A0. 1895. Vrijdag 29 November. N°. 8929. i 4 %-'• fesi" N egenenreertigste J aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandselie Bericliten. bcitsceiaud, v - 4 t S- V; Abonnementsprijs, per kwartaal j. franco per post, door het geheele Rijk Afxonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BDREAÜi BWTKKDIRAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10* Iedere gewone regel meer0,10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. FRANK U IJ it. In de Kamerzitting van gisteren gehou den teneinde de regeering op haar verzoek in staat te stellen mededeelingen betreffende Madagaskar te doen zeide de minister van buitenlandsche zaken, Berthelot, dat de expe ditie glorierijk ten einde gebracht was. Dank zij den heldenmoed en de tucht van het leger en de energie der officieren en van den opperbevelhebber, is het eiland Madagaskar thans een Fransche bezitting. Be expeditie heeft groote offers geêischt, die ruime vergoeding en definitiev waarbor gen eisehen. De regeering moet de besluiten"-, doen kennen, welke die toestand noodig maakt. Moeilijkheden met het buitenland kunnen daarvan geenszins het gevolg zijn. Wtj behoeven niet te verklaren, dat wij de verbintenissen, ten aanzien van sommige vreemde mogendheden aangegaan, zullen eer biedigen, En wat betreft de verplichtingen, door de Hovas aangegaan, zonder die te waar borgen, zullen wij de regelen van het inter nationaal recht met volkomen loyauteit doen in acht nemen. Onder dit dubbele voorbehoud zullen wij alle rechten uitoefenen, die voor ons voort vloeien uit de bezetting. Om den binnenlandschen toestand van liet eiland te regelen meenen wij dat ons gezag even volledig moet worden gehandhaafd als de veiligheid onzer belangen bet zal mogelijk maken. De waardigheid der koningin moet in geen geval worden aangetast. Het is niet wenschelijk een Fransch bestuur in de plaats te stellen voor het inlandsehewij zullen er alleen verbeteringen in brengen. De onderwerping der Hovas is geconsta teerd door het verdrag en de additioneele overeenkomst, welke door de koningin is bekrachtigd. Wij zijn niet voornemens die verdragan te verwerpen, maar wij zijn van meening dat het goed is om, alvorens u den definitieven tekst ter goedkeuring voor te leggen, de beginselen, die wij zooeven hebben uiteengezet, duidelij ker te formuleeren. De regeering meent dat het noodig wein den tekst zekere wijzigingen aan te brengen om daardoor vergissingen te vermijden en de mogelijkheid van nieuwe geschillen te voor komen. Wij hebben besloten om de noodige maat regelen te nemen om een nieuw verdrag te maken, dat de vorige verklaringen bevestigt, «n dit zoo spoedig mogelijk bij de Kamer aan hangig te maken Langdurige opgewonden heid^ Kretentot morgen 1 De voorzitter Brisson stelt voor, de beraad slagingen over de begrooting te hervatten. Er ontstaat een geweldig rumoer van particuliere gesprekken. Vervolgens ontaardde de vergadering in «ene Puolschen landdag en werd zij, na het verwerpen der urgentverklaring, gesloten. De raad van enquête, voor welken ad miraal Gervais zal verschijnen, bestaat uit de admiraals Rieunier, oud-mini'ster van marine, Brown de Colstoun, maritiem prefect van Toulon en de la Jailie, oud-opperbevelhebber van het eskader der Middellaodsche zee. Naar men weet zal China Moengae en Moengatoi in Kiang-Hoeng aan Frankrijk afstaan. Bovendien zuilen verscheidene plaat sen voor den Franschen handel geopend wor den en zal China zich voor de exploitatie van zekere mijnen in de eerste plaats tot frankrijk moeten wenden. Ook zal de spoor weg onder zekere voorwaarden op Chineesch grondgebied kunnen worden gelegd. ie Amapa, nabij de grens van Fransch Guyana, op het gebied dat door Frankrijk aan Brazilië wordt betwist, is een Fransch- man door een der hoofden van de rond zwervende rooverstaramen gevat en levend verbrand. De commissie voor landhuishoudkunde is tegen 4 December bijeengeroepen tot beraad slaging over het suikerbelasting-ontwerp. De keizer heeft toegezegd de vergadering dier commissie te zullen bijwonen. In Pruisen is thans, krachtens een konink lijk besluit, een verzachting in de rechtsple ging ingevoerd, waarvan men goede vruchten verwacht. De minister van justitie is voortaan ge machtigd om aan personen onder de 18 jaren, die voor de eerste maal veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van niet meer dan 6 maanden, uitstel van straf te veileenen, met de zekerheid van kwijtschelding, als zij zich gedurende een bepaald tijdsverloop goed gedragen. Tot dusver werd dit wel eens in enkele gevallen, ingevolge een verzoek om gratie, gedaan. Maar nu zijn de rechterlijke autori teiten verplicht, in de gegeven gevallen zulk een uitstel van de straf aan te vragen. Menige jonge overtreder, die meer door onbezonnenheid dan door slechtheid in han den van het gerecht kwam, zal thans, naar men hoopt, voor den slechten invloed van het gevangenisleven bewaard blijven. De huiszoeking, welke Maandag door de politie te Berlijn werd gehouden in de wonin gen van sociaal-democratische parlements leden en andere leiders dier partij, staat waarschijnlijk in verband met het feit, dat de leiders der sociaal-democratische partij de gezellen hebben uitgenoodigd hun de vonnissen der processen wegens majesteitschennis toe te zenden, opdat deze kunnen dienen als materiaal voor een in den.Rijksdag te houden interpellatie. De heer Giesebrecht, die indertijd de schandelijke mishandelingen aan het licht heeft gebracht, die de kanselier Leist den negerinnen van Kameroen deed ondergaan, beschuldigt thans in een opzienbarend vlug schrift het Duitsche syndicaat voor kolonisatie van Zuid-West-Afrika van exploitatie van allen, die op zijne belofte hebben vertrouwd. De heer Giesebrecht verhaalt bijna onge looflijke bijzonderheden van de wijze, waarop landbouwers en veehouders, die, verleid door schoonschijnende voorstellingen, naar Damara- land zijn geëmigreerd, zijn bedrogen. In het bestuur van het syndicaat hebben tal van hooggeplaatste personen gezeten, die zich lang zamerhand hebben teruggetrokken zij schij nen echter betrokken te zijn in het schandaal, dat de schrijver van het vlugschrift meent te hebben ontdekt. B E L G I E. Karei Buis en zijn rechterhand schepen De Mot blijven weigeren, opnieuw burge meester en schepen van Brussel te worden. De eerste zal tot de kiezers van Brussel een manifest richten om de redenen van zijn be sluit mee te deeien. Do nieuwgekozen Brusselsche gemeente raadsleden hébben een bijeenkomst gehouden, en daarna tot Karei Buis het dringende ver zoek gericht, zijn ambt niet neer te leggen. Buis beloofde, zich te bedenken, en zijn be slissing Vrijdag bekend te maken. ENGELAND. De Ashantijnsche gezanten zijn gisteren uit Londen vertrokken zonder Chamberlain gezien te hebben. Ilun woordvoerder Sutherst heeft van het ministerie van koloniën nog een brief ontvangen, waarin twijfel wordt geopperd aan de oprechtheid van hunne vrede lievende onderwerping, omdat ze strijdig was met hun aanvankelijk optreden hier te lande. Zondag is in verschillende steden van Ier land de gedenkdag der martelaars van Man chester" gevierd met optochten, toespraken, anti-Engelsche betoogingeu enz. Te Cork werden kransen gelegd op de graven der idoor Engeland vermoorde" fenians. In menige toe spraak moest slerlands erfvijand" het danig ontgelden, maar ook de Iersche pailements- leden kwamen er niet zonder kleerscheuren af, terwijl ook de leiders der verschillende partijen in de vergaderingen hunner tegen standers als verraders der Iersche zaak wer den' betiteld en in efügie verbrand. Maar zelfs waar tot daden van geweld werd aan gespoord om Ierland bomerule te verschaffen, trad de politie niet handelend op en de ge heele comedie verliep dan ook zonder eenige wanordelijkheid, hoe gaarne de volksmenners waaisehynlijk het tegendeel hadden gezien. De Duitsche politie mocht hieiaan wel eens een ooi beeld nemen. In een talrijk bezochte vereeniging van scheepsbouwmeesters te Newcastle zijn met algemeene stemmen de besluiten der confe rentie van Carlisle goedgekeurd. DENEMARKEN. De minister van oorlog, generaal Thomsen, heeft, om redenen van gezondheid, ontslag genomen. Als zijn opvolger wordt genoemd luit.-kolonel Tobiesen. Thomsen iieeft als mi nister veel voor 's lands defensie gedaanhij was de ontwerper der nieuwe legerwet en een groot bevorderaar der versterking van Kopenhagen. OOSTESEIJ K-H ONGAltlJE. Met 120 tegen 51 stemmen verleende de Kamer machtiging tot het instellen eener vervolging tegen Lueger wegens zware belee- diging. De leden, die de Hohenwartclub hebben verlaten, hebben zich Dinsdag geconstitueerd als katholieke volksparty. President isDipauli, plaatsvervanger Ebcnhoch. Volgens het Hongaarsche correspondentie bureau beeft de koning het wetsontwerp op de godsdienstvrijheid bekrachtigd en zal de wet eerstdaags worden afgekondigd. De uiterste linkerzijde uit de Hongaarsche Kamer heeft besloten, dat geen hai er leden mag deelnemen aan de clericale beweging noch zich bij de volkspartij" aansluiten. De verkiezingen voor den Boheemschen Landdag beloven eene schitterende overwin ning voor de jong-Czechische party De Landdag telt 242 leden, te weten 6 bisschop pen, die krachtens hun ambt zitting hebben, 72 vertegenwoordigers van het groot grond bezit, waarvan er. 52 worden gekozen door slechts 420 kiezers, 72 vertegenwoordigers der steden, 15 van de Kamers van koophandel en 79 van hel platteland. Van deze laatste zetels is het meerendeel reeds in handen der jong-Czechen gevallen; van de40 Czechische steden hebben er 37 een jong-Czech verkozen, zoodat deze partij, die tot dusver over slechts 40 ze'els beschikte, nu reeds tot 90 is ge klommen. De Hongaarsche minister-president Banffy heeft verklaard dat, mocht de oppositie in de Kamer van afgevaardigden haar plan willen doorzetten om door stelselmatig tegenwerken te verhinderen dat het indemniteitsvoorstel voor 1 Januari wordUtfgehandeld, hij zonder met de feestdagen rekening te houden, voor- en namiddag-vergaderingen zal doen houden, om de begrooting vóór nieuwjaar te kunnen afdoen. Naar aanleiding hiervan heeft de oppositie besloten de behandeling der begrooting niet tegen te werken, zoodat zij vóór Januari kan zijn afgedaan. ITALIË. ïn de Kamer bracht Barzilai gisteren de omkooperijen ter sprake, welke aan de ver kiezing van Guy tot afgevaardigde vooi afgin gen. Deze antwoordde dat de ornkooping uit ging van personen, die in geen betrekking stonden tot de regeering. Ileftige uitroepen noodzaakten der. president de vergadering te schorsen. Na heropening stelde Crispi voor een com missie van enquête te benoemen. Dit voorstel werd naar het bureau der Kamer verzonden. Imbriani, interpelleerende over de buiten landsche staatkunde der regeering, zeide dat Italië geen der belangen, welke elkaar de nalatenschap van Turkije betwisten, moest dienen. Uit Massovvah komt het bericht, dat een te Antotto gehouden vergadering der Abessi- nisclie geestelijkheid den Negus heeft aange raden, niet aanvallenderwijs op te treden. Majoor Ameglio is bezig, het land van roover- benden te zuiveren, daat bij komen nu en dan botsingen voor, maar laags de Atbara is alles rustig. SPANJE. De groote tragi-comische berichten-oorlog tusschen de Cubaansche insurgenten en de Spaansehe regeering is weer begonnen. Ter wijl over Madrid een bericht komt dat de Spanjaarden weer een belangrijke overwin ning hebben behaald, komt over New-Yorlc het goede-berichten-hoofdkwartier der op standelingen genden inhoud »Er is een groote veldslag geleverd te Tanguasca in de provincie Santa-Clara. De slag is den 18n 's morgens begonnen en heeft 36 uur geduurd. De Spanjaarden, ten getale van 10,000, stonden onder bevel vandege- neralen Lugues, Valdeo en Aldave. Vierdui zend Cubanen onder onder-commando van Maximo Gomez, Een oogenblik scheen het alsof de Spanjaarden overwinnen zouden (toen heeft de Spaansehe generaal zeker getelegra feerd). Maar Antonio Maceo, die telkens uit den dood verrijst, kwam met 3500 man en joeg de Spanjaarden op de vlucht, die 600 gewonden en 700 gevangenen achterlieten. De insurgenten tellen 270 aan dooden en gewonden (dit is althans waarschijnlijker dan de Spaansehe berichten, die altijd op een Spanjaard minstens 20 insurgenten laten sneuvelen). Dit is de bloedigste veldslag uit den oorlog geweest. De Spaansehe autori teiten verhinderen met de uiterste gestreng heid alle publiciteit." een telegram van den vol-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1