Binnenlaiulselie Berichten minister van fimnciën gisteren dat de hervor ming van de belasting den landbouw zal hel pen. Zoodra het desbetreffend onderzoek be ëindigd is, zal de regeering het ontwerp op de beursoperatiën indienen. Voorts prijst de minister de verhooging der aleoholbelasting aan. Ook zal de regeering een ontwerp tot het aangaan eener leening ten behoeve der spoorwegen indienen. l)e minister verklaarde dat men nog zeer ver verwijderd is van een hervatting der betalingen in gemunt geld. Wat het vergelijk met Hongarije betreft, verwierp de minister alle aanvallen tegen de regeering, die zich gelijkheid tusschen de nationaliteiten ten doel stelt. T U R K IJ E. De sultan blijkt bij zijn besluit, waarbij de vaart door de straat der Dardaneilen wordt opengesteld voor de tweede stationsschepen der zes groote mogendheden, de voorwaarde te hebben gesteld dat die schepen niet ge lijktijdig voor zijne hoofdstad zullen verschij nen, teneinde daaraan niet den schijn te geven eener demonstratie, welke ongewenschte gevolgen zou kunnen hebben. De gezanten moeten met die voorwaarde genoegen genomen hebben. Alvorens het Engelsche gezantschapsgebouw te verlaten, heeft Said pacha een brief aan sir Philip Currie geschreven, waarin hij mede deelt dat hij, ingevolge het heihaald aandrin gen van den sultan, verplicht was zijn plan om tot herstel van gezondheid naar liet buitenland te gaan, op te geven. Hij zegt, dat hij naar zijn woning is teruggekeerd om een bewijs te geven van waardeering van des sultans verzekeringen van voortdurende gunst, maar dat zijn gezondheid hem niet veroorlooft weer in dienst te treden, Said pacha heeft, bij zijn terugkeer in zijne woning; een schrijven ontvangen van den sul tan, waarbij deze vei klaart persoonlijk borg te staan voor zijne veiligheid. De Armeensche patriarch heeft aan den Italiaanschen gezant te Konstantinopel ver klaard dat hij het aantal Armeniërs, die van hun dak beroofd zijn, op een half millioen schat. In Anatolië duurt het moorden en plunde ren voort, vooral in het vilajet Van. De Amerikaansche zendelingen te Bitles hebben besloten, hun post te verlaten. Naar de Standard uit Konstantinopel ver neemt, is de Porte (het gebouw namelijk) verlatende ministers houden dag en nacht verblijf in het paleis van den sultan, waar overgroote verwarring iieerscht. A ffl E K I K A. Het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten heeft met groote meerderheid van stemmen eene motie aangenomen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over den gezant der Unie te Londen, Bayard, die zich in rede voeringen te Edinburg en te Boston, in Lin colnshire, op zeer ongunstige wijze heeft uit gelaten over zijne republikeinsche en protec tionistische landgenooten. Een voorste! om den gezant in staat van beschuldiging te stel len weid verworpen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van '12 December. Begrooting van binnenlandsche zaken. Be heer Farncombe Sanders bestreed den post betreffende de oprichting eener rijks kweekschool voor onderwijzeressen, van oor deel dat door normaallessen beter kan wor den voonien in de bestaande behoefte, waarna de heer Kerdijk er op wees dat de heer San ders bij vroegere gelegenheid zich juist als een tegenstander van normaallessen heeft doen kennen. De minister van binnenlandsche zaken ont kende dat deze zaak den schoolstrijd opnieuw zal doen ontbianden. Er wordt alleen uitvoe ring door gegeven aan de wet, die gebiedend voorschrijft dat er scholen voor onderwijzers en onderwijzeressen zijn. De minister houdt overigens de opleiding aan kweekscholen voor de beste en zal die, waar mogelijk, bevorderen. Hij kwam op tegen de bewering dat de rijks kweekschool zou bevorderen godsdienstig nihilisme. De heer De Savornin Lohman betoogde dat de wet, in verband met een koninklijk be sluit van 1891. eeist dan een rijkskweekschool voor meisjes voorschrijft, wanneer er behoefte aan bestaat; die behoefte ontkende spreker, waar bijzondere scholen reeds voldoende daarin voorzien. Na repliek van de heeren JE. Mackay, Vermeulen en Farncombe Sandeis, welke laatste zich verdedigde tegen de hem door den heer Kerdijk aangewreven inconsequentie en zeide, dat zijn zienswijze, wat betreft onder wijzers. eene geheel andere is dan die nopens onderwijzeressen, werd de post in stemming gebracht en aangenomen met 51 tegen 4G- stemmen. Alle anti-liberalen stemden tegen en van de liberalen de heeren Van Borssele, Farn combe Sanders, Pijnappel en de voorzitter. Afwezig waren de heeren De Boer en Har- togh, beiden liberaal, alsmede de heer Van Karriebeek, conservatief. Bij den post skosten van opleiding voor het afleggen van het examen lager onderwijs in de landbouwkunde", betoogde de heer Tydeman liet nut van de latidbouw-winter- cursussen en drong hij bij den minister aan op betere regeling van het landbouw-onder- wijs aan de rykskw 'ekscholen. De minister beloofde te zullen onderzoeken in hoever verbetering is aan te brengen. De minister beloofde aan den heer Tydeman de opleiding voor het landbouwonderwijs te verbeteren. De heer Kerdijk klaagde over de ongere gelde uitbetaling van onderwijzerswedden, door den heer Truyen toegeschreven aan de onmacht van de gemeenten tot nakoming der school vvetverpüchting. De minister houdt dit belang onder zijne- aandacht. Aan den heer Schaepman zeide de minister dat de subsidie aan de bijzondere scholen in 1896 zal worden verleend, ook wanneer het onderwijzerspersoneel niet geheel voltallig is. Daarna werden' behandeld de voorstellen van den heer Schaepman, om f 50U0 te wei geren voor de opleidingsschool voor bevvaar- schoolliouderessen te Leiden en van den heer Mutsaers om niet toe te staan f3000 voor de Haagsche kookschool, als zijnde huns in ziens geen onderwerpen van staatsbemoeiing. De heer Bool achtte het herstel der sub sidie van f 5000 noodig en billijk. De heeren Conrad, Heldt eu Viruly Ver- brugge verdedigden de ondersteuning der kookschool in het belang van alle standen en de heer Kuyper zag in de voorgestelde subsidie voor de opleidingsschool te Leiden schending van het shibboleth op schoolgebied en een stieven, om de bewaarscholen onder staatsvoogdij te stellen. De minister van binnenlandsche zaken ver dedigde uitvoerig de beide subsidiën uit het ZWITSERLAND. De Bondsvergadering heeft tot president van den Bond gekozen het hoofd van het departe ment van buitenlnndsche zaken Lachenai. Tot vice-president van de Bondsregeering is gekozen het hoofd van het departement van nijverheid en landbouw Deuchner. De Stendenraud heeft met 27 tegen 15 stemmen besloten het wetsontwerp overeen bondsbank als staatsbank in behandeling te nemen. ITALIË. In de Kamerzniing van gisteren beant woordde de minister van openbare werken, daar Crispi nog steeds ongesteld is, den alge vaardigde Cavallotti. Hij deelde mede dat het aantal bij Amba-Alagi overvallen Italiaansche soldaten 2450 was. De regeering heeft alle maatregelen genomen, opdat de definitieve zegepraal aan de Italiaansche wapenen zal blijven. De ministers van oorlog en van de schat kist hebben aangevraagd de kredieten voor Afrika tan 3 op 7 millioen lire te brongen, es=> hetgeen de financieele commissie uit de Kamer eenstemmig goedkeurde. Nog gisteren zou deze aan de Kamer haar rapport over de aan vullingskredieten aanbieden. De Abessynische strijdmacht, die in Tigré gevallen is, heeft het beleg voor Makallé en Antalo geslagen. De twee belangrijkste militaire vakbladen, 'de Italia Miiitare en de Esercito Itaüano, zijn zeer pessimistisch ten aanzien van den toestand in Erytlirea. Zij meenen te weten dat de Italianen bij Amba-A'.agt 2000 man verloren hebbendat de Choanen, die snel naar Makallé oprukken, 90,000 man tellen, en dat de versterkingen der genoemde plaats geen weerstand kunnen bieden aan den vijand. Ook Adigrat zou gevaar loopen. Generaal Haldissera is door de regeering over den staat van zaken geraadpleegd. Naar men zegt heeft hij aangeraden, onmiddellijk aanzienlijke versterkingen naar Afrika te zen den, een even groote troepenmacht als gene raal San Marznno tot zijn beschikking heeft gehad. kan ik niet een rijk huwelijk aangaan 7" sFooi, Aitois! Met zulke dingen schertst men niet. Ik zou denken, dat men gaat trouwen, nis men eene gevestigde positie heeft, en niet om er een te verwerven." sNu, daarointient kan men van opinie ver schillen. Doch wij dwalen af. Zijt gij werkelijk niet genegen voordeeliger condities aan te gaan 7" Düringhoffen dacht aan vader Leubuscher en aan het onderhoud, zoo pas gevoerd inet diens dochter. Een weinig aarzelend hernam hij »ik zou zeer ongaarne het laboratorium van professor Wullroth verlaten, maar overigens zou ik geen neen willtm zeggen, wanneer mij eene gelegenheid wordt aangeboden om mijne positie te verbeteren." »Dat is een verstandig antwoord. Gij kent doctor Giersberg, den kleinen zonderling, die hier een verplegensgesticht voor alle mogelijke ongesteidheden houdt en bijna even vermaard is door zijn ruw optreden als wegens zijne wonder- kuien? De man heeft behoefte aan eenen schei kundige voor het aan het gesticht verbonden S e Napels worden detachementen, die naar Massana gezonden worden, saamgetrokken. De Triluna maakt de lijst der bij Amba- Alagi gesneuvelde of vermiste officieren en onderofficieren openbaar. Het zijn majoor Toseili, 5 kapiteins, 12 luitenants, een adju dant-onderofficier en 11 onderofficieren. Een lang telegram is te Rome van gene- j raai Baratieri ontvangen. De generaal ver zekert dat de beste stemming heerscht onder de troepen en dat allen zich heldhaftig ge- j droegen in het gevecht bij Amha-Alagi. Ma- I joor Toseili, die de bevelen om terug te trek ken niet bad ontvangen, offerde zich op, na den terugtocht van de overige troepen ver zekerd te hebben. In het hevige gevecht leden de Choanen groote verliezen; het schijnt dat ras Michael sneuvelde, en dat ras Aloela zwaar en ras Mangascia licht gewond werd. SPANJE. Er moet een ministerieele crisis ophanden zijn. Men verzekert dat de heeren RomeSo, Reven ter en Bosch, respectievelijk ministers van justitie, van financiën en tan openbare werken, ontslag zullen nemen. De eerste en de laatste van deze drie heeren zijn door de onthullingen van den markies Cabrinana geweldig gecompromitteeid. Castellano, minister van koloniën, zou de portefeuille van financiën nemenmarkies Vadillo, onder-staatssecretaris van binnen landsche zaken, de portefeuille van justitie Osma, onder-staatssecretaris van koloniën, de portefeuille van datzelfde departement, en mailiies Pidal zou minister van openbare werken worden. De minister van openbare werken heeft verzocht een vergadering van den minister raad op heden bijeen te roepen, aau het einde waarvan de ministerieele crisis bekend zal worden, omtrent welker omvang men nog in onzekerheid verkeert. Alle leden vau het kabinet hebben besioten heden na afloop van den ministerraad hun ontslag in te dienen, teneinde de oplossing van de crisis te vergemakkelijken. Men ge looft dat de regentes Canovas zal belasten liet kabinet opnieuw samen te stellen, welks eerste daad dan de ontbinding der Cortes zou zijn. Uit Havanna wordt gemeld dat maarschalk Campos in allerijl naar Colon in de provincie Matanzas is vertrokken. Naar men veronder stelt, wil hij verhinderen dat de benden der opstandelingen in die provincie zich veree nigen. De Cubaausche opstandelingen hebben met een kanon een aanval gedaan op het fort Ramauguanagua; ook moet een nieuwe expe ditie van vrijbuiters bij kaap May .si geland zijn. U U M E N I E. Bij de verkiezingen voor het derde college van afgevaardigden zijn 36 liberalen, 2 boeren eu 5 nntio.mal-consei vaiieven gekozen. laboratorium. liet is peen druk baanije en voor iemand, die met de phy.-ioiogie en de pathologie op de hoogte is, al heel gemakkelijkAltijd dezelfde proeven, altijd dezelfde analysen. Vrije woning kan de doctor ota de bekrompen inrichting van het gebouw niet beloven, maar hij geeft volledigen kost en een maandgeld van honderd vijftig mark met uitzicht op verhooging. Mij dunkt, dat is nogal aannemelijk." iZeker. Maar hoe weet gij dat doctor Giersberg genegen zou zijn, mij die betrekking te geven?" jDat heb ik van hem zelf. Eigenlijk had ih haar reeds aangenomen, doch daar mijne plannen voor de toekomst geheel veranderd zijn, heb ik mij teruggetrokken en, onzer oude vriendschap gedachtig, sloeg ik den doctor voor, u in mijne plaats aan te stellen. Natuurlijk heb ik het aan de noodige aanbeveling niet laten onibreken. De zaak is zoogoed als beslist en ook de professor is genegen u zoodra gij het vraagt uw ontslag te geven." Düringhoffen had den spreker met toenemende verbazing aangehoord. »lk weet wetkelijk niet," zeide hij, waarmee ik zoovele bewijzen van vriendschap verdiend heb. Vroeger, gij weet het, liepen onze meeningen nogal eens uiteen en bestond er voor ons weinig gelegenheid om betrekkingen aan te knoopen." sOch watToenmaals waren wij knapen, die niet zwaar over de dingen tilden. Gij ziet, dat die kleine kibbelarijen mij niet belet hebben allereerst aan u te denken, nu de gelegenheid zich aanbood een mijner bekenden een kleinen dienst te bewijzen. Gij neemt dus het aanbod aan. niet waar 7" sik zou het nog wel een paar dagen in be raad willen nemen, ArtoisDe professor zou bet mij als ondankbaarheid kunnen aanrekenen, wanneer ik zonder hem te kennen en alleen om eigen voordeel hem ging veriaten." sMaar ik geef u de verzekering, dat daarvan geen sprake kan zijn. Den professor doet het integendeel recht veel genoegen u eene meer winstgevende betrekking te zien aanvaarden. Ook lijdt de zaak geen uitstel. Gij zult u morgen aan doctor Giersberg moeten voorstellen, als gij tenminste peen gevaar wilt loopen, dat een ander u voor is." Düringhoffen aarzelde ook nu nog, doch Artois liet niet af, voor hij met woord en handslag de verlangde toezegging gegeven had Toen dit geschied was, scheen doctor Artois zijne zending te hebben vervuld en greep hij zijn hoed. sik hoop, dat wij elkaar spoedig weerzien," zeide hij, shoewel ik, zooals gij begrijpf, den eersten tijd zeer bezet ben. Ik sta op den kruis weg van mijn leven en ook de vrouwen zijn niet buiten spel. Hoe staat het op dit punt met n, amice 7 Het juffertje, dat mij opendeed, is wel geen Venus sMaar het beste, belangelooste en achtens waardigste meisje op de geheele wereld," viel Düringhoffen haastig in. sik zou niet gaarne zien, Artois, dat gij u over haar vroolijk maaktet." sAhs, staat het er zóo mee 7 Dan zeg ik natuurlijk niets meer en neem mijn oordeel over haar uiteilijk dadelijk terug. En nu adieu Men wacht mij bij ptofessor Wallioth op de thee." {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2