Binnenlandsclie Berichten. Ingediend worden betreffende de overdracht van liet koningschap van den krankzinnigen koning Otto op den prins-regent. De bevelhebber van het gardekorps, gene raal Von Winterfeld, heeft eene order uitge vaardigd, waarbij aan onderofficieren en man schappen, op straffe van arrest, verboden wordt aan civiele personen of dagbladen eenige mededeeling te doen betreffende militaire geheimen, bevelen, werkzaamheden, bestraf fingen, mishandelingen enz. li U S L A S D. De procureur-generaal der H. Synode, Pobedonoszeu, een der invloedrijkste mannen van Rusland, heeft ontslag gevraagd wegens hoogen leeftijd. Als zijn opvolger wordt ge noemd generaal Ignatieff, thans gouverneur- generaal van Kiew. "Waarschijnlijk om niet te doen vergeten dat er in Rusland nog nihilisten zijn, wordt uit Moskou weer eens aan een Londensch blad gemeld, dat daar eene samenzwering tegen het leven van den czaar is ontdektdat de politie een aantal bommen heeft gevonden en dat eeri aantal mannen en vrouwen zijn ge vangengenomen. Binnen enkele dagen zal dit verhaal wel weer tegengesproken worden. OOSTENKIJ K-H O N (i A R IJ E. Aan een diner ten hove, waarbij de ambas sadeur van Rusland aanzat, heeft de keizer een toost uitgebracht op den czaar. De keizer heeft de waardigheid van hof maarschalk van Hongarije ingesteld. Er gaat thans geen dag voorbij of de aan voerder der antisemieten, dr. Lueger, spuwt in den Rijksraad zijn gal uit tegen de Oosten- rijksi'he regeering. Dinsdag ging hij zelfs zoover, dat hij verklaarde dat de minister president Batiffy eigenlek in het tuchthuis thuis behoorde. De voorzitter diende hem deswege een ernstige berisping toe, maar veel zal dat niet baten, zoolang het reglement van erde geen krachtiger maatregelen toelaat. ITALIË. Crispi heeft Dinsdagavond gesproken in een door hem bijeengeroepen vergadering van regeeringsgezinde kamerleden. Er waren 181 afgevaardigden verschenen, ook alle mi nisters. Cri-pi zeide dat hij met het oog op zyn gezondheidstoestand in de vorige ver gaderingen niet alles had kunnen zeggen, maar reeds Woensdag een volledig program openbaar zou maken. Italië moet beginnen met het in Afrika verloren gebied te her overen, later kan men dan zien wat er te doen staat, maar Italië is nog te jong om het voorbeeld te volgen van Engeland en zich uit Abessynië terug te trekken. Te Rome loopt het gerucht, dat ras Makon- nen, een Choaneesch opperhoofd, aan generaal Baratieri uit naam van Menelik vredesvoor stellen gedaan heeft, op voorwaarde dat Tigre ontruimd worde door de Italianen en dat dezen zich terugtrekken binnen de grenzen van Esythrea, zooals die bij tractaat zijn vastgesteld. Generaal Baratieri seint uit Adoun dat de toestand onveranderd iste Adoua en Aksoum is alles rustig, er zijn geen berichten ontvan gen over een voorwaartsche beweging van den vijand. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld: De rechter van instructie moet feiten ont dekt hebben, die een vervolging tegen nog vijf raadsleden en tegen den tegen woord igen burgemeester van Madrid ten gevolge zullen hebben. PORTUGAL. Uit Goa komt het bericht, dat de opstande lingen door de regeeringstroepen verslagen zijn. De rebellen vluchtten op Britsch grond gebied. B U L A R IJ E. Men verzekert dat de mogendheden stappen doen bij de regeering om krachtig op te treden tegen het Macedonisch comité. In de Sobranje heeft Tabakof den minister president Stoïlof geïnterpelleerd over den moord op Stamboulof, Daar op het verlangen van den rechter van instructie, dat kapitein Morsof en de commissaris van politie Jurukof vervolgd zouden worden, niet gelet is, moet men wel vermoeden dat de regeering in den moord betrokken was. T U R K IJ E. Volgens een officieus bericht aan de dag bladen is de gewezen grootvizier Kiaiuil pacha door den sultan weer in genade aangenomen. De Times verneemt uit Athene, dat van Kreta ontvangen brieven een ernstige voor- i stelling geven van het gerecht bij Vryses: 1100 bewoners van het eiland streden tegen 2500 Turken; dezen hebben 150 man aan dooden en gewonden verloren, de Kretenzers 25. De Turksche troepen zouden ten slotte zich teruggetrokken hebben na eenige onge wapende Christenen in de buurt te hebben vermoord. Men zegt dat er over heeT het eiland een oproerige beweging heerscht. Ge wapende Christenen moeten snel in derieh- 1 ting van Apokorona oprukken, terwijl Turk sche troepen zich te Vamos vereenigen. A Jl K K I K A. I De Kamer van afgevaardigden derVeree- nigde Staten heeft gisteren met algemeens stemmen aangenomen een wetsontwerp, j waarbij de staatspresident wordt gemachtigd i een commissie voor de grensregeling in Vene- I zuela te benoemen, en een krediet van 100,000 dollar toegestaan voor de kosten. I 1 In den Senaat heeft Chandler een ontwerp i ingediend strekkende tot versterking van de bewapening van de Vereenigde Staten. Hij vraagt aan een krediet van honderd milüoen i dollar, voor het verstrekken van een miliioen nieuwe geweren aan de infanterie en voor duizend stukken veld- en vijfduizend stukken vestinggeschut. Het ontwerp is naar de com- missie voor buitenlandsche zaken verwezen, j De boodschap van president Cleveland aan het congres betreffende Venezuela heeft bij beide partijen van den senaat der Unie toe juiching gevonden. Zij is reeds in de Dinsdag avond verschenen Amerikaansche bladen open baargemaakt, en hoewel nog slechts weinige gelegenheid hebben gehad om het document te bespreken, blijkt toch reeds uit liet op schrift dat zij hoven Clevelands boodschap in hun kolommen hebben geplaatst, dat de meeste hunner met den inhoud zijn ingeno- men. De World noemt de boodschap een uitdaging voor Engeland; de Sun vat haar I beteekenis samen in de woordensoorlog j desnoods", en de Mail verklaart dat Cleveland j rekenen kan op de instemming van het congres j en den steun der patriotten. Alleen de Evening Post waagt de gissing dat de boodschap hoofdzakelijk een verkiezings-manoeuvre is waarom", zoo vraagt dit blad, sal dit spek takel over Venezuela, terwijl de regeering 1 der Vereenigife Staten Frankrijk ongemoeid laat in zake het Amapa-geschii Daaren- 1 tegen verzekert de correspondent der Daily Eews te New-York, dat Cleveland doorzijn boodschap de ernstiggezinde burgers heeft verrast en verwarring heelt gebracht in de jingo-partij, nu hij haar een reden tot agitee- ren heeft ontnomen; geen bezadigd Amerikaan, zegt de correspondent, maakt zich om Vene- I zuela druk, wat ook de jingo's mogen zeggen i en schrijven. Een oorlog met Engeland zou in Noord-Amerika zeer impopulair zijn en de uniepartij tot ondergang doemen. Ook te Brooklijn hebben de kleermakers, I 8000 in getal, het werk gestaakt. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 18 December. Besloten wordt na afloop der begrootings- debatten de conversiewet te behandelen en, des noodig, Zaterdag a.s. en Maandag, Maan- dagavond en Dinsdag van de volgende week te vergaderen. Begroofiny oorlog. Bij het algemeen debat over dit hoofdstuk der staatsbegrooting besprak de heer Smeenge het nadeel van het dragen van wapenen door militairen buiten diensttijd, hetwelk tot be treurenswaardige tooneelen aanleiding geeft. De heer Truyen klaagde over het te lang in dienst houden der miliciens, die daardoor te lang verdiensten derven en hun vak ver- leeren, Eene schadeloosstelling ware billijk. De heer De Ras, den minister steunende in zijne voornemens tot sommige nuttige her vormingen, o. a. het bereden maken van de intendance, toonde de voordeelen aan van algeheele afscheiding tusschen de bereden en de vesting-artillerie. Uitvoerig besprak hij de bekende kwestie-Seret (niet-bevordering van dat Kamerlid in zijn militairen rang) daarbij betoogende dat de wet, door het stellen van afzonderlijke bepalingen, juist waarborgen heeft willen geven voor bevordering aan de officieren-Kamerleden. Hij wraakte 't dat de minister thans beslist weigert eene regeling te ontwerpen, zoodat de Kamer hem waar schijnlijk duidelijk haar wensch op dat purit zal moeten kenbaar maken. Hij betreurde het, dat een zoo bekwaam en energiek lid der Volksvertegenwoordiging als de heer Seret, die bij de behandeling van tal van militaire zaken in de Kamer de meest doorslaande bewijzen van bekwaamheid heeft gegeven, juist het eerste slachtoffer moet zijn van 's ministers wispelturigheid (die spreker in het licht had gesteld) in zake bevordering. Ook besprak hij de gewerenzaak en criliseerde daarbij 's ministers houding ais niet sympa thiek voor de Nederlandsche nijverheid en berekende dat de Nederlandsche fabriek te Maastricht binnen ruim 2 jaar de benoodigde geweren, ook die voor de marine, had kun nen afleveren. De heer Veegens kwam in verband met de kwestie-Seret op tegen de beperkende uitleg ging van den minister van oorlog van de wet regelende de bevordering van officieren, die op nonactiviteit zijn wegens hun Kamerlid maatschap, met welke uitlegging overigens 's ministers latere handelingen in strijd zijn. De heer Heemskerk besprak, na het vloeken in het leger te hebben veroordeeld, uitvoe rig de zaak-Seret, volgens hem de kwestie- Schneider, en betoogde dat de minister in fiagranten strijd met de bevorderingswet handeldp, door den heer Seret niet te bevor deren wegens zijn Kamerlidmaatschap, too- nende spreker aan dat de minister den, heer Seret vroeger zelf geschikt heeft verklaard, door diens militaire kennis te prijzen. Op grond zijner nonactiviteit mocht hij niet ge passeerd worden. 's Ministers houding wordt nog verergerd door de bevordering van andere officieren- Kamerleden. Door die ongelijke beoordeeling ondermijnde de regeering haar gezag. De lieer Rutgers van Rozenburg bestreed 's minister bezuinigingspolitiek ten opzichte van de Amsterdamsche stelling, in strijd met het advies van het technisch defensie-comité. De heer Farncombe Sanders keurde 's mi nisters voornemens ten aanzien van de afwer king van het kleine plau voor de stelling Amsterdam goed en acht de kracht onzer verdediging meer gelegen in 't grensleger. De heer Guyot betoogde dat de grondwet en de gewone wet geen privilege wilden geven aan de officieren-Kamerleden omtrent bevordering. De heer De Beaufort (Amsterdam), zich daarbij aansluitende, achtte't voor de Kamer onmogelijk zich te begeven in de kwestie van geschiktheid van bewusten officier; hij beaamde het vermoeden dat deze door zijn langdurige afwezigheid in het leger niet tot de meest gesciiikten kan behooren. De heer Staalman bestreed de schrikbarende toeneming der oorlogsuitgaven zonder nut en kwam op tegen de kostbare inrichting van het leger. Daarom is hij tegen de begrooting, ofschoon hij 's ministers beleid goedkeurt en verschillende maatregelen in het belang van den soldaat waardeert, waarvoor echter nog veel meer is te doen. De minister van oorlog constateerde dat verschillende zijner maatregelen worden goed gekeurd. Hij zal overwegen de kwestie van het verbod tot het dragen van wapenen en schadeloosstelling aan de ouders van miliciens. Het vloeken vermindert door den omgang met officieren. De vermindering der vestinguitgaven is het gevolg van den aclueelen financieelen toe stand. De minister is niet onvoorwaardelijk voor scheiding der artilleriewapens. De minister zal zijn rede hedenavond voort zetten. Avondzitting van 18 December. De minister van oorlog, zijne rede vervol- gende, meende betreffende de gewerenzaak -■ volledige openbaarheid te hebben gegeven, ',jy hetgeen ook door vele leden erkend is. Hoe- i wel overlegging van een cahier de charges niet kan geschieden, toont de minister af- l doende aan, dat het niet bevoordeelea der nationale nijverheid in dezen te wijten is aan J de fabrikanten, die niet intijds konden af- leveren. j Over de kwestie-Seret kan de minister kort zijn. Hij verwijst naar de wet, waarin mei- j ding gemaakt wordt van aanspraken, niet 1 van rechten op bevordering, zoodat de minis- ter dienovereenkomstig de meest geschikte 'i officieren heeft bevorderd. Nog legt de minister er den nadruk cp, dat hij, om den heer Seret te kunnen bevorderen, drie kapiteins, die boven *-! den heer Seret stonden, had moeten passee- ren, terwijl hij slechts drie officieren ter be- i vordering mocht voordragen, die hij voor het i leger de meest geschikten achtte. De heer Rutgers van Rozenburg keurt de i zuinigheidspolitiek ten opzichte der vesting- werken af, waardoor de minister zich in de richting der anti-militaristen begeeft, en ten- "j gevolge waarvan in het volgend jaar zich dezelfde financieele moeilijkheden zullen voor- I doen. Na replieken der heeren De Ras, Yeegens 1 en Heemskerk, en dupliek van den minister, wordt de algemeene beraadslaging gesloten. 1 Een amendement der commissie van rap porteurs, strekkende om niet over te gaan 1 tot het bereden maken van 8 intendanten, f wordt, na verdediging door den heer Smeenge en bestrijding door den heer De Ras en den minister, aangenomen met 45 tegen 40 stem men. Op een klacht van den heer Tydeman over het intrekken van de bepaling dat het tegoed j op het kleedingfonds der onderofficieren jaar- j lijks met 1 November wordt uitbetaald, be- j looft de minister nadere overweging; den i heer Van Vlijmen zegt hij krachtigen steun j voor het reservekader toe. j De lieer Tijdens dringt ernstig aan op j verhooging van den po't in 't belang van j den aankoop van inlandsche paarden, waarbij niet alleen het belang van den landbouw, maar dat van onze nationaliteit betrokken is. Dit amendement, ondersteund door de heeren Ferf en Smeenge, wordt aangenomen met 47 tegen 27 stemmen. Vervolgens wordt de discussie verdaagd tot morgenochtend 11 uur. SCHIEDAM, 19 December 1895. Door burgemeester en wethouders is, voor den tijd van éen jaar, aanvangende 1 Januari 1896, tot keurmeester van de visch benoemd L. Bakker. Onder het motto sde Nieuwe Gids" hield dr. J. van Leeuwen gisteravond voor de tal rijk opgekomen leden van het Nut een onder houdende rede over de nieuwe richting in onze letterkunde. Vooropstellende dat ieder tijdperk zijn eigenaardig karakter en eischen heeft op allerlei gebied, doch dat bij alle wisseling en vooruitgang het historisch ver band behoort te worden behouden, behan- delde spreker de oprichting van »de Nieuwe Gids" als eerste uiting van de behoefte aan een nieuwe periode in onze letterkunde. Was ei,, evenals thans, veel overdrevens in die f uiring van zucht naar verandering en ont wikkeling een euvel, waaraan iedere be weging, op welk gebied ook, mank gaat kenmerkend is 't niettemin, dat mannen als Busken Huet, Vosmaer en anderen openlijk hun instemming er mede betuigden. En kan spreker voorts niet verhelen, dat er in de werken van sommige bevorderaars der nieuwe richting veel ongenietbaars wordt aange troffen, de geschriften van Willem Kloos, Gorter, Vervvey en anderen getuigen van ernstig streven en groot vernuft; dat, dit zelfs door besliste tegenstanders ruiterlijk erkend en gewaardeerd wordt, blijkt, be halve uit tal van artikelen en critieken, ook uit het opnemen in de redactie der uiterst conservatieve Eieuwe Eotterdamsche Courant van een der geavanceerde letterkundigen. Spreker besloot zijne wél bestudeerde rede met de voorlezing van enkele citaten uit de Kronieken van Willem Kloos, den baanbreker

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2