A". 1895. N°. 8938. Donderdag 12 December. egenenveertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT G vis '7. ODÉ. Buitenl andsclie Berichten Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVKKA Ft BOTURSTBAAT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10' Iedere gewone regel meer0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Gisteren ontving de keizer het bureau van den Rijksdag, en deelde den lieeren mede, dat hij 18 Januari a.s. een groot feest in het paleis zal geven, ter viering van het 25-jarig beslaan van het Duitsche keizerrijk. Op dit feest zullen de geheele Rijksdag en de oude Parlementsleden en staatslieden uit het jaar 1870 genoodigd worden. Een drietal postbeambten, die in den oor log van 1870/71 vijandelijke aanvallen op den veldpost met de blanke wapenen hebben af geslagen, heeft het portret van keizer Wil helm I met toepasselijk bijschrift en een aan zienlijk bedrag in geld uit het Keizer "Wilhelm fonds voor post- en telegraafbeambten ten geschenke ontvangen. Te Berlijn is eene commissie gevormd om eene feestviering voor te bereiden op 18 Ja nuari a.s., den dag waarop voor 25 jaar koning Wilhelm van Pruisen te Versailles tot Duitsch kcizei v.eru uitgeroepen. Aan het hoofu der commissie staat de heer Von Levetzow, de vroegere voorzitter van den Rijksdag, en ia de commissie hebben o. a. de heören Von Bennigsen en Von Kardorff zitting. Prof. Kahl, de opvolger van prof. Von Gneist, zal de feest rede houden. In de Rijksdagszitting van gisteren kwam de rijkskanselier op tegen de beweringen van Von KardofT van Maandag over liet gebrek aan eenheid in de regeering. Als de coui anten al in het openbaar oorlog voeren, mopt men daaruit nog niet de gevolg- ttekking maken, dat de ministers elkaar be strijden. Bij de beoordeeling van de homogeniteit der regeering, komt het aan op het doel en de richting van de politiek. Hiervoor zijn mijne aan het begin der vorige zitting uitgesproken programma-verklaringen beslissend, met welke verklaringen alle leden der regeering instemmen. In geenen deele wordt daarvan afgeweken. Noch couranten-artikelen noch maatregelen tegen sociaal-democratische vereenigingen hebben een punt van geschil uitgemaakt. Een krachtig initiatief der regeering is -slechts mogelijk met een Rijksdag, die eene vast aaneengesloten meerderheid bezit. Wij zullen desondanks voortgaan rust en welvaart te bevorderen, de bestaande gevaren te gemoet gaan, en pogingen welke de ver nietiging van den staat en de maatschappe lijke orde ten doel hebben, te bestrijden. Be bestaande wetten moeten gebruikt wor den om den staat en de gemeenschap te be schermen. Als de sociaal-democratie zich daarover beklaagt, dan draagt die partij, wier pers de Duitsche natie met hoon en spot overlaadt, toen zij de herinnering aan een nationale over winning vierde, zelf de schuld daarvan. Dat heeft diep gekwetst. Men mag niet vergeten dat niet weinigen zich den toekomststaat niet als rechtsstaat, maar als roofstaat voorstellen. En wanneer wij om die reden de teugels vaster aanhalen, zijn wij zeker van de instem ming van alle welgezinde Duitschers. Leven dige bijvalsbetuigingen.) F R U K R IJ K. In de Figaro en een paar andere bladen komen artikelen voor, waarin, vooralsnog op zeer geheimzinnige wijze, aanduidingen voor komen aangaande eene tegen president Faure te openen of reeds geopende campagne, ten einde hem tot aftreden te nopen. De Senaat heeft den senator Magnier van zijn lidmaatschap vervallen verklaard. De ministerraad heeft besloten tot indiening van een ontwerp tot het aangaan eener geld- leening van 80 millioen francs voor Annam Tongkin. De Kamer heeft thans den dienst der natio nale wegen bij het ministerie van biitnen- landsche zaken ondergebracht. In de commissie uit de Kamer voor de tentoonstelling is geprotesteerd tegen de ma nier, waarop de regeering pressie tracht uit te oefenen op de beraadslagingen, o. a. dooi de uitnoodigingen aan buitenlandsche regee ringen te sturen, voordat men het Parlement in deze zaak kende. In haar volgende vergadering zal de com missie beraadslagen over de vraag, of de ten toonstelling op de Champs-Elysées moet wor den uitgebreid. De minister van onderwijs heeft aan den gemeenteraad van Rijssel gevraagd, welke maatregelen hij zal nemen om het museum aldaar te herstellen. Krijgt de minister geen voldoend antwoord, dan zal hij, zoo zegt men, de eigendommen van den staat terugnemen. Het mijnwerkers-syndicaat heeft besloten, de werklieden-glasblazerij te Carmaux te vestigen en een inschrijving te openen voor de kosten. Het syndicaat is begonnen met 5000 francs te storten, en twee dagen loon van alle werklieden te beloven, hetgeen 26,000 francs zal uitmaken. Het vonnis tegen den spion Schwartz ge wezen 5 jaar gevangenis is door het hof van appèl te Parijs bevestigd. De straf van zijn vrouw is van 3 op 2 jaar gebracht. BELGIË. De 15 liberale gemeenteraadsleden te Brus sel zijn vast besloten af te treden, wanneer er geen homogeen schepencollege benoemd wordt en wanneer dat college niet de be voegdheid krijgt de benoemingen voor eenige bepaalde ambten te doen. Dit alles staat in verband met het aanblijven van burgemeester Buis. De staat zal bij overneming van den Grand Central Beige de beambten overnemen, mits deze zich binnen liet jaar aan een examen onderwerpen. De hoogere ambtenaren zullen ontslag krijgen met een schadeloosstelling evenredig aan hun traktement. De gemeenteraadsverkiezingen te Ostende, waar de liberalen zegevierden, zijn door de Bestendige Deputatie vau West-Vlaanderen vernietigd. RUSLAND. Het oefeningseskader der Zwarte-zee-vloot, bestaande uit -4 pantserschepen, 2 kanonneer- en 7 torpedobooten, wordt met spoed uitge rust. Van het leger in het militair district van Zuid-Rusland blijft de lichting, die met verlof zou gaan, onder de wapenenook de oliicieren krijgen geen verlof. Het leger in den Kaukasus zal binnenkort met twee divi sion versterkt worden. OOSTENRIJ K-II O N G A R IJ E. In het Oostenrijksche Huis van afgevaar digden heeft Badeni gisteren eene warme lofspraak op Taaffe gehouden. Verder verze- rTiM-de de minister, dat de i-egeering hare hoogste taak zag in het bewaren van den vrede tusschen de verschillende nationalitei ten. Het kieswetsontwerp zal, hoewel het al uitgewerkt is, eerst in Februari ingediend worden. Het oogenblik is nu voor de behan deling niet geschikt. Het ontbreekt aan tijd. Het Hongaarsche Iluis van afgevaardigden is tot 9 Januari uiteengegaan. ITALIË. In de Kamerzitting van Maandag heeft de leider der oppositie, Imbiiani, te midden vau een levendig rumoer, tegen de koloniale staatkunde der regeering geprotesteerd. Aan het einde der Kamerzitting van gis teren verlangden verscheiden leden de regee ring over den toestand in Afrika te inter- pelleeren. De minister van openbare werken, Baccelli, verzocht de interpellaties tot Zater dag uit te stellen, aangezien Crispi ongesteld was. Hij verzekerde, dat de regeering door drongen was van haar recht en plicht tevens om in de dringende behoefte van het oogen blik te voorzien, maar zij dacht er niet aan eenig besluit te nemen, waardoor het land gewikkeld kon worden in uitgaven, dieniet door het parlement toegestaan waren. De be raadslaging over de interpellatie is tot Zater dag uitgesteld. Volgens de Italia Militare gaan er drie bataljons en twee batterijen naar Afrika. Volgens de Opinione Liberale hebben de Italianen ook Adoea ontruimd en trekken zij zich op Adigrat samen. Volgens de Tribuna kruisen eenige oorlogs schepen in de Roode zee om te beletten, dat tegenstanders van de Italiaansche koloniale politiek voor Menelik wapenen aan wal brengen. De minister van financiën heeft den voor zitter der commissie voor de nieuwe kadastrale belasting den tekst overhandigd der wijzi gingen waarin hij zou toestemmen. Naar het schijnt, zullen deze wijzigingen echter niet den tegenstand tegen het ontwerp ver minderen. Men meldt uit Massowah dat het leger van Glioa ongeveer 3000 man aan dooden en ge wonden zou verloren hebben, terwijl twee opperhoofden gesneuveld zijn. Generaal Baratieri heeft het opperbevel der opereerende troepen overgenomen. De ministerraad heeft reeds bevel gegeven om 4000 man naar Afrika te zenden, met artillerie en ammunitie. De manschappen zullen zoo spoedig mogelijk te Napels worden ingescheept. Men maakt algemeen aanmerkingen op den veiligheidsdienst van Baratieri. S P A N J E. De groote betooging te Madrid werd door prachtig weder begunstigd, en liep zonder ordeverstoringen af. Markies Cabrinana liep aan de spits van den optocht. In weerwil van alle pogingen, van officieele zijde aan gewend, om de manifestatie tegen te werken, namen, naar men zegt, wel 100,000 personen er aan deel, waaronder Sagasta, Silvela, Sal- meron, Gamazo en Maura. De geruchten over een ministeiieele crisis houden aan. Een telegram uit Havana aan de Liberal meldt, dat de opstandelingen zijn binnenge- gedrongen in de provincie Matanzas, gren zende aan Havana, en dat zij onder bedreiging met den dood het oogsten van suikerriet heb ben vei boden. B U L G A R IJ E. Als een bewijs van loeuadeiing tusschen Bulgarije en Rusland woidt gemeld dat in de laatste wekeu een 50-tal Bu!gaar»che officie ren van verschillende wapens bij regimenten in Zuid-Rusland zijn ingedeeld en dat er nog meer zullen volgen. R U M E N I E. Van de verkiezingen van het tweede college voor de Kamer van afgevaardigden is de uitslag, dat 67 liberalen gekozen zijn en over drie zetels herstemd moet vvonjen. Onder de gekozenen is de minister van binnenlandsche zaken. Er heerscht volkomen rust. Volgens officieele gegevens zal hetafgeloo- pen dienstjaar met een tekort van 10.365,361 francs sluiten. T U R K IJ E. Na de besliste verzekering van den sultan aan de gezanten der mogendheden, dat Said- pacha geen letsel zal worden aangedaan, beeft deze Maandagavond het Britsche gezantschaps hotel verlaten en is hjj naar zijne woning teruggekeerd. Waarschijnlijk zal de oud-vizier zijnerzijds beloofd hebben het land niet te verlaten, want de sultan was bang dat hij de vlucht zou nemen aan boord van een der voor Konstantinopel liggende Engelsche oor logsschepen Cockatrice en Imogen. De leden van het Engelsche gezantschap werden daarom,

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1