A". 1896. Zondag 5 en Maandag 6 Januari. N°. 8953. Eerste Blad. KENNISGEVING. KENNISGEVING. KENNISGEVING. NegeneDTeertigste Jaargang. Binnenlaiidsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER J. ODÉ. I Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Burgemeester en wethouders van üohiebam Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan J. A. M. JANSEN en zijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding zijner branderij aan den Bwtenhavenweg no. 136, kadaster sectie L no. 144, met een stoomwerktuig van 4 paarden kracht en ketel met een verwarmingsopper- ïlak van 5 M*. Schiedam, den 2den Januari 1896. "Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. I)e secretaris, VERNÊDE. Burgemeester en wethouders van Schiedam krengen ter kennis van de ingezetenen, dat het löe suppletoirkohier der plaatselijke diiecte belas ting naar het inkomen voor den dienst 1895/6, den 17den December j.l. door den gemeenteraad vast gesteld en den 23sten daaraanvolgende door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, aan dpn ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijfmaan den, te rekenen van heden, op de secretaiie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen mslag op de bepaalde termijnen te voldoen, «p stiaffe van vervolging volgens de wet. En is hieivan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4den Januari 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. l)e secretaris, VERNÈDE. Burgemeester en wethouders van jSCHlEDAM brengen ter kennis van de ingezetenen, dat mot jg!® afgifte aan hunne huizen van de baschrijvings- voor de plaatselijke directe belasting Meter gemeente, ingevolge de vei ordening voor gie belasting, vastgesteld den 26sten Januari 1882, -aangevangen. ^iiTevens herinneren zij da ingezetenen aan het bê alinea 2 van art. 2 der verordening, f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTBBITB4AT 70. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meero.IO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. talrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. A regelende de invordering der genoemde belasting, houdende dat de belastingschuldige die geen be- schnjvings-biljet ontvangen heeft, vei plicht is er een op de gemeente-seci etarie af ie halen. £n* is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4den Januari 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÉDE. Schiedam, 4 Januari 1896. Nauwelijks is het jaar begonnen, of erzyn reeds groote dingen gebeurd. Onze stamge- nooten in Zuid-Aft ika hebben hun ouden roem opnieuw gehandhaafd en een inval op hun gebied kiachtig afgeslagen. Om den loop van de gebeurtenissen in •Transvaal in de laatste tijden te begiijpen, dient men eenigszins op de hoogte te zijn met sommige omstandigheden en toestanden daar te lande. DeTransvaalsche republiek heeft een bodem, die wel geschikt is, de menigte tot zich te lokken; waar goud is, is weldra schuim te vinden, dat wil zeggen lieden, op avonturen en winst belust. En zoo is het daar ginds ook gegaan. Tal van vreemdelingen, vooral Engelschen, hebben zich op Transvaalschen bodem neergezet, zoodat de regeering der republiek, volkomen in haar recht, reeds vroe ger de noodige verordeningen heeft uitge vaardigd, waarbij de positie van den vreemde ling wordt omschreven en geregeld. De uit- landers, zoo worden deze vreemdelingen ge woonlijk genoemd, kunnen, als ze twee jaar op het grondgebied van de republiek hebben gewoond, kiezer worden voor den zoogenaam- den eersten Volksraad, doch om volledig kies recht te verkrijgen, moeten ze er ten minste twaalf jaien gevestigd zijn geweest. Viudt men dit lijdpei k lang, te laug misschien, men bedenke dan, dat onder de komenden ook vrij wat gaanden zijn, lieden, die enkelo jaren blij ven en dan weder vertrekken, en die zich de belangen der republiek al bitter weinig aantrekken. Voor zoover deze uitlanders En gelschen zijn, zouden ze niets liever zien, dan dat de Ttansvaalsche republiek voorgoed onder Britsch gezag kwam, en vooral in den laatsten tijd hebben ze zich heftig be klaagd over achteruitzetting en mishandeling. Twaalf jaar te moeten wachten, alvorens een wooid te mogen mede-preken, dat was te sterk 1 De regeering der republiek heeft reeds sedert langen tijd onaangenaamheden van allerlei aard met deze lieden gehad, doch onder de verstandige leiding van presi dent Kruger botsingen weten te vermijden. Doch in de laatste dagen hebben de zaken op het onverwachts, voor oningewyden ten minste, een keer genomen. Een Britsche handelmaatschappij, die den hert' g van Fife, een bloedverwant van de koningin van Engeland, ouder haar commissa rissen telt, heeft in Afrika een zekeie dr. Jameson tot haar beheerder of administrateur, of hoe zijn titel wezen mag. Deze heeft een bende bijeengebracht van Engelsch volk en is daarmede de grenzen van de Ti ansvaalsche republiek overgetrokken, en dat is nu de tijding, die de wereld verrast heeft in den aanvang vaa het jaar. De Engelsche regee- rmg heeft zich dom gehouden, en der. aan voerder laten commandeeren, terug te heeren. Het kan zijn, dat de Engelsche ïegeering wer- ke k van niets wist, maar men kan onze overzeesche naburen in sommige opzichten niet best vei tiouwen. Ruim een paar eeuwen geleden nam in vredestijd een Engelsche vloot enkele bezittingen in Amerika van ooze republiek, en toen deze zich hieiover bij de Engelsche regeering beklaagde, werd er ge antwoord, dat de regeeiing daarvan niets wist, en er niets aan kon doen, want de vloot behoorde aan de Engelsche Oostindische com pagnie. De bevelhebber dier vloot was echter niemand minder dan broeder van den ko ning van Engeland zelf, maar toch de regee- ring wist van niets. Zoo had liet hier ook kunnen gaan. Dr. Jameson had eens zijn doel kunnen bereiken, de regeering van En geland zou niet geaarzeld hebben, van dien goeden uitslag te profiteeren. 't Is echter anders gegaan. De boeren hebben, als zooveel malen vi oeger, als voor veei tien jaar te Ma- joeba getooud, hun man te kunnen staan. De bende van dr. Jameson is door de boers geslagen en de aanvoerder bevindt zich in handen der overwinnaars. Merkwaardig is de sympathie, die aller wegen voor de Transvalers aan het licht komt, en even onverholen de afkeer voor Engeland. De Fransche pers is geheel op de hand onzer stamgenootenmaar van grooter kracht is de steun van Duitschland. Daar is het telegram van keizer Wilhelm aan Paul Kruger: sik betuig u mijn opi echten geluk- wensch dat het aan uw volk, zonder een be roep te doen op de hulp van bevriende mogendheden, gelukt is uit eigen kracht tegenover de gewapende benden, die als vredeverstoorders in uw land gevallen waren, den vrede te herstellen en de onafhankelijk heid van het land tegen aanvallen van buiten te beschei men". Daar is de Duitsche koloni ale vereeniging, die zich ten doel stelt de be langen der Duitsche koloniën en Duitsche reizigers te bevorderen. Onmiddellijk na het bekend woiden van den brutalen rooftocht hebben lmar afdeelingen vergaderingen be legd, waarin sympathie met de Transvalers werd betuigd. Op de vergadering der Ber- lijnsche vereeniging voerde dr. Carl Peters, die Afrika door persoonlijk onderzoek kent, het woord, om te betoogen, dat Duitschland groot belang heeft bij het onafhankelijk be- staan der Boeren-republiekdaarom moet Duitschland tusschen beide komen. Daartoe moet de koloniale vereeniging zich tot de regeeriug wenden om de tusschenkomst van deze te bewerken, of een beroep op het Duit sche volk doen, tot liet zenden van manschap pen, geld en wapenen. Reeds zijn hem, dr. Peteis, 3000Ü0 mark ter hand gesteld, om een expeditie te organiseeren tot ondersteu ning der Boeren. De geheele wereld moet ten spoedigste vernemen, dat in Duitschland een beweging ten gunste der Boeren is ont staan en zich uitbreidt. "Voorshands zal er verder wel niets tegen Transvaal worden ondernomen. De Engelsche regeering heeft uit het gebeurde m weinige uren op de krachtigste wijze kunnen leeren, dat de tijd voorbij is, toen zij als koloniale mogendheid kon handelen, zonder naar eemge mogendheid te luisteren. SCHIEDAM, 4 Januari 189C. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 7 Januari 1896, des nam. ten 1% ure. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering gehouden 28 December j.l. 2. Me.ledeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van leden in vaste raads- eommissiën. 4. Ontweip-besluit tot het doen van af-en overschrijvingen op de gemeentebegrooting voor 1895. 5. Adres van C. G. Vischer om restitutie van pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1895/6. 6. Adres van J. C. H. Kramers om ontslag als lid der commissie voor het burgerlijk armbestuur. 7. Adres van C. Timmerman om eervol ontslag als leeraar aan de H. burgerschool. 8. Rapporten van de Kamer van koophan del en fabrieken en van den Brandersbond alhier omtrent de oprichting van een vak school voor biandeiij- en aanverwante vak ken en mededeeling, in verband daarmede, van burgemeester en wethouders. 9. Ontwerp-verordening tot wijziging van de verordening op de beurs en de markten van den 29n Juli 1881. Door burgemeester en wethouders is, met ingang van 1 Januari j.l., tot 2e klerk ter gemeente-secretarie (afd. A) bevorderd, de heer D. F. J. van Walsem Jr., thans volon tair aldaar. In 1895 werd ingevolge de arbeidswet bij den burgemeester alhier aangifte gedaan van 34 ongevallen, waarvan 1 met doodalgken afloop.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1