IS GE ZO 11 BEK. Letteren, Kunst en Wetenschap. Post en Telegraphie. Becbtzakeii. W. A. HOEK Jaczn. GEBR. SCH0LTE, HENRI REBERS, Gemeiigflo Berichten. Dr. R. Scliiffman's middel tegen asthma. ADVERTENTIES. Gr. H. HOORMAN, Mr. Smid. JAN VORMER, GALLÉ BEUKERS, GEZUSTERS T0NIN0. 1 Jan. 1896. H. Töns, C. DE MO O IJ. L. YAN DER TELDEN Pz. Slijters- en «Grossiers. Hoogstraat. Boekhandelaar. Aan begunstigers en bekenden zij veel heil en voorspoed toegewenscht door J, NIEU WAARD, Mr. Smid. Dankzeggende voor de genoten gunst en het vertrouwen in 't afgeloopen jaar, wenscht de ondergeteekende begunstigers en vrienden een zegenrijk nieuwjaar. A. NOORDAM, Singel. Handel in Boter en Kaas. dfirJs^p,ëfaat werd gesteld aan 50 huis- geatmefi een warmen maaltijd te xersehaffen van aardappelen, zuurkool en spek 's-Gravenh&ge. H. M, de Koningin is Zaterdagmiddag met prinses Elisabeth van Waldeck schaatsen gaan rijden op de ijsbaan, gereserveerd voor het Hof aan de achterzijde van het sHuis ten Bosch", welk waterthans door rasterwerk is afgescheiden vau het voet pad langs den Bezuidenhoutschen weg. De Koningin-Regentes wandelde in den tuin tijdens de vorstelijke schaatsenrijdsters ach met het wintervermaak bezighielden in ge zelschap van dames en heeren der Hofhouding en enkele genoodigden onder wie eenige adel borsten der marine. Ook Zondagmiddag reed de Koningin weder schaatsen met vele dames en heeren der hof houding en eenige genoodigden op de ijsbaan achter het sHuis ten Bosch". De Koningin-Regentes was er bij aanwezig. Op de tentoonstelling der vereeniging »D. S. en V. V." te 's-Hage is door den heer H. W. Mesdag aangekocht een teekening Avond" en door een kunstverzamelaar een teekening ^Stadsgezicht", beide van den heer M. Kra mer te Schiedam. Een zeer zeldzaam en kostbaar boek wordt te Londen verkocht. Het is het Psalmboek der Benedictijnen van St. James, in 1459 gedrukt. In den ukeikelijken catalogus" van Quaritch staat het genoteerd voor 5250 pd. et. (t 63,000). Dat exemplaar is een der oudste gedrukte boeken. Het heeft altijd hooge prijzen opgebracht. In 1884 werd het verkocht voor f61,800. De te Breslau verschijnende Volkszcitung meldt dat heden in de Waldenburg-VVarangelmijn een ernstig ongeluk heeft plaats gehad. Tot nog toe werden 2! doode en 12 gekwetste mijnwet kers naar boven gebracht. Uit Hermsdorf verneemt de Sch/esischc Ztg. dat een mijngasontploffing de oorzaak is geweest van het ongeluk. Vijftig werklieden zijn dood, 17 worden nog vermist. In de buurt van Boom (België) ontdekten konimïezen Zondag een geheime jeneverstokerij van grooten omvang. Om niet in den kijker te loopen, hadden de eigenaars de stokerij ingericht aan boord van een schip op de Rnpel. Te Berlijn is een politieagent, die een arrestant in het politiebureau had geslagen, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Serge Stepniak, de bekende Russische schrij ver, die in 1873 uit zijn ambt als hoogleeraar aan de universiteit te Kiev,' werd ontslagen, 3 jaar later zijn land moest verlaten en sedert als banneling te Londen vertoefde, is door een ongeluk om het leven gekomen. Op weg naar de woning van den anarchist Volkhoosky, moest hij een overweg van den North-Londenspoorweg passeerenhij was in gedachten verdiept en merkte de nadering niet van een trein, die hem overreed. Uit Jeisk (Rusland) wordt gemeld dat, terwijl 800 vissclsers met 100 paarden op sleden het ijs overstaken, dit losraakte en .allen de zee van Azof indreven. Reeds zijn meer dan de helft der visschers in veiligheid gebracht 5 het reddings werk wordt voortgezet. Te Baltimore is tijdens de opvoering eener opera in het Frontstreet-theater een paniek ont staan tengevolge van een valsch brandalarm. Iedereen repte zich naar de uitgangen; in het gedrang werden 24 personen gedood 40 zwaar gewond. Da heilige Bismarck het klinkt niet kwaad voor den ijzeren man, en toch hij bestaat. Wel heel jfip in de Indianen-territoriën van Brazilië maar toch bestaat hij. Op de volgende manier is hij er gekomen. Spaansche zendelingen leerden deinboorlingen van de JSuropeesche kunsten en regeeringen. Zoo spraken •zij ook over den ijzeren kanselier. Onmiddellijk kregen onze luidjes groote bewondering voor deze krachtige persoonlijkheid. En die bewon dering steeg weldra tot zulk een hoogen graad, dat ze besloten den heer Bismarck onder hun heiligen op te nemen. Een portret werd gemaakt, een kapel gebouwd en weldra werden er diensten gehouden voor den heiligen kluizenaar van het Sachsenwald. De Spaansche zendelingen protesteerden maar het hielp niets Bismarck was heilig en bleef heilig in Brazilië. Groote hoeveelheden voorwereldlijk ivoor moe ten onder de sneeuw verbolgen liggen in een bergkloof op het schiereiland Alaska (Noord- Amerika). Een Amerikaan, Hughes genaamd, die eenigen tijd onder de Indianen van het dorp Yukon doorbracht, merkte op, dat die Indianen zeer vele voorwet pen van ivoor gebruikten, en toen hij naar de herkomst van dat ivoor vroeg, bracht een zijner koperkleurige vrienden hem naar een bergkloof, op een paar dagreizen afstand van Yukon, waar onder de sneeuw een aantal ge raamten van niammoeths en mastodonten met reusachtige snijtanden lagen. Hij nam zooveel ivoor mee als hij op zijn slede kon vervoeren, en voor het geld, dat hij won door den verkoop daarvan, wil hij nu een groote expeditie uitrusten, om de voorwereldlijke olifantstanden uit die stieke* weg te halen. Door het koninklijk besluit van 14 dezer Staatsblad no. 222) is het koninklijk besluit van 11 Februari 1892 ingetrokken. Bij het nieuwe besluit zijn de meeste bevoegdheden, die den minister waien toegekend, opgedragen aan den directeur-generaal der posterijen en tele graphie. De voorniamste nieuwe bepalingen van het K. B. van 14 dezei, dat 16 Januari a.s. in werking treed., zijn lo. het maximum van de aangegeven waarde der aangeteekerde brieven m bet binnenlandsch verkeer is verhiogd tot f 12,000. 2o. het zoogmaamde busrecht is verlaagd voor de ingezeieren in plaatsen van 30,000 in woners en daaibeieden, n.l. tot fl per kalen derkwartaal voor plaatsen met eene bevoljyng van 20,000 tot en met 30,000 inwoners en tot f 0.50 voor plaatsen met eene bevolking beneden 20,000 zielen. Voor de overige plaatsen, alsmede voor het afhalen uitiluitend van nieuwsbladen, is het busrecht onveunderd gebleven. De kostelooze afgifte van' brieven en verdere stukken is geheel opgeaeven. Alleen in gevallen van geheel bijzonderen aard kan door den direc teur-genei aal vrijstelling .van busrecht woiden verleend. De omstandigheden "dat zekere post niet meer denzelfden dag besteld wordt, of dat het aantal bestellingen n zekeie buurt of aan zekere afge legen woning meer beperkt is dan in de kom der gemeente, of wel dat bet belang van den geadresseerde medebrengt zijne stukken aan een ander kantoor te doen afhalen, dan aan dat waaronder zijne woning behoort, leveren geen gronden meer voor de vrijstelling van busrecht. 3o. Er wordt een postzegel ingevoerd van 5 gulden en postbladen van 3 en 12'/jcent. Uit drukkelijk, is voorts bepaald dat de postzegels, om voor de fiarikeering te kunnen dienen, gaaf en ongeschonden moeten zijn. De vorm eti de kleuren jder postzegels, zegelafdrukken en formu lieren worden voortaan door den direptsur- generaal der posterijen en telegraphie bepaald. In 1895 zijn' door den kantonrechter te Schie dam veroordeeld in strafzaken 1385 mannen, 107 jongens beneden 16 jaar, 80 vrouwen en 2 meisjes beneden 16 jaar. .Van dezen werden veroordeeld 104 mannen tot hechtenis; de ove rige personen tot geldboeten. Naar eené rijkswerkinrichting werden opge zonden 12 mannen. 5 In burgerlijke zaken zijn behandeld 190 pro cessen en verl.'den 456 akten. In het buis van-bewaring zijn in 1895 inge sloten geweest 358 personen, waaronder 6 vrouwen, 4 jongens van 10 tot 12 jaar; 22 van 12 tot 14 jaar; 21 van 14 tot 16 jaar en 3 gegijzelden voor schulden. Vereeniging legen Kedelar(J. Iedereen kent de blinde vrouw, die eiken Maandag biei Komt, van aanzien. Mua 1, wie Cu wat zij eigenlijk is, weet zeker niemand. 't Is Cornelia Hermina de Willigen, weduwe van P. J. Boerlage, in '84 overleden; zij woont te Rotterdam, is 43 jaar en heeft geen kinderen. Zij voorziet in haar onderhoud door bedelarij of z.g. straatnegotie en bezoekt hoofdzakelijk op bepaalde dagen Schiedam, Overschie en Dordrecht en wordt geleid door een 16-jarigen jongen, zoon van een verlaten vrouw, die daar voor eenig weekgeld ontvangt en te lui is om iets te leeren of ander werk to doen. De bedeehng van het kerkelijk armbestuur is ingetrokken, omdat de vermomde bedelarij genoeg zou op leveren. Haar woning vertoont volstrekt geen armoede. Verdere vertrouwelijke inlichtingen zijn zeer ongunstig. Wie nu meent, dat deze vrouw een aalmoes verdient, omdat zij blind is, verschilt met ons van meening, en wij laten aan ieders oordeel over of een gift aan haar verantwoord is. Alle bedelaars van buiten, omtrent wier handel en wandel moeilijk inlichtingen zijn in te winnen, maar die wel om strijd slecht zullen zijn, moeten geen cent aan de deur van eenig Schiedammer ontvangen. Dan zijn we ze gauw kwijt. Doch met de gewoonte van jaren is misschien moeilijk te breken, vooral als het dan zoo vaste klamjes zijn geworden, de bedelaars, die u straks een Nieuwjaarszegen zullen geven. Maar geef dan uw uitverkorene eon gift in eens voor 't geheele jaar en zeg hem, dat het nu voor laan uit is. En geen nieuwe klanten weer aangenomen. Laat met het oude jaar ook deze oude ge woonte vergaan, en begin het nieuwe jaar met nieuwe en als beter beschouwde maat regelen. Het bestuur der ïVereeniging tegen de Kwak zalverij" acht zich verplicht waarschuwend op te treden tegen bovengenoemd middel, dat in da laatste dagen met een, tot nu toe bijna ongekende reclame, wordt aanbevolen. Het verklaart uitdiukkelijk, dat de door die reclame-berichten opgewekte verwachtingen niet hunnen worden verwezenlijkt en verzekert aan hen, die zich reeds een proefpakje hebben aan geschaft, dat de op die pakjes gedrukte mede- deeling sgeneest duurzaam ails vormen van Asthma, Phtisie, Hay-Fever, Croup en Calarch" een schandelijke leugen is, al moge ook, bij hat eerste gebruik door asthroalijders, een tijdelijke verliphting in don toestand worden waargenomen. Doze bewering zal nader worden uiteengezet in het Maandblad der Vereeniging van Januari 1896,' van welk blad op franco en schriftelijke aanvraag bij den Secretaris-Penningmeester der Vereeniging, Kloveniersburgwal 82 te Amster dam, na 10 Januari 1896, gratis exemplaren te verkrijgen zijn. Men zij echter thans reeds met ernst gewaar schuwd tegen Scliiffman's middel tegen asthma. Hei Bestuur der Vereeniging tegen de Kwakzalverij G. B. SCHMIDT, Secretaris. Amsterdam, Dec. 1895. Heden wensch ik mijnen geachten stad- genooten Gods besten zegen toe. Dankbaar voor het genoten vertrouwen, blijf ik mij verder in hun gunst aanbevelen. P. F. VAN DER HAMMEN Jr., Sehie 96. Schilder. Mijn hartelijken gelukwenseh aan vrienden en begunstigers. L. P. VAN RIJKEVOSSEL, Mr. Timmerman en Molenmaker. Slager, Hoek Visscherstraat. Bij den aanvang van het nieuwe jaar wen- schen wij onzen geachten begunstigers en stad- genooten veel heil en zegen toe en bevelen wij ons in de gunst en recommandatie aan. W. VERVOORT en ZOON, Handel in Zee- en Biviervisch. Het compliment van den dag aan begun stigers, vrienden en sladgenooten. N. H. VAN DER REE, Vtrcschlwuwer en Spekslager. Hoofdstraat 123. Het compliment van den dag aan begun-1 stigers, vrienden en bekenden. J. GROENENDAAL, Architect. Steenkolenhandel. Het compliment van den dag aan begun stigers en vrienden. L. BilSSELAAK, Firma H. C. van Abshoven. Koperslager. Schiedam, Lood- en Zinkwerk. Groenweegje 26. St.-Annazusterstraat 20, K. I1VEIJDERS DE VOGEL, Timmerman, Singel. Bij de intrede van een nieuwen jaarkring wenscht de ondergeteekende aan vrienden, begunstigers en stadgenooten Gods besten zegen toe. H. VAN BOOHOVE, Mr. Metselaar, Lange Nieuuistraat. Het compliment van den dag aan vrien den, begunstigers en stadgenooten. J. M. VAN LEEUWEN Sr., voorheen Palmer, Brood-, Beschuit- en JUeingoedbakker. Schiedam, 1 Januari 1896. Begunstigers, vrienden en stadgenooten zjj bij den aanvang van het nieuwe jaar een- welkom toegeroepen door JACs. J. A. ENTERING, Sigarenhandelaar. Het compliment van den dag aan vrienden, begunstigers en stadgenooten. Schiedam, P. VAN DEN BROEK, 1 Januari 1896. Schoen-en laarzenmaker. Bij de wisseling des jaars aan vrienden, begunstigers en stadgenooten ruime zegen toegewenscht. H. VAN MEURS Cz. a.,„

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6