De strijd om het bestaan. A". 1895. Zaterdag 14 December. N°. 8940 egenenveert'gste .Taarjang. Verschijnt dagelijk?, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandselie Berichten. HIT GEVER:"T. ODfi. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afiotulei'lijke nommers /M.85. - 2.50. 0.10. B IJ II B A. fi BO TB THA AT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10' Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. P R 1 S K R IJ K. IVel heeft de geschiedenis van het huwelijk tan den president Faure veel sympathie in plaats van veel ergernis verwekt, maar toch is de storm tegen den president nog niet geheel en al bedaard. Nadat bovenbedoeld verhaal van uit het Elysée bekend is ge maakt, waarschijnlijk in de hoop van door de waarheid te zeggen, «onthullingen" te voor komen, schijnt er weer een nieuw familielid van Faure te zijn gevonden, die iets slechts heelt gedaan, en gaan dus de visschers in troebel water daarover een campagne openen, 'tls te hopen, dat Féüx Faure even weinig nadeel van die campagne zal ondervinden, als van de vorige. Maar is het waarschijnlijk? Is niet Grévy ook om de schelmerijen van zijn schoonzoon IrVil.son moeten aftreden Waarlijk mocht Faure het niet kunnen uithouden, dan zal men moeten vragen een "Ffaiischon president, die geen voorouders, geen nazaten, geen familie, geen verleden en geen toekomst heeft. f Maar zal ook zoo'n president het kunnen uithouden Een Fransch spotblad spotte deze week met de vraag of er ook iets snot rotten in de Stale of de Fiance" was? De president der republiek heeft een be sluit geteekend, waai bij Madagaskar onder het ressort van het ministerie van koloniën ge bracht wordt. Scheurer-Kestner is gekozen tot onder voorzitter van den Senaat, in plaats van den overleden senator Chalamet. Bij de behandeling van de begroeting van oorlog heeft de minister verklaard, dat de ge schenken van Franschen aan de soldaten op Madagaskar wel aan hun adres waren geko men en dat zij geregelder waren uitgedeeld dan vroeger in Tongkin. In de Kamerzitting van gisteren, bij de behandeling van hoofdstuk 4 van de begroo ting van buitenlandsclie zaken, vroeg de so cialist Sembat de afschaffing van het ge zantschap bij bet Vatikaan. Berthelot ant woordde dal die afschaffing onmogelijk is, zoolang liet concordaat bestaat. Het amende ment van Sembat werd daarop met 333 tegen 167 stemmen verworpen. Aan het einde der vergadering stelde De Ramel (ralHé) den minister-president vragen betreffende de kwestie Dupas-Arton. Hij ver wijlt in het bijzonder bij de zendingen, waar mede Dupas belast is geworden. Onder de toejuichingen der linkerzijde verwerpt Bour geois de insinuatie van De Ramel. Na ge weldig tumult en heftige woordenwisselingen wordt het incident afgeloopen verklaard. Loubet, vroeger minister van binnenland- scbe zaken in het kabinet-Ribot van 1892, die beschuldigd wordt met Artsii onderhan deld te hebben, neemt in een brief aan de Figaro de verantwoorlijkheid voor die onder handelingen geheel voor zijne rekening. Dit zou nu heel mooi zijn, als niet mi nister Develle in hetzelfde blad was komen vertellen, dat Ribot wel degelijk van die onderhandelingen op de hoogte was. D I T S C II 1 i S D. De volgende week Dinsdag of Woensdag gaat de Rijksdag uiteen tot 7 Januari van het volgende jaar. Het bureau hoopt dat vóór de Kerstvacantie de eerste lezing der begrooting en de ontwerpen betreffende de oneerlijke concurrentie, de instelling van kamérs van arbeid en de beursbelasting zal zijn afgedaan. De Rijksdag heeft gisteren, na nog een langdurig debat, de begrooting naar de com missie verzonden. In den loop van het debat wezen de staats secretaris Von Marschali en de minister van justitie Von Scliónstadt met nadruk het ver wijt van den heer Haussmann, tan de Volks partij, af, als zou er eene klassen-justitie be staan. i'Von Schónstedt voegde daarbij, dat aan klachten wegens majesteitsschennis door on nadenkend gedane uitdrukkingen van onont wikkelde Heden geenszins door de overheid Worden gewenscht. De ambtenaren van het openbaar ministerie doen evenwel hun plicht, wanneer zij optreden tegen weloverlegde, met voorzichtigheid ge dane uitdrukkingen, zooals voornamelijk in de sociaal-democratische pers voorkomen. Bebel voerde hiertegen aari, dat hij gehoord heeft van brieven van conservatieven met de duidelijkst sprekende majesteitsbeleedigingen. Beroep van de rechterzijdei> Voor den dag asr mee De rijkskanselier haalde eene rede aan van den sociaal-democraat Liebknecht uit het jaar 4871, waarin deze zegt, dat »Vadei land" een reactionnair begrip is. De uitingen des keizers ten aanzien van de houding der sociaal democraten zijn volkomen gerechtvaardigd. Spreker zal er zich wel voor wachten, den raad van Bebel op te volgen, om den keizer er van af te houden aan zijne verontwaardi ging ook in het vertolg krachtig uiting te geven. Bijvalsbetuigingen B E L G I E. In de Kamerzitting van gisteren, bij de behandeling der begroeting tan financiën, vroeg de heer Delbeke hoe fiét staat niet de onderhandelingen met Nederland betrefiende de opheffing der loodsgelden, en of het ook Jf in de bedoeling der regeering ligt de scheep vaartrechten te verminderen. De minister van financiën antwoordde dat geen algeheele opheffing der scheepvaart rechten kan toezeggen, maar dat hij zich vooi behoudt, te onderzoeken of er aanleiding bestaat om sommige grondstoffen, als ertsen en dergelijke, van die rechten vrij te stellen. De katholieke leden van den Antwerpschen gemeenteraad willen drie schepen-plaatsen vragen om er twee voor hun partij te krijgen. Mochten de liberalen weigeren en dit zullen ze zeker doen dan zullen de katho lieken een verzoek lot den koning richten om een katholieken burgemeester te benoemen. De libei ale leden van den gemeenteraad te Luik hebben geweigerd met de katholieken een gemengd schepen-college te maken. Daarop hebben de laatste besloten een homo geen clericaal college te benoemende katho liek Fiancotte zal waarschijnlijk tot burge meester benoemd worden. Te Antwerpen hebben de roosjesslijpers het voorbeeld van hunne Arnslerdamsche collega's gevolgd; ook daar is een weikstakiug uit gebroken, omdat die werklieden ontevreden waren met hun loon. Te Gent is er au nog slechts een ijzer fabriek, de Plienix, waar door 300 arbeiders het werk gestaakt blijft. Men hoopt nu spoe dig ook hier tot een goed resultaat te komen, zoodat de langdurige lijdensgeschiedenis ten eiride zal zijn. RUSLAND. Naar beweerd wordt, heeft de keizer aan de regeering van Polen opgedragen een voor stel in te dienen tot het invoeren van her vormingen in het bestuur dier provincie. O O S T E N R 1J K-Il O N G A It IJ E. In de Oostenrijksche Kamer verklaarde de Roman van Reinhold Ortmann. 13. Doctor Artois nam, niet dan na ecnig beraad, «P een der oude stoelen plaats, die het sgoed gemeubileerde vertrek" versierden, en begon op vertrouwelijken loon te keuvelen over allerlei uit lang vervlogen en uit latere tijden. Met eene soort van vroolijke iionie spiak hij over zijn weinig opwekkenden en nog minder loonenden arbeid als scheikundige aan eeno fabriek te Frankfort en hij wist zijn verhaal met zulke vermakelijke zetten te kruiden, dat Düringhoffen «neer dan eens in een hartelijken lach schoot. sDoch ik bespeur," zoo brak hij, terwijl hij »n het vertrek rondzag, zijne redeneering af, «dat ook gij bet geheim om door middel der scheikunde riik te worden nog niet ontdekt bebt. Professor Wallroth geeft hoog op van uwen ijver en bekwaamheid, maar het ziet er hier niet uit als bij iemand, die van zijne inspanning en kennis veel vruchten plukt." oProfessor Wallroth? Hebt gij met hem over mij gesproken iWel zeker; meer dan eens. Gedurig valt, als ik hem bezoek, het gesprek op u." sDus komt gij bij den professor aan huis t" «Zeker. Ën ik durf er wel bij zeggen als vriend. Men wordt er zeer goed ontvangen, niet waar jiDaar kan ik niet over oordeelen. Ik vereer den professor hoog. Aan zijn rijken schat van kennis heb ik mij gelaafd, maar overigens ken ik hem alleen als wetenschappelijk man en ga als zoodanig alleen met hem om. iDat is vreemd genoeg. Een ander zou de gunst van den professor wel tot eigen voordeel benuttigd hebben." Benuttigd 1 Ik versta u niet goed. Hoe had ik dat dan moeten aanleggen Doctor Aitois lachte. aJa, mijn waarde, dat kan men aan iemand, die zoo vragen kan, moei lijk duidelijk maken. En de beste gelegenheid tot zoo iets is misschien al voorbij. A propos, nu wij toch van den professor spreken kent gij me juffrouw Ingeborg, zijn beminnelijk dochteitje V' Düringhoffen scheen op eens iets aan zijne flesscben en glazen te ordenen te hebben, terwijl hij eerst na een kleine pauze antwoordde: alk beb de jongedame maar éénmaal in mijn leven gesproken. Zij gelijkt, naar ik meen, vee! op haren vader." »Nu ja, voor zoover een meisje in den bloei der eerste jeugd kan gelijken op een reeds grij- zenden man van in de vijftig. Als men tusschen beiden te kiezen heeft Maar gij zult wel geen gevoel hebben voor vrouwelijk schoon Düunghoffen scheen zich aan het spottende in de laatste woorden niet te storen. Hij keek den doctor met heldere oogen aan en zei sik sprak niet van een uitwendige gelijkenis; wat dit betieft, ik ben met u van gevoelen, dat mejuffrouw Ingeborg Wallroth onder de bekoor lijksten van haar geslacht kan doorgaan. Ik althans heb nooit lieftalliger wezen ontmoPt. Die bekentenis had de doctor niet verwacht en ook niet bedoeld. Op een minder vroolijken toon hernam hij aZoo, zooen gij spraakt alleen van inwendige overeenkomst. Welnu, ik ben juist van plan mij daaromtrent persoonlijk te informeeren en het zal mij groot pleizierdoen, wan neer dit onderzoek uwe meening bevestigt. Maar, waar ik eigenlijk om kwam zoudt gij geen lust hebben, mijn vriend, om uw postje van assistent, dat slecht betaald wordt, te verwisselen met eene betiekking, die meer lucratief is? Het kon zijn dat ik zoo iets voor u wist." uGij Artois? Maar hebt gij zelf geen behoefte aan zoodanige betrekking?" nik wil mij bier, te beginnen met het volgend kwartaal, als privaat-docent vestigen. De aca demische loopbaan is ten slotte toch de eenige, die mijne eerzucht kan bevredigen." »Maar ieder weet, dat het niet de gemak kelijkste weg is en vele opofferingen eischt." »Een vaste wil komt alles te boven. En dan

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1