GereiUfi en niiccfile omiifie pgaersn. POLITIE. Geineng<le Berichten. PER TELEGLA AF. Post en Telegraphie. Letteren, Kunst en Wetenschap. Eechfczakeu. V i s s c h e r ij. K e r k li i e u \v s. S t e d o 1 i,i k N i e u \v s. Marktberichten. schoenen fHe aan den knaap des namiddags 4 uur van den 18n November 1895, bij het uitgaan der school aan de Josephstraat den weg heeft gevraagd naar den Nieuwen Binnenweg en te 4.30 nm. aldaar met hem is gezien. Bovenstaande belooning zal worden uitge mikt aan hem, die zoodanige inlichtingen zal geven aan den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, welke zullen leiden tot de aan houding van den verdachte. Rotterdam, 28 November 1895. De hoofdcommissaris van politie, W. 'VOORMOLEN. Naar de 2V. 22. Ct. verneemt vertrokken gisteren eenige ervaren politiebeambten naar het buiten- en binnenland tot het doen van nasporingen naar den vermoedelijken moor denaar. Wjj vernemen, dat bij onderzoek gebleken is, dat de brief, dien de ouders van den ver moorden knaap hebben ontvangen, te Rotter dam in een der bussen moet geworpen zijn vóór het oogenblik dat het lijk gevonden werd. Het tijdstip, waarop de bnef door de post bij de ouders bezorgd werd, zou, volgens het in ons Eerste Blad medegedeelde, omstreeks 10 uur geweest zijn. Dit is blijkbaar onjuist, daar de brief tusschen 11 en 12 uur pas op het postkantoor werd afgestempeld. (2V.22. Ct.) Volijverig is de politie, en met name de recherche, in de weer met haar onderzoek in de zaak van den gruwelmoord. Aan alle bureaux heeft men het druk met lieden, die inlichtingen komen geven. Voornamelijk op het centraal buieau aan de Kaasmarkt is de toeloop somtijds zóo groot, dat de menschen queu maken. Met dat al zijn die inlichtingen zoo vaag, dat zij de politie geen noemenswaar dig licht, doch wel veel beslommeringen be zorgen. Met het hooren van al die lieden en het onderzoeken van hunne verhalen is men den ganstjhen dag bezig, onder de onmiddel lijke leiding van den hoofdcommissaris en den hoofdinspecteur H. W. Moulijn. Zeker is het, dat men tot op dit oogen- blik, in spijt van alle loopende geruchten, den vermoedelijken moordenaar nog niet heeft. Vol verlangen worden de resultaten der onderzoekingen van de naar elders gezonden politiebeambten te gemoet gezien. In de stad verkeert men in een toestand van opgewondenheid, die door alle lagen der maatschappij heendringt. Hedennamiddag zijn in alle koffiehuizen en tapperijen met milde hand door de politie facsimiles verspreid van den brief, aan den «ader van den vermoorden knaap gezonden. Overal waar die facsimiles door tusschen- komst der politie zijn aangeplakt met de persoonsbeschrijving van den moordenaar, vormen zich groepen menschen, geheel ver vuld van de gruwelijke geschiedenis. Volgens een gerucht zou het schrift van den blief door eene vrouw alhier herkend zijn als dat van een persoon, met wien zij eenigen tijd samen geleefd heeft, en die, zeeman van beroep, van hoogst onzedelijk gedrag, uit zijn dienst ontslagen is. Een feit is het, dat de bedoelde vrouw, in gezelschap van een rechercheur, naar Amsterdam is vertrokken. De teraardebestelling op de R.-k. begraaf plaats onder Crooswijk van het lijkje van den vermoorden knaap A. F. Hoogsteden heeft morgenochtend te 8 uur plaats. De stoet begeeft zich van het Ziekenhuis aan den Coolsingel naar het kerkhof. (A?. B. Ct.) Woensdag is in den gemeenteraad te Alk maar^. met gesloten deuren behandeld een voorstel tot schorsing van den gemeente secretaris, in verband met de door den in hechtenis verkeerenden gemeente-ontvanger gepleegde onrechtmatige handelingen. Men verneemt, dat het besluit genomen is, den gemeente-secretaris voor den tjjd van vier weken te schorsen en eene commissie is benoemd, die liet beheer vau den secretaris zal onderzoeken. Volgerfs het N. v. d. D. bedraagt het te kort van den ontvanger f60.000. Te Lenk, aan den voet van de Gemmi (bij Luzern), zijn Woensdag een groot aantal huizen, waaronder het hotel »Zur Krone", door brand vernield. Ook werden verscheidene personen ge wond. De stormen in de Zwarte zee moeten buiten gewoon hevig geweest zijn de laatste dagen. Ook te land is verwoesting aangericht, 80 per sonen zonden door ongelukken om het leven zijn gekomen. Op de Noordzee hebben de Pelil Eugène en de Amèlie Aury schipbreuk geleden. De beman ningen zijn gered, behalve de kapitein van het laatste schip. in Opper-Italiè heeft bet flink gesneeuwd; vooial in Piemont heeft dientengevolge het ver keer veel belemmering ondervonden. De telegra- phische verbinding met Midden-, Zuid-Itaiie, Frankrijk en Engeland is vet broken. In en om Massa Carrara heeft de storm der laatste dagen zeer groole schade aangericht, men spreekt van een half miilioen lire. Een hevige storm heeft in Ameiika gewoed. In Ohio, Michigan, Indiana en Illinois zijn een groot aantal huizen ingestort. Op de groote meren zijn schepen vergaan. 's-GRAVEMlACE, 29 November. Tweede Kamer. Ontwerp petsoneele belas ting. De discussie over de belasting der haard steden is aangevangen, maar daar de minister de financieele gevolgen der voorgestelde amen dementen thans niet kon mededeelen, werd het verder debat geschorst. Dinsdag is de staatsbegrooting aan de orde. Eerste Kamer. Het hoofdstuk uitgaven voor Nederland van de Indische begrooting is aangenomen. De minister van koloniën be vestigde de totstandkoming der regeling voor de vet huring van gronden door inlanders aan niet-inlanders. Met het oog op de bij gelegenheid van het aanstaande St.-Nicolaasfeest te verwach ten drukte, wordt de vergunning om meer dere per pakketpost te verzenden pakketten aan hetzelfde adres van slechts éene adres kaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 December ingetrokken, en zal derhalve bij elk, gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket, een adres kaart gevoegd moeten zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om bij de onderwerpeiijke gelegenheid lo. voor een doelmatige en stevige ver pakking der te verzenden voorwerpen zorg te di agen, in dier voege, dat, deze op afdoende wijze voor breken of beschadigen gevrij waard zij"; 2o. de adressen, zoo mogelijk, op den om slag der pakketten zelf te schrijven en waar opplakking of aanhechting van het adres onvermijdelijk is, dat in ieder geval zoo te doen plaats hebben, dat voor het verloren geraken daarvan, tijdens het vervoer, rede lijkerwijs geen vrees behoeft te bestaan 3o. in de pakketten, waarvan het adres niet op den omslag geschreven is, een tweede los adres in te sluiten. Mevrouw Van OphemertSchwenke, die thans te Helder is gevestigd, zal haar zilveren jubiié als zangeres herdenken door een kunstreis in ons land. Hat was 23 October j.l, 25 jaar geieden, dat zij voor het eerst in het openbaar optrad, en wel in een oratorium van Handel, IJet aanbod van den heer Van H.ittum van Eliewouds'lijk aan liet Ilaagsrlie Gemeentebestuur tot aanvaarding in bruikleen van de voormalige Historische Galerij uit Arti is door den Raad met op 1 na algemeeno steromen aangenomen. De heer Van Kempen stemde tegen, omdat hij de plaatsingen op de bovengaanderijen van het Stadhuis niet geschikt achtte en die liever zon zien in een der Musea. Valsche Bankbiljetten, Hield de rechtbank zich de vorige week bezig met de berechting van een vaKchen munter, thans verscheen ais beklaagde een persoon, die in 1883 wegens het vervaardigen van valsche bankjes van f 100 tot twaalf jaar luchthuissti af was veroordeeld en die straf geheel had onder gaan. Eerst in Mei van dit jaar weid de 46 jarige lithograaf W. J. Komv uit het tuchthuis ontslagen en reeds begin September deed de politie een inval in zijne woning te Rotterdam, waar alle ingrediénten ter vervaardiging van valsche bank biljetten van f25 gevonden werden. Tevens nam de politie drie valsche bankjes van f25 in beslag. Drie getuigen en twee deskundigen (de lieeron Vürtbeim uit Rotterdam en Enschedé uit Haar lem) werden in deze zaak geboord. De beklaagde vei klaart desgeviaagd dat hij met een uitgaanskas van f150 begin Meidezes jaars uit het tuchthuis is ontslagen, en na een maand bij een broeder te Amsterdam gewoond te hebben, huurde hij een woning in Rotterdam. Hij ontkent pertinent dat hij ooit de bedoeling had om die bankbiljetten als echt uit te geven, hij maakte ze eigenlijk uit lielhebberij. Breed voerig legt Kouw thans aan den voorzitter uit hoe hij bij het vervalschen der bankjes is te wetk gegaan. Gevraagd hoe hij, die reeds zulk een zware straf voor hot maken van valsche bankbiljetten (van f60) heelt ondergaan, er toe komt zich onmiddellijk weer toe te leggen op het namaken van bankpapier van f25, veiklaart beklaagde, dat hij zich alleen wilde oefenen in het teekenen. Een meisje van 10 jaar, dat wei eens bood schappen voor beklaagde deed, was door hem een poos vóór zijn arrestatie verzocht een bankje van f25 voor hem te wisselen, doch later zeide hij dat het niet noodig was. Het O. M, concludeeide tot den eisch van zes jaar gevangenisstraf, De onlangs door de marechaussee te Heusden aangehouden Chr. v. S., uit üedikhuizen, be schuldigd van onzedelijke handelingen met min derjarigen, is thans door de rechtbank te 's-Her- togenbosch veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaren. De eisch van het O. M. was 3 jaren. VLAARÜINGEN. Statistiek der haring- visscherij tot en met 27 dezer: Aangebiacht door 954 loggers en 718 bommen423,834 ton. Op dat tijdstip: in 1894 door 1141 loggers en 899 bommen509,331 in 1893 door 1065 loggers en 1018 bommen497,448 in 1892 door jagerij en 1013 loggers en 1033 bommen497,869 KRAL1NGSCHE "VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 10 win- terzalmen, die f 2,50 tot 2.65 per 1/3 kilo op brachten, en 1 zoroerzalm, die f '1.35 per i/3 kilo opbracht. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te St.-Michielsgastel ds. J. J. Oudegeest, te Terborg te Wanneperveen de heer L. A. Ruijs, cand. te Dedeuisvaartte Blauwkapel de beer G. G. J. Bleeker, cand. te Weisrijp te Ankeveen de heer G. J. B. Stork, cand. te Amsterdam; te Tethorne ds. D. Jacobsen, te Workuro. Aangenomen: naar Haarlo c. a. door den heer H. Smelt, cand. te Friezenveen naar Rossum door den heer i. H. Eijkman, cand. te Amsterdam. Israëlietischo Kerk. Bij de adresbeweging omtrent het intrekken der nieuwe verordening betreffende het benoemen van vreemdelingen tot opperabbijn in Nederland, hebben zich aangesloten de keikeraden van Alkmaar, Borkelo, Uithoorn, Zuidbroek, Eibergen en Veendam. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat een paar zwarte kousen, een rozenkrans, en een portemonnaie met f 0.035. I. Terug te bekomen aan de volgende adresseneen dekentje, bij Langewisch. West-Frankelandsche laan 3, een gouden oorbel, bij v. d. Ende, knecht bij den boer Fransen, aau de Ilooge boomen, een bonte kip, bij v. d. Burg, Korfe Haven 36, eert Prot. kerkboekje, bij Van Weerkom, Korte Kerkstraat 2, een portemonnaie met f 0.02, bij Huiswaard, Broersveld 130, een hemd, J. R., en een roode asakdoek, bij Koot, Hoogstraat 126, een bontje, bij Klekamp, Baterstraat 62, een bakkers- mand, bij Volk, Doelitofje 4, een geel harig hondje, bij üe Bruin, Lange Kerkstraat 6, en een zwarte gladhatige hond, bij Van Dijk, Hngastraat 78. BURG 12 II L f.l If E S T A N' U. Geboren s 27 Nov. Gerard, zoon van N. Schouten en G. Schreuder, Vellevest- singel. 2S. Maria Catharina, dochter van W. de Die en G. C, Nauman, Buitenhavenweg. Regina Liduira, dochter van IJ. van dea Heuvel en R. W. van Gameren, Niemosticht.- Overleden: 28 Nov. Leveniooze zoon van R. van den Hoek eu E. van de Steen oven, II endrin astraat. Ondertrouwd28 Nov. W. M. Zecken- dorf, 48 jaar, en C. S. Biuijn, 33 jaar. G. II. Ifoudijs, 26 jaar, en J. M. Krommen hoek, 21 jaar. J. Haak, 41 jaar, en N. van den Broek, 40 jaar. Geveild 29 November. Notalis: H. B. E. Elaisse. Een heerenhuis met daarnaast gelegen gang, aan de Kot te Haven, no. 33, groot ongeveer 160 vietk. ellen, f2700. Een pakhuis, gelogen achter bovenstaand, mot uitgang naar de WesUest, gioot ongeveer 88 vierk. ellen, f 1000. Een branderij en erf, aan rle Korte Ilaven, no. 31, groot 187 vietk, ellen, f3500. Een brandei ij, gelegen achter bovenstaand en uitkomende aan de Westvest, gioot ongeveer 280 vietk. ellen, f3000. Schiedam 29 November. Rogge: per 2100 kilo Bulgaarsche f 112 G/w. Gerstper 1950 ki'o Pernau 120 6/w, Maïs: per 2000 kilo Mixed f 102 6/w. Uloutwlju Noteering van den Brandersbond f SA, der Makelaars - 9 per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting, bpoeling: £1.50 per ketel. Delft, 28 November. Aan de stadswaag gewogen265 achtsten en 87 zestienden vaten boter, wegende te zaraen 6170 kilogram. Prijs f54 a 65 het vierde, f 1.35 a 1.02V*i het kilogram. Vette koeien le qua!, van f ISO tot 220,2e qua!, van 1175 tot 130;kalfkoeien 1 equal, van 1200 tot 235, 2e qnal. van 1150 tot 180 vaat koeien le qual. van f 165 tot 180, 2e qual. van f100 tot 130 vette kalveren le qual. van f 60 tot 80. 2e qual. van f40 tot 55: vette schapen lo qual. van f 10 lot 24, 2e qual. van f tot larnschapen lequal.vanftot 2e qua!, van ftot vette lammeien van ftot wei- IammerenNari f tot magere vai kens van f 10.tot 20, biggen van f 5.tot 10, nuchtere kalveren van ftol paarden van f 40 tot 90, stieren van ftot vette ossen van ftot Rundvleesch per kilo f 0.02 a 0.50 a 0.54. Vet kalfsvleesch per kilo 10.85 a 0.75 a 0.70. Schapenvleesch per kilo f 0.30 a 0.25. IIet Westland, 27 November. Op do veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen besteedstoofperen f 1.18 a 1.80, stoofappelen, zoete fl.50 a 1.70, zuie !l.40 a 2.spruitkool f 0.00 a 0.80 per kin uien f 1. a 1.10 per baalblauwe druiven f 1.a 1.10 per kilo tafelperen 3 a 8 ct. appelen 2 a 6 ct. per stuk. Naaldwijk, 27 November. Spruitkool rijzend met vriezend weer tot f2 per HL. Sommige markten bleven flauwer. Appe len en peren zijn niet vlug in den handel. Voor bellefleurs is de verwachte rijzing niet ingetre den, zij gaan van af f3 per HL. Amsterdam, 29 November. Rogge op levering onveranderd per Maart f 101per Met f 102.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3