A0. 1895 Zondag 15 en IVÏaandag 16 December. N°. 8941. Tweede Blad N egenenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, IJ I T G ËYË uitgezonderd Dinsdag, T. o i) fc. R: Bnitenlaudsclie Berichten. <?ir Abonnementsprijs, per kwartaal frnn'p,per post, door het geheele Rijk Afumdsahjke nommers f 1.85. - 2.50. 0.10. li St F. A I' 8 *i 7 O. It T K A A T Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eetie Courant1.10* ledore gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 3 F R A N K R IJ K. Het Elysée wordt op het oogenblik bele gerd door de vrienden van president Faure. Afgevaardigden, senatoren, allen gaan er heen om hun verontwaardiging te luchten of de aandacht van zich af te ieiden. Het regent er telegrammen en brieven. He Kamer verwierp gisteren, na de toelich ting van den hr t Doumer, het amendement- Cochin, waarbij gevraagd werd art. 8 van het budget van ontvangsten te schrappen, bij welk artikel het zegelrecht op de beursope- ratiëo* met drievierden wordt verminderd. Mgr. d'Hulst zeide, dat wanneer het begroo- iingswetk niet zoo spoedeischend was geweest, bij een amendement zou hebben ingediend tot wijziging der fiscale wetten op de congre- gratiën. Hij behoudt zich dat voor bij de be grooting voor 4897. Voor de congregatiën vvenscht hij gelijke behandeling als voor de andere Franschen. De minister van financiën Doumer ant- wooidde, dat zeker het oogenblik waarop de congregatiën in openlijk verzet zijn, niet het geschiktste is om te haren behoeve tusschen- beide te komen. Laat zij beginnen met zich le onderwerpen; de regeering zal dan zien wat verder te doen staat. De Kamer heeft met 543 tegen 9 stem men de begrooting van ontvangsten in haar geheel aangenomen. De leden van den internationalen bime- tailisten-bond zijn gisteren aan den president der republiek en aan den minister van finan ciën Doumer voorgesteld. Generaal Février, de afgetreden groot kanselier van het Legioen van Eer, heeft in een brief een scherpe kritiek gegeven van de wijze, waarop de tegenwoordige regeering den raad van orde.van het Legioen gereorga niseerd heeft. Hij houdt vol dat deze raad nu de speelbal van de regeering zal worden en alle prestige zal verliezen. Hij ontkent, dat president Faure hem verzocht heeft, zijn ontslag in le trekken. Op zulk een verzoek zou een weigering gevolgd zijn, even onaan genaam voor beide partijen. Het comité voor de Parijsche arbeidsbeurs beeft besloten, nog niet uit te maken of het de voorwaarden, door het kabinet Bourgeois gesteld voor de heropening der beurs, aan neemt. Het wil wachten tot de gemeenteraad het reglement voor de arbeidsbeurs gereed heeft gemaakt. lit Tananarivo wordt van gisteren gemeld Een anti-Europeesche bende, ongeveer 6000 ®an sterk, heeft het zendingsstation te Ra- öminando vernield. De Engelsche zendeling hiac Mahon en diens gezin wisten enkele uren te voren te ontkomen. Alle in de lands districten wonende Europeanen zijn naar de hoofdstad gezonden. 600 Fransche soldaten zijn tegen de oproerling*, n afgezonden. hÜJTSCÏÏlASD. De Bondsraad heeft besloten den rijkskan selier uit te noodigen tot indiening der noo- dige voorstellen, om de proef met de uitreiking van warm avondeten aan de manschappen van het actieve leger voort te zetten of den maatregel algemeen in te voeren. De commissie voorde tweede ïezing van het ontwerp van een Rijks-Burgerlijk Wetboek is ook met de tweede lezing der wet van invoe ring gereed. Hare taak is daarmede afgedaan het ontwerp moet alleen nog maar worden geredigeerd, Daar de regeering reeds aan de Porte te kennen gegeveu had dat zij de benoeming van Turkhan pacha tot Turksch gezant te Berlijn goedkeurde, weigert zij in pricipe deze for maliteit te vernietigen en zich met de be noeming van Zia pache tot dien post te ver eenigen, ofschoon zij geen persoonlijk bezwaar heeft tegen Zia. De te Semarang gevestigde Duitschers heb ben aan vorst Bismaick als kerstgeschenk eene kist van de beste Java-koffie gezonden, afkomstig van het iand Selokaton, verpakt in eene met keurig inlandscli snij wei k versierde kist van gevlamd djatihout en vergezeld van een sierlijk album met photografiën van Java. Bij de behandeÜDg in de Beiersche Kamer van het ontwerp in zake de staats-veeverzeke- ring is, in strijd met het voorstel der regee ring, bepaald, dat voor het dooden van vee door brand of bliksem geen schadevergoeding wordt uitgekeerd; dat slechts 7/10 der ver zekerde schade wordt uitgekeerd, wanneer op wettige gronden het vleesch geheel of ten deele ongeschikt voor het verbruik wordt ver klaard, maar dat die uitkeering geheel ver valt, wanneer de slachting van een verkocht stuk vee niet plaats heeft binnen 10 dagen na het vervoer uit de plaats van herkomst of binnen het gebied des rijks. 8 E L 9 1 E. De minister van oorlog, generaal Brassine, heeft, aangezien de meerderheid zij oer ambt- genooten het indienen van een wetsontwerp tot hervorming der militaire organisatie on tijdig achtte, Donderdagavond zijn ontslag bij den koning ingediend. De koning weigerde echter. De leden van het kabinet hebben gisterochtend besloten, aan Brassine voor te stellen, dat hij bij de behandeling van de wet tot vaststelling van de jaarlij ksche lich ting in de Kamer voor het begin van de vol gende zitting de indiening van zijne reorga nisatiewet aankondigde. De minister van bin- nenlandsche zaken wil dit wetsontwerp nog eens onderzoeken voor zoover het de militie raakt. Men verzekert, dat Brassine op aan dringen van den koning zal blijven. Leopold zou ook het oogenblik slecht gekozen achten, anngezien de afgevaardigden aan den ycor- avond der verkiezingen den minister zouden opofferen liever dan hun zetel te verliezen. De provincies, waar in Juni 1896 de ver kiezingen worden gehouden, zijn antimilitarist. De weikstaking der metaalbewerkers te Gent is nu weikelijk heelemaal geëindigd. Twee maanden heeft de werkstaking geduurd en geen van beide partijen heeft een com plete overwinning behaald. De spoorweg Mechelen— Terneuzen is voor 12 millioen francs door den staat ovei genomen. ESGELAS». De vacantie van het Parlement, welke den 24n dezer afloopt, zal vermoedelijk tot 18 of 19 Januari verlengd worden. De Britsche nationale landbouwersbond geeft zijne pogingen niet op om van de regee- ring beschermende rechten te krijgen, maar tot dusver met weinig kans op succes. Weer vervoegde zich eene deputatie bij den minister s':, isident en den secretaris der schatkist om hun de grieven der verbouwers van hop en andere grondstoffen voor de bierbrouwerij tegen den bieraccijns uiteen te zetten en hem te verzoeken den accijns van bier, uit inlandsche grondstoffen gemaakt, te verlagen met een shilling per vat en dien van bier uit buitenland.-,che grondstoffen met gelijk bedrag te vei hoogen. Sir Michael Hicks Beach sprak evenwei als zijne overtuiging uit, dat de schatkist den bieraccijns nooit zal kunnen missen en dat liet evenmin mogelijk was een verschil te maken tusschen bieren naar den aard hunner grondstoffen, omdat dan wel alle brouwers zouden beweren geen bultenlandsche te gebruiken, zoodat dan eene kostbare con- tróle noodïg zou zijn. Eene andere commissie vervoegde zich bij den minister van landbouw met het verzoek om te bepalen, dat alle bui- tenlandsch vee terstond bij invoer in Engeland zou moeten wordtin ge»Ucht, maar met even weinig succes. Lord Winchilsea deelde in de Donderdag avond gehouden jaarvergadering van den nationalen landbouwersbond mede dat in het afgeloopen jaar op 200,000 HA minder dan in het vorige jaar graan verbouwd werd. De vooruitzichten voor den landbouwer wór den dan ook ongunstig genoemd. De minister van landbouw, die de vergadering bijwoonde, zeide dat de regeering haar best zou doen om in dien toestand verbetering te brengen. De Engelschen willen zich, naar het schijnt, in Zuid-China niet door de Franschen laten overvleugelen. Na de expeditie, door de Lyon- sche kamer van koophandel uitgerust met het doel, handelsbetrekkingen aan te knoopen of voor te bereiden in die streken, gaat nu ook een Engelsche expeditie naar Soetsjoean en Joenan. Te Gape Coast Castle aan de Goudkust, waar juist het eerste detachement van de 11 111 11 J!9 troepen voor de expeditie tegen de Ashanti's is aangekomen, gaat het gerucht dat koning Prempeh is afgezet en door de koningin- moeder vervangen. Is dit waar, dan kunnen de Britsche troepen een heftigen tegenstand ver wachten- Uit Cape Coast Castie is bericht ontvangen dat de gouverneur van het Engelsche Goud- kustgebied een bezoek heeft gehad van Sa- mory's afgezanten die den gouverneur ge schenken kwamen aanbieden. Samory bevindt zich te Bondoekoe, ten noorden van Koemassi. RUSLAND. Op de keizerlijke werf te Petersburg is begonnen met den bouw van een eskader- pantserschip, drie gepantserde kruisers en twee torpedobooten. Uit Odessa wordt aan de Times gemeld, dat de inscheping van 12000 man, goed uit geruste troepen, te Odessa en Sebastopol met bestemming naar Batoum begonnen is. Xolgens een bericht uit Odessa aan de Times zalrde regeering binnenkort te Tokio, Chefoo en in Korea militaire agenten aan stellen. De Russische kruisers Bjoerih en Dmitri Donskoj zijn Donderdag uit Algiers naar de Turksche wateren vertrokken. OOSTESKIJ E-ÏI O N' G A it IJ E. De keizer heeft, als blijk van zijn vertrou wen in de tegenwoordige Hongaarsclie regee ring, opnieuw twee liberale groot-grondbezit ters tot erfelijke leden van het Maguatenhuis benoemd. ITALIË. In de Kamer heerschte groote opgewon denheid. Alle ministers waren tegenwoordig, met uitzondering van Cri«pi, die nog ongesteld is. Men is begonnen aan het debat over de conclusion der commissie in zake Giolitti. Giolitti verdedigde zijn houding in de zaak der Romeinsche bank, hij herinnerde aan het toezicht op de directeuren, dat hij in het leven riep ontkende ten sterkste, documen ten te hebben achtergehouden, en viel den minister van justitie aan, zeggende dat deze, voordat het proces over het achterhouden der stukken een aanvang nam, verklaarde de daar mede in verband staande omstandigheden in orde te moeten brengen. Giolitti zeide ten slotte dat voor de beschuldigingen die legen hem ingebracht worden, een staatkundige drijfveer bestaat, en dat hij meent recht te hebben tot een beroep op de rechtvaardigheid van het parlement. De minister van justitie antwoordde dat hij niet wilde doordringen in het wezen der za?k; maar de aantijging van Giolitti, als zoj de regeering te kort geschoten zijn in eerbied voor de rechterlijke macht, werpt hij van zich af. De vergadering wordt daarop geschorst. Nadat de schorsing was opgeheven heeft

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5