De strijd om het bestaan. A0. 1895. Zaterdag 7 December. N°. 8935. KENNISGEVING. Feuilleton. egenenyeertigst© Jaargang. Verschijnt dadelijks, uitgezonderd Dinsdag, IJTTGÏ J. ODÉ. BiiHenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUBEAlt: BOTEB8TRA AT ?0. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10' Iedere gewone regel raeer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder hunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van J. A. M. JANSEN, om vei gunning tot uitbreiding zijner branderij aan den BuitenJiavenioeg no. 13G, kadaster sectie L no. 144, met een stoomwerk tuig tan 4 paardenkracht en ketel meteen verwarmingsoppervlak van 5 M2. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet tan den *2den Juni 1875 staatsblad n". 95) Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie -gelegd; dat op Vrijdag den 20sten December a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen voor het tijd sstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6den December 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris VERNÈDE. DUITSCHLAND. Officieel wordt gemeld, dat de keizer het verdiag dat majoor Lentwein met den kafler- hoofdman Hendrik Witbooi heeft gesloten, heeft goedgekeurd. Omtrent de ontslag-aanvrage van den m nister Von Kólïer valt nog niets te melden alleen wordt het gerucht dat de chef van s keizers civiel kabinet, Von Lucanus, tot zijn opvolger zou zijn aangewezen, beslist tegengesproken. Het schijnt dat de keizer nog pogingen aan wendt om de scherpe tegenstellingen in het ministerie uit te wissehen en Köiler te be houden, zoodat men reeds in een deel der pers eene weerspiegeling vindt van bezorgdheid dat per slot zich soortgelijke gebeurtenissen kunnen voordoen als bij den val van Caprivi, en dat met Koller eventueel ook Hoheniohe en de minister van* oorlog zullen vallen. Anderen vreezen dat de bestaande scheuring geheeld zal worden door eene machtspreuk des keizers en dat Köiler za! aanblijven. In de bladen van de meest uiteenloopende rich ting kan men duidelijk de sporen waarnemen van een ijverig politiek intrigeeren in dien zin, In ieder geval was er hedenmiddag aan de crisis nog geen einde gekomen. Het ontwerp-burgerlijk wetboek voor het .gansche rijk zal in Januari bij den ïtijlsstïag worden ingediend. De afgevaardigden dr. Barth en Rickert hebben bij den Rijksdag een voorstel inge diend tot wijziging der kieswet, wat betreft de itideeling van het rijk in kiesdistricten en den aard der stembiljetten. De vrijzinnige volkspartij heeft bij den Rijks dag een voorstel ingediend, strekkende om het vormen van vereenigingen zonder vooraf gaande machtiging der overheid toe te staan; ook zullen de vereenigingen liet recht heb ben, zich met andere vereenigingen tot een gemeenschappelijk doel in verbinding te stel len. Door zulke bepalingen zou men dus maatregelen zooals nu tegen de organisatie der socialistische partij genomen zijn, onmo gelijk willen maken. Ook is een wetsontwerp ingediend, waarbij in beginsel de openbaarheid der beraadsla gingen van de militaire rechtbanken wordt vastgesteld. De sociaal-democraten zijn voornemens, in den Rijksdag een voorstel te doen tot afschaf fing van het wetsartikel dat majesteitsschen nis strafbaar stelt. Heeft dit voorstel al geen kans aangenomen te worden, zeker zal het toch aanleiding geven tot rumoerige tooneelen. B E L G I E. De Kamer heeft, na een lange redevoering van Van der Velde aangehooid te hebben, besloten het wetsvoorstel van Hambursin te behandelen, waarin de 10-jarige adoptie van bijzondere scholen door gemeenteraden, die op hun laatste beenen loopen, vei boden wordt. Het wetsontwerp is naar de afdeelingen ver zonden. De Indlpendanco deelt eenige bijzonder heden mede over het reeds bekei.ue voor- i? .ran der regeering tot aankoop van den 0$md Central. De staat zal voor deze lijn 275,000,000 bancs, dat is ongeveer •450,000 fiancs per kilometer. De overeenkomst is reeds geteekend dooi de directeuren van den Grand Central, Ant werpen—Rotterdam en Est-Belge en den minister van spoorwegen. Nu ontbreekt nog slechts de onderteekening van den directeur der Engelsche maatschappij, die den Sambre- et-Meuse-spoorweg exploiteert. Teneinde ook deze bekrachtiging te verkrijgen, is de direc teur van den Grand Central naar Londen vertrokken. Door deze schikking wordt een einde ge maakt aan het proces tusschen de lijnen AntwerpenRotterdam en Est-Belge, dat 15 jaren onbeslist is gebleven. Weldra zal de overeenkomst aan de goedkeuring der Kamer worden onderworpen. Volgens particuliere berichten zou er alweer een Belgisch officier in den Kongostaat ver moord zijn. F li A S K K IJ K. Berthelot zal heden weer zijn werkzaam heden als minister van buitenlandsche zaken op zich nemen. In de Kamer heeft Lemire een voorstel ingediend tot opheffing der organisatie van den pari mutuel. De balen van deze wette lijke erkenning van het hazardspel mogen dan ten goede komen, zeide spreker, aan de verbetering va-i het paardenras en aan de algerneene armen, maar de bion waaruit deze gelden voortkomen, is onzuiver. Na be strijding van het voorstel door de regeering, verwierp de Kamer het voorstel met 353 tegen 98 stemmen. ENGELAND. De regeering heeft het dossier in zake het geschil met Nederland betreffende de Costa Rica-packet opgezonden aan den Russischen proiessor Martens, dia door den czaar als scheidsrechter is aangewezen. Sir M. W. Ridley, de staatssecretaris voor binnenland'che zaken, heeft aan een deputatie uit de mijn wei kersvereenigingen van Groot- Brittannië verklaard, ten aanzien der voor gestelde wijziging der wet op de verantwoor delijkheid der patroons, dat de regeering voornemens is, onder zekere voorwaarden het contracting-out te blijven toestaan, en ove rigens beide partijen zooveel mogelijk te be vredigen. De bekende veldmaarschalk Roberts beeft Woensdag een militairen-bijeenkomst te Du blin, waarin de Oosteuropeesche kwestie is besproken, gepresideerd. Lord Roberts wei gerde zich uit te laten over de Turksche kwestie, maar sprak openhartig over die in Oost-Azië; hij verklaarde dat, wanneer Enge- lan'1 zijn meerderheid in de Oostaziatische Roman van Reiniiold Ortmann. 41. sMijnheer", klonk het uit de wolk, dacht gij, dat ik er op uit ben een arme weduwe te bestelen Als gij uw geld op die wijze besteedt, blijf dan in Gods naam de lucht in mijn huis verpesten en betaal de oude huur- «om. Laat ze daarboven op het bureau om mijn part opvliegen van kwaadaardigheidhet kan mij niet meer schelen, niets meer, zeg ik u. Ik ben het baanije zat #&Iaar om 's hemels wil, vader Leubuscher, wat heeft u toch zoo uit uw humeur gebracht Hebt gij misschien moeite' gehad met uwe klanten nMoeite mat mijne klanten Ik een deur waarder Nu, ik kan wel zien, hoe groen gij nog zijt. Kunt gij u voorstellen, hoe een eerlijk man te moede moet zijn, als hij buiten zijne schuld gehaat en gevreesd wordt, aisof hij de hardvochtigste kerel ware, die er op twee beenen loopt Ik heb als onderofficier en later ais wachtmeester bij de dragonders gediend, drie attaques bijgewoond en heb daarbij veel gezien en ondervonden, dat een mensch het hart in het lijf doet omdraaien. Maar daar was het een eerlijke strijd en onze oversten droegen de verant woordelijkheid. Wat men nu dag in dag uit van mij vergt, is duizendmaal erger, want de de lieden, die ik telkens op het iijf kom vallen met mijne akten en mijne blauwe zegels hebben mij nooit iets misdaan, 't Is een beroerd gevoel, zulke iieden, als men hun huis binnentreedt, te zien verbleeken alsof men de baarlijke duivel ware. Als schrijver op de kanselarij had ik geeu flauw vermoeden van zoo iets en ik wou dat men mij maar had laten blijven wat ik was. Ik had een klein traktement, da's waar, maar een gerust en tevreden gemoed. Nu kan men wel zeggen, dat de meesten van hen, die onder mijne handen vervallen, onverbeterlijke schulden makers zijn en geen medelijden verdienen maar die zoo praten zitten achter de warme kachel met een goed glas wijn of bier voor zich, en ik ik moet de ellende onder de oogen zien, mag op geen beden of tranen acht slaan, noch op wanhoop, ziekte en nood." sMaar, vader Leubuscher, ge zult nog geheel Bilaal je de duivel! Ik ben geen huilebalk, maar de waterlanders dringen mij soms in de oogen Man, ik zou je geschiedenissen kun nen vertellen, die je het hart zouden doen breken, en ik iieg niet, als ik je zeg, dat ik nog geen vrooiijk uur gehad heb, sinds ik dit verwenschte postje waarneem, 't Zou mij voor deel geven, een goed bestaanFluiten Want liever dan een arm schepsel zijn laatste stuk huisraad voor den neus weg te kapen, geef ikDoch laat ik er maar niet meer over praten. Ik heb daarover van de vrouwen hier in huis al genoeg moeten slikken. Maar ik zeg het nog eens: ik ben het baantje zat; het voordeelig postje zal mij nog tot den bedel staf brengen." r«Ja, ge zult van den nood oeue deugd moeten maken." sVandaag had ik weer zoo'n zaakje uitzetting wegens achterstallige huur. De huis heer is een van de allerergste, zoo taai als leer in- en uitwendig, en toch een jonge vent. Zij woonden vier hoog, de stakkers, een litho graaf, die het bij zijn werk op de borst gekregen heeft en nog pas ademhalen kan, een leer zwakkelijk vrouwtje en vijf bloeien van kinders Als ze op straat moeten staan, gaan ze onfeil baar altemaal te gronde. Nu, het lag op mijn weg, om dit zaakje op te knappenik speelde het niet klaar. Ik liep naar den huis baas Irmisch heet hij om een goed woord voor de stumpers de doen. Maar toen hadt ge moeten zien, wat oogen de vlasbaard opzette. Hij keek mij aan met zijn glazig ge zicht als ware ik een wonderbeest. De gedachte schoot mij door het hoofdxhad ik nu nog

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1