PEK TELE ii A A F. Post en Teiegrapfiie. Land- en Tuinbouw, Armenzoro. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. oogpunt van gelijkstelling van vrouw en man ten aanzien hunner staatsroeping. Hij ont kende dat hierdoor de onderwijs-pacificatie gou verstoord worden. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 13 December 1893. Door het stormachtige weder uit het Wes ten rees het water op de Hoofdstraat heden- namiddag ongeveer een halven voet voor de huizen. Hedenavond te 7 uur was het door den aan wakkerenden wind nog weinig afge- loopen en stond het nog halverwege op de straat. Op dien tijd moest de eb zijn inge treden, terwijl het water toen weder begon te rijzen. Bij kon. besluit is P. H. van der Kemp, Oostindisch hoofdambtenaar met verlof, laat stelijk directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid in Nederlandsch lndië, op zijn ver zoek, gerekend op den dag waarop het hem verleend buit«nland«ch verlof verstrijkt, eer vol uit 's lands dienst ontslagen, met toeken ning van pensioen. Dat de vermogensbelasting hier en daar jop grove wijze" is ontdoken, verklaart nu ook de minister van financiën, officieel, in zijn begrootingsantvvoord. Een gemeentelijke statistiek van die be lasting kan de minister niet overleggen, uit vrees van gevaar voor de geheimhouding. Maar tegen de geconstateerde ontduiking op grove wijze zijn maatregelen genomen. Een der nieuwste oorlogsschepen Hr. Ms. Sumatra heeft te Soerabaja op het marine- etablissemeut ruim een jaar in reparatie ge legen, waarna in October j.l. een proeftocht gehouden zou woiden, met het treurige resul taat, dat de Sumatra direct in het droge dok moest worden opgenomen. O. a. bleek, dat de smooi kleppen (deze dienen om den stoom toe te laten en af te sluiten) niet geopend konden worden. Begin November zou weder een pioeftocht gehouden worden, doch thans stond men voor liet feit, dat de smoorkleppen eenmaal geopend zijnde, niet gesloten konden worden Ten derden male is de Sumatra in reparatie genomen, die drie weken zal duren. In de murinekringen hoopt men, dat een Kamerlid over dergelijke kunststukken zal interpelleeren, opdat men uit de handen van dergelijke reparateurs met kolossale trakte menten ook eens waar voor zijn geld krij gen zal. Thans is te Rotteidam in druk rondge deeld het antwoord van de heeren Muller c. s. op liet praeadvies van B. en W. in zake hun belastingvoorstel naar grondslagen. De adressanten geven daarin te kennen, dat de tijd, welke hun gesteld was, te kort Is om op alle argumenten van B. en W. die trouwens h. i. eenzijdig zijn te kun nen autwoorden. Hun hoofdmotief is, dat over het algemeen de nieuwe gemeente de plaatselijke inkomstenbelasting niet wil. De bewering van B. en "W., dat wegens eene te verwachten verandering in de gemeente wetgeving eene belasting naar grondslagen niet wenschelijk is, is volgens hen juist eene reden te meer, om eene belasting naar grond slagen in te voeren, wijl de minister Spren- ger van £yk tegen elke inkomstenbelasting is. De bezwaren van dit jaar nog te moeten werken naar 3 belastingen, verwerpen zij, en hopen dat den 19n December het voorstel ■van B. en "W. zal verworpen worden. Tegelijkertijd werd hierbij gevoegd de repliek van B. en W. op dit antwoord. Zij wijzen er op, dat in dat antwoord alleen ge handeld wordt over de conclusie van hun praeadvies, en de vraag der opportuniteit eener belastingverandering als de voorgestelde. Voor het overige is het schrijven van B. "W. een teleurstelling. In plaats van een poging tot ktachtige refutatie der voornaamste tegen het voorstel aangevoerde bedenkingen, heu wij elke lepliek op de hoofdzaak voor het oogenblik ontweken. Het antwoord geeft hun geen aanleiding tot voortzettiug van het schriftelijk debat, en zij zullen dan ook hunne verdere wederlegging aanhouden tot de mon delinge beraadslaging. Zij stellen den raad voor, niet over te gaan tot artikelsgewijze behandeling, niet te stem men over art. 1, maar over het bij hun praeadvies voorgedragen ontwerp-besluit. Bij verschillende boekhandelaars ligt een adres ter teekening. voorzien van 126 namen, om de inkomstenbelasting niet te handhaven. Te Rotterdam bereikte de stand van het water hedennamiddag te 2i/„ uur wederom eene hoogte van 2.76 meter boven Rottepeil. Op het Noordplein stond de kade weder blank tot aan de rails van de tram; de Remon- strantscbe kerk was ongenaakbaar, terwijl bewoners van het Hang en Visschersdijk buone kelderverdiepingen zagen onderloopen. Een aantal passagiers die hedenmiddag te 2 uur per boot naar Vlaardingen wilden, zagen zich in hun voornemen teleurgesteld, omdat de booten aldaar wegens het hooge water niet kunnen lossen. Nli. Ct.) Nader meldt men ons uit Den Haag, dat het gebeurde op den hoek van de Kraayen- hofstraat en Stationsplein eeri verzinsel is van de betrokkene. De ware toediacht der zaak is deze: Bedoelde weduwe is meermalen onder den invloed van sterken drank, zoo ook dien avond. Alstoen is zij op eenig aardewerk ge vallen en heeft zich daaraan nogal verwond. Daar zij beschonken was, is zij eerst eenigen tijd blijven liggen toen eenigszins tot bewust zijn gekomen, is zij opgestaan, is de deur uitgeloopen naar een café aan de overzijde en heeft daar gezegd dat men haar had wil len vermoorden. Als een der daders noemde zij iemand, die 's middags bij haar op bezoek was. Toen het later eene politiezaak zou wor den, kwam zij op hare beweringen terug. (N. B. Ct.) Uit een pakket per expeditie-bureau Van Gend Loos, van Leiden verzonden naar Utrecht, werd vermist ruim f 1600. Als ver moedelijke dader van de ontvreemding is in arrest genomen een jeugdige beambte der genoemde firma, die door vervalsching der op het pakket geplaatste zegels, zich in het bezit schijnt te hebben gesteld van de ver miste geldswaarde. Het bedrag is op aan wijzing van den verdachte bereids weder op gespoord. Op het Hooge Zand onder Numansdorp heeft zich dezer dagen het volgende geval voorgedaan Een reiziger, die daar des avonds langs kwam en er den weg niet goed wist, besloot een woning binnen te gaanDaar vond hij een vrouw met een kind. Nauwelijks had zij hem echter bemerkt, of zij begon uit al ie macht te schreeuwen: sHelp, helpde moordenaar Hij wil mijn arm kind vermoorden I Help! help! Mijn kind, mijn kind!" En of hij haar al aan het verstand trachtte te brengen dat zij zich vergiste, het mocht niet baten. Hij was en bleef voor haar de beruchte moor denaar. Begrijpende dat langer te blijven voor hem nootlottïge gevolgen kon hebben, koos hij de wijste partij en maakte zich uit de voeten. Aan de Handelskade te Amsterdam zgn "Woensdag door de ambtenaren der belastin gen in beslag genomen 1000 kilo geraffineerde suiker, welke men had gepoogd frauduleus In te voeren, waartoe men ze had verborgen in tien vaten, in elk vat een zak met 100 kilo, en deze ompakt met soda. De tien vaten waren als soda vrij van inkomende rechten aangegeven. De accijns op de suiker bedraagt f2 per 100 KG, zoodat men heeft getracht f270 te ontduiken. De boete op deze overtreding is de tiendubbele accijns met verLeurlc van de aangehaalde suiker en emballage. De vaten waren ingevoerd door een stoom schip uit Londen. I De vier kinderen waarvan de vrouw van I I den smid Engberls te Meppel Maandag was bevallen, zijn Dinsdag overleden. Hedennacht is de remmer G. Klomp der 1 Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappij nabij het l station Zutfeu door een goederentrein over reden en onmiddellijk gedood. Te Apeldoorn overleed Maandag, in den ouderdom van bijna 69 jaar, de heer II. C. C. Avirik, eerst sedert eenige maanden rus tend concierge van het kon. paleis Het Loo, welke bedekking de overledene bijna 40 jaar met toewijding had vervuld. Wijlen Z. M. koning Willem III schatte zijnen dienaar hoog, en was hij pen concierge van den ouden stempel, trouw aan 't Vor stenhuis van Oranje. Begaafd met een ijzersterk geheugen, was hij de vraagbaak van het paleis» De vele appartementen van het paleis, hunne meubels en schilderijen enz. hebben eene geschiede nis sommige dagteekenen reeds uit den tijd van stadhouder koning Willem III, dat alles was Avink door nasporing en ovet levering bekend. Deze wetenschap heelt hij op ver zoek van II. M. de Koningin-Regentes op schrift gebracht, zoodat menige historische bijzondeiheid is bewaard gebleven. Ook was de overledene toegerust met eene groote kennis van de verschillende ornament- stijlen, waardoor hem de meubileering der hoofdvertiekken door wijlen koning Willem III steeds werd toevertrouwd. Opgegroeid als het ware onder de oogen van de laatste 3 Vorsten, ging hij geheel op in het dienen van dat geslacht. (Z. C.) Men schrijft uit Winterswijk aan de B. B. Ct. Een van de 1000 ontevreden firma's uit Duitschland Door de verificateurs alhier is dezer dagen een waggon inet Keulsch aardewerk aange houden, aangegeven ten invoer op een waarde van f225, terwijl de factuursvvaarde daar van £525 bedroeg; daarbij was ïuim 1100 kilo op het gewicht en 800 stuks op het aantal verzwegen. De aangever een Rijnlandsch potten bakker bracht hier gisteren een bezoek bij den chef der douanen, om een en ander j met hem in orde te brengen. Dat hij niet voor zijn pleizier in Holland was, kon men hem van het gezicht lezen, i De man had dan ook ongeveer f1000 boete beloopen. 1 De MiddelbCt. meldt: De persoon die, onder verdenking iets uit staande te hebben met het Rotterdamsche i drama, te Os werd gearresteerd en naar Rot terdam vervoerd, is na een kot t verblijf weder op vrije voeten gesteld. Hij had vroeger naast Hoogsteden gewoond. De man is op zijn ver- 1 zoek in de gelegenheid gesteld naar Bergen- op-Zoom te gaan, waar hij werk dacht te vinden. Daar hem dit niet gelukte, is hij naar Middelburg gekomen, waar hij ook al weinig succes had. Hij deed heden pogingen om weder gratis naar Rotterdam te kunnen reizen. Of zijn waarheidsliefde wel bijster groot was, wordt met reden betwijfeld. Aan ver schillende personen deed hij van elkaar af wijkende verhalen. Zijn verzoek om gratis naar Rotterdam te komen is niet ingewilligd. Hg moet thans naar Goes gegaan zijn. Als historisch wordt aan de Arnh. Ct. medegedeeld In zekere gemeente was een nieuw gemeen teraadslid gekozen en ontving aanschrijving om zijne geloofsbrieven in te zenden. Radeloos wendde hij zich tot zijne vrouw met de klacht, dat hij reeds zoo lang met den predikant u'Mioop lag, dat hij er heusch tegen op zag hem er naar te vragen. Hoek-van-Holland. Woensdagavond had alhier een druk bezochte vergadering plaats van belangstellende inwoners, om te beraad slagen welke maatregelen noodig geacht wor den in het belang van de bemanning der schepen welke eventueel zouden kunnen schip breuk lijden op den lagen dam van den N. Waterweg, zooals o. n. op 8 dezer plaats had, waarbij een der equipage in de golven is omgekomen en de overigen als door een wonder zich zeiven redden. Met algemeene stemmen, op een na, werd, na voorlezing van een verslag van de stranding van de Beinhold, besloten zich tot de Zuidholland- sehe Reddingmaatschappij te wenden, met het dringend verzoek aan den imkeioever een platbodem-reddingboot te willen station- neeren en een vuurpijltoestel daar beschik baar te houden, opdat verbinding kun ver kregen worden met op dien lagen dam ge strande schepen, hetwelk geen bezwaar op levert, daar de afstand tu<«chen de beide dammen hoogstens 200 meier is. De Zuider- dam ligt ter hoogte van gewoon hoogwater en is dus het grootste gedeelte van den dag te bereiken. Het voorhanden zijn van droge kleederen weid ook onmisbaar geacht. Eene commissie van vijf leden werd benoemd om liet verzoek in den geest def vergadering op te stellen. 's-C111ESEIACE, '13 December. Tweede Kamer. Begiooting van binnenland- sche zaken. Door verwerping, seluapping en vermindering van amendementen is toegestaan f5000 subsidie voor de kweekschool voor be- waarschoolhouderessen. Met 56 tegen 38 stemmen is geweigerd f 3000 subsidie voor de Ilaagsche kookschool. Aangenomen werd met 48 tegen 46 stemmen het voorstel der rapporteurs om f 10U0 te Weigeren voor liet restauratieplan der grafelijke zalen te's-Gra- venhage, onder beheer van het departement van binnenlandsehe zaken. De gelegenheid tot vevending der eonespon- dentie naai New-Yoik (via Aui&ter lam) bestaat door middel van het stoomschip Schiedam. De laatste bnshehting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 14 de/ des vooi middags ten 4.25 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te vvoiden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Obtlam. Do laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 14 dezer, das voormiddags ten 9 ure. De wijze van verzending bohooit duidelijk op het adres vermeld te worden. Blijkens den staat van de gevallen van be smettelijke veeziekten, in Nedeiland voorgekomen gedurende de maand November, opgenomen in het bijvoegsel van de Stct. no. 292, hebben zich in dat tijdsverloop in het peheele rijk- voorgedaan 2 gevallen van kwade droes en huiiiworm. bij 2 eigenaars249 van schurft, bij 29; 40 vun varkensziekte, bij 32; 13 van miltvuur, bij 11, en 37 gevallen van rotkreupel, bij 3 eigenaars. V» Voor de landkolonie van het Leger des Heils is reeds f16,000 ingekomen; er is nog f 14,000 noodig. Tegen den boekhandelaar J. F. Appy, die bij vonnis van 19 Nov. j.l. door de rechtbank te Amsterdam is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verspreiding van voor de eerbaar heid aanstootelijke boeken, is Woensdag door den advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam veroordeeling tot drie maanden ge- eischt. KRAL1NGSC1IK VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 7 winter- zalmen, die f 2.20 tot 2.70 per Vs kilo opbrachten.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3