Letteren, Kunst en Wetenschap. GemcngdftJBericIiteii. PERT E LEG 11A A F. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. O ïi cl e r w ij s. ecïitzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. vernemen, nog niet tot ontbinding over- Ais men van den Nieuwenbinnenweg langs den Schoonenbergerweg naar den Westzee- "dijk gaat, ligt aan den linkerkant een pas opgehoogd terrein, waardoor het zoogenaamde 'kleipad loopt. Dat terrein wordt aan den eenen kant begrensd door een slootaan den rand van die sloot zijn de sporen gevonden van een worsteling. Hier zal het kind dus gedood zijn. Het lijk is toen waarschijnlijk over het opgehoogde land, dwars tusschen verdord struikgewas heen, langs den kuil waar de polderwerkers in hun keten sliepen, naar de z.g. waterkuil gebracht, een terrein dat lager js gelegen. Hier is het lijk gevonden tegen de helling, zooals boven vermeld, onder zoden en gras begraven. Behalve de polderjon gens komt op dit terrein haast nooit iemand, en vooral niet iu den avond. De grondwerkers hebben niets gezien of gehoord dat eenig spoor kan geven. De man is waarschijnlijk op dezen afgezonderden weg gekomen, langs het klei pad, waar de rails van den zandtrein liggen, uitkomende op den Binnenweg, over een moeilijk begaanbare stellage, waar men slechts wankelend over een smalle plank kan komen, waarop de rails rusten. Hedenmorgen omstreeks 10 uur, bracht de post aan het huis der ouders van den knaap jn de Gouvernestraat een ongefrankeerden brief, waarvoor de moeder strafport betaalde. Op het couvert waarom heen een touwtje was gebonden, stond met onbeholpen hand het adres geschreven. Dien brief laten wij hier volgen Hoogsteden dat valt je niet erg meede dat je Zoon weg is maai ik het wraak genomen den 18 November 's avonds om 10 uur hij is dood hij lijd begrafen op dat land bij die polderhuisjes daar achter die laagten in dat vierkanten stuk grond met gras bedek ver lengde binnenweg daar die laan met die sloot is ik ben gisteren naar Mookem vertroken. En kom nog eens terug om wraak ten neemen met julie ik ben een per soon die alleen staat en ben sjaak ik het een langen haariegen jas ik ben tamelijk van lengte soms gaan ik naar Antwerpen snor en sik is weg met geel engels broek, het ik sjaak dat je hem vind. Om acht uur was ik met hem Ilaogsche- veer om 7-ven uur ook nogg om olliekoekken te gaat koopen voor zijn galgmaal tot julie "als'ik hier koomuilrvan mooken denk dan om je dogter van 11 jaar Nu dag schoberdt. Hulden Mcokem. Amsterdam Op het adres A Hoochsteden Governestraat postmerk 28 Nov. 95 11—12 V De brief was met potlood geschreven en de enveloppe ongefrankeerd en niet gesloten in een bus gedaan. Yan dezen brief worden op dit oogenblik dat dit blad wordt afgedrukt facsimile's ge maakt, die zoo spoedig mogelijk verspreid zullen worden. Hedenmiddag wordt de conferentie gehou den tusschen den hoofdcommissaris en leden van de rechterlijke "ht. Het getuigenver hoor is in vollen gs Gisteravond wer' leiding van deze zaak uit handen van dv .ei'de politie-afdeelingin die van de recherche gesteld. Groot is de deelneming, die de ouders van het ongelukkige kind ondervinden. Zoodra het bericht van de misdaad bekend werd, verzamelden zich vele groepjes nieuws gierigen en belangstellenden voor het huisje van Hoogsteden, De ramen zijn er met witte lakens gesloten. Politie houdt de mensehen op een afstand. Den geheelen dag ziet men er rechercheurs en politie-agenten binnengaan. Familieleden van de ongelukkige ouders gaan diep bedroefd in en uit. (iV. 21. Ct.) Te Rotterdam zijn tot leden der kamer van koophandel en fabrieken herkozen de heeren M. G. van den Arend, E, T. H. Boden, W, Laming, J. J. v. d. Leeuw. mr. J. W. Muntz, A. Plate, O. A. P. van Stolk, J. H. Teder, en zijn gekozen (in plaats van de heeren E. L. Jacobson en en mr. M. Mees, die niet meer in aanmerking wenschten te hom en) de heeren C. KolfTen J. J. Witkamp. Uit Madrid is door dun heer C, J. F. de Vos te Rotterdam bericht ontvangen, dat bij de Spaansche marine zijne uitvinding betref fende het te water laten van reddingsbooten in toepassing gebracht zal worden. De oorlogs haven Cartagena is daarvoor aangewezen. Het zeer gestreng onderzoek, door de justitie ingesteld naar aanleiding van het vinden op den Nieuwen Binnenweg te Rot terdam van het verminkle lijk van den 10-jangen Arie Dekker, uit de Geuzenlaan 73, heeft niets omtrent de schuld der stoom tram aan dit treurig ongeluk, aan het licht gebracht. RNbl.) Maandagmorgen om 10 uur heeft er in de Rotterdamsche Schie te Overschie een aan varing plaats gehad. De Haagsche pakschuit van Van de Kwast kwam in aanraking met een aakje, beladen met 20,000 steenen, van J. v. Meijeren van Krimpen n/il. l.fsel, met het gevolg, dat het aakje onmiddellijk zonk. De schipper wist zich met zijn twee aan boord zijnde kinderen bijtijds te redden. Niets was van den armen schipper verzekerd. Tot 23 dezer kwamen te Vlaardingen 106 gevallen van roodvonk voor, waarvan 3 met doodelijken afloop. De quaiantaine-woningen, waarvan de ge meente 's-Gravenhage te Scheveilingen in de Vuurbaakstraat eigenaar is, zijn in gebruik genomen. Een aantal kinderen uit een door typhus besmet huis zijn aldaar ter verpleging opgenomen. Men meldt uit Hellevoetsluis aan liet Utr. Dagbl- Dezer dagen stond in het Politieblad als deserteur gesigualeerd de adelborst 1ste klasse J. S. S., die zich uit de voeten heeft gemaakt met de. kas der gamelie van de adelborsten, ruim een paar honderd gulden. Thans wordt van het wachtschip alhier ver mist een luitenant ter zee 2de klasse. Deze had reeds sedert ruim twee weken van verlof terug moeten zijn, doch heeft niets van zich laten hooren, "Waar hij zich ophoudt is onbe kend. Ook omtrent een anderen officier alhier, tot de militaire administratie behooreude, loopen zeer ongunstige geruchten. Zooals men weet, is f 30,000 noodig ge acht tot verwezenlijking der plannen van het Leger des Heils tot het stichten eener land- kolonie. Tot nu toe is daarvoor ingekomen een bedrag van f'11,000. Dit geld is ten deele gebruikt tot gedeelte lijke betaling van de koopsom van het goed de »Groote Batelaar", gelegen in de nabijheid van Lanteren, en ten deele tot het bouwen en inrichten van een tijdelijk tehuis voor de mannen, het aankoopen van gereedschappen en een paar stuks vee. Thans zijn voorloopig 25 kolonisten werkzaam. Men hoopt tegen liet voorjaar gereed te zijn met liet bouwen van een boerderij met stalling voor veertig stuks vee, en verschillende andere gebouwen, maar daartoe zullen de overige f19,000 noo dig zijn, wijl voor het Kerstfeest ten minste nog f5000 noodig zijn voor de verschillende uitgaven in verband daarmede. De heer A. C. Wertheim stelde f 250 be schikbaar, indien 19 anderen zijn voorbeeld volgden. Vier toezeggingen werden reeds ontvangen. Er moeten dus nog 15 worden gezonden. Reeds nu is bij een kalm oostenwindje de Gouwzee dichtgevroren, zoodat het grootste gedeelte tusschen Monnikendam en Marken éen groote prachtige ijsvlakte is. Indien de vorst aanhoudt dan belooft dit een uitmun tende gelegenheid voor schaatsenrijders te worden. Men meldt uit Utrecht aan de 22. B. Ct. De loopende geruchten, als zou er bij de belegging van gelden van het pensioenfonds der Ned. Centraal-Spoorweg-Mij, wanbeheer hebben plaats gehad, en wel in tiet jaar 1881 bij den aankoop van den grond, waarop de aan het fonds behoorende huizen zijn ge bouwd, moeten op zijn zachtst genomen, als zeer voorbarig worden beschouwd. Alleen hebben enkele administratieve on juistheden het aan de commissie van beheer van dat fonds wenschelijk doen voorkomen eene subcommissie te benoemen, teneinde daaromtrent meer licht te verkrijgen. Yan de vijf leden der toenmalige com missie van beheer zijn er twee overleden en twee eervol ontslagen, zoodat nog slechts éen daarvan in de tegenwoordige, op geheel andere wijze aangestelde commissie zitting heeft. De toenmalige directeur, onder wiens toezicht het beheer weid gevoerd, is inmid dels ook overleden. Tegen mr. F. A. v. H. te Utrecht is bij den officier van justitie te Amsterdam een aanklacht ingediend door zekere mej. Helder, wegens verduistering van een haar toekomend bedrag van f'1300 in gereed geld en van eene schuldvordering groot f 2000, welke hij voor haar bij eene familie te Spanbroek zou inlossen. (A', B. C(.) Te Utrecht is een jongen bij het schaatsen rijden door het ijs gezakt. Zijn oudere broeder wist hem nog te redden. Op den weg van Yenlo naar Tegelen heeft een koffiehuisbediende Th. R., uit Venlo, ge weld gepleegd aan een vijftienjarig meisje uit Tegelen. De marechaussee heeft den dader aangehouden en ter beschikking van de justitie naar Roermond overgebracht. Richard Hol wachtte Maandagavond te Rot terdam een schitteiende ovatie. Op verzoek van het bestuur vereeniging sSymphonia" had hij op zich genomen zijne derde symphonic te diri- geeren. De 70-jarige componist deed het met jeugdigen ijver, en door het oikest werden alle krachten ingespannen om aan zijn weik alle recht te doen wedervaien. Namens hot bestuur van tSymphonia" werd den heer Hol met een warme toespraak een Janwei krans aangeboden en nogmaals zijn 70ste verjaardag herdacht. De heer Hol dankte voor deze ovatie en bracht tevens hulde aan liet orkest voor zijn toewijding en lie'de voor de kunst. Fanfares en applaus zotten aan deze hulde den nooiiigen luister bij. Alexanf-e Dumas is gisteren te Parijs over leden. Dinsdagmiddag is De Hennin twee-en-een half uur lang door den rechter van instructie te Brussel verhoord. Hij bekende den diefstal en zeide dat hij al tien jaar uit de kas van de Sociélé généiale had geput. Zijn liefje kende hij sedert vier jaar, hij had haar in dien lijd fr. 30,000 gegeven. Daar zij echter zeer weelderig is inge richt, denkt de rechter van instructie dat De Hennin haar veel meer gegeven heeft. Te Palma op het eiland Majorca heeft Maan dag een ontzettend onheil plaats gehad. Tor- wijl ongeveer 100 vveiklieden bcig waven, in het kruitmagazijn bij de vestingwerken een aantal geweeipatronen te ontladen, ontploften verscheidene kisten met nog gevulde patroon hulzen, waardoor het gebouw gedeeltelijk in- stoitle en in brand gelaakte. Door de ontplof fing werden 37 arbeidsters en de paniek, die na het onheil volgde. De werklieden, dte niet door de ontploffing vermorzeld of in de lucht geslingerd waren, veistikten door den kruitdamp, verbrandden of werden onder het puin bedolven. Onmiddellijk toog de hevig vei schrikte bevol king van Palma met de soldaten van het gar nizoen aan het weik om te redden, wat nog te redden was, doelt men kon het brandende gebouw niet naderon, daar de brand dreigde over te slaan op een tweede kruitmagazijn. Vier en twintig ernstig gewonden werden naar het hospitaal vervoerd, terwijl men later bij het domzoeken der puinhoopert 70 vieeseüjk ver minkte lijken, waaronder 37 van vrouwen, te voor schijn bracht. Verscheidene gewonden zijn in het hospitaal reeds bezweken. De geheele stad is in rouw en verslagenheid gedompeld. Aan vankelijk meende men, de lamp te moeten wij ten «an kwaadwilligheid van een ontslagen arbeider, doch volgens een gewonde weid het ontzettende ongeluk veroorzaakt doordien een werkman bij het ledigen van een patroon de onvoorzichtigheid beging, op het slaghoedje te slaan, Waardoor de geheele voorraad kruit en patronen in zijn nabijheid ontplofte. De ko ningin-regentes van Spanje heeft 10.000 pese ta's (5000 gulden) voor de betrekkingen der slachtoffers geschonken. Een nader pericht uit Palma meldt, dat men den brand thans meester is. Van de gewonden zijn er reeds 17 bezweken en onder de puitihoopen worden nog steeds vreeselijk verminkle lijken gevonden, zoodat het aantal slachtoffers nog aanzienlijk honger is dan het vroeger gemelde aantal. Te Athene, Thebe, Corinthe en in den om- tiek, is gisterenochtend weer oen vrij hevige aardschok waargenomen. '«•ORAÏBSilIAftK, 28 November. Besloten werd Dinsdag de behandeling der staats begrooting aan te vangen en bij de bui- tenlandsehe begrooling de interpellatie-Kolk man over den ineikuitvoer te bespreken. Onlwerp-personeele belasting. Bij de rege ling van den kinderaftrek werd na verwer ping met 63 tpgen 29 stemmen van het door den heet' Bahlmann voorgestelde vaste per centage voor alle klassen, aangenomen het regeeringsvoorstel,aftrek verleenend voorkin deren, kleinkinderen, pupillen en kinderen op kostscholen elders, met wijziging volgens het amendement-BorgesiusDrucker tot ge ringe verhooging der huurwaardegrens, boven welke geen kinderaftrek plaats heeft en tot geringe verandering van percentages. Morgen is aan de orde haardsteden en daarna schorsing der behandeling tot na het Kerstreces. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de le helft der maand November, welke op schriftelijk verzoek aan het postkan toor alhier kunnen worden gereclameerd. A. van Doornen, Amsterdam. Op de veemai kt te Rotterdam werd Dinsdag weer veel vee gekocht door Fransche kooplieden. Door Nederl.'iiidbche en Duitscho belangheb benden bij den vrijen invoer van melk naar Duitschland is nun den minister van binnenlan 1- sche zaken te Bei lijn een telegraplnsch adres gericht, houdende verzoek om gedurende 11 dagen de verbodsbepaling tot invoer van melk te vvilien schorsen, in welk tijdsverloop zij den minister zullen bewijzen, dat in Nederlind en West- Duitschlaml besmettelijke veeziekte slechts bij uitzondering, een enkele maal. vonkomt, in de overige deelen van het Duitsche rijk daarentegen in veel ernstiger mate heerscht en derh-'lvo de genomen maatiegel ter voorkoming voa besmet ting door het verbod tot molkinvoer allen rede lijken grond mist. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is het voor bei eidend examen godgeleeidheid afgelegd door den heer J. 11. Rnyscll van Dugteren. De Anr.sterdamsche rechtbank, gisteren uit spraak doende in de zaak tegen twee straat- roovers, Francken en Biesenberg, die op den 31 tl December een voorbijganger in het Vondelpark aanvielen om dezen te berooven en hem met eert mes vrij ernstige verwondingen aan hoofd en rug toebrachten, veroordeelde beiden tot een gevangenisstraf van vijf jasen. KRAL1NGSC11E VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoeld 14 win. terzalmen, die f 2.50 tot 2.75 per Va kilo op. brachten, en '1 zoroerzalm, die f 0.75 per i/s kilo opbracht. Ned.-Iferv. Kerk. Beroepen: te Houtrijk en Polanen de heer N. P. E. G. van Uchgelen. cand. te Harderwijk te Stavemsse ds. IJ. Snel, te St.-Maartens- dijk, vroeger ook aldaar predikant te Uier- den ds. J. li. Gunning te Leersum te St.- Phtlipsiand (toez.) de heer J. Langman, cand. te Steenvvijk, die voor Kolderveen heeft bedankt te Lettelbei t en Enumatil de heer J. L. de Mol Moncourt, cand. te Jutrijp; te Cillaarts- hoek de heer J. J. van der Grient, cand te Am sterdam, Aangenomen: naar Oude Pekela door ds. D. Buurma, te Loppersum naar Over- Langbroek door den heer H. E. G. van de Meene, cand. te Deuuchem. Bedankt: voor Nijega c. a. door ds. J. C. S. Loclter, te-Biidaard c. a.voor Zuid- zande door den heer G. G, J. Bleeker, cand. Evang.-Luth. Kerk. Bedankt: voor Bergen-op-Zoom door ds. D. H. d'Auzon te Edam. Gereformeerde Kerken. Aangenomen: naar Loppersum door ds. W. de Jonge, te De Lier bij Deltt, Boomsch-kathollcke Kerk. De bisschop te 's-Hertogenbosch heeft be noemd tot pastoor te Helvooit den heer F. G. Blomjous tot pastoor te Aitfoist de heer P. A. J, van Heijst; tot kapelaan te Leeuwen den heer II. W. F. van Dijktot kapelaan te Bergeijk (Het Hof) den heer C. J. J' van Hoorn; tot kapelaan te Beigharen den heer B. van Oss en tot prof. aan bet instituut voor d lof-tommen te fet.-Michiels-Gc-stci den heer P. J. i'.l. A, liermans.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3