Biimeiilandsche Berichten. brengen van 12.000 wel uitgeruste manschap pen en Sebastopol naar Batoem in kruisers van de ^vrijwillige vloot". Uit dit alles en uit meer militaire maatregelen, in den laat- sten tijd genomen, blijkt, dat Rusland zkh naar de Turksche grenzen versterkt, blijk baar met het doel om gereed te zjjn, ais zijn optreden of tusschenkomst in die streken noodig mocht worden. OOSTESKIJ E-1I ONG1RIJE. De keizer heeft de deputatie van Rutenea in audiëntie ontvangen, welke hem een rekest overhandigde, waarin de ontbinding van den Landdag wordt verzocht, en hetuitschlijven van nieuwe verkiezingen. In zijn antwoord gaf de keizer de verzekering dat met de in gediende vertoogm rekening zal worden ge houden voor zoover zij gerechtvaardigd zullen blijken. Men moet getroffen worden, voegde bij er bij, door de omstandigheid dat een groot aantal geestelijken Lemberg veriaten hebben op bet oogenblik van de aankomst van kardinaal Sembratowies. Door aan dezen laatstgenoemde den kardinaalshoed te verlee- nen, heeft de paus aan de Ruteensche kerk willen toonen, hoe groot belang hij in haar stelt. ITALIË. De Kamer is ten aanzien van de zaak-Gio- litti tot de eenvoudige orde van den dag over gegaan. In de Kamer is de regeering Zaterdag ge ïnterpelleerd over den toestand in Afrika. Imbriani, zijne vraag toelichtende, beschul digde het ministerie, in de Afrikaansehe poli tiek te zijn afgeweken van de beloften die aan het land en aan het parlement waren gedaan. Cavallotti hield een rede die grooien indruk maakte en herhaaldelijk werd toegejuicht. Hij verlangde dat het kabinet zou aftreden. Di Rudini wenschte Cavallotti geluk, een feit dat zeer de aandacht trok. 1 De zitting werd ten slotte verdaagd, nadat de minister van openbare werken, Sarracco, verklaard had dat Crispi Maandag present zou zijn en dat de regeering dan waarschijnlijk een wetsontwerp zou indienen waaruit hare verdere plannen zouden blijken. Den minister van oorlog werden verschil lende vragen gedaan over den aankoop van granen in het buitenland. Twee voorstellen werden er gedaan tot het instellen van een enquête. Een heftig debat volgde. Bij de hoofdelijke stemming werd met 232 tegen 139 stemmen het voorstel van den minister van oorlog aangenomen, volgens hetwelk de zaak een maand wordt uitgesteld. In dien tijd zal de minister, naar hij beloofde, een onder- i zoek instellen. De Kamer hervatte gisteren de beraad slagingen over Afrika, en hoorde allereerst de interpellation aan van Luzzatti, San Juliano Geatani en Co^ta. Crispi, weer aanwezig, ant woordde, dat het gevecht van Amba Alagi een deel uitmaakte van de noodzakelijke ge volgen van den kolonialen oorlog. Het doel was niet, zeide hij, een zeker gebied te bezet- j ten, maar enkel eerte strategische beweging j uit te voeren. De regeering zal de voor het 1 herstel van den vrede en voor het voor- komen eener herhaling van eene nederlaag genomen maatregelen aan de Kamer mede- deelen op het daarvoor wenschelijke tijdstip. De regeering blijft vertrouwen stellen in ge- neraal Baratieri. Door verscheiden afgevaardigden werden motiën ingediend, waarover Crispi voorstelde te beraadslagen tegelijk met de behandeling van het regeeringsvoorstel, dat heden bij de Kamer zal inkomen. De Kamer keurde dit goed, en daarna werd de vergadering ge sloten. Gisteravond zijn 1400 man troepen te Napels ingescheept naar Massownh. Het officieele militaire blad heeft een de creet gepubliceerd, waarbij de lichting voor 1893 onder de wapens geroepen wordt. In de Kamer verklaarde de minister van oorlog dat de verbinding tusschen Adigrat en Makallé hersteld is. De interpellatie over den toestand in Afrika is uitgesteld. Uit Makallé komen voor de Italianen goede berichten. De bezetting van het fort is vol vertrouwen en de Choaneezen zijn nog niet in het gezicht. Majoor Toselli is met militaire eer door de Choaneezen begraven en men weet thans zeker dat er krijgsgevangen officieren in de macht der vijanden zijn, die zeer goed be handeld worden. Volgens andere berichten zou het Choanee- sche leger, dat 100,000 man sterk is, in twee kolonnes op Adoua en Asmara aenrukken. SPANJE. Graaf Tejado Valdosera, gouverneur van de Spaansche bank, is benoemd tot minister van justitie; Linares Rivas, voorzitter van den staatsraad, is benoemd tot minister van open bare werken. Garcia Barzanalant, oud-min»ter van financiën, is benoemd tot gouverneur van de Spaansche bank. De minister Bosch moet zijn ontslag-aan vrage gemotiveerd hebben door te zeggen, dat hij zich als particulier wilde verdedigen tegen de aantijgingen van markies Cabrinana. Bovendien vertelt men, dat de minister plan heeft nog bedenkelijke onthullingen over de gemeenteraadschandalen te doen en zijn eigen onschuld te bewijzen. Men zal echter wijs doen van dit alles niets te gelooven. De conservatieve partij heeft zich de twee meest gecompromitteerde kabinets leden van den hals geschoven, waardoor zij thans reiner wordt en dus rneer in de volks gunst hoopt te komen. Bovendien is thans met Romero-Robiedo het aan Martinez Campos vijandige element uit het kabinet verdwenen. Luidens de dagbladen is er sprake van eene schatkist-operatie met de Spaansche Bank, teneinde in de kosten der expeditie naar Cuba. Uit Havana wordt van 14 dezer gemeld Een bende van 800 Cubaansche opstande lingen overviel een Spaansche kolonne^an 72 man. Een luitenant en 29 soldaten werden onthoofd, 8 werden gewond en de overige krijgsgevangen gemaakt, behalve een kapitein en 4 soldaten, die wisten te ontkomen. T U R K IJ E. De sultan is thans bezig met de vervanging zijner paleFbeambtentegen sommigen is zelfs eeu instructie geopend. De opperkamer heer Izzett heeft reeds herhaaldelijk ontslag gevraagd, omdat de sultan weigert een door hem opgesteld rapport omtrent den binnen- landschen toestand te lezen, maar de sultan wil hem niet ontslaan. Said pacha's vlucht in het Britsche gezant schapsgebouw wordt verschillend beoordeeld, maar algemeen is men overtuigd dat hij daar door zijn invloed grootendeels heeft verspeeld en zijn staatkundig leven is geëindigd. De sultan heeft een nieuw besluit uitge vaardigd, waarbij gelast wordt zonder aan zien des persoons gestrenge straffen op te leggen aan lieden die zich hebben schuldig gemaakt aan plundering, roof van huisdieren, moord, brandstichting en andere misdaden. Elke samenscholing moet met geweld van wapenen worden onderdrukt. Personen die wapenen dragen moeten door den militairen rechter gevonnist worden. De Standard verneemt uit Konstantinopel, dat de Oostenrijker Petrowitch, inspecteur der tabaksregie, die vermoord heette door de Kur- den, behouden te Karput is aangekomen. Volgens particuliere berichten uit Karput en Devrek zijn een aantal Armeniërs tet den Islam overgegaan. AFRIKA. Uit Zanzibar wordt gemeld: Een karavaan van 1200 man, naar Eldama terugkeerende, is in den nacht van 26 Novem ber duor den '•tam van M.tsaï overvallen. Dui zend man tan de karavaan werden gedood. SCHIEDAM, 17 December 1895. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 17 December 1895, des namiddags ten kwartier vóór twee ure. Voorzittter de burgemeester de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 20 leden, afwezig de heer Prins met kennisgeving. Na vaststelling der notuien der vergade ringen van 3 eu 6 dezer, kwamen dc vol gende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen Van de Gedeputeerde Staten dezer provin cie, missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 26 Novenber j.l. tot betaling uit den post voor onvoor ziene uitgaven der gemeentebegrooting voor 1895; idem, missive, vergezeld van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 26 No vember j.l. tot het doen van af- en over schrijving op de begrooting van uitgaven der gemeente, dienst 1895, beide aangenomen voor kennisgeving. Van burgemeester en wethouders het door hen opgemaakte le suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1895,6, zooals het was voorgedragen, werd liet vastgesteld tot een bedrag van f 506.82s. Voorstel van burgemeester en wethouders om de op de begrooting voor 1896 uitgetrok ken subsidie voor de uitgifte van het ver slag der handelingen van den gemeenteraad toe te kennen aan den heer J. Odé, uit gever alhier, die zich bereid heeft verklaard de uitgave van dat verslag voor het jaar 1896 op zich te nemen onder toekenning van het gemelde subsidie en het verslag verkrijgbaar te stellen tegen f 1.50ter visie om te be handelen in eene volgende vergadering. Brief van den heer P. Loopuyt, het bericht bevattende dat de benoeming tot iid der com missie van toezicht op het middelbaar onder wijs door hem niet wordt aangenomen, kennisgeving. Adres van P. J. van der Ree, om aan hem in eigendom af te staan pl.m. 15 M2 ge meentegrond, gelegen aan de Groenelaan Adres van Th. E. J. Kramers om aanstel ling tot makelaar in roerende en onroerende goederen, beide adressen om advies in handen gesteld van burgemeester en wethouders. De later ingekomen stukken zijn: dankbe tuiging van den heer J. A. Rulschy, stads heelmeester, voor het genomen besluit om hem nog voor éen jaar in zijne genoemde betrekking te continueerenaangenomen voor kennisgeving. Tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs werd herbenoemd de heer J. M. A. Zoetmulder, met 49 stemmen. Aan de wed. H. Vrijenhoek werd op haar verzoek afschrijving verleend op den aanslag van haren echtgenoot (overleden 27 Augus tus j.l.) in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 18S5/6, over 8 maanden, ten bedrage van f 10.80, en aan de wed. C. Möhring, op den aanslag van haren echtgenoot (overleden 13 September j.l.) in die belasting, over 7 maanden, ten bedrage van f 22.92i/j. Aan J. van der Touw, J. van der Meer, H. F. Lostroh, J. F. Scheffer, A. J. J. Schaap, C. Kemp, W. van Dijk, W. G. Theunisse, A. H. de Lange, H. Voogd, A. P, Holterman, G. van Hattem, P. J. Rijneke, W. A. van Dolder, wed. J. H. Rozestraten, J. Veth, J. H. H. Putters, S. C. van Waalwijk van Doorn, J. van der Hoek, J. Buijtenweg, J. F. Wessel, A. D. Scholte, G. van Noort, W. van Santen, H. Groeneweg, M. Kerkhof, wed. G. Boele, J. Mak Jr., J. Korpel, P. Dijkman, J, W. Oranje en L. Verzendnal werd onthef fing vprb»»nd op hun aanslag in do plaatse lijke directe belasting naar hetiukomen, dienst I 1895/6, terwijl de verzoeken om ontheffing van J. W. W. Voogt, C. Brinkhaus, F. van' Kampen, C. van den Bos, J. J. Meure, J. Lee mans, D. Schipper, D. L. Biichli Fest, C. Leen- ders, wed. H. Vrijenhoek, J. H. Wirxel, M. E. Heijdelaar, A. M. E. Papenliuijzen# S. Hamrne, L. P. van Rijkevossel, J, T. BerteL, J K. Rijnten, H. Verveen, B. Scholte Jr., J. Soeters, L. van derSpuij, K. Buurman, H. Stegman en H. Leenders, op de gronden en overeenkomstig het advies der com missie voor de belastingen werden afge wezen. De woning van de gemeente in het Broers- veld no. 146 werd ondershands verhuurd aan B. van der Zee, en wel voor 4 maanden in gaande den ln Januari a.s., tegen den huur prijs van f 200 per jaar en op dezelfde voor waarden als hij het thans in huur heeft. Aan d-i firma H. J. Plant Sc Co. werd wederom voor een jaar en op dezelfde voor waarden in huur afgestaan het perceel open grond aan het Westerhavenhoofd en het per ceel grond gelegen in het Zuidergors, die nende tot balkengat, en wel liet eerste per ceel voor f 743.20, het tweede perceel voor f 300 per jaar. Besloten werd, op voorstel van burgemeester en wethouders, om de jaarwedde verbonden aan de betrekking van ln sluiswachter aan de schutsluis tevens brugwachter aan de brug over die sluis en aan die over de Korte Haven met ingang van 18 Januari a.s. vast te stellen op f 650 benevens genot van vrije woning. De tijdelijke aanstelling van den heer J, van Sehie tot onderwijzer en die van mej. P. Rovers tot onderwijzeres in nuttige hand werken aan de herhalingsschool voor meisjes werd voor d'rie maanden verlengd, onder toekenning aan ieder hunner over dat tijd vak van eene wedde berekend naar gelijke bezoldiging als thans door hen wordt genoten. Op voorstel van burgemeester en wethou ders, ia overeenstemming met het advies der commissie van toezicht op het lager onder wijs, werd besloten de jaarwedde van den directeur der herhalingsschool voor meisjes te verhoogeu met f 50 en deze, met wijziging van het raadsbesluit van 2 September 1890, in verband met dat van 1 September 1891, alzoo vast te stellen op f 150, met bepaling dat deze verhooging gerekend zal worden te zijn ingegaan met den aanvang van den tegenwoordigen cursus. In overleg met de betrokken colleges van toezicht en de inspecteurs van het hooger en middelbaar onderwijs weid, op voorstel van burgemeester en wethouders, besloten, op de gronden aangevoerd in hun schriftelijk voorstel ter zake, de volgende tijdelijke leer aars in de Nederlandsche taaldr, G. Engels aan het gymnasium, A. J. Botermans aan de hoogere burgerschool en W. Brouwer aan de burger-avondschool, allen in hunne genoemde betrekking te continueeren tot liet einde van den loopenden cursus van de inrichting waar aan zij verbonden zijn; en zulks op eene be zoldiging berekend tegen gelijke jaarwedde als thans door hen wordt genoten. De heer Poortman wenschte de woorden nop gelijke jaarwedde als thans door ieder hunner wordt genoten" te verduidelijken door te lezenop eene bezoldiging, berekend naar jaarweddden van f 900, f 1000 en f 200. De voorzitter merkte op, dat liet voorstel bedoelde de leeraren aan het gymnasium en de hoogere burgerschool te beloonen in ver houding tot de bezoldiging, die aan de betrek kingen op het gymnasium en de hoogere burgerschool is verbonden. Maar er bestond bij burgemeester en wethouders geen bezwaar hun voorstel op de gewenschte wijze te ver duidelijken, mits eene bezoldiging berekend naar f 250 jaarwedde voor den leeraar aan de burger-avondschool, waarmede deze had genoegen genomen, bleef gehandhaafd. In dien zin aangevuld, werd het voorstel

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2