde, de grijsaard een aardappelenmesje greep en daarmede den noodlottigen stoot toebracht. De verslagene stond bekend als een vech tershaas. Door een noodlottig toeval geraakte op den avond van den 17n dezer de heer J. Schilder te Spierdijk, onder Spanbroek, oud-wethouder dier gemeente en lid van verschillende water schapsbesturen, in een sloot en werd eenigen tijd daarna door de hem zoekenden gevonden. Hoe dikwijls en op hoe velerlei wijzen men ook is gewaarschuwd, bleek ook hierbij weer de oude volksoverlevering te sterk te zijn. De burgemeester vau Obdam aldus meldt men ons gaf bevel, dat het lichaam alleen door de politie uit het water moest worden gehaald. Met het halen en komen dezer be ambten verliep ongeveer twee uur. (Haarl. Ct.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1