Binnenlandsche Berichten. zoodra zij het gezantschapsgebouw verlieten, door geheime politie-agenten gevolgd, terwijl de lichtschepen des nachts door Turksche booten werden bewaakt, tegen welke han deling de Britsche gezant bij de Porte heeft geprotesteerd. Het bevestigt zich dat een moordaanslag is gepleegd op het leven des sultans. Drie hooge paleisbeambten, die getracht hebben hunnen vorst met reukwater te vergiftigen, zijn in den Bosporus verdronken. De naar Parijs gevluchte voormalige com missaris der openbare schuld Murad-bey verzekert, dat de vrees van den sultan voor zijn troon en zijn leven de eenige drijfveer is van zijne reactionnaire staatkunde. Evengoed zou men kunnen zeggen dat juist deze laatste die vrees wettigt. Zaterdagnacht zijn te Konstantinopel een aantal biljetten op de muren der Mohamme- daansche wijken geplakt, waarin eenige be schuldigingen worden ingebracht tegen het tegenwoordige regeeringsstelsel en de ulema's, militairen en beambten, zonder onderscheid van national1'teit of geloof, worden aange spoord tot aaneensluiting en tot het zenden van afgevaardigden naar de Porte om hun de wenschen des volks kenbaar te maken. Voorts wordt daarin gezegd dat het niet de bedoeling is moordtooneelen of een opstand uit te lokken of verdeeldheid te zaaien tusschen Mohammedanen en Christenen. Bij eene despotische regeering zijn gruwelen on vermijdelijk, wanneer de eenheid des volks ontbreekt, maar de soldaten zijn geen beulen, en zullen niet op hunne broederen scnieten. De vrijheid wordt niet vrijwillig verleend; welnu, dan moet zij worden geëischt. Eene vereeniging van bekwame, menschiievend- gezinde mannen moet aan het hoofd der regeei ing worden gesteld. De biljetten zijn geteekendihet Osmaansche comité voor vooruitgang en eenheid". In verband met deze biljetten zijn een aantal personen gevangen genomen en de militaire voorzorgsmaatregelen geducht uitgebreid. Een telegram uit Konstantinopel, van 8 dezer, dat bij het overseinen vertraagd werd, meldt: Op eene audiëntie bij den sultan deelde de Russische gezant, Neiidoff, dezen heden mede dat de gezanten in hunne bijeenkomst van 0 dezer besloten hebben den eisch in zake de tweede stationsschepen te handhaven, tei wijl hij, in naam van den czaar, den sul tan aanmaande de desbetreffende firmans uit te vaardigen. Men gelooft dat dit de laatste poging der gezanten is om den suitan tot toegeven te bewegen. Mocht ook deze falen, dan zullen de stationsschepen bevel ontvangen de straat der Dat danellen binnen te loopen, en zullen zij daarbij waarschijnlijk vóór den ingang dier straat door het vereenigd eskader worden ondersteund. Van gisteren wordt uit Konstantinopel ge meld De sultan heeft hedenavond te 10 uur een besluit uitgevaardigd, waarbij aan de vreemde wachtschepen verlof wordt gegeven, de Darda- nelleu binnen te varen. De minister van buitenlandsche zaken heeft heden den gezanten meegedeeld, dat de sul tan bij firman den mogendheden toestaat een tweede wachtschip in den Bosporus te bren gen. Volgens een gerucht bereiden de Armeniërs eene nieuwe betooging voor. Men verzekert dat verscheiden officieren, die zich door betrekkingen met de Jong-Turk- sche partij verdacht hadden gemaakt, gevlucht zijn. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 10 December. De beraadslaging over het hoofdstuk bin- nenlandsche zaken der staatsbegrooting werd voortgezet. De heer Houwing constateerde dat de kos ten van het armwezen sedert 1892 tot 14 millioen zijn gestegen, drong bij den minis ter aan op ondersteuning van de middelen, om de toenemende verarming hier te lande tegen te gaan en op rationeeler toepassing van de armenwet, door liever werk te ver schaffen, b.v. ontginning van heidegronden, dan de bedeeling uit te breiden. Hij rekende op regeeringssteun voor laatstbedoelden arbeid. De minister verklaarde geen bezwaar te hebben tegen werkverschaffing door de pro vincie, indien daardoor geen nadeel berok kend wordt aan de vrije concurrentie in de maatschappij. De heer Zijp drong aan op wijziging der voorschriften van het veeartsenijkundig toe zicht, meer bepaaldelijk wat betieft de var kens, en betreurde voorts dat z. i. nog niet genoeg van regeeringswege wordt gedaan in het belang van de veefokkerij. De heeren Vermeulen, Veegens, De Beaufort (Wijk) en Seret kwamen op legen den po ij. voor een tweede rijkskrankzinnigengesticht te Grave, hoofdzakelijk op grond van strijd met de nog niet gewijzigde wet, bepalende dat. slechts Óen gesticht aldaar zal zijn, eu ook wegens strijd met den geest der- wet, vol- g< ns welke krankzinnigenzorg eene provin ciezaak is. De post werd verdedigd door den heer Harte, die deed uitkomen dat de uitvoering dezer zaak geheel afhangt van de aangekon digde wijziging der wet. De minister verdedigde en handhaafde den post en deed hoofdzakelijk uitkomen dat het gesticht meer moet beschouwd worden ais een filiaal van andere gestichten, ter ontvangst van de overbevolking dier inrichtingen. De post werd verworpen met 50 tegen 36 stemmen. De Kamer plaatste op de nominatie voor een raadsheer in den Hoogen Raad de heeren mrs. lo. A. Telders, advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage, met 49 van 94 stemmen, tegen 38 op jltr. S. Laman Trip; 2o. jltr. S. Laman Trip, president van de rechtbank te Zutfen, bij tweede stemming met 47 van de 86. Derde candidnat was mr. L. U. de Sitter, rechter in de rechtbank te Arnhem, met 48 stemmen, na verschillende stemmingen en ten slotte bij herstemming met mr. F. J. F. M. Walter, kantonrechter te Nijmegen, die er 39 verkreeg. Het begrootingsdebat werd daarna voort gezet. Het amendement-Tijdens en van vier leden, om de subsidiën voor de verbetering der paardenrassen van f 30,000 op f 60,000 te brengen, werd door den minister als onnoo- dig en ongemotiveeid afgewezen, en ten slotte met 46 tegen 43 stemmen verworpen. In het nationaal belang van den veestapel verdedigde de lieer Ferf het voorstel om eene subsidie van f 10,000 uit te trekken ter be vordering der veefokkerij. Morgen vooitzetting. Op de begrooting voor binnenlandscbe za ken zijn drie amendementen voorgedragen Een door den heer Schaepman om het subsidie van f5000 voor de kweekschool voor bewaarschool houderessen te Leiden te doen vervallen. Een door de heeren Ferf, Beeiaerts van Blokland, Hulïmnns, De Kan ter en Lely om f 10000 uit te trekken onder het hoofd sub sidiën en andeie uitgaven ter bevordering van de veefokkerij. Een door de heeren Bool, C. van Bylandt, Beeiaerts v. Blokland, Travaglino en Drucker om den bouw van lokalen voor's rijks ethno- grafisch museum bij 's rijks universiteit te Leiden voor memorie uit te trekken. SCHIEDAM, U December 18i)5. De sNederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank" ontving van H.M. de koningin f 100 en van H. M. de Regentes f 50. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandscbe zaken zal Zaterdag 14 dezer niet plaats hebben. Op sterker papier worden thans de munt biljetten van f10 gedrukt; gaandeweg wordt de eerste oplaag aan den omloop onttrokken. De ondervinding leert, dat de muntbiljet ten van f50 veel minder in trek zijn, zoodat het naar de minister meent inderdaad aan beveling verdient voor 1 millioen muntbiljet ten van f50 in te trekken en in de plaats daarvan muntbiljetten van f10 in omloop te brengen. Er zal dan nog voor f 4 millioen aan muntbiljetten van f50 in omloop kun nen blijven, welk bedrag, ook met het, oog op de consignatiën van belangrijke sommen, voldoende is te achten. Door de directie der Rotterdamsche bank is f250 beschikbaar gesteld voor de Rotterdam sche afdeeling van den bond van brievenbe stellers bij de koninklijke Nederlandsche posterijen. Den militair tehuis op Lombok. De heer J. J. van Alphen, door het gouver nement op Lombok geplaatst om te voorzien in de geestelijke behoeften der aldaar ver- blijflioudende mindere militairen en der min der gegoede leden der protestantsche ge meente, doet in het Bat. Bieuwsblad een beroep op de openbare milddadigheid ten behoeve van een kerkje of plaats van gods dienstige samenkomst en voor een militair tehuis op Lombok. bZou er schooner monu ment ter herinnering aan onze strijders op Lombok denkbaar z(jn", vraagt hij, »dan een christelijk, militair tehuis ter plaatse, waar de bodem gedrenkt is met hun bloed? Tevens zou zulk een tehuis als kerkje dienst kun nen doen." Daarvoor zou, naar zijne bereke ning, niet meer dan f2000 noodig zijn. De directie der Zendingsdrukkerij wenscht mede te werken tot de oprichting van dit monument voor de gevallen strijders van Lombok en zal 10 cent afzonderen van eiken Ermeloschen zendingsscheurkalender, die van nu aan, met de bijvoeging van den naam sLombok", bij haar gekocht wordt. Moord op X, F. Hoogsteden. Te Dieren is door de gemeente- en rijks politie in verband met den moord te Rotter dam, in eene slaapstede aangehouden een dooi den wachtmeester van de marechaussee te Arnhem gesignaleerd perscon, die gevankelijk naar Arnhem is overgebracht en van daar naar Rotterdam. {N. lï. Ct De nasporingen naar het kind der weduwe Van Gijzen, te Rotterdam, hebben nog tot geen resultaat geieid. Het dreggen werd door den stormvloed zeer bemoeilijkt. De weduwe Van Gijzen, eene werkvrouw, wier man voor twee jaren in het krankzin nigengesticht te Rotterdam overleed, na er gedurende drie jaren verpleegd te zijn, heeft nog 3 kinderen en een bejaarde moeder ten harent. De politie ontbiedt de arme vrouw, die zeer geschokt is over de verdwijning van haar kind, onophoudelijk aan het commissariaat. Zater dag is zij gedurende 2VS uur ondervraagd, vooral over dit puntof er wellicht twist en tweedracht in de famiiïe bestond. Maandagochtend is door de Rotterdamsche politie naar het ziekenhnis aldaar overge bracht een 34-jarige weduwe, wonende op een bovenwoning in de Korte Wagenstraat. Deze vrouw had gedurende ongeveer 3 maan den kennis aan een graancontroleur, in dezelfde straat in een logement thuisbehoo- rende. In den nacht van Zaterdag op Zondag aan de woning van die vrouw komende en niet opengedaan wordende, meende hij, dat zij hem niet wilde binnenlaten, waarover hij in toorn ontstak. De vrouw was echter niet thuis, hetgeen zij hem later meedeelde. Zij kregen daarover twist, die hiermede eindigde, dat de man wegging. Te 2 uren in den nacht kwam hij terug, drong de woning der weduwe binnen, greep haar beet, wierp haar achter over tegen den vloer en mishandelde haar ergerlijk. Terwijl de vrouw weerloos op deaf grond lag, belette hij haar 13-jarig zoontje om hulp te halen. Eerst tegen 6 uren in den ochtend, toen de man vertrok, was de knaap daartoe in staat. Men vond de vrouw in deerrdswaardigen toestand. In het zieken huis werd bevonden, dat zij inwendige kneu zingen had bekomen en haar linker-lenden- wervel gebroken was. Haar toestand is niet zonder gevaar, en mocht zij al genezen, dan zal zij voor haar leven gedeeltelijk lam blijven. De dader, door de politie opgespoord en gearresteerd, is gisteren naar het huis van bewaring aan de Korte Hoogstraat overge bracht. (N. B. Ct.) De oudste inwoner van Maassluis, de heer P. Smeele, hoopt Zondag zijn honderdsten verjaardag te beleven. De oude man heeft zijn herinneringsvermogen nagenoeg geheel verloren, maar overigens heeft hij nog een goed besef van hetgeen er om hem heen gebeurt. Maandagmiddag bij het binnenzeilen van de haven van Pernis heeft de sloep De Vis- schergemerkt PR 53, schipper Roobol, j de in die haven liggende sloep Johannes j Cornellsgemerkt PR 6, schipper J. Noordzij, i aangevaren. Aan liet achterschip van de Johannes Cor- j nelis werd aanmerkelijke schade, doch boven de waterlinie, naar gis pl.m. f 500 toegebracht. De sloep moet dientengevolge naar de werf. Men meldt uit Den Haag aan de N". B. Ct. Omtrent de gisternamiddag voor den recliter-commi&saris van strafzaken, mr. Krabbe, en den officier van justitie, heropende instuctie naar aanleiding der bewering van den van den diefstal der postzegels beklaag den bode, ais zoude een ambtenaar van het ministerie van koloniën daarin betrokken zijn, kan het volgende worden medegedeeld. Bedoelde ambtenaar en de drie mede-amb tenaren, die volgens bekl. bij een gesprek tusschen de twee eerstgenoemden tegen- wooidig zouden geweest zijn, werden gehoord en met den beklaagde geconfronteerd. Uit hurme verklaringen zou echter niets gebleken zijn, waardoor de beschuldiging van bekl. tegen den ambtenaar bevestigd zou kunnen worden. Bepaaldelijk moet zelfs ge constateerd zijn, dat een der mede-ambte naren zich in hel geheel niet in de kamer heeft bevonden. Daarentegen kwam herhaaldelijk tegen spraak met vroegere verklaringen van bekl, aan liet licht. De indruk was, dat de ter openbare terecht zitting uitgebrachte aanklacht tegen den amb tenaar geheel ongegrond was. Deze is dan ook, zonder dat hem in dezen iets ten laste werd gelegd, huiswaarts kun nen koeren. Hij zal nu benevens de andere heeren, die Maandag gehoord zijn, waarschijnlijk als getuige gedagvaard worden ter terechtzitting, waarin de behandeling der zaak zal worden hervat. Maandagavond tegen 7 uur zijn in Den Haag in het huis hoek Kraayenhofstraat en Stationsplein een paar mannen binnengedron gen bij eene alleenwonende weduwe, en heb ben haar met een mes aan het hoofd, hals, handen en borst gewond. De reden is tot nog toe onbekend. De aangevallene werd terstond naar het gemeenteziekenhuis gebracht. Ver moedelijk is een der daders bekend. Door het stormweder en ook misschien ten gevolge der duisternis is Zaterdagavond onder Ouderkerk a/d IJsel een 44-jarige gehuwde vrouw, die eenige inkoopen zou gaan doen, te water geraakt en jammerlijk verdronken. De ongelukkige vrouw was moeder van 4 kinde ren. Haar man, die schipper is, was kort te voren met zijn vaartuig vertrokken. Storm. Omtrent de stranding van de Argus bij Monster wordt nog gemeld Zaterdagavond te 7 uur werd de stranding van een schip gerapporteerd. In korten tijd

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2