Gemengde Berichten. P E tt T E LE OH AA ÊT Officieel. De Belgische grens zal vóór 26 December worden openge steld voor den invoer uit Nederland van mager vee en den lOn Januari voor den invoer van Nederlandsch fokvee. On derwij s. ïoor de nieuwe richting, waarin deze zijn denkbeelden aangaande letterkunde en letter kundigen aanleg uiteenzet. Voor de aanbesteding op 18 dezer te Am sterdam gehouden voor het departement van koloniën was het minst ingeschreven voor perceel 39,3200 pak stearine-kaarsen, f374.40 door de stearine-kaarsenfabriek »Apo!io" al hier. Hedenmorgen te ongeveer 6 uur is A. van der Knaap, door de duisternis misleid, nabij de Spoelingbiug in de Schie geloop en. Op jjjo hulpgeroep werd hij door eenige toe schietende personen gered. Verbetering. In het verslag van de Kamer van koophandel en fabrieken, in ons vorig nummer, staaten achtte dit zeer in het belang der correspondentie. Moet zijnen achtte dit niet zeer enz. Door H. M. de Koningin-Regentes is voor een arbeider te Roon, die in behoeftige omstandigheden veikeert, f15 gezonden. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat zal Zaterdag 21 dezer niet plaats hebben. De Haagsche medewerker van de Zutph. Ct. I schrijft Namens de katholieke leden verklaarde de heer Vermeulen bij de algemeene beraad slagingen, dat zij tegen de begrooting van binneniandsche zaken zouden stemmen, indien de door den minister voorgedragen nieuwe onderwijsposten daarin behouden bleven. Maar het gebeurt wel eens meer, dat de Kamer leden uit het zuiden anders stemmen dan zij vooraf hebben aangekondigd. Zóo ook thans. Bijna alle posten, waartegen de geheele clericale phalanx zich heftig verzette, werden goedgekeurd, en toch werd ten slotte de begrootiog met algemeene stemmen aange nomen. Hoe dat te verklaren De heer Ver meulen motiveerde even voor de stemming den draai dien men wilde nemen, door er op te wijzen, dat het niet aanging de be grooting te verwerpen met het oog op de aanstaande kiesrechthervorming, waartoe men gaarne wilde meewerken. Alsof die kiesrecht hei vorming zoo maar uit de lucht was komen vallen en alsof de toestand niet piecies dezelfde was als 14 dagen geleden, toen de heer Vermeulen zoo hard van stapel liep 1 Waar schijnlijker is het. dan ook, dat die afgevaar digde naar de meening van sommige zijner vrienden eerst te haid van stapel is geloopen en daarom bakzeil moest halen, wilde hij geen gevaar loopen door eigen geestverwanten in den steek gelaten te worden. Het is toch in de laatste weken duidelijk geworden, dat ook in de katholieke partij de eenstemmigheid veel te wenschen overlaat en daar onder hen verschil van gevoelen bestaat tot hoever zij het ministerie, dat door hunne medewerking aan het bewind is gekomeo, behooren te steunen. Het meest ministerieel is zeker wel de heer Huilmans, die vroeger oppositie voerde tegen alle ministeries en naar het schijnt heeft de »oude" tegenwoordig veel invloed, al spreekt hij nooit meer. Vergis ik mij niet, dan is hij op dit oogenblik zeifs president van de katholieke club. De voorgestelde conversie besprekende, komt het Vaderland op tegen de bewering dat daardoor te kort wordt gedaan aan de be langen van hen, die hun geld in staatsfondsen belegden. Wie deze richting van het economische leven tegenwerkt, voert, meent het Vad., niet alleen ziekelijke politiek, maar ook anti sociale. Het kapitaal te bevoorrechten, ook al zijn er kleine kapitalisten, ligt althans niet op den weg eener sociale-liberale partij. Het blad ontkent dat de staat converteerende door zijn wetten eo voorschriften hen benadeelt, die hij tot liet plaatsen van hun kapitaleu in zijn fondsen verplicht; hij waarborgt hun j niet langer ten algemeenen schade en voordeel i dat zij, ook waar zij wettelijk niet gebonden waren door den vrijen loop der oeconomische krachten niet zouden verkrijgen. De lust der Duitsche regeering om haren landbouwers te beschermen was steeds oor- zaak, dat ons vee het kind van de rekening werd. Uit vrees, voor mond- en klauwzeer, i welke bijna in ons land niet v ooi komt, werd de invoer van vee, melk, varkens en mis schien nu nog van vleesch uit Holland naar Duitschland verboden en werd de stalcontróle in Duitsche grensplaatsen ingevoerd. Men ziet nu zelf in dat het mond- en klauwzeer niet aan het Hollandsche vee lag, daar het reeds lang in Duitschland niet meer wor dende ingevoerd, deze ziekte op verschillende plaatsen in Duitschland uitbreekt. In het district Dusseldorp is nu weer een •bepaling vastgesteld, waarbij het vervoer van zwijnen alleen per as mag geschieden en mag voorloopig tot 2 Januaii '96 alleen vet slachtvee op de maikten worden aangevoerd. Bij al deze maatregelen zegt de Arnh. Ct. zou het veistandigste zijn het Duit sche vee in doeken te wikkelen Tot bestuursleden van den anti-opiumbond zijn gekozen de heerenW.P. Groeneveldt, oud- vice-president van den raad van Ned. Indië, prof. J. J. M. de Groot, te Leiden, en mr. Th. Heemskerk, lid der Tweede Kamer. Door een winkelier in den Oppert te Rot terdam is een valsche gulden in betaling ontvangen. Moord op A. F. Hoogsteden. Het dreggen naar de vermiste kleeding van den vermoorden knaap, dat geen resul taat had, is gestaakt. (N. R. Ct.) Te Vlaardingen zijn tot heden als lijdende aan roodvonk aangegeven 139 personen, waar van er 4 overleden zijn. Aan de Indische Instelling te Delft zijn ingeschreven 171 studenten, waarvan 168 alle colleges volgen. Tengevolge van het stormweder gedurende de jongste dagen is het pleisterwerk aan den ouden kerktoren te Delft op enkele plaatsen losgeraakt. Men is met de herstelling aange vangen. Ter voorkoming van ongelukken is een zeil voor den toren gespannen, terwijl de omtrek door de politie is afgezet. Boven dien wijst de roode vlag aan de spits op het dreigende gevaar van het nedervallende puin. (D. Crt.) In de Maandag te 's-Gravenhage gehouden zitting van den geneeskundigen raad van Zuid-Holland bestreden mr. Eysaell, dr. Snijder en dr. Herz en prof. Nolen het ontwei p eener gewijzigde wet op het geneeskundig staatstoezicht, dat bedoelt de opheffing van geneeskundige raden en de opdiacht van het geneeskundig toezicht aan inspecteurs en 1 gezondheids-commissiën, laatstbedoelde in ge meenten boven de 15,000 zielen. Men vreesde hoofdzakelijk het schenden i van de gemeentelijke autonomie en bepleitte het behoud van geneeskundige raden. I Het ontwerp werd uitvoerig verdedigd door I dr. Menno Huizinga, inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht van Zuid-Holland, die daarbjj de schending van de autonomie der gemeenten ontkende en het nut der ge- neeskundige raden bestreed. i De JRijnbode deelt mede, dat de heer J. C. van Arkel, te Oudshoorn, de laatste hand heeft gelegd aan een door hem uitgevonden i stoommachine, die met 50 pCt. minder koien- verbruik en aanmerkelijk veel kleinere ketels i hetzelfde effect zou sorteeren. Dat zou nog al een vinding van beteekenis zijn. Voor groote stoombooten b.v., die van het vaste land op Amerika varen, oen besparing van duizenden guldens op elke reis. De ooilogsbodem Hadda is Dinsdag door den mist op het Haringvliet, nabij de Hoorn- sche hoofden, gestrand. In de Schermer (N.-H.), op de boerderij van den heer K. Olv Dz., is de eerste proef genomen om het gas uit den Nortonput dienstbaar te maken voor kamer en keuken, en wel met gunstigen uitslag. Volgens den heer Erkamp, uit Alkmaar, die den ketel en de leiding plaatste, is er genoegzaam gas aauwezig om de kamer en de gang van licht en de keuken van kookgas voldoende te voorzien. Ongetwijfeld zal deze proefneming wel door andere worden gevolgd, om alzoo partij te trekken van iietgeen tot dusver onmerkbaar en nutteloos vervloog. Aan de sleepdienst- en bergingsreederij te Nieuvvediep en IJmuiden (directie A. D. j ZurMülden, te Amsteidarn) en de Heldersche i vletterlieden en vis^chers van De Cocksdorp j op Texel die hebben meegewerkt tot het afbrengen van het zeiljacht van den Duitschen keizer, de Meteor, dat in Augustus 1.1. bij den Eierlandseheri vuurtoren strandde, en tot het bergen van den kostbaren inventaris is daarvoor een hulploori van f 12.000 toegekend. De visscheis van De Cocksdorp, die f 2500 uitbetaald kiegen, zeiden bij de ontvangst: »Ja, wij wisten wel, dat we voor een goed kantoor werkten''. De firma Westerkappel Sc Hoofd, te Haar lem, heeft een valsch bankbiljet van veertig gulden ontvangen, dal met merkwaardige kunstvaardigheid is nagemaakt. Klaatblijkelijk is het uit de hand nageteekend met Oost- indischen inkt en de groene kleur er op ge bracht door middel van waterverf. Zelfs heeft de vervalscher er iets op gekleurd, dat bij oppervlakkige beschouwing den indruk geeft van een watermerk. Zoowel de rand als het wapen, de cijfers en de letters zijn uitstekend nagemaakt. Alleen aan de kleur wordt men de vervalsching gewaar, daar deze te ongelijk is en te ligt. Toch ligt over liet geheele biljet een zeker iets, dat men niet kan aanduiden, maar dat bij zorgvuldige beschouwing een alge meenen indruk geeft van vervalsching. Op dit biljet staat de caoutchouc-stempel van een Haarlemsche fiuna, maar de firma Wester kappel Hoofd wil deze niet om schadever goeding aanspreken, omdat het voorkomt datook zulk een stempel door den ver valscher is nagemaakt. In Amsterdam heeft men ook reeds een paar uit de hand vervaardigde biljetten van f40 aangetroffen. (II- D.) Door de politie te Utrecht is proces-ver baal opgemaakt tegen den heer B., handelaar in wijnen en gedistilleerd, aldaar, omdat hij reclame-biljetten beeft doen verspreiden, weike veel op een bankbiljet van f100 ge- lijken, en eerst wanneer men ze nader beziet, doen zien waarvoor zij eigenlijk bestemd zijn. De nog voorhanden zijnde biljetten werden in beslag genomen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft be sloten instemming t ebetuigen met het adres van den gemeenteraad van Leiden aan de regeering tot wering van de verderfelijke pandjeshuizen of zoogenaamde «huizen van koop met recht van wederinkoop", waarvan er ook te Nijmegen eenige worden aange troffen, waar van de ongelubkigen, die daarin uit nood aanlanden, 260 pCt. voor de ge leende sommetjes op hunne armzalige panden geheven wordt i Dat die inrichtingen nog zoo bloeien is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat die zoowel bij nacht als bij dag op elk uur toegankelijk zijn en meer voorschot op de panden geven, dan de Bank van Leening, waar de heffing slechts 15 pCt, Vjaarsvnn de geleende sommen bedraagt. Tijdens den storm van Vrijdag is op de Roompot, tussehen de bakentonnen no. 3 en no. 4, gezonken de Engelsche kotter Y. II. 265 uit Yarmouth. De lijken van twee der opvarenden hingen aan den mast vastge bonden. Zondagnacht zijn uit Yerc twee vaartuigen uitgevaren, welke den volgenden ochtend terugkeerden met de twee lijken aanboord. Het eene is van eeu jonkman, vermoedelijk even 20 jaren, lang 1.60 M, dragende aan den ringvinger der rechterhand een ring met de letters M. J. Z. P. A. F. De andere is lang 1.65 M en vermoedelijk 30 a 35 jaar, met ringbaard. Beide lijken zijn naar de begraafplaats te Yere overgebracht. I.oosduineii. Gisteravond is alhier een departement der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" opgericht. Er traden voorloopig 18 leden toe. Nieuwer-Amstel. Bij de herslemming voor een lid der Provinciale Staten (vacature Ledeboer) werden uitgebracht 1701 geldige stemmen. Gekozen is de heer C. van den Bout, wethouder te Aalsmeer (lib.) inetOöl stemmen. De heer P. J. Raaymabers alhier (ultram.) vei kreeg 740 stemmen. Alkmaar. De gemeenteraad heeft gis teren de aanvraag om concessie voor den aanleg van een stoomtram BeverwijkAlk maar, gesteld in handen van de commissie van bijstand voor gemeentewerken. De vaststelling van het tekort van den gemeente-ontvanger en het ontslag van den gemeente-ontvanger aangehouden. Het tekort bedraagt volgens B. en W. f59,394.26. De Zvreedvche driemaster Fm/a is aan de westkust van Sleeswijk-Ho'stem gestrand en vergaan; de bemanning 12 koppen is omgekomen. Uit Philadelphia vvoidt gemeld dat het Duitsche stoomschip Athenemet naphtha geladen, bij kaap May in de lucht gesprongen is 13 personen, waaronder de gezagvoerder, werden gedood, da 14 oveilevpnden zijn door een Engolsch schip naar Philadelphia gebracht. '«v-fitUAVEIXHAOE, -19 December. Tweede Kamer. Oorlogsbegrooting. De minis ter beloofde voort te gaan met de bevordering der levering van het inlandsche spek, voor zien van het stempel van den slagershond, voor het leger. Op voorstel van den heer Goeman Borgesius is het subsidie voor de oud-strijders van 1830 gebracht van f20,000 op f 25,000. Op voorstel van den heer Bastert zijn de gelden geschrapt voor de inrichting van de pupillenschool te Nieuweisluis tot infanteriekazerne. Goedgekeurd de posten betreffende de ovei brenging der cavalerie- eskadrons van 's-Ilertogenbosch naar Roer mond en der batterij artillerie van Roermond naar 's-Hertogenbosch. Omtrent den overleden hoogleeraar dr. G. H. van der Meij Jr. schrijft de Amst. Ct, Eerst 20 jaar geleden werd hij aan onze uni versiteit tot doctor in de geneeskunde bevorderd op een proefschrift»de leer der ademhaling", tevens bekroond antwoord op een prijsvraag. In het buitenland zette hij zijn studies nog een jaar voort, en zag zich, toen hij hier te lande teruggekeerd was, reeds aanstonds, op 26-jarigen leeftijd den leerstoel van professor Lohman toegewezen. 18 jaar mocht hij dien be- kleederi, een tijdvak van onvermeoide werkzaam heid in hel leimig van de sturieei enden, van zijn patiënten en van de wetenschap.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3