Biimeiilandsche Berichten. ^Si- Gisteren zijn te Cadix twee duizend man troepen met bestemming naar Cuba inge scheept. Volgens te Madrid ontvangen berichten hebben de insurgenten op Cuba eene achter- waartsche beweging gemaakt in de provincie Matanzas, en hebben verschillende ontmoe tingen plaats gehad, welke gunstig voor de Spaansche troepen afliepen. José Maceo, het hoofd der opstandelingen, is gevlucht, daar hij zich te zwak gevoelde tegenover het ge combineerd optreden der troppen. Martinez Campos seint uit Havanna dat alle geruchten omtrent nederlagen der Spanjaar den onjuist zijn. De Spaansche troepen jagen integendeel de opstandelingen overal voor zich uit. Als men de te Madrid ontvangen tele grammen gelooven mag, hebben de opstande lingen op Cuba inderdaad een verpletterende nederlaag geleden, en was de betooging te Havana ter eere van Campos gehouden, ïspontaan en imposant". T D R K IJ E. De sultan heeft den vice-admiraal Arafi- pacha naar Petersburg gezonden om den czaar als nieuwjaarsgeschenk twee prachtige Arabische paarden en een partijtje van de allerbeste tabak aan te bieden. Bovendien moet Arafi nog eene bijzondere opdracht hebben, waarvan de strekking niet bekend is; sedert enkele weken zijn er echter tee kenen van eene merkbare toenadering tus schen Rusland en de Porte. De berichten uit Konstantinopel over de inneming van Zeitoun luiden zeer tegenstrij dig. De Turken houden vol, dat de Arme niërs 't daar nog uithouden tegen een macht van tien duizend Turken, die hen omsingeld hebben, en wier aanvoerder, krachtens de bevelen van den suitan, gepoogd heeft de opstandelingen over te halen zich onmiddellijk en onvoorwaardelijk over te geven, maar vooraf de vrouwen en kinderen aan zijn hoede toe te vertrouwen. Onder de opstandelingen, die een zeer sterke positie op een ongenaak- ba*on bft-g. bezet hielden, veroorzaakten de voorstellen van den overste der Turken groote verdeeldheid, vooral over de vraag of zij de vrouwen en kinderen zouden over geven. Het voorstel van den Turk werd afge wezen, waarop door dezen aan den sultan nieuwe instructies werden gevraagdde sui tan seinde terug dat hij den aanval eer.ige dagen moest uitstellen en inmiddels de onder handelingen voorzetten. De paitij der Arme niërs te Konstantinopel handhaaft evenwel ^de eerste lezing van het gebeurde. De Russische gezant heelt met den sultan een langdurig onderhoud gehad, waarover allerlei gissingen loopen. In de kringen der te Konstantinopel wonende Engelschen ge looft men aan een geheime overeenkomst tusschen Rusland en Turkije; Rusland zou, quasi medegaande met Engeland, feitelijk Engeland tegenwerken, ook door te -weigeren om aan hot Roode Kruis in Klein-Azié vei ligheid te waarborgen. De Standard verneemt uit Konstantinopel, dat de mogendheden zich eenparig verzetten t^gen het petroleum-monopoiie. De geldnood, ■wavrin de Porte verkeert, is zoo groot, dat zjj ot de provinciale besturen aanschrijvin gen heeft gericht om 20,000 pond sterling te zenden voor het betalen der troepen, die door honger en ziekte lijdenalleen uit Smyrna is de som gezonden. De toestand der Druzen in den Libanon moet volstrekt niet wanhopig zijn, maar wel in Damascus; daar moeten dagelijks zestig tot honderd man van honger omkomen. Uit Konstantinopel verneemt de Times'. terstond na het vertrek van de gezanten van den sultan naar Petersburg, die in last heb ben om den czaar geschenken over te bren gen, zijn in de straten der hoofdstad duizende vliegende blaadjes verspreid, waarin gepro testeerd wordt tegen dergelijk geldverrnorsen, terwijl de onderdanen van den sultan honger Ijjden. AMERIKA. Het Huis van afgevaardigden der Veree- nigde Staten heeft Zaterdag, met 169 tegen 136 stemmen, het voorstel aangenomen tot uitgifte van nieuwe schuldbrieven, tot verster king van den metaal-voorraad der schatkist. J. D. Brewer, raadsheer in het hoogge rechtshof der Vereenigde Staten, is tot lid van de enquête-commissie in het Venezue- laansch geschil benoemd. De Senaat heeft met 30 tegen 28 stem men een resolutie aangenomen ten gunste eener reorganisatie van de Senaatscommis- siën. Dit besluit zal den republikeinen de conti öle over de beslissingen van den Senaat in handen geven. In een onderhoud met een vertegenwoor diger der pers verklaarde de minister van financien, Cailisle,dat hij ernstige bedenkingen heeft tegen het leeningsvooistel, dat bjj^het Huis van afgevaardigden is ingediend. De vrees, dat de Vereenigde Staten ten slotte niet bij machte zullen zijn het voor inwis seling der banknoten noodige goud te ver schaffen, kan niet eer verdwijnen zoolang het Congres geen stappen doet, waaruit het voornemen blijkt om alle verbindtenissen in goud te betalen. Enkele Zuid-Amerikaansche staten moeten niet genegen zqn om met Noord-Amerika tegen Engeland partij te kiezen, namelijk Chili, dat zich nog het ultimatum der Unie- regeering herinnert, en Argentinië. Argen tinië zou eer gezind zijn tot weerwi aak, wanneer Cleveland de nieuwe wol-rechten goedkeurde. De telegrammen uit Caracas melden, dat de stemming er kalmer is. Over de verdere inzichten van Cleveland loopen nu de meest tegenstrijdige berichten de uitlatingen van zijn vriend, den senator Gray, en den vice-piesident der Unie, dat geen oorlog met Engeland dreigt, noemt de corres pondent der Times wel interessant, maar niet bindend voor Cleveland. De correspondent blijft gelooven, dat de president der Unie het geheele volk achter zich heeft, en dat hij zich weinig bekommert om het betoog der Newyorksche dagbladen en de verzekeringen der hooglaeraren in het recht; dat hij in éen woord zijn eigen weg zal gaan. De te New-Yoik verschijnende World meldt, dat de regeeiing van Brazilië aan die van Venezuela 100,000 man en Columbia 80,000 man hulptioepen heeft aangeboden, wanneer het tot een oorlog met Engeland mocht komen. Door eenige kapitalisten en speculanten te Georgetown, de hoofdstad van Britsch Guyana, is aan de Britsche regeering concessie ge vraagd tot ontginning \an het gansche be twiste gebied, in ruil waarvoor zg, binnen twee dagen na de verleening van hetcharter, dat hun het recht verleent tot aanleg van spoorwegen en van eene haven aan de Esse- quebo, een bedrag van 500,000 dollars ter beschikking van het koloniaal bestuur willen stellen voor den aanleg van wegen, AFRIKA. De Times verneemt uit KaapstadKruger heeft zijne rondreis bekort. Eenige burgers van Bronkhorstspruit hebben met den staats president een onderhoud gehad. Een hunner, Botha, zeide: zijn lichaam had reeds vele kogels gekregen, maar hij kon er nog meer bergen, als te Johannesburg de burgeroorlog loskwam. Kiuger zeide in geen bui geroorlog te gelooven, maar alles was mogelyk. Wan neer men een schildpad dooden wil, moet noen wachten tot hij zich bloot geelt. Kruger heeft den hoofdrechter Kotzé, die te Kaapstad is, telegrafisch voor eene samen komst naar Pretroria ontboden. Uit Johannesburg wordt van 29 dezer gemeld De politieke spanning duurt voort; de ver huizing van vrouwen en kinderen neemt toe; de treinen zijn gevuld met vluchtelingen hooge prijzen worden gevraagd voor granen en meel. Tal van bijeenkomsten hebben plaats van verschillende klassen der bevolking om den toestand te bespreken. De sluiting van verschillende der grootste mijnen wordt tegen morgen verwacht. Tot dusver is nog niets van een beslist optreden der National Union merkbaar, maar de meest uiteenloopende geruchteè doen de ronde. Overigens heeft de regeering de bur gers gewaarschuwd, zich in geval van nood gereed te houden. In eene heden gehouden vergadering der handelsvereeniging heeft deze zich gevormd tot een stedelijke burgerwacht teneinde aan alle gebeurlijkheden het hoofd te bieden. Thans is een order uitgevaardigd om het leven en de eigendommen in de stad te bescheimen en een reglement uit te werken, waarbij de giondslagen, waarop dat genootschap zal op treden, worden geregeld. De burgerwacht zal in geen geval deelnemen aan eenige onge regeldheden of wanordelijkheden, van welken aard ook. Voorts is in die bijeenkomst beslo ten de regeering uit te noodigen het genoot schap van wapenen te voorzien. Eenige vergadering van 300 Duitschers heeft een comité gekozen tot opstelling van een politiek plan de campagne. SCHIEDAM, 31 December 1885, Zaterdag ontdekte vrouw Bonefaas, wonen de in de Parellelstrant alhier, terugkomende van een boodschap, die zij even was wezen doen, dat het beddegoed van een wieg en een stoel in brand stonden. Zij bluschte den brand met een buurvrouw. Het 3 jarig zoontje, dat met een 2-jarig kind dat in de wieg lag, was thuis gebleven, had met lucifers gespeeld, waardoor een en ander in brand was geraakt. De 2-jarige kleine was nog bijtijds uit de wieg gekropen, zoodat die geen letsel had bekomen. Zondagmiddag omstreeks halfvier ïs brand ontstaan in de woning van de wed. Singeling in de Hendrinastraat alhier. Het beddegoed, op een stoof te drogen gelegd, was in brand ge raakt. Door buren en de politie werd de brand met emmers water gebluscht. De ver brande voorwerpen waren niet geassureerd. Bij kon. besluit is goedgekeurd dat L Mazel, burgemeester van de gemeente Ketel, is benoemd tot secretaris dier gemeeate. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op *21 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank 3,662,813.22 en by de betaalmeesters - 4,983,223.68 Te zamenf 5,646,036.90 De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag den 3den Januari niet plaats hebben. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand Maart van het volgend jaar een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van candidaten, dingende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor opzichter van den rijks waterstaat, volgens het in de Stct. no, 305 voorkomende programma, dat ook veikrijg- baar is bjj Gebroeders Van Cleef te 's-Gra- venhage. De beschrgving van een partij gouverne- ments-kinabast, oogst 1895, opgenomen in de veiling van 46 Januari a.s., is te vinden in de St.-Ct. no. 305. Gedurende de algeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 97 schepen, waarvan 1 zeilschip; hiervan waren bestemd voor Rotterdam 94 en voor Schiedam 3. Naar de N. B. Ct. verneemt, zullen door de Hollandsche spoorwegmaatschappij binnen korten tijd worden ingevoerd driedaagsch* retourbiljetten tusschen Amsterdam en de- stations, gelegen aan de lijn Rotterdam Rozendaal, tegen gelijke of lagere prijzen dan bij vervoer met kilometerboekjes van der» staatsspoorwegen Op den stoomtramweg RotterdamSchie dam werden heden proeven genomen met ds- Westinghouse-rem, die goed geslaagd zijn. De directie van de Rotterd. Lloyd kreeg gisteren per telegram uit Lissabon het be richt, dat het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, aldaar gisteren was aange komen, na tengevolge van dikken mist in aanvaring te zijn geweest met het stoomschip- Peace, uit Newcastle, dat daardoor gezonken is. Alle opvarenden zijn gered en niemand kreeg kwetsuren. Van de Salak liggen de boegen aan weerszijden tot beneden de wa- terlijn open. Haie lading schijnt evenwel niet beschadigd. (2V. li. Ct.) Dezer dagen is te Rotterdam opgericht eene afdeeling van den Nationalen Zuider- zee-Bond. Het streven van den bond is om, door het houden van besprekingen en het uitgeven van populaire geschriften, juiste begrippen - omtrent de gevolgen van de drooglegging der Zuiderzee ingang te doen vinden, en aldus die drooglegging te bevordei en tot verhooging: der volkswelvaart. Het bestuur van de thans alhier opgerichte afdeeling is samengesteld uit de heereni, Hudig, voorzitter, A. Weruméus Buning, onder-voorzitter, mr. C. J. A. Bïchon van IJsselmonde, F. Ebeling, B. J. II. Haitink, C, A. Huijgen, Th. de Rot, L. Sanson en mr. Ed, Jacobson, secretaris-penningmeester. Binnenkort zal eene vergadering worden gehouden tot het vaststellen van een regle ment en verdere voorbereidende werkzaam heden. (FT. B. Ct.) Omtrent de vermiste Vlnardingsche vis- scherssloep Charlottes Louise wordt aan de N. R. Ct. het volgende bericht De logger Sccunda VL 30, schipper Broek, lag den 5n December des namiddags ongeveer half 3 uur voor stormweer op ongeveer 54% graad N.-breedte en 3 graden O.-lengte bijgedraaid, toen de wacht aan dek een schoe nersloep met nieuwe zeilen aan ontwaarde, die, nadat de wacht eenige bezigheden had verricht, plotseling was verdwenen. Een diiemastschoener was even te voren den schoenersloep gepasseerd. Nu bericht de kapitein van een 's avonds van den 6n Dec, bjj Terschelling gestrande driemaster, dat hij die sloep even was gepasseerd toen zij door een zware zee getroffen plotseling verdween. Geen twijfel dus, of dit was de sloep Char lottes Louise, schipper Poldervaart. Op dat gedeelte der Noordzee komen bij stormweer door het afloopen der gronden van de Doggersbank, veelvuldig zware stort zeeën, of in visschersterm grondbraken, voor. Poldervaart was de type van een kalm, braaf en degelijk zeeman, vol ijver en vuur. Met den helmstok in de vuist schijnt hij dus te gronde te zijn gegaan. Te 's-Hertogenbosch zijn de pokken op nieuw uitgebroken. Thans is tegen een paar hoofden van gezinnen, die verzuimden aan gifte te doen van in hun gezin voorkomende gevallen, proces-verbaal opgemaakt. 's-öraTenliage. De minister van finan ciën heeft tegenover het gemeentebestuur zich bereid verklaard om onder zekere voor waarden er toe mede te werken dat de door de gemeente ontworpen muur aan de zee zijde te Scheveningen en de 25 meter breeds rij- en wandelweg, daaraan aansluitende, voor zooveel noodig, kosteloos door den staat aan de gemeente zal worden afgestaan, be-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2