N°. 8945. KENNISGEVING. Feu 11 e t o n. De strijd om het bestaan. Zaterdag 21 December, egenenveertgst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: X ODÉ. Bnitcnlandsclie Be rich ten. GDÜRAN1 Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomniers f 1.85. - 2.50. 0.10. B U K E A. ff s BOTKKdTBAAT ff O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10* Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam: brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen dat bet kohier voor de belasting op het personeel no. 11 dezergemeente, over het dienstjaar 1895/96, door den heer directeur der directe belastingen jat te Rotterdam op den 18den December 1895 execu toir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden roet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20sten December 1895. De burgemeester voornoemd VERSTEEG. F R A N K E IJ J£. Lozé, gezant te Weenen, de vroegere politie-prefect, zal naar Parijs komen om uit- Jegging te geven van de maatregelen, die hij tegen Arton genomen heeft. Ribot, die, zooals men weet, de vervolging van Dupas in de zaak-Arton geëischt heeft, is Woensdag gedurende vier uur door den rechter van instructie verhoord. Royère, de vroegere advocaat van Arton, die niet gearresteerd is, heeft een massa papieren naar het kabinet van den rechter Espinas gebracht. Er moet thans ook een hooggeplaatste mijnheer X in het spel zijn. Naar aanleiding van de houding van Ame rika in de Anglo-Venezuelaansche grens kwestie, vragen de Engelsche bladen, wat Frankrijk zou doen indien het met Brazilië tot een ernstig conflict kwam over de grens van Fransch Guyana. Van Fransche zijde wordt daarop geant woord, dat èn Hanotaux èn Berthelot altijd vast besloten zijn, zulk een kwestie door arbi trage te laten oplossen. Nog steeds komen er transportschepen met troepen uit Madagaskar te Marseille. Thans weer de Versingetorix. Gedurende de reis waren 38 soldaten gestorven. B E L G I E. De regeering onderhandelt nu ook met de Fransche Noorderspoorwegmaatschappij over de overneming van haar op Belgisch grond gebied gelegen lijnen. De regeering zal den liberalen ingenieur Braun tot burgemeester van Gent benoemen en er zal aldaar een homogeen liberaal schepen-college gekozen worden. ENGELAND. De meerderheid van de Londensche bladen gaat voort met het bestrijden van de bewe ringen en eischen van de regeering van de Vereenigde Stalen, maar meestal gematigd. De nieuwe Amerikaansche uitlegging van de Monroe-leer wordt hier natuurlijk algemeen verwoipen, waarbij de bladen erop wijzen dat de voornaamste juristen van de Veree nigde Staten, door de Newyorksche Evening Post geïnterviewd, de verklaring van presi dent Cleveland eveneens wraken. De Standard zegt dat het ontwerp, door Chandler in den Senaat ingediend, strekkende om honderd millioen dollar beschikbaar te stellen voor de eerste ooilogstoebereidselen, in scherpe tegenstelling is met den toestand van de schatkist; maar deze moet niet ver ward worden met den oeeonomischen toestand van de natie, want de nationale banken heb ben goud genoeg, dat ze desnoods aan de schatkist kunnen afstaan. E U S L A N D. De keizer heeft den plaatsvervangenden minister van binnenlandsche zaken Goremkin tot hoofd van dat departement, den opper- commissaris van politie te Warschau Clay- hills tot prefect van Petersburg, den voor- maligen prefect Walil tot eere-voorzitter der weldadigheidsinstellingen van de keizerin en tot ridder der orde van den Witten Adelaar, en prins Alexander van Oldenburg tot gene raal der infanterie benoemd. ITALIË. Iu de memorie van toelichting voor de kredietaanvraag voor Afrika bg de Kamer heet hetWij zullen de door ons bezette provinciën verdedigen, het gezag van onze wapenen bevestigen. Wij zullen onze vaandels dus daarheen brengen, waar ze de nederlaag hebben geleden, niet uit lust tot verovering, maai omdat tot zelfverdediging hier nood zakelijk is. Wij zullen ons voorgoed vestigen op den bodem, die gedrenkt is door bet bloed onzer dapperenwij zullen dus geheel Tigré bezetten. Grandi heeft gisteren in de Kamer het Tapport over de kredietaanvraag voor Afrika voorgelezen. Hij kwam ouder üjemeene bij valsbetuigingen tot het resultaat om het krediet toe te staan. Daarop kreeg Imbriani het woord en sprak tegen de verleening van het krediet. De algemeene beraadslagingen werden daarna gesloten. De rapporteur constateerde de eensgezind heid der Kamer ten dezenalleen over de politieke zaak was men het niet eens. Crispi herinnerde er aan dat de Afrikaan- sclie onderneming niet zjjn werk is. Hij zou een andere Afriknansche politiek gewild heb ben. Hij herinnerde aan de uitnoodiging van Engeland om met haar samen te handelen, teneinde den opstand van Arabi-pacha te onderdrukken. Reeds in '85 bleek liet dat, waar de vlag ontrold was, men in Massowali blijven moest en dat men de toestanden in het geheele land verbeteren moest. Het is een eer voor Italië door Menelik aangevallen te zijn, omdat Italië aan dezen vorst den slavenhan del had verboden. Italië heeft Choa nooit willen veroveren. Baratieri heeft in de mee ning verkeerd dat hij geen versteiking zou noodig hebben. De nederlaag van Amba Alagi kan niet aan het kabinet geweten worden. Voor het oogenblik vraagt de regeering alleen de middelen om in de behoeften te voorzien, met de belofte dat zij zich geen enkele daad buiten het noodzakelijke veroor loven zal, maar wel alles zal doen wat voor de eer van de vlag noodig is. Na deze rede begon de Kamer de beraad slaging en de ontwikkeling van verschillende ingediende motiën. De president deelde den uitslag mede van de geheime stemmirg betreffende de militaire decreten waarover den 4n December is ge debatteerd. De decreten werden met 218 tegen 182 stemmen goedgekeuid. Een reeks van motiën werd nu verdedigd. Cri«pi aanvaardde een motie van Torrighiani en Menotti Garibaldi, houdende dat de Kamer, overtuigd dat de regeering het gezag der Italiaansche wapenen zal weten te hand haven en hoog te houden, den vrede in Afrika zal weten te herstellen en voor de toekomst de rust en de veiligheid zal weten te verzekeren, vooits zich kantende tegen alle politiek van uitbreiding, nota neemt van de verklaringen der regeering en oveigaat tot de behandeling der artikelen. Deze motie werd eerst door de verschil lende partijen, daarna door de geheele Kamer met groote meerderheid aangenomen. Vervolgens werden de kredieten goedge keurd met 247 tegen 36 stemmen. De kamer giug hierop uiteen tot 20 Januari. Roman van Reiniiold Ortmann. 15. «Ik heb u iets van aanbelang mede te deelen, vader," begon Ingeborg op bedaarden toon, ven ik moet u vooiaf verzoeken het mij niet kwa lijk te nemen, dat ik dit al niet vroeger gedaan heb, Ik heb eene betiekking aangenomen." De heer Wallroth stak het hoofd op en zag baar met groote oogen aan. »Eene betrekking Wat beduidt dat lik heb u immers gezegd, dat ik van plan Ws eene ondergeschikte betrekking te gaan zoeken 7 Ik heb sedert de dagbladen trouw bij gehouden en geschreven op elke advertentie, waarin van iets passende sprake was, meestal tevergeefs, maar nu enkele dagen geleden schijn •k het toch getroffen te hebben. Eene oude dame, die eene juffrouw van gozelschap vraagt, heeft op mijn schrijven geantwoord en ik heb mij bij haar verhuurd." De verbazing van den professor bij deze op doodkalmen toon afgelegde vet klaring spiegelde zich af op zijn gelaat en na een oogenblik stilte barstte hij los ïZijt gij nu stapelgek U als dienstbode ver huurd 7 En dat zonder mij er een woord van te zeggen 7 Maar gij wist natuurlijk vooraf reeds, dat ik tot zoo iets nooit mijne toestem ming zou geven »Tiich vsrwacht ik dit, lieve vader I" kreeg liij tot bescheid, nik meen te weten, dat me vrouw Van Ravensburg mij in 't geheel niet als dienstbode behandelen wilzij is eene zeer be schaafde en beminnenswaardige dame." ïEn al ware het de koningin in eigen per soon, ik zou u niet laten gaan Geef mij haar adies, opdat ik haar dadelijk den dienst kan opzeggen." »Dat moogt gij niet doen, vader. Ik ben oud genoeg om te weten wat ik doe." vDuift gij zoo nog spreken 7 Nu, mijn kind, ik ben zoo vrij om daaromtrent in meening met u te verschillen en heb gelukkig ook nog de macht om u van dwaze slappen terug te houden. Daar gij mindei jarig zijt, is volgens de wet elk door u gesloten cuntiact ongeldig, ais het niet tevens mijne goedkeuring heelt en gij zuit licht bevroeden, dat ik in dit geval geen oogenblik zal aarzelen van mijn recht als vader gebi'jik te maken." Er kwamen tranen in de oogen van het arme meisje. »Maar wat moet ik dan beginnen, als gij mij op allerlei wijze tegenwerkt? Dat ik hier niet blijven kan, zoodia Edith van Manstein dit huis als gebiedster binnentreedt, dat staat vast." nik had nog altijd gehoopt, dat gij wel op uwe liefilelooze en van weinig kindei lijke toegenegen heid getuigende vet klaring zoudt terugkomen. Gij hebt tot nu toe waarlijk geene reden u over mij te beklagen. Ik heb u niet gedwongen om de vriendschap met Edith aan te houden, wat ik toch zoo gaarne had gezien, ook dewijl zij er geldige aanspraak op heeft. Ik heb u uw gang laten gaan, in het vei trouwen, dat uw kiesr.h gevoel u den rechten weg wel zou wij-en. Maar wanneer ik mij in u bedrogen heb en zien moet dat gij in hooghartige dwaasheid een wezen, dat u met open armen tegengetreden is, durft ver onachtzamen, door uw vijandelijk optreden ten diepste te grieven, dan De man had zich al sprekende opgewonden en de laatste wooiden klonken luid en toornig; doch plotseling brak hij af, klaarblijkelijk in ver legenheid gebraeht door Ingeborg's kalm zwij gen en door haar weemoedig verwijtenden blik, dien bij beter gevoelde dan zag. dNu, vader 7" vroeg zij zacht. Waarom spreekt gij uwe meening niet uit 7 Welke straf hebt gij voor mij uitgedacht voor mijne oprechtheid en waarheidsliefde 7" jWm zegt gij daar nu weer?" knorde de pro fessor, zonder haar aan te zien. sNiemand wil u tot onoprechtheid of leugen dwingen. Maar die zoo plotseling opgekomen afkeer van haar, die eens uwe vriendin was en dien ik enkel

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1