A0. 1895. Woensdag 25 December. N°. 8947. Eerste Blad Nieuwjaarswenschen londenbelastlog. N©genen?©ertigste Jaargang. Verschijnt dageiiiks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVEItT J. ODÉ. BOfiGADt 8f fËBITBAAT SO. Uit hoofde van het Kerstfeest aal de Courant Woensdag en Donderdag-avond niet verschijnen. worden in het nummer dezer Courant, dat in den vroegen morgen van den Nieuwjaarsdag zal verschijnen, ge plaatst voor VIJFTIG CENTS. BuUcnlaiidscIie lïerich ten. Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. AnvEP.TENTiEPRiJS van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. van I6 regels De ONTVANGER der gemeente Schiedam herinnert houders van honden aan hun ver plichting tot aangifte en betaling ten zijnen kantore \an 2—15 Januari 1896. De belas ting bedraagt voor honden, die uitsluitend .gebezigd worden als waak- of werkhonden 15, ioor plclatlerhonden f6 'sjaars. Ten strengste zal niet alleen op aangifte, doch ook op juiste aangifte worden gelet. De Ontvanger voornoemd C. R. BENTFORT. Schiedam, 24 December 1895. Zoo zijn ze dan weer in aantocht, de liefe lijkste dagen van het jaar. Sedert eeuwen brengen ze de menschlteid de heerlijkste be lofte, die ais gevleugeld woord door de wereld gaat, en hoe dikwijls ook herhaald, nimmer nalaat het hart te verwarmen van allen, die van goeden wil zijn. Vrede op aarde't Mocht wat, zegt menig een, en hij wijst op het woelen en drijven, en hij profeteert van oorlogen die komen moeten, en misschien is hij zelfs in zijn schik, dat hij ditmaal op de brutale boodschap van den president der Vereenigde Staten kan •wijzen. Zie, zal hij zeggen, juist in de dagen voor Kerstmis, toen duizenden en nogmaals duizenden aan beide zijden van den Oceaan, zich opmaakten tot de viering van het vrede feest, is bij gekomen, en hij heeft bedreiging gepredikt en door zijn uitdagende taal hon derden in zijn land lot den bedelstaf gebracht bedorven is dit Kerstfeest alweder voor vaders en moeders en kinderen, voor geheele fami- ïiën misschien! Wat zullen we tot deze dingen zeggen? Het is zeer zeker te bejammeren, dat de eeuw, die haar einde nadert, en die zoo machtig veel heeft zien geboren worden, de menschen nog niet verder heeft kunnen brengen in het beteuge len van hnn booze hartstochten, de menschen, die toch zoo oneindig veel hebben tot stand ge- -bracht en tot zelfs de natuurkrachten den brei- -del hebben aangelegd. Of we daarom mogen wanhopen aan den beteren dag Neen, geluk kig Zij die het gedaan hebben of nog doen, hebben er een groot deel van hun levens geluk b ïageboet. Zij, die echter acht geven op de teekenen der tijden, mogen zich ver heugen bij liet ontdekken van zooveel ver schijnselen, die blijken zijn van toenadering tusschen de menschen onderling. Mannen en vrouwen gorden zich allerwegen aan, om den nood van anderen, stoflelijken en zedelijken nood, te verzachten, wonden te heelen, zonne licht te brengen, waar diepe duisternis heerschte. Laat ons dit alles hartelijk waar- deeren, en waar ook deze Kerstdagen nog lang niet onbewolkt zijn, vergeten we daar niet, dat de ontwikkelingsgang der menschen wel langzaam vooruitgaat, maar volstrekt niet stilstaat. Wij naderen den beteren tijd, waaraan we hopen, dat elk naar zijn ver mogen zal bijdragen, beginnende met zich zelf te herzien, en alzoo vrede met zich zelf te verwerven, en verderde talenten, hem ge schonken, te besteden in den dienst van zijne medemenschen. Dan zullen de lichtpunten meerder en grooter, de geest meer opgewekt, de harten meer verwarmd worden. Mogen eenige deelen van dien goeden geest cms deel zijn op deze Kerstdagen, en zij hun gezegenden invloed in alle kringen doen ge voelen I F It A N K It IJ K. President Faure zal in Maart naar Nizza gaan om or bet gedenkteeken tp onthullen van de aanhechting van Savoye en Nizza bij Frankrijk. Er dreigt tusschen Frankrijk en Duitschland en Engeland weer een verschil te ontstaan over invloedssferen in West-Afrika. Frankrijk schijnt een punt bezet te hebben, waartoe liet volgens de beide andere mogend heden geen recht had. Het kabinet doet weer pogingen om Cor nelius IJerz uitgeleverd te krijgen. Het heeft tot de Engelsche regeering het verzoek ge richt om de wetgeving in zoover te veran deren, dat de rechters Cornelius Herz in Bournemouth zouden kunnen gaan opzoeken. Het hot van appèl te Londen heeft den eisch tot uitlevering van Arton bevestigd wegens bedrieglijke bankbreuk, diefstal en ontvreemding; het vernietigde den eisch van uitlevering wegens vervalscliing van reke ningen. IfDIISOHLASD. Te Wilhelmslmven is de eerste steen gelegd voor een gedenkteeken ter eere van keizer Wilhelm I. Het is een geschenk van den han- delsraad Oechelhüuser te Berlijn aan de Duit- sche marine en de stad Wilhelmshaven. De Bert. Polit, Nachr. verneemt dat bij den Bondsraad een voorstel van Pruisen is inge diend tot opheffing der patieuliere entrepots, die zoogenaamd dienen voor het transitover- keer, maar werkelijk gebruikt worden voor het verkeer binnenslands. De Hat. Lib. Oorresp. wil weten, dat na de Kerstvacantie bij den Bondsraad een ontwerp zal worden ingediend betreffende de organi satie der arbeiders. BELGIË. De minister-president De Burlet is Vrijdag avond door eene beroerto getroffen, waar door zjjn tong is verlamd. De laatste berichten zijn iets gunstiger en de drie doktoren, die den minister behande len, hebben hoop, dat hun patient zal her stellen. De Indépendance Beige meldt dat de beter schap in den toestand van den minister De Burlet aanhoudt. Minister Van den Peereboom wil een spoorwegtunnel onder de Schelde laten maken. Er staat niet in bet bericht van de Indépen dance dat het ook mogelijk is. Ofschoon er in katholieke kringen te Ant werpen veel gedaan wordt om den populairen Jan van Rijswijck uitzijn burgemeesterszetel te verdrijven, schjjnen er toch verscheiden katholieke personen geteekend te hebben op het rekest, waarin de handhaving van Van Rijswijck aan de regeeiing gevraagd wordt. De stemming te Gent, waar thans weer in de linnenweverijen een werkstaking is uitgebroken, wordt steeds onrustiger. Men zegt dat deze werkstaking zich nog sterk zal uitbreiden. ENGELAND. Er dreigt nu weer eene werkstaking van de timmerlieden en sjouwers by de dokken, die 5 pCt. loonsverhooging eischen. De Daily Chronicle verneemt, dat te Bel fast '20U0 gezinnen broodsgebrek lijden ten gevolge der werkstaking. Een telegram uit Cape Coast Castle aan de Morning Post meldt het gerucht, dat koning Prempeh, van Coomassie, is afgezet en vervangen door zijn jongeren broeder, die weigert naar Prashoe te gaan om met den gouverneur der goudkust te onderhandelen. Onder de expeditie zijn inlandsciie ziekten uitgebroken; reeds 20 percent der blanken moeten er door aangetast zijn. Z1VIT8EKLAND. De Stendenraad heeft het wetsontwerp op de comptabiliteit der spoorwegmaatschappijen met 35 tegen 3 stemmen aangenomen. ITALIË. Bij het bepleiten zijner kredietaanvrage voor Afrika in den Senaat zeide Crispi dat de Choanen ontzaglijke verliezen geleden heb ben, en Italië's overwicht in die streken on gestoord is gebleven in weerwil van het gevecht bij Amba-AIagi. De minister der schatkist verzekerde toen nog eens dat de gelden voor Afrika noch door nieuwe leenin gen noch door nieuwe belastingen gevonden zullen worden, maar dat de regeering ze uit de gewone inkomsten zal welen te bestrijden. Na het goedkeuren der kredietaanvrage ging de Senaat voor onbepaalden tijd uiteen. Majoor Gallieri, commandant van Makallé, heeft een aantal huizen van het plaatsje doen verwoesten, omdat er mondvoorraad en krijgs behoeften verborgen woren voor de Abes- siniërs. De commandant meende een afschrik wekkend voorbeeld te moeten stollen. Het feit bewijst intusschen, dat de bevolking van Tigré niet zoo heel vriendschappelijk ten opzichte van Itaiië gestemd is. Volgens sommigen zou generaal Baratieri worden teruggeroepen 'en vervangen door generaal Baldissera. De den Italianen welgezinde inboorlingen in Tigré zeggen, dat de Choaneezen geen voldoenden mondvoorraad meer hebbeu en dat zij groote verliezen hebben geleden. Uit Massowah komt het bericht dat het kamp zicli van Tieuilet verplaatst heeft in de richting van Gurgumbar, en dat majoor Gal liano op aandringen van den ras Makonnen hem luitenant Partini heeft toegezonden die is teruggekomen met algemeene vredesvoor stellen van de Abessinische hoofden. SPANJE. Er zijn onlusten ontstaan in Tarragona, provincie Saragossa, naar aanleiding vaneen geschil betreffende accijnzen. De gendarmes voerden een charge uit en vuurden. Vele per sonen werden gewond. De orde is thans hersteld. Een bericht uit Colon aan de Ilcraldo behelst dat er geweer- en kanonschoten gehoord zijn komende uit de riciiting van Macagua in de provincie Matanzas. Men gelooft dat de opstandelingen die provincie over Palma Sola zijn binnengedrongen na een lievig gevecht met kolonel Fernandez. De opstandelingen splitsen zich in kleine beuden en blijven steeds een ernstig samentreffen ontwijken. T U E K IJ E. De Duilsche gezant te Ivonstantinopel heeft Zaterdag nieuwe vertoogen bij de regeering ingediend in zake de moorden te Zeitoun. De Britsche gezant heeft hem daarbij onder steund. Munzi-bey is benoemd tot gezant te Parijs. Men verzekert dat de gezanten der mogend heden aan den sultan de instelling zullen voorstellen van eene gemengde commissie tot bevrediging van Klein-Azië, de oprichting van een nvlitair gerechtshof tot bestraffing van de bedrijvers der moorden en de uitgifte van een leening tot schadeloosstelling der slacht offers. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zyn te Stamboel aan een aantal particuliere wo- nirtgen en de Armenische kerken biljetten aangeplakt met de woorden »Wie Moham-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1