Biuneiilandsche Berichten. j vizier Halil Rifaat pacha tegenover het bestuur der labaksregie ernstig afgekeurd en verklaard hebben dat dit eeu staatsman onwaardig is. Men verwacht dan ook elk oogenblik eene ministerieele crisis. Volgens olfieieele berichten te Konstan- tinopel ontvangen is in het geheele rijk de rust ongestoord gebleven, behalve te Zeitoun. De Russische kanonneerboot kwan Maan dag in den Bosporus aan. De wachtschepen van alle mogendheden, behalve Duitscldand, zijn nu verdubbeld. Bij liet Fiansche gezantschap is bericht ingekomen dat het Franciskaner-klooster bij Marash geplunderd is. Omtrent het lot dei- vijf Franciskaners, die zich daar bevonden, is niets bekend. Volgens den Times-correspondent te Kon- stantinopel gaan de Korden voort met het uitplunderen en verwoesten van Armenische dorpen in het vilajet Van. In de laatste drie weken moeten 160 dorpen verwoest en 70 menschen gedood zijn. Door de autoriteiten worden volstrekt geen pogingen gedaan om de Kurden te straffen. Vele Armeniërs, zegt men, gaan tot den Islam over, om hun leven en goederen te redden. AMERIKA. Cleveland heeft zijn boodschap betreffende het Venezuelaansche grensgeschil bij het congres ingezonden. Hij zegt daarin te be treuren, dat Engeland het voorstel om het ge schil seheidsrechteiijk te laten beslissen afge wezen heeft. In deze omstandigheden zoo heet het verder is het voor de Vereenigde Staten plicht, de waie grens tusschen Vene zuela en Britsch Guyana vast te stellen. Hij verzoekt daaiom het congres, eene som toe te staan opdat eene bijzondere commissie de zaak kunne ondei zoeken en er zoo spoedig mogelijk verslag over uitbrengen. Is dat ver slag gereed, dan zal het de plicht der Veree nigde Staten zijn, met alle middelen die in hun macht staan, er zich als tegen moedwil- ligen aanval tegen te verzetten, dat Engeland bezit neme van land, dat door het onderzoek als tot Venezuela behoorend is aangewezen. Cleveland aanvaardt ten volie alle gevolgen, •welke deze handelwijze mocht hebben. Geen ramp acht hij grooter dan een laf zich buigen voor onrecht en daardoor het verlies van de nationale eer. In den senaat is Cleveland's boodschap naar de commissie voor be buitenlandsche betrekkingen verzonden. De Irish National Alliance te New-York heeft aan de regeering honderd duizend man soldaten aangeboden voor het geval van oorlog met Engeland. Aan de Times wordt uit Caracas bevestigd, dat president Crespo het grensvoorval niet van het grensgeschil in zijn geheel wil af scheiden. De Times verneemt uit New-York, dat Ahlwaidt's antisemietische veldtocht in Ame rika volkomen mislukt. Te New-York hebben '10,000 kleermakers het werk gestaakt. De toestand der financiën van de Vereenigde Staten toont weer een ernstige neiging tot verbetering. Blijkens het door den secretaris der schatkist Carlisle bij het congres inge diende jaarverslag, wordt het tekort over het afgeloopen dienstjaar op 42,805,223 dollar en dat over het loopende dienstjaar op 17 mülioen dollar geraamd, maar hoopt de mi nister dat het volgende dienstjaar een batig slot van 7 millioen zal opleveren. Voorgesteld wordt, de greenbacks in te trekken en te vernietigen, daarvoor zoo noodig uit te geven eene goudleening, rentende hoogstens 3 pCt., terwijl verder het in omloop zijnd bedrag in klein papieren geld zou worden verminderd, teneinde plaats te maken in de circulatie voor meer zilvergeld en zilver-certificaten. Op die wijze zou, met handhaving van den gouden standaard, voor een deel worden te ge- moet gekomen aan den wensch der bimetal- listen. AFRIKA. Te Londen wordt de veldtocht tegen Trans vaal stelselmatig voortgezet. De Times van 16 dezer bevat twee heftige artikelen; in een dezer, een hoofdartikel, wordt Transvaal een eiland genoemd, waarover de autokraat Kruger dwingelandij uitoefent. Kruger heet misschien een waardig, maar toch een mis schien honderd jaar te laat gekomen staats man. De Boeren worden gewaarschuwd, dat zelfs in Zaid-Afrika voor eene kleine minder heid de tijd voorbij is om het Heloten-stelsel te handhaven, ten eigen bate en tegen de rechtmatige verlangens in van de vreemde lingen, die de meerderheid der bevolking vormen en voor negen tienden in de inkom sten van het land bedragen. Zij hebben den bankroeten staat tot een voorspoedig gemeere- best gemaakt. Uit Bloemfontein wordt gemeld Voor krachtigen' aandrang wijkende, hpeft Fraser, president van den Volksraad, er in toegestemd, zich voor het staatspresident schap candidaat te stellen. CHINA. Blijkens berichten uit Shanghai is Port- Arthur door de Japanners ontruimd en door de Chineezen bezet. Verschillende Russische oorlogsschepen waren daarbij tegenwoordig. De Russische regeering kreeg het recht hare vloot te doen overwinteren in de haven van Kiu-Tschiu ten zuiden van het schiereiland Shantung, daar die van Port-Arthur door de Japanners tijdelijk onbruikbaar is ge maakt. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 17 December. Verschillende ontwerpen werden bede a goedgekeurd, onder welke de begrootingen van de landsdrukkerij, van het pensioenfonds en het domeinfonds, alle voor 1896; ver koop van het Clarissenklooster en van het Minderbroedeiklooster te Megen en naturali- satiën van ,1. Frost c. s. Op een desbetreffende vraag van den heer Van Aiphen, bij een suppletoire begrooting van oorlog, verklaarde liet hoofd van dat departement, .dat onregelmatigheden in de ad ministratie van een kapitein-kwartiermeester te Nijmegen zoo lang onontdekt bleven, om dat die officier de vervalschingen zoodanig had aangebracht, dat zjj zelfs voor de hoofd-^ administratie moeilijk te ontdekken waren. Maatregelen ter voorkoming van herhaling zijn eciiter genomen. De beraadslagiug over het hoofdstuk finan cien der staatsbegrooting werd voortgezet. De minister van financiën verklaarde, dat gezocht zal worden naar een bevredigende op lossing in zake de scheepsmeting voor binnen schepen; traktementsverliooging van ambtena ren werd door de billijkheid gevorderd; tegen een statistiek-recht, door den heer Bahlmann verlangd, beslaan onoverkomelijke bezwaren eene afscheiding te maken tusschen het kadas ter en de nieuwe regeling van den grond eigendom is te beproeven, doch zal niet ge makkelijk zijn; omtrent de uitvoering van de vermogensbelasting deelde de minister o. a. mede, dat den ambtenaren nog eens nadruk kelijk zal worden gewezen op den plicht van geheimhouding der aangiiteneen wetsont werp tot regeling van den accijns op de sui ker is spoedig te verwachten. Wat betreft slechte werking van de nieuwe wet op de invoerrechten, die men wil zien weggenomen door heffing van een specifiek recht, oor deelde de minister in 't algemeen een zoo danige heffing niet raadzaam. Eer. overdreven toepassing van de wet door de ambtenaren ontkende de minister krachtig; zij passen de wet toe zooais zij moet toegepast worden tegenover georganiseerde pogingen om de schatkist te benadeelen en tegenover oneer lijkheden, waaronder de eerlijken lijden. De heer Kerdijk juichte het toe dat de tariefwet tegenwoordig zoo krachtig wordt toegepast en dat door de ambtenaren de bezem, waarmede zij den Augiasstal bezig zijn te reinigen, zoo krachtig gehanteerd wordt. Ook in de toepassing der vermogens belasting zij men niet te lankmoedig en ver- trouwe men niet te veel op de eerlijkheid der aangevers. De heer Bastert vroeg daarentegen meer waarborgen voor geheimhouding, en protes teerde tegen 's hoeren Kerdijks onbewezen verdachtmaking van de eerlijkheid der Neder- Jandsche natie. De heer Rink zijnerzijds kwam op tegen 's ministers beschuldiging van den eerlijken handel, waarvoor hij bescherming tegen te ijverige douanebeambten bleef inroepen. De heer Goeman Borgesius repliceerde op 's heeren Kerdijks philippica tegen hen, die enkele middelen tot verzekering van de ver mogensbelasting afkeurden. Nadat de minister zijn vertrouwen had uitgesproken, dat met de wenken in zake de vermogensbelasting rekening zal worden ge houden, werd het algemeen debat gesloten. Bij de onderdeelen wees de heer Kolkman op de nadeelen van de ankerkuil-visscberij op deSbenedenrivieren, waarbij de heer Van Gijn zich aansloot. De heer Tydernan ver zocht intrekking der verouderde domeinwet. De heer De Kanter betoogde dat de houding van het domeinbestuur in zake Kaliantsoog schade deed aan het algemeen belang. De minister verlengde de pacht der vis- scherij, in afwachting van een Daderonder zoek naar vermindering van den vischrijkdom en in het belang der visschers. In zake Kal- lantsoog is bij bereU tot eene transactie. De begrooting is daarna aangenomen. Morgen is het hoofdstuk oorlog aan de orde. Op de oorlogsbegrooting zal een amende ment ingediend worden om de gelden, welke aangevraagd zijn voor het bereden maken van het korps militaire intendanten, niet toe te staan. SCHIEDAM, 18 December 1895. Gistermiddag bevond zich een groentekoop man in kennelijken staat aan de Nieuwe Haven alhier. Een agent van politie meende het tijd den koopman in veiligheid te brengen doch twee confraters, die zich evenals onze koopman met een wagen met wortelen enz. ter plaatse bevonden en ondanks de concur rentie in een kameraadsehappelïjken toestand verkeerden, bleken van een ander gevoelen. De agent kreeg weldra hulp, eerst van een collega en daarna van een straatwerker. De kooplie den schenen de inmenging van dezen laatste zoo ongepast te vinden, dat een der agenten zich genoopt zag, ter verdediging van den straatwerker zijn sabel trekken. Het dilemna, éen dronken man die naar het politiebureau moest, ondanks de tegen werking van twee vrienden en drie wagens, waarvan de inhoud de begeerigheid van de straatjeugd kon opwekken, werd eindelijk opgelost door de komst van een derden po- litie-agent, die het protest der vrienden tot zwijgen bracht, en terwijl dezen met hun vrachtjes afdropen, de derde wagen in veilig heid bracht. Bij kon. besluit is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. A. Telders, advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage. Bij kon. besluit is aan art. 2 van het kon. besluit van 21 Febr. 1893 (Stbl. no. 48), houdende bepalingen tot vereenvoudiging der douaneformaliteiten voor stoomschepen, die Nederlandsche havens enkel aandoen om goederen bij te laden of passagiers te ont schepen of op te nemen, het volgende toe gevoegd jVoor buskruit en andere ontplofbare stof fen moeten echter overeenkomstig de bepalin gen van dat artikel, zooals het gewijzigd is bij het kon. besluit van 12 Maart 1876 (Stbl. no. 53), altijd de soort der goederen volgens de aigemeene handelsbenaming, de hoeveelheid en de verpakking worden ver meid." De gewone audiëntie van den minister van koloniën op "Vrijdag 20 dezer zal niet plaats hebben. Op 2 December j.l. was door de regeering ran de Nederlandsche Bank wegens te ver strekken voorschotten in onderpand gegeven een bedrag van f 6,000,000 in schatkist- biljetten en was in omloop een bedrag van' f6,900,000 in schatkis'.promessen, De minister van binnenlandsche zaken Gelet op art. 3, laatste lid van het kon. besluit van 27 Maart 1888 (Stbl. no. 67), 1 waarin is bepaald, dat in de gevallen en j naar den maatstaf door den minister van bin- nenlandsche zaken te bepalen, door den bur-H gemeester op rijkskosten eene gedeeltelijke schadeloosstelling wordt gegeven voor de huid van een dier, dat, aan een besmettelijke ziekte lijdende, is gestorven, en verbrand, begra- ven of op andere wijze door den districts- -j veearts of ditrictsveearts-plaatsvervanger te bepalen, onschadelijk gemaakt isi heeft bepaaldj 1o. dat aan den eigenaaar van een dier, i dat aan miltvuur lijdende is gestorven, en ver- 1 brand, begiaven of op andere wij/e onschadelijk i is gemaakt, wanneer bij de te dezer zake 1 volgens wet of wettelijk voorsclmft op hem 1 rustende veiplichtingen naar bobooien beeft na- gekomen door den burgemeester op njks- J kosten errte gedeeltelijke schadeloosstelling voor de huid van Jat dier zal worden gegoven, be- J. diagende bet twee derde gedeelte van de waaide, l waaiop die huid door den districtsveeaits wordt 1 geschat 2o. dat in dit bedrag door den burgemees- S ter van het departement van binnenlandsche "i zaken kan worden teruggevoiderd, oveieen- ;j knmstig de v Voorschriften aangaande de ver- rekening der kosten, voortvloeiende uit de j toepassing der wet van 20 Juli 1870 (Stbl no. j 13i), behoudens dat bij de desbetieffende declaiatie ook moet warden overgelegd de ver- j klaring van den districtsveearts, waaruit blijkt, of de eigenaar van het dier de ter zake van het J ziektegeval volgens wet of wettelijk voorschrift -1 op hem lustende verplichtingen naar behooren heeft nagekomen, en op welk bedrag de districts- veearis de waarde van de huid van het dier heelt geschat 3o. dat deze beschikking ook van toepassing i zal zijn voor de gevallen van miltvuur die vóór hare dagteekening zijn voorgekomeni 4o, dat bij andere besmettelijke veeziekten dan miltvuur, de beslissing over de toepassing J van het in den aanhef dezer beschikking ge- j noemde voorschrift, voor eik geval in het bij- zonder blijft vooi behouden. 1 Den 12n December heeft aan het departe ment van buitenlandsche zaken te Stockholm, de uitwisseling plaats gehad der akten van j bekrachtiging van de op 26 Juni daar te j voren aldaar tusschen Nederland en Zweden i gesloten overeenkomst tot wederkeerige uit- levering van misdadigers. (Stct.) I Volgens de 217. R. Ct. zijn, ter verzekering der geheimhouding bij de vermogenbelasting, door den minister van financiën opnieuw voorschriften gegeven om te voorkomen, dat de belastingschuldigen door da inspecteurs der registratie worden gehoord in tegen- woordigheid der klerken. Gedurende de afgeloopen week zijn den J Nieuwen Waterweg ingekomen 98 schepen, waarvan 3 zeilschepen, alle bestemd voor 3 Rotterdam. jj Zaterdag kwam te Rotterdam aan het stoomschip Deutschland, dat een diepgang heeft van 76 dM. Het was geladen met f petroleum en kwam van New-York. I Moord op A. F. Hoogsteden. Naar wij vernemen, staat de man, van wien het verhaal met den handwagen af komstig is, in zijne verklaring geheel alleen. Niemand is er, die tot nog toe zijne ver klaring bevestigd heeft. Zijn er personen, die de juistheid van het verhaal met den hand wagen naar waarheid kunnen bevestigen, zij zouden met verklaringen te geven aan justitie en politie een dienst doen. Van Berkel en zijne gevangengenomen schoonzuster blijven ontkennen aan den moord medeplichtig te zijn. Ook heden zijn weder verschillende lieden, waaronder familieleden, gehoord. Het dreggen door de politie, eergisteren en gisteren in den boezem en aan de Slaak-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2