I Binneiilandsclie Berichten. BUSIiSD. Be regeering is voornemens de Oostzee met de Zwarte zee te verbinden door een kanaal ter diepte van 88.5 decimeter, van Riga naar Cherson, en waarin de Drina, de Beresina en de Dnieper zullen worden opge nomen, zoodat eigenlijk slechts een kanaal tusschen de beide eerstgenoemde rivieren be hoeft te worden gegraven. Do geheele wate ring zal 1G00 kilometers lang zyn en eene breedte hebben van 67 meters aan de opper vlakte en 36.60 meters op den bodem. Slechts aan de beide uiteinden zal eene sluis noodig zijn. Later zal hel kanaal ook met de Niemen en de Weichsel verbonden worden. Over het kanaal moeten 7 groote spoorwegbruggen en 22 voetbruggen gelegd worden. De totale kosten worden geraamd op f240 millioen. Het werk zal in vijf jaren gereed kunnen zijn. 00STE5KIJ K-U OSSiBUE. De Hongaarsche minister vau onderwijs heeft aan de besturen der universiteit te Buda-Pest en Klausenburg een schrijven ge bonden, waarin by, verwijzende naar het on- Jangs in deze aangelegenheid genomen konink lijk besluit, de toelating van vrouwen tot de lessen aan deze universiteiten aanbeveelt. ITALIË. De Italia Militare bevat een heftigen aan val op de regeering over hare te roos kleurige berichten uit Erithrea, Het vakblad verzekert dat Menelik met zijn geheelen hof stoet zich reeds bij het Asjandzji-meer be vindt (op korten afstand ten zuidoosten van Amba-Alagi), en de houding der Abessiniërs 'bewysl dat zij zeker zijn van de hulp der der- wischen, die tan het noordwesten oprukken. De regeering schijnt nu eindelyk den ernst van den toestand in te zien, want men maakt koortsachtigen spoed met het vormen van nieuwe legerafdeelingen en zendt reeds dade lijk al wat men missen kan naar Afrika. Eerstdaags zullen ook de reservisten, van de lichting '1872, opgeroepen worden. SPANJE. Uit Madrid wordt aan de Standard gemeld dat 18,000 jongelingen elk 60 pond sterling afkoopgeld hebben betaald, om vrijstelling te verkrijgen van den krijgsdienst op Cuba. De Spaansche schatkist heeft daardoor een bui tenkansje van een millioen pond sterling gekregen, maar tal van gezinnen zijn er financieel door verlamd. Een telegram uit Havana Dinsdag te New- York ontvangen behelst dat maarschalk Cam pos er in geslaagd is de opstandelingen onder Gomez op 21 mijlen afstand van Matanzas na een hevig gevecht op de vlucht te jagen. Zevenhonderd opstandelingen zijn gesneuveld of gewondde verliezen der Spanjaarden zyn onbeduidend. De opstandelingen bevinden zich nu ten westen van Colow en dreigen naar Havana op te rukken. ook nog anderen in de wereld, die hunne plannen vormen ik bijvoorbeeld. En de vervulling dier plannen schijnt lang op zich te zullen laten wachten, Edith." »Dat wilt gij mij toch niet wijten? Ik heb gedaan wat ik kon om den professor gunstig voor u te stemmen, meer zelfs dan met het oog op zijne mogelijke ijverzucht raadzaam was. Ik kan hem toch niet bevelen dit of dat in uw be lang te ondernemen 1" ïNeen, dat kunt gij natuurlijk niet," sprak de doctor zacht, ïdoch dit neemt niet weg dat jk mij beklagen moet over den tragen gang van zaken. Als niet spoedig iets beslissends gebeurt, zal ik nog in groote verlegenheid geraken." »Als bet zóo staat, dan moet gij zoo spoedig mogelijk de betrekking aannemen, waarom gij hierheen gekomen zijt. Het andere kan dan la ter gevonden worden." ïDie raad komt helaas te Iaat. Ik heb die betrekking, een paar dagen geleden, aan een oud vriend van d« hoogeschool afgestaan, die haar ■volgaarne heeft aangenomen." T V B K IJ E. Dinsdag zyn vele voorname winkels te Koflstantïnopel weer gesloten gebleven, uit vrees voor ongeregeldheden. Er waren name lijk door de heele stad biljetten verspreid, waarin werd aangekondigd dat de sultan Dinsdag of Woensdag onttroond zou worden. Als tegenwicht voor de versterking van het getal Europeesche wachtschepen heeft de sultan, naar de Standard uit Konstanti- nopel verneemt, de Turksche vloot in den Bosporus laten versterken met eenige oude kanonneerbooten, waarvan de bruikbaarheid in een oorlog echter hoogst twijfelachtig is. Uit Konstantinopel wordt gemeld dal de stad Zeitoun door de Turksche troepen is veroverd. EGYPTE. Aan N ubar pacha, den ex-premier, is door de Engelsche regeering het grootkruis der Ster van Indië verleend als erkenning voor zijn diensten, in Egypte bewezen, en het aan deel dat hy genomen heeft ia het bewaren der vriendschappelijke betrekkingen tusschen Egypte en Engeland. A M E li I K A. Volgens een telegram uit Washington za! de commissie tot onderzoek van het Venezue- laansche grensgeschil zich naar Madrid en Den Haag begeven, om de oude archiefstukken betrekkelijk de Spaansche en Nederlandsche aanspraken op Venezuela, die indertyd op Engeland zijn overgegaan, te onderzoeken. ïGesehiedt dit open en eerlyk, leest men uit de oude dokumenten met het oog van den ge- schiedvorscher en van den diplomaat, slechts dat. wat zij inderdaad bevatten, dat kan aan Engelands goed recht ook niet een oogenblik getwijfeld worden" zegt hierby de Amster- damsche correspondent van de Köln. Ztg. Hij baseert zich daarby op het geschiedkundig overzicht, dat het Handelsblad van 21 Decem ber over de Spaansch-Nedes landsch-Engelsche betrekkingen tot Venezuela gegeven heeft. Naar zij ti oordeel gevraagd, heeft lord Rose- bery aan de Hew-York World geseind, dat hij niet aau de mogelijkheid van eenoorjog tusschen de Vereenigde Staten en Engeland om zulk eene reden als het geschil in Vene zuela gelooft. Al wat noodig is, is een koel hoofd en gezond verstand bij de twee regee ringen. De New-York World heeft ook de mee ning gevraagd van den prins van Wales en den hertog van York over liet incident tus schen Engeland en Amerika, en ontving van beide prinsen hetvolgende telegram: sWij kunnen niet anders gelooven of de tegen woordige crisis zal op een voor beide landen bevredigende wijze worden geschikt, en ge volgd worden door de warme vriendschap, die reeds zooveel jaren heeft bestaan." Woensdag zinspeelden de meeste kerst predikers in Engeland en Noord-Amerika op de Venezuelaansche crisis en spraken hun vertrouwen uit dat er geen oorlog zou uit breken. Zij volgden derhalve het voorbeeld van den prins van Wales en den hertog van York, die beide in dien geest hebben geant woord op de telegrafische aanvragen van de redactie van de World, die er zoo honder den de geheele wereld rondzendt. Uit Caracas verneemt de World dat de betoogingen tegen de Engelschen er voort duren. De Engelsche consul Boultan heeft ontslag gevraagd. Daarentegen is het stand beeld van Washington versierd, en de secre taris van legatie van de Vereenigde Staten feestelijk binnengehaald. De staatspresident Crespo heeft goedgunstig geantwoord op de redevoering bij een studentenbetooging, strek kende om alle mannelijke burgers terstond onder de wapenen te roepen. De Venezuela- nen versterken de bergpassen tusschen Cma- cas en La Guayra. In Venezuela moet de opgewondenheid nog groot zijn. Alle ingezetenen die in staat zyn de wapenen te dragen, zullen bij de militie ingelijfd worden, en aan al de republieken van Zuid- en Midden-Amerika worden op roepingen gericht om Venezuela tegen Enge land by te staan. De New-York Herald verneemt uit Rio de Janeiro dat de Braziliaansche regeering een conferentie van Zuidamerikaansche republie ken wil bijeenroepen, ter behandeling van het vraagstuk der Monroeleer. CHINA. Volgens bericht uit Shanghai bezetten de Chineezen weder Port Arthur. Cher Petersburg komt het bericht dat een gemengde commissie van Chineezen en Japan ners heeft uitgemaakt dat 30 millioen taëls aan Japan betaald zullen worden voor de ontruiming van het schiereiland Liaotong, en dat het schiereiland niet mag bezet wor den door Rusland, Frankrijk of Duitschland, noch aan eenige andere mogendheid afge staan. Taliënwan zal een vrijhaven worden en Datoeng en Taksjan zullen voor den wereld handel worden opengesteld. SCHIEDAM, 27 December 1895. Door de afd. Schiedam van liet »Alg. Ned. Werkliedenverbond" is aan den gemeente raad een adres gezonden, daarbij verzoekende dat door deu gemeenteraad adhaesie worde betuigd met het adres van den gemeenteraad van Leiden aan de regeermg in zake de huizen van koop met recht van wedei inkoop. Het gisteren alhier van Braila aangekomen stoomschip Webster, kapt. C. Underwood, ge laden met ruini 2x00 last granen voor Schie dam en Rotterdam, is liet grootste stoomschip dat tot heden alhier is aangekomen het had geladen een diepgang van 72 decimeter. Door 'de leerlingen der Zondagsscholen van de verschillende godsdienstige gezindten alhier is Kerstmis op feestelijke wijze gevierd en vielen hun geschenken van den Kerstboom, ten deel. Door de veranderingen, die de*staatsbe- grooting na de schriftelijke en mondelinge behandeling in de Tweede Kamer heeft on dergaan, is het eindcijfer der staatsuitgaven van 4896, oorspronkelijk op f138,362,665 geraamd, thans op f135,279,494 vastgesteld. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft, in verband met de wensehe- lijkheid om het intercommunale telephoonnet van rijkswege te exploiteeren, aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het in zijn voor nemen ligt bij den aanvang van het volgend jaar bij de Kamer te komen met een ver hooging van het betrokken artikel der staats- begrooting voor 1896. Het doel daarvan is om in beginsel te doen uitmaken, dat van rijkswpge tot exploitatie zal worden overge gaan. Dan zullen daarbij eenige gelden wor den aangevraagd om reeds in den loop van 1896 tot stand te brengen wat noodig is tot voorbereiding van de te nemen maatregelen; maar de maatregel zelf zal niet in toepassing kunnen worden gebracht voor 1897. Dit hangt samen met den termijn, waarop de thans verleende vergunning kan worden op gezegd. Aan den heer H. S, van Wickevoort Crom- melin, die van vice-consul van Nederland te Zurich tot consul aldaar is bevorderd, is door de Zwitsersche regeering het exequatur ver leend. Naar de N. H. Ct. verneemt, is het wets ontwerp tot regeling van dert suikeraccijns aan den Raad van State gezonden. De heer Berthelot, minister van buiten- landsche zaken, en ridder De Steurs, gevol machtigd minister der Nederlanden zoo melden de Fransche bladen hebben d* bekrachtigingen gewisseld van het uitleve ringsverdrag tusschen Nederland en Frankrijk gesloten. Naar wij vernemen, zijn door de regeeringr vooral met het oog op den uitvoer van vee naar België, zeer krachtige maatregelen voor geschreven om bij het voorkomen van spora dische gevallen van mond- en klauwzeer onder het rundvee de ziekte onmiddellijk te bedwingen. (N. lï. Ct.) Onder de voorwaarden van uitgifte der kilometerboekjes komt o. a. voor, dat het boekje gebruikt mag worden door den daarop aangegeven eigenaar en, mits onder zijne be geleiding reizende, door leden van zijn huis gezin. Aangezien velen meenen dat de eigenaar van het boekje hoofd van het gezin moet zijn om andere leden daarvan op zijn boekje te En dat is dus roet meer te veranderen ïNeen, daaigelaten, dat ik er in de verte niet aan denk, daarin verandering te brengen. Ik be schouw het nog steeds als eene zeer gelukkige ingeving, dit voorbeeldig jongmensch voor de bres geplaatst te hebben. De kleine doctor Giers- berg hield zich aan ons contract, en als gij hst genoegen hadt hem te kennen, zoudt gij ook weten, dat hij verduiveld lastig kan zijn. Ik stond tamelijk verlegen, daar al mijne vakgenooten. die ik er voor aanklampte, mijn aanbod kortweg afsloegen, toen gelukkig de idee bij mij opkwam om Valentin Diiringhoffen in mijne plaats te stellen. Daardoor geraakte ik met eere van de zaak af niet alleen, maar ik bereikte te gelijk nog een ander doel, namelijk een struikelblok op zij te schuiven, dat mij Jater leelijk den weg kon versperren. Deze Düringhoffen is tof nu de rech terhand van den professor geweest, en ofschoon' hij bij toeval een slaapkop is, die geen donker vermoeden heeft van wat hij eens door de pro fessorale gunst kon worden, toch was ik niet zeker of hem niet eens de oogen zouden opengaan en hij van «en viiend een gevaarlijk tegenstander zou worden. Nu is daar geen gevaar voor en hij is mij oneindig dankbaar bovendien. Gij zult inzien, liefste Edilh, dat ik geen handiger slag had kunnen slaan." iO, aan uwe handigheid heb ik nooit ge twijfeld," merkte zij sarcastisch op. »En gij hebt, wat dit betreft, in den laatsten tijd buiten gewone vorderingen gemaakt." xEen gevolg van de goede lessen eener handige onderwijzeres," antwoordde hij met een beleefde buiging. ïDoch na deze kot te uitweiding konden wij, dunkt mij, tot het onderwerp van ons ge sprek terugkeeren. Ik herhaal, liefste Edith, er moet iets geschieden, dat mij uit eene penibele positie redt." Zij haalde ongeduldig de schouders op. «Ben ik dan eene voorzienigheid, dat gij de oplossing der zwarigheid van mij kunt eischen ïEene voorzienigheid niet, maar eene beminne lijke en hulpvaardige vriendin, zooals ik hoop. Gij moei noi eenmaal bij den professor in mijn belang optreden, en dit wel in eene aangelegen- beid, die nog veel gewichtiger is dan de straks bedoelde. Ik ben van plan zijne dochter te trouwen 1" Alsof de schrik haar de spraak benomen hadr staarde Edith den spreker eene wijle met groots oogen aan. Doctor Artois wierp zich achterover in zijn stoel en vervolgde mot een half innemenden, half ironischen glimlach om de lippen Noemt gij dat nu geen hoogst gelukkigen invul, geen wonderbare schikking? Wat zouden wij gelachen hebben, als iemand ons een jaar geleden gezegd had, dat gij nog eenmaal mijne schoonmoeder zoudt worden uNeen gilde Edith en sprong woest overeind. Doctor Artois kruiste de armen over de borst en vroeg bedaard »Neen Wat beteekent dat Zoudt gij daar niet om gelachen hebben?" »Dat zal nooit gebeuren nooit 1 Alles liever dan dit 1" (Wordt- vervolgd.)-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2