KënnisgevTxg^ A0. 1895 Zondag 1 en Maandag 2 December. N°j 8931 Eerste Blad. F e u 11 e t o n. De strijd om het bestaan. egenenveerti^^t© Jaargang. Binnenlandsclie Berichten. Versch at dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT GÉ EK ODÉ. AboSSBTJestsphuS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.83. - 2.50. - 0.10. S3 3J St B A l! BttTËOITRAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10" Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bestaat utt drie bladen. Burgemeester en wethouders van Schiedam Gelet op art. 57 der Verordening op de Brandweer van 18 Juni 1880 (gemeenteblad no. 11 van dat jaar) Brengen bij deze ter kennis dat bij hun besluit van den 28slen dezer, aan den brand meester J. IIOEK. op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend is. S c ii i e d a m, den SOsten November 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. SCFIIEDABT, 30 November 1805. De «Vereeniging van Gisthandelaren" heeft onderstaande circulaire verspreid Op Donderdag 14 November 1895 gaven verschillende dagbladen het verslag van eene openbare terechtzitting te Rotterdam in zake eene geconstateerde en door den beklaagde erkende vermenging van gist, met 10 °/0 gips, volgens diens bewerenbline do lait. Nadat op de gewone wijze het hoor en wederhoor had plaats gehad, werd door het openbaar ministerie eene gevangenisstraf van 0 maanden geëischt, doch beklaagde acht dagen daarna door de rechtbank vrijgesproken. Uit eerbied voor het rechterlijk gezag, onthouden wij ons van een oordeel over deze uitspraak, evenwel mogen wij niet na laten een woord van protest te doen hooren tegen de in deze rechtzaak door beklaagde en getuigen afgelegde verklaringen; lo. tegen de bewering van den beklaagde, dat alle gisthandelaren hunne gist vermen gen, hetzij met blanc de lait, of aardappelmeel; 2o. tegen de bewering van den beklaagde, dat vermenging noodzakelijk is, om gist eenige duurzaamheid te verschaffen 3o. tegen de dwaze en ongerijmde bewe ringen van twee broodbakkers, getuigen a décharge, dat vermengde gist beter werkt dan zuivere, alsmede tegen de lasterlijke be schuldigingen door een dezer getuigen in het algemeen uitgebracht tegen den gisthandel. De Vereeniging van Gisthandelaren, ge vestigd te Schiedam, omvat op eene kleine uitzondering na, alle gistfabrikanten te Schie dam en omstreken het voornaamste doel dier Vereeniging bestaat daarin, dat zij haie leden de verplichting oplegt, uitsluitend zuivere, door geen enkele bjjmengiug vervalschte gist te verzenden. Sedert meer dan 25 jaren wordt voor En geland aan deze hoofdbepaling streng de hand gehouden en <Fc '•narme kwantiteit die jaar in jaar uit daarheen onvermengd verzonden wordt (een geregelde controle strekt daarvoor tot waarborg), bewijst duidelijk, dat vermen ging noch noodig noch gewenscht is de En- gelsche handel heeft dan ook dezen maat regel ten zeerste ondersteund. Ook in Nederland en België werd vroeger uitsluitend zuivere gist geleverd, doch deze maatregel kon aldaar niet streng worden volgehouden in België niet omdat rekening moest worden gehouden met de e-pcurrentie der Fransche gistfabrikanten, die het voorstel door ouze Vereeniging gedaan, om wederkee- rig alleen zuivere gist te expedieeren, voor alsnog hebben afgewezenvoor Nederland niet, om de concurrentie der enkele gistkooper.s, niet-leden vari onze Vereeniging, en van de zoogenaamde gistslijters, daar het helaas maar al te waar is, dat vele verbruikers, niet zoo als in Engeland, letten op goede onvermengde kwaliteit, maar veelal op een lagen prijs toch wordt groolendeels ook in Nederland en België zuivere gist geleverd en bij eventueele vermenging door leden van onze Vereeniging slechts plantaardige stoffen gebruiktzij stel len zich aan hooge geldboeten bloot, wanneer 'zij gips of dergelijke schadelijke bestand- deelen zouden bezigen of voorradig hebben. Wij verklaren alzoo uitdrukkelijk, dat 4o. vermengde gist niet regel maar uil- zondering is 2o. door geen der leden van onze vereeni ging gips of dergelijke voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen worden gebruikt 3o. vermenghig tot instandhouding der gist volstrekt onnoodig is en in plaats van de kwaliteit te verbeteren, de werking ver mindert in verhouding tot de hoeveelheid van de bijgevoegde stoffen. Wij voegen hieraan toe dat niets ons aan genamer zou zijn, dan dat de Regeering een Ttvoorstei indiende, waarbij het verkoopen van vermengde gist werd strafbaar gesteld, of zoo hiertegen bezwaren mochten bestaan, althans het vermengen met gips of andere schadelijke bestanddeelen, en dat alsdan even als in België een wettelijk voorschrift werd gegeven, dat op iedere verpakking van de met plantaardige stoffen vermengde gist, in duidelijke waarneembare letters de woorden moeten voorkomen«vermengde gist". De Vereeniging van Gisthandelaren, JACs. J. G. NOL.ET, Voorzitter. H. R. M. A. VAN GENT, Secretaris. Schiedam, November '95. In het »Café Neuf", aan den Spoorsingel alhier, hebben gisteren een paar personen, die kort na elkander daar binnentraden, onder allerlei bedrieglijke voorwendsels een stuk laken aan de vrouw van den kastelein ver kocht voor f 50, dat is gebleken van slechte kwaliteit en weinig waard te zijn. De vrouw betaaide daöïlijk f30 en zou later de rest voldoen. De politie, hiermede in kennis gesteld, spoort de bedriegers op. Gistermiddag werd door het breken van em ketting van een heitoestel aan liet werk aan het Hoofd alhier, een polderwerker door een gedeelte van dieu ketting aan het hoofd getroffen, tengevolge waarvan hij een ernstige wond bekwam. Per rijtuig naar de genees heer W. van der Sman gebracht, heeft deze den gewonde verbonden. In de stoombranderij van de firma Jansen Co. aan de Noordvest alhier bad heden morgen de brandersknecht J. v. d. Hoek het ongeluk van de stelling te vallen, tengevolge waarvan hij bewusteloos bleef liggen, uit het linkeroor bloedende; per rijtuig is hij naar zijn woning in de Hagastraat vervoerd. Hedennamitidag werd Cato Bouwman, die zich met het pontje, varende in de Noordvest- gracht, liet overzetten, door een toeval ge troffen, waardoor zij te water geraakte. Zij werd door een brandersknecht gered. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 3 December niet plaats hebben. Het volgende briefje is verzonden: Aan Jhr. Mr. Van ICarnebeek, Lid v/d. Tweede Kamer. Medeburger In het verslag van de zitting der Tweede Kamer van Woensdag 27 November staat dat ge den beer Gerritsen, toen leze er tegen opkwam dat arbeiders met een verdienste van f10 per Roman van Reiniiold Ortmaxn. 10, Zij had nog op dien toon willen voortgaan, maar verstomde voor den verontwaardigden oog opslag barer dochter. iPas op, wat ge zegt, moeder. Gij zoudt door een enkel ondoordacht woord in de tegenwoor digheid van dezen onbeschaamden persoon veel kunnen bederven. Ilij heeft het middel in de band om nog op het laatste oogenblik al onze hoop te verijdelen, en ik ken hem te goed om niet te geloo-'en, dat hij er ook gebruik van zou maken, wanneer hij zich door ons beleedigd achtte." Het smalle gelaat der matrono werd nog spitser. «Daar hebben we 't al! Daarom moest gij u dus het bezoek van dezen hongerlijder laten welgevallenNu, ik wasch mijne handen in onschuld Ik heb u intijds voor hem gewaar schuwd 1" Edith drukte do hand tegen de zwoegende borst en siste tusschen de tanden: ïAIs gij niet wilt, dat ik ga vergeten wat ik u als moeder verschuldigd ben, staak dan die verwijtingen liet hoofd staat er mij op dit oogenblik waar achtig niet naar om ook dat nog te verdragen Die Ingeborg, die wij voor een onmondig kind hielden, treedt in haar ware gedaante voor den dag, en ik ben er zeker van, dat zij mij haat, nu zij weet, dat zij baars vaders liefde met mij moet deelen. Als het mij niet gelukt haar op de eene of andere wijze onschadelijk te maken, zal zij alles nog bederven." Mevrouw Van Manstein zette een gezicht, dat niet veel goeds deed verwachten. Doch Edith, die het ergste voorzag, haastte zich haar den rug toe te keeren, sloeg de deur van de ontvang kamer achter zich dicht, zoo hard, dat de beeldjes op de kasten er van trilden, en draaide den sleutel tweemaal om, teneinde zeker te zijn, dat hare moeder haar niet nakwam. VIERDE HOOFDSTUK. Valentin Düringhoffen stond voor zijne werk tafel, die hij zoo dicht mogelijk bij het smalle venster van zijn hoogst eenvoudig gemeubileerd woonkamertje had geplaatst. Opmeikzaam be schouwde hij de bijna onzichtbare witte kristal- ïetjes, die zich vormden op den bodem van een door een blauw spiritusvlammetje verhit rea- geei kolfje. Ouk toen er vrij hevig op de deur werd geklopt, draaide hij het hoofd niet om en riep op den toon van iemand, die gewoon is aan herhaalde bezoeken «Binnen Een reusachtige gestalte, eene soort boomstam op twee beenen slofte snuivend en blazend de kamer binnen. Een wijde chambre-cloak van ouderwetschen vorm en stof omhulde het zware lichaam, en eerst nadat de rookwolk, die de reus uit zijne lange pijp haalde en voor zich uit blies, een weinig was opgetrokken, onder scheidde men ook het roode, breede gezicht, met borstelig, grijsachtig haar en voorzien van een snor als van een generaal. ïZijt gij het, vader Leubuhcher vroeg Düring hoffen, zonder een oogenblik zijne kristalletjes uit het oog te verliezen. »Jk hoop niet, dat gij mij een officieol bezoek komt brengen De reus bromde iets in zijn baard het geleek wel het onderdrukte gebrul van een buldog. Toen volgde een half dozijn rookwolken, die in breede kringen naar den zolder stegen. ilk wil u niet storen," begon hij eindelijk op een diepen bastoon, xGij hebt daar, zooals ik merk, weer de handen vol met uwe duivels kunstenarijen." ïZeg waarnemingen, vader Leubuscher, ge wichtige scheikundige waarnemingen sprak

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1