j A0. 1895. Woensdag 4 December. N°. 8932. Eersfe Blad nationale militie. KENNISGEVING. N egenen veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT G EVER:T.~ O D E. Buitenland sclie Berichten. M C 0 y R A1T. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. 8IJK E A B#TËK»TBAAT 7 0. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1 10' Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam biengen ter kermis van de belang hebbenden, dat de militieraad in het 2e district van Zuid Holland, voor deze gemeente, op Dins dag den 24n December aanstaande, des voor- middags Ion 10 ure, zijne eerste sit ting zal bondon te ROTTERDAM, m het Oude-Mannen huis aan de Hoogstraat aldaar. Zij brengen tevens in herinnering art. 91 der wet betrekkelijk de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 staatsblad no. 72), luidende: In de eeiste zitting van den miiitieraad wordt uitspraak gedaan omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie; de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend de lotelingen in de artt. 55 en 56 bedoeld alle overige lotelingen. Toorts worden de belanghebbenden er uitdruk- kelijk op gewezen, dal liet opgeven van de redenen ven. vrijstelling bij gelegenheid der loting aan den .Militie-Commissaris, en het indienen van de noo- dige bewijsstukken aan den Burgemeester of ter Secretarie, niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekerenwaarop zij meenen aanspraak te kunnen makenmaar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de eerste zitting vae den Militieraad. Dientengevolge roepen zij op de lotelingen voor de lichting van 1896, om ten bepaalden dage, ure en plaatse voor gameiden militieraad te ver schijnen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den December 1895. Burgemeester en weihouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. F R A N K R IJ K. In de Kamerzitting van gisteren werd de begrooting van eeredïenst behandeld. YVa!ter vroeg de afschaffing van deze begrooting. De minister van onderwijs en eeredienst Combes zegt dat deze kwestie niet bij de be handeling der begrooting kan worden opge lost, dat het concordaat slechts bij verdrag zoo als het is tot stand gekomen kan worden opgezegd, dat de scheiding van kerk en staat niet op het programma van dit kabinet staat en dat men," om deze hervor ming in te voeren, de toestemming van het geheele land zou moeten hebben. Het amen- éement-Walter werd daarna met 355 tegen 150 stemmen verworpen. De prefect van Haute-Garonne, Laroche, is tot resident-generaal van Frankrijk op Madagascar benoemd. In een vergadering van sociaal-democraten te Parijs heeft Jules Guesde verklaard, dat de socialisten het ministerie-Bourgeois zouden steunen, wat het ook deed. »De hoofdzaak is het ministerie tot Mei aan het roer te hou den', zeide hij. »Dan moeten de gemeente raadsverkiezingen plaats hebben en onder het ministerie-Bourgeois hebben wij kans on geveer 1200 gemeenten te veroveren, terwijl wij onder een andere regeering nauwelijks in "-200 zouden zegevieren." De begrafenis van Dumas heeft Zaterdag in allen eenvoud plaats gehad, daar de over ledene in zijn testament uitdrukkelijk begeerd heeft dat de plechtigheid geen officieel karak ter zou dragen. Een groot aantal nolabiliteiten op politiek, letterkundig en wetenschappelijk gebied deden den schrijver uitgeleide naar zijn laatste rust plaats, het kerkhof van Montmartre. De slip pen van het lijkkleed werden gedragen door de heeren 'Roujan, directeur van schoone kunsten, Victorie® Sardou, Emile Zola, Gaston Boissier, Jules Claietie en Edouard Detaille. De president der republiek was vertegenwoor digd door een officier van zijn militair huis, de regeering door de ministers Lockroy en Mesureur. Verder merkte men op den voor zitter der Kamer, veie oud-ministers, leden van de Académie Francaise, van de Société des gens de lettres enz. Twee rijtuigen met kransen volgden den lijkwagen. Overeenkom stig den wensch van den overledene werden in het geheel geen redevoeringen gehouden. Op de Place des Etats-Unis te Parijs is een monument opgericht, dat door Amerika nen aan Frankrijk is cadeau gegeven als souvenir aan de Fransche hulp in den vrij heidsoorlog. Het monument stelt voor Washington, die Lafayette de hand reikt. DUITSCHLAND. De keizer zal heden de viering van den 2on gedenkdag van den slag bij Orleans door liet 4e reg. huzaren te Ohlan bijwonen, zoodat hij den Rijksdag niet persoonlijk zal openen. Te oordeelen naar de verschillende geruchten, moet die feestviering echter meer beschouwd worden als een geschikt voorwendsel om de afwezigheid des keizers te Berlijn te moti- veeren. De aanklacht tegen prof. Delbrück is inge trokken. De minister Von Ivöller moet in een onderhoud met den professor hebben verklaard tot de overtuiging te zijn gekomen, dat diens artikel in de Preusisehe Jahrhücher niet de bedoeling had de politie te beleedigen. Het geschil tusschen Duitschland en het bestuur van den Kongostaat, naar aanleiding van de zaak-Stokes, moet bijgelegd zijn. Dit geschil had rijn ontstaan te danken aan het recht dat Duitschland aan een internationale conventie meende te kunnen ontleenen, om voor zijn onderdanen vrij verkeer in dien staat te hebben. De Vorwdrts maakt een manifest openbaar, waarin de Duitsche sociaal-democratische partij verklaart dat zij de onrechtmatigheid van het jongste optreden der politie voor het gerecht zal bewijzen, maar overigens die maat regelen met onverschilligheid beschouwt. Onze partij za! blijven bestaan, blijven strijden, en overwinnen. Irstusschen zal de parlementaire groep in de Rijksdag als uitvoerend comité optreden. BELGIË. Terwijl sommige bladen ongunstige berich ten over den gezondheidstoestand der koningin verspreiden, en vertellen dat zij krankzin nig is of dat zij aan een hevige longaandoe ning lijdt, komt de Indépendanee vertellen dat ze den 7n of 9n reeds van Spa naar Brussel denkt te komen. De regeering heeft voor 9 millïoen fr. de spoorweglijn Antwerpen—Gent gekocht, naar men zegt voor een nieuwe verbinding Berlij n Arit we rpen —Londen. De eigenaardige gemeenteraadsverkiezin gen schijnen tot een reeks moeilijkheden aan leiding te zullen geven. Zoo zijn er in Hene gouwen alleen niet minder dan i32 reclames ingekomen. Ook te Aalst, en te Ostende wordt heftig gereclameerd. De werkstaking te Gent schijnt op het eind te loopen. Nog drie groote werkplaatsen zijn gesloten de gouverneur der provincie doet ook daar pogingen om de partijen te verzoenen. ENGELAND. Koningin Victoria heeft een wapenschou wing gehouden over de compagnie van het eerste bataljon der Schotsche gardes, dat naar Ashanti gaat, en de troepen toegespro ken. Door de patroons en werklieden te Belfast en aan de Clyde is overeengekomen, dat een conferentie tusschen gemachtigden van beide partijen zal gehouden worden, om een oplos sing te \inden voor het geschil. De voorzitter der ccnferentie zal iemand zijn, die buiten de kwestie staat. Zaterdagavond seinde Reuter, dat Engelsche 7y,ylelingen op Madagascar in een opstand gedood waren. Uit latere berichten uit En gelsche bron blijkt nu, dat den 22n November een paar duizend inlanders het zendingsstation te Arwonimamo hebben aangevallen, den zendeling, zijn vrouw en kind hebben ver moord en hun lijken hebben verminkt. Het telegram voegt er nog bij dat er veel gisting onder de inlanders blijft bestaan en dat men voor nieuwe aanvallen vreest. De moord op den zendeling Johnson en zijn vrouw te Arwonimano op Madagaskar wordt door een telegram door de Friends Foreign Mission te Londen ontvangen, be vestigd. Maar het zesjarig kind heeft het treurige lot van zijn ouders niet gedeeld; het bevindt zich in veiligheid, evenzoo miss Clark, die bij de Johnsons inwoonde. OOSTENIÏIJ K-H O N G A R I.J E. De keizer heeft een bijzonder hartelijk telegram van rouwbeklag aan de weduwe van graaf Edvv. Taafle gezonden, waarin hij zegt »In den ontslapene verlies ik den veelbeproef- den vriend, het vaderland een zijner trouw ste zonen en den staat, met wiens jongste geschiedenis zijn naam nauw verbonden is, een dienaar die met zelfopofferende toewij ding werkzaam is geweest". Het OostenrijkscheHuis van afgevaardigden heeft 200,000 fl. toegestaan ten behoeve van Brüx, het stadje dat; door het verzakken van den bodem zoo zwaar geteisterd werd. Namens de regeering verklaarde de Oberbei grat Zech- ner dat het onderzoek tot nog toe uitwees dat de ramp niet aan te ver uitgestrekten mijnbouw was te wijten. De Oostenrijksche minister van justitie heeft tegen het volgend jaar een ontwerp toegezegd tot herziening der drukperswet in liberalen geest en inmiddels aan de ambte naren van het openbaar ministerie voorschrif ten gezonden aangaande hun optreden tegen dagbladen, die de handelingen der regeering afkeuren. I T A L I E. De Kamer heeft gisteren de beraadslaging over de politiek der regeering hervat. Di Rudini keurde hare Afrikaansche poli tiek af, maar het zenden van het eskader naar het Oosten goed. Hij hoopt, dat de re geering in dezen de traditioneele Italiaansche staatkunde zal volgen en de onafhankelijkheid van Turkije niet verkorten. Wat de binnen- landsche staatkunde der regeering betreft, keurt Di Rudini de toepassing van uitzonde ringswetten af. Hij is tegenover de kei k voor eene politiek van vrijheid. Den minister van oorlog verwijt hij, het ieger te hebben gedes organiseerd. Het is nu tijd, zeide hij ten slotte, een regiment van vrijheid, gerechtigheid en zedelijkheid te herstellen. Vischi acht het onmogelijk, Italië en het Yaticaan met elkaar te verzoenen. Ciistoforis bestreed de binnenlandsche staatkunde der regecring. Hij zal tegen het ministerie stemmen. Pandolfi verdedigde de staatkunde der re geering. Het hof van assises te Rome heeft alle aangeklaagde anarchisten, en onder dezen ook den bekenden Legat, vrijgesproken. Deze lieden, waren o. a. aangeklaagd van te hebben samengezworen tegen het leven van den minister-president Czispi. In het openbaar consistorie, gistermorgen gehouden, heeft de paus de plechtige over reiking der hoeden aan 2 kardinalen verricht. De paus werd op de Sedia gestatora bij aankomst en vertrek gediagen door de salie ducale, waar zich een talrijke menigte bevond, die hem toejuichte. De paus gaf zijn zegen; zijn gezondheid schijnt voldoende. Vervolgens werd er een ge heim consistorie gehouden, waarin de benoe ming van verscheiden aartsbisschoppen, waar onder die voor Utrecht, bekrachtigd (gepre- coniseerd) werd. S E A N J E. Te Madrid neemt de opgewondenheid in verband met de knoeierijen der gemeente raadsleden steeds toe. De mailries De Cam- briana, die de beweging tegen de bedriegers in den gemeenteraad heeft opgezet, heeft bij den rechter van instructie een aanklacht we gens knoeierijen ingediend tegen Bosch, oud- burgemeester van Madrid, minister van open bare werken. De heer Bosch zal waarschijnlijk ontslag nemen om met den markies De Cabriana te kunnen duelleeren. Overigens zegt men, dat het ministerie het recht zijn loop zal laten hebben en dat er ook een vervolging tegen den tegenvvoordigen burgemeester is ingediend. Maai schalk Campos verklaarde aan een correspondent van de Imparcial, dat de Cu- baansc'ne suikeroogst zonder moeite zou bin nenkomen door een lijn van militaire posten was bij er in geslaagd de opstandelingen te weren uit het gewest waar zich de meeste suikerplantages bevinden. Op Cuba hebben de opstandelingen weer een spoortrein vernield. Tusschen Nuevitas en Puerto Principe plaatsten zij een helsche machine op den weg en deden die springen toen de trein er over heen reed. De locomo tief en acht wagens werden vernield, de machinist en twee stokers gedood en acht reizigers ernstig gekwetst. Daarenboven vier den 50 ossen gedood en vele koopwaren be schadigd. B L G A R IJ E. Prins Cyriifis, het tweede zoontje van vorst Ferdinand, is Zaterdag te Sofia in de Roomsch- kalholieke leer gedoopt. De hertog van

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1