Binitenlandsche Berichten. verliezen. Generaal Baratieri is op wegnaar Andrigat. Bovenstaand telegram is door den minister van oorlog in de Kamer voorgelezen, en bij voegde er bij dat de stellingen der Italiaan- sche troepen krachtig zijn: het gebeurde is van ernstigen aard, maar het zal mogelijk zijn het te verheipeu. De vijand heeft het Italiaansch gebied niet overschreden. Tarracco en Di Rudini brachten hulde aan de strijders in Afrika, spraken hun vertrou wen uit in het leger, en verklaarden dat geen berisping moet worden toegediend. De mi nister van oorlog betuigde zijn dank en ver zekerde dat de noodige maatregelen zullen worden genomen om het gezag en de waar digheid van de Italïaansche wapenen en den Italiaanschen naam te handhaven. Imbriani protesteerde tegen de politiek der regeering. (Levendige teekenen van afkeuring.) Volgens een nader telegram is er nog niets bekend over het lot van majoor Toselli, van 17 officieren en 900 inlandschesoldaten; de kolonne bestond uit 20 officieren, 1200 sol daten en een batterij. De koning heeft een onderhoud gehad met Crispi, die zijn kamer houdt. SPANJE. Da minister van financiën heeft weder eene overeenkomst met de Bank gefloten tot ver lenging met een halfjaar van de geldigheid der uitgegeven schatkist-obligatiën. Met het oog op de tegen gisteren aange kondigde manifestatie ten gunste van den markies Cabrinana, den beschuldiger der ge meenteraadsleden te Madrid, was het garni zoen aldaar in de kazernes geconsigneerd, Alle magazijnen waren gesloten. Een ontzag lijke menigte begaf zich naar de plaats van samenkomst; de gendarmerie zette alle stra ten af. De betooging is echter zonder wanordelijk heden afgeloopen. Officieele berichten den 7n dezer te Madrid uit Havana ontvangen, bevestigen dat troepen der opstandelingen, onder bevel van Maximo en Maceo verslagen zijn door kolonnes der Spanjaarden onder Valdez en Navarro. Dezen namen het kamp. De opstandelingen sloegen, na belangrijke verliezen ondergaan te hebben, op de vlucht. Niettegenstaande de overwinning, dezer dagen door de generaals Valdez en Navarro op de Cubaausche opstandelingen behaald, zijn dezen onder de bevelen van Maximo Gomez de provincie Santa Clara binnenge drongen, met het doel de suikerplantages te vernielen. Uit Havanna wordt gemeld, dat eene kolonne onder bevel van genes aal Segura door de opstandelingen onder Maximo Gomez onverwachts is overvallen. Negen Spanjaarden werden daas bij gedood. Het is alleen aan de heldhaftigheid der Spanjaarden toe te schrijven, dat zij zich door de hen omringende opstandelingen kon den heenslaan. Verder wordt nog uit Havanna geseind, dat Maximo Gomez aan het hootd vais talrijke benden de provinciën Santa Clara en Matan- zas is binnengevallen. Aan een Engelsche krant wordt gemeld, dat een aantal vrijbuiters van Jamaica ver trokken zijn met het doel zich aan te sluiten bij de Cubaausche opstandelingen. Engelsche kanonneerbooteri kruisten aan de noordzijde van het eiland, teneinde het vertrek der vrijbuiters te beletten. Deze staken echter voor het aanbreken van den dag aan de zuid zijde van het eiland in open booten in zee en werden door een groot stoomschip, dat op eenigen afstand van de kust lag, opgenomen. Een Amerikaansch oorlogsschip heeft bij de kust van Fiorida een stoomboot aange haald, die met wapenen en munitie op weg was naar Cuba. PORTUGAL. Bij de verkiezingen in de groote meerder heid der gemeenten en bijna al de hoofdsteden der departementen zegeviert de regeering. Merkwaardig is haar overwinning vooral in Braga, Porto en Viseu, waar de progressisten sedert langen tijd de overhand hadden. Overal zijn de verkiezingen rustig toegegaan. De opstandelingen in de kolonie Goa, in Voor-Indié, hebben de wapens neergelegd, nadat hun vergiffenis was geschonken. Zij zullen naar hun haardsteden teruggebracht worden. Jï U M F. S I E. Bij de verkiezingen van het eerste college voor de Kamer van afgevaardigden zjjn voor 75 zetels, die door dat college worden bezet, gekozen 3 conservatieven, waaronder de oud ministers Marghiioman en Germani, en 72 liberalen, onder anderen de ministers van financiën en openbare werken. Heden zijn de verkiezingen van het tweede college. T R K IJ E. Het voortdurend gedraai var< den sulfan in zake de toelating van tweede stationssclie- pen heeft eindelijk iiet geduld der mogend heden uitgeput. Allen hebben aan hunne ge zanten in opdracht gezonden den eenmaal gestelden eisch te handhaven en in eene Vrijdag ten huize van den Franschen gezant Cambon gehouden bijeenkomst zijn nieuwe gemeenschappelijke maatregelen beraamd. De bewering dat Rusland zich in dezen van de andere mogendheden zou afscheiden, wordt in een telegram uit Petersburg aan de Polit. Corresp, te Weenen beslist tegengesproken; alleen heeft de Russische gezant Nelidoff van zrjne regeering in opdracht ontvangen erbij zijne ambtgenooten op aan te dringen, de gevoeligheid van den sultan niet al te zeer te kwetsen. Men verwacht dat het verlangde besluit heden of morgen zal worden uitge vaardigd. Zonder eenig verband overigens met deze kwestie, heeft de sultan een besluit uitgevaar digd, waarbij de doorvaart der Dardanellen wordt toegestaan aan de Russische korvet Urabetzdat den zieken Russischen groot vorst-troonopvolger uit de Krim naar IjJi^za moet overbrengen. De voormalige grootvizier Said-pacha blijft weigeren het Britsche gezantschapsgebouw te verlaten en zijn intrek te nemen iu het pa leis des sultans, waar hij, ondanks diens toezegging, zijn leven niet veilig acht. Ver geefs heefL de sultan getracht, hem door ge heime politiebeambten naar buiten te doen lokken en ten slotte heeft hij de tusschen- komst ingeroepen van den Oostenrijkschen gezant, baron Calice, maar in eene bijeen komst der gezanten is besloten dat hunner zijds geen drang op Said-pacha zal worden geoefend. Opmerkelijk is het zeker dat Said, die zeker door niemand van Engelsch-ge- zindheid werd verdacht, juist bij sir Philip Currie een onderkomen heeft moeten zoeken. Van Turksche zijde wordt het volgende telegram in de weield gezonden: »Een zeker aantal Armenische oproerma kers, vermomd en gewapend met Henry-Mar- tini-geweren, hebben in den omtrek van Salikardagbi (Sivao) 14 Muzelmansche reizi gers aangevallen, van wie zjj 5 hebben ge vangengehouden. De negen anderen hebben zich kunnen redden. sDeze boosdoeners hebben ook 11 Muzel mansche gevangenen medegevoerd, waarvan 2 vrouwen uit de omliggende gehuchten. Zij hebben met de meeste wreedheid de negen mannen geworgd, na hen de ooren te hebben afgesneden en de oogen te hebben uitgerukt de twee vrouwen hebben zij medegenomen. »Deze gruwelijke daad, evenals de anderen, is door de Armenische oproermakers alleen kunnen geschieden, met het doel een gelijke misdaad bij de Muzelmansche bewoners uit te lokken tegen de niet-Muzelmansche en zoo doende de openbare opinie te bewerken. »De Tuiksche autoriteiten waken ervoor, dat zulke gruwelen niet meer gebeuren. »De Armeniërs van Aintab hebben het water vergiftigd, hetwelk moet dienen voor het gebruik der inwoners van deze stad." De Turksche minister zonder portefeuille en gewezen gezant te Weenen Arafi-pacha, is te Konstantinopel overleden. In verband met den aanval op de Europee- sche consuls te Djeddah heeft de Tuiksche regeering eenige Bedouinen doen gevangen nemen, in de hoop daardoor den Sahaf-stam te dwinger:, de moordenaars uit te leveren. Men vertelt evenwel dat de Bedouinen voor nemens zijn twee of drie Euiopeanen te grij pen en als gijzelaars weg te voeren. Dienten gevolge is het verbod voor vreemdelingen om de stad te verlaten, verscherpt. Volgens een bericht uit Trebizonde hebben de Koerden in de noordelijke districten van Koerdistan hunne wintei kwartieren betrok ken; een hei haling der ongeregeldheden is daardoor onwaarschijnlijk geworden. Te Adrianopel is het gerucht in omloop dat drie generaals van het legerkorps de vlucht hebben genomen. Sedert 26 November zijn geen tijdingen ontvangen uit het binnenland van Armenië, daar bet verkeer door de sneeuwmassa's ge stremd is. De Times verneemt uit Rome, dat de ge zanten te Konstantinopel overeengekomen zijn, den sultan een termijn te stellen, waar binnen hij een beslissend antwoord over de wachtschepenkwestie moet geven. Hetzelfde blad verneemt uit Konstantinopel, dat er elk oogenblik eene ministerieele crisis kan uitbreken en dat Koerd Saïd grootvizier wordt. AMERIKA. Naar de Times uit New-York verneemt, is de Engelsche nota in antwoord op die van de Yereenigde Staten aangaande Venezuela Vrij dag daar aangekomen. Inmiddels is Cleveland voor veertien dagen op jacht gegaan in Noord- Karolina, hetgeen zou beteekenen dat de regeering van de Unie de Britsche nota niet ernstig inziet. Sommige bladen beweren ech ter dat de president weggaat omdat hij den inhoud van de Britsche nota al weet. De strekking van de nota zou ongunstig zijn Engeland zou weigeren het grensgeschil met Venezuela aan scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen. De correspondent van de Times te Was hington seint dat daar de weigering ernstig wordt opgevat. Aan den president der Venezuelaansche republiek, deu heer Crespo, zou gisteren door den Duitschen gezant te Caracas, die daar ook Engelands belangen waarneemt, namens laatstgenoemde mogendheid eene nota worden aangeboden, waarin eene schadevergoeding van 12,000 pouden sterling wordt geëischt voor de onwettige inhechtenisneming van Britsche ondeidanen. Het Mexikaansche gouvernement heeft be sloten tot de invoering van het metrieke steisel van maten en gewichten, in te gaan 16 September 1896. CHINA. De regeering heeft een bevel uitgevaardigd tot aanleg van een spoorweg tusschen Peking en Tientsjin. De baan zal 115 kilometers lang zjjn en de kosten worden berekend op 3 millioen taels. SCHIEDAM, 10 December 1805. Rechtsvordering der gemeente Schiedam. Naar aanleiding van het besluit van den Schiedamschen gemeenteraad om den tegen- woordigen burgemeester te machtigen tegen den oud-burgemeester, den heer P. J. van D'jk van Matenesse, een rechtsvordering in te stel len en door te zetten alle instantiën tot ver goeding aan de gemeente van de geheele schade die zij, door het tekort in de kas van den vroegeren gemeente-ontvanger Beffers ge leden heeft, zegt het Weekblad voor Provin ciale, Gemeente- en Waterschaps-oldigatiën- (redacteur Julius Oppenheim, te Groningen), dat het niet in overeenstemming met de wet schijnt, dat de burgemeester is gemachtigd tot het voeren van het rechtsgeding. De wet wjjst dezen ambtenaar alleen aan als het gezag, dat namens de gemeente als eischer of verweerder optreedt en voor of tegen hetwelk de vonnissen en gewijsden worden uitgespro ken en ten uitvoer gelegd. Maar hetvoeien van het rechtsgeding sluit meer in zicli o. a. de keuze van een procureur en een ad vocaat en dit meerdere betreft die uitvoe ring van het raadsbesluit, welke tot de taak var» het dagelijkseh bestuur behoort, in art. 179 der gemeentewet aan het college van burg. er» weth. opgedragen. Men zou beter gedaan hebben, de machtiging geheel en al uit het besluit weg te latenwanneer de raad decreteert dat er eene rechtsverordenntr zal worden ingesteld, wijst de wet zelve den weg aan die moet worden ingeslagen om dit besluit tot daad te maken. Tot eene tweede opmerking geeft ons aan leiding de beslissing van den raad om het rechtsgeding in alle instantiën door te zetten. Indien wij lid waren van een raadscollege of van een college van Gedeputeerde Staten, zouden wij nimmer willen medewerken tot het nemen of goedkeuren van een besluit,, dat nu reeds uitmaakt wat er zal gebeuren als de eerste rechter, en straks ook de tweede, uitspraak hebben gedaan. Door de gevallen' uitspraak toch kan eeu geheel ander licht over de rechtskwestie zijn opgegaan en wij. noemen het op zijn zachtst uitgedrukt voor barig om reeds a priori, nu dat licht nog niet schijnt, te beslissen wat geschieden zal nadat het is ontstoken. Het blad kan zich niet voorstellen, dat de rechter aan de gemeente haren eiscli zal toewijzen sin de eerste plaats is het ons niet duide lijk, waarom men, als men eene actie tot schadevergoeding instelt, dit doet tegen den oud-burgemeester alleen en niet ook tegen de overige toenmalige leden van het college van burg. en weth. Dat college toch is belast» met het administratief beheer der gemeente lijke geldmiddelen. Maar in de tweede en voornaamste plaats betwijfelen wij ten zeerste, dat de rechter eene persoonlijke, eene finan- cieele aanspiakelijkheid zal willen aannemen buiten de gevallen, waarin de wet zelve deze aansprakelijkheid vestigt. En men weet dat de wet burg. en weth. niet verder aansprake lijk stelt dan voor het overschrijden van begrootingsposten en voor het bevelen van uitgaven ter kwader trouw uit een onjuisten begrootingspost. Wij gelooven niet dat een dier gevallen hier aanwezig is. En met gezag hebbende schrijvers meeneu wij te mogen aannemen, dat voor ander verzuim of andere nalatigheid b.v. het onnauwkeurig of in het geheel niet opnemen van de boeken en kas des gemeente-ontvangers de wetgever geene verdere verantwoordelijkheid heeft ge vestigd dan de moreele, belichaamd in het interpellatierecht, dat krachlens art 183 der gemeentewet aan den raad is toegekend. De artt. 1401 en volgg. van het Burgerlijk Wet boek hebben o. i. alleen betrekking op bur gerrechtelijke daden, niet ook op publiek rechtelijke. Behoudens de bovenvermelde uitzondering is de gemeente-ontvanger, en hij alleen de aansprakelijke man. Van daar ook dat ,de wet van hem en van niemand anders het stellen van een borgtocht vordert. Indien, gelijk hier het geval is, die borgtocht niet toereikend blijkt om daarop het volle bedrag der geleden schade te verhalen, dan zal het van den inhoud der akte van deu borg tocht afhangen of men den ontvanger ook in zijne verdere bezittingen kan aanspieken. Wat ons eindelijk nog is op gevallen, is dit, dat in het besluit geene bepaalde som is

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2