Biiinenlandsclie Berichten. voortgesproten uit de daden van de Chartered Company. De kletterende maritieme en militaire oorlogstoebereidselen van Engeland worden hier in de pers en in diplomatieke kringen uiterst kalm opgenomen, en er wordt tame lijk onverholen de aandacht op gevestigd dat de bezetting van Egypte door Engeland de diplomatie reeds een voldoende aanvalsvlak aanbiedt waardoor zoo noodig de al te hef tige oorlogslust van de Engelschen tot bedaren kan worden gebracht. Heden komt de Bondsraad bijeen. Op de agenda staathet vraagstuk der troonopvol ging in Lippe Detmold. De begrootingscommissie uit den Rijksdag vergadert morgen. In afwijking van vroegere jaren zal zij beginnen met de behandeling der begrooting van buitenl, zaken, omdat de omstandigheden het wenschelijk maken dat de politieke toestand zoo spoedig mogelijk in den Rijksdag ter sprake worde gebracht. Ten stelligste wordt thans veizekerd dat vorst Bismarck, op aanraden van zijn lijfarts dr. Schweninger, het 25-jarig feest der grond vesting van het Duitsche rijk op 18 dezer niet zal bijwonen. De Duitsche gezant te Petersburg, vorst Radolin, heeft j.I. Maandag, den eersten Kerst dag in Rusland, aan den czaar een eigenhandig schrijven van keizer Wilhelm overhandigd. De gezant bleef een half uur bij den czaar op audiëntie. F R A N K R IJ K. Dt -minister van buitenlandsche zaken heeft gisteren uit Pretoria een telegiam ont vangen, volgens hetwelk dat gedeelte van de bevolking van Johannesburg, dat de wapens beeft opgevat, zich den zevenden op genade of ongenade heeft overgegeven. De minister van financiën, Doumer, heeft verklaard, dat hij heel spoedig de begrooting voor '1897 zal indienendaarbij zal dan tevens een piogresrieve inkomstenbelasting worden ingevoeld, in plaats van de belasting op deu ren en vensters enz. Of een dergelijke belas ting in bet wezenlijk zoo conservatie Frank rijk zal goedgekeuid worden, blijft de vraag, Intusschen kunnen we a.s. Zondag een redevoering van Bourgeois verwachten, waarin de handige en welbespraakte premier zijn hervormingen voor 1897 zal aankondigen. Zou hij heusch meenen ze te kunnen uit voeren ook? Wie weet. Tot nu toe heeft het kabinet reeds langer geleefd dan de ver- hardste optimisten bij zijn ontstaan hebben durven voor-pellen. De ministerraad heeft het wetsontwerp op de arbitrage goedgekeurd. Dit wetsontwerp heeft ten doel een poging tot verzoening bij ■weikstakingen uit algemeene bezwaren ver plichtend te maken. Er komt nu toch een moskee te Parijs. Een aantal hooggeplaatste personen is bij de regeering geweest om subsidie daarvoor te vragen en de regeering heeft het plan, blij kens het verhandelde in den ministerraad van Dinsdag, om een stuk grond voor die moskee af te staan, ITALIË. Twee Italiaausche kruisers hebben het be vel gekregen n de Roode zee te gaan kruisen, om te verhinderen dat Rusland over Oboek wapenen in Abessynië invoert. Het moet gebleken zijn, dat deAbessyni- sche prinsen, die uil Neufchfl-tel werden ont voerd, naar Italië gebiacht en ingescheept zijn naar Massowah, waar men hen als gijze laars gebiuikeïi wil. Er is aan koning Menelek bericht van het gebeurde gezonden. Tussehen de kabinetten van Bern en Rome zal het, naar aanleiding van het gebeurde, waarschijnlijk tot explicatiën moeten komen. Italiê's optreden in dezen schijnt aan cor rectheid te wenschen over te lateu. Te Massowah is nog geen bericht ontvan gen dat de aankomst van Menelik in zijn legerkamp zou bevestigen. Toch loopt het gerucht dat zijn troepen vooruitrukken. Op de hoogten ten zuiden van Makalle zijn sterke afdeelingen bespeurdden 4n en den 5n werden geweerschoten gewisseld aan de voorposten. Baratieri moet in een particulier schrijven verklaard hebben dat hij Meneliks vredes voorslagen zal afwijzen hij wil de nederlaag van Amba-Alagbi wreken. SPANJE. Het gerucht houdt aan, dat de regeering besloten heeft om Campos te vervaegen door generaal Palavioja of generaal Weiier. De Impartial heeft uit Havanna bericht ontvangen, dat de opstandelingen voorttrek ken naar het noorden der provincie Pinar der Rio. Maximo Gomez zou te Alquizar zijn. De volgende voor de Spanjaarden op Cuba gunstige bijzonderheden uit particuliere tele grammen te Madrid geeft de Eclair. nTweemaal zijn de insurgenten gevoelig geslagen. De kanonneerboot Ardella heeft 4 schepen der opstandelingen genomen." Gedeeltelijk wordt dit bericht bevestigd door een telegram uit New-York, volgens hetwelk de opstandelingen een groote neder laag zouden geleden Hebben. B L R A It IJ E. De regeering zal bij de Sobranje een wets voorstel indienen tot invoering van den gouden standaard door aankoop van goud en intrek king van 20 miliioen fr. aan zilveren munt. A M E It I K A. Uit Washington wordt van gisteren gemeld: Het voorstel om Hawaï tot een staat van Noord-Amerika te maken is verwezen naar de commissie voor buitenlandsche zaken van het Huis van afgevaardigden. De commissie voor de vloot van den Senaat heeft een gunstig advies uitgebiacht omtient het voorstel strekkende tot vermeerdering van de bemanning van de vloot. Herbert, secretaris van marine, heeft machtiging Ver zocht om twaalf torpedobooten te bouwen. De caucus der republikeinsche senatoien heeft na een veelbewogen vergadering beslo ten, aan de commissie voor financiën last te geven, in haar rapport de aanneming van het tariefontwerp zonder amendement aan te raden. Naar aanleiding van de telegrammen van den prins van Wales en anderen over de Yenezuelaansche kwestie vestigt de regeering der Vereenigde Staten de aandacht op een artikel der grondwet, waarbij aan burgers der republiek wordt verboden de meening van officieele personen in het buitenland te vragen omtrent zaken van nationale politiek. Op overtreding van dit verbod zijn een boete van ten hoogste 5000 dollars en gevangenis straf van zes maanden tot drie jaar gesteld. In het officieel rapport van het landbouw- departement te Washington wordt medege deeld, dat de met maïs beplante oppervlakte was 82.075.830 acres, de oogst 26,2, bushels per acre, de gemiddelde prijs 26,4 ct. per bushel. Het totaal der met graan beplante opper vlakte was in den oogst van 1895 34.047 332 acres, de opbrengt 467.103.000 bushels of 13.7 bushels per acrede gemiddelde prijs was 50,9 ct. per bushel. Er werden 261.242.000 bushels winterkoren en 205.861.000 bushels Maartkoi en verkregen. AFRIKA. De regeering der Zuidafnkaansche repu bliek zou, naar uit Pretoria wordt gemeld, documenten bezitten waaruit bewezen kan worden dat de troebelen geheel het gevolg waren van een komplot dat de inlijving van de republiek bij Engeland ten doel had. Uit Kaapstad wordt van 4 dezer gemeld: Er heerscht een verbitterde stemming tegen de uitlanders van den Rand, die als lafaards worden gebrandmerkt, omdat zij Jameson niet te hulp kwamen. Men hoopt dat de erich der Uitlanders zal worden verworpen. De humane houding van de Bteren wordt alge meen geprezen. Gisteravond had er eene groote manifesta tie plaats, waarbij een hoerageroep voor Jameson opging, terwijl de uitlanders werden uitgefloten. Naar uit Kaapstad aan de Times wordt gemeld, heeft het hoofd van de Kaapsche oppositie, Sauer, aan Esselen, onlangs afge treden staatsprocureur van de Zuidafrikaan- sche republiek, geseind om bij Kruger er op aan te dringen dat de regeering van de Boe ren Jameson en diens mannen niet zelf zou berechten, maar dit aan Robinson overlaten. Een vergadering van burgers te Salisbury in Masjonaland heeft per draad een motie van instemming gezonden aan Jameson, wiens gewelddaad in de motie een misverstand wordt genoemd, terwijl er tevens bewonde ring in wordt betuigd over het gedrag van de Boeren. De mijnwerkers keeren bij hoopen over Kaapstad naar Europa terug. Het agentschap van Reuter te Kaapstad heeft den 7n dezer een telegram ontvangen, waarin gemeld wordt, dat Jameson al aan Robinson is uitgeleverd en bovendien dat Kruger er in toestemt om de kwestie der hervormingen te overwegen. Volgens een telegram uit Pretoria vordert de Transvaahche regeering verbanning van Cecil Rhodes en Jameson uit Afrika, en een ont zaglijke schadevergoeding van de Chartered Company. EERSTE KAMt, t ,>LRSTATEN-GENERAAL. Staatsbegrooting. Het aan de Kamer verstrekte overzicht van de in de wetsontwerpen tot vaststelling der staatsbegiooting voor 1896 gebrachte wijzigingen geeft de volgende recapitulatie Raming bij de indiening f 138,362,665.43. Zij werd gedurende de schriftelijke gedachten- wisseling door de regeering: verhoogd met f 322,243.80, verminderd met f172,814.89, Blijft verhoogd met f'149,428.91. Alzoo bij den aanvang der beraadslaging geworden f 138,512,094.34. Werd gedurende de beraadslaging in de Tweede Kamer verminderd met f77,500, verhoogd met f30,500, Blijft verminderd met f 47,000, t zoodat de begrooting is toegestaan tot een i bedrag van f 138,465,094.34. 1 De raming der middelen voor het dienst- jaar bedraagt f 130,858,295. i De begrooting van uitgaven overtreft derhivlve de raming der middelen met f 7,606,799.34. Bij art. 13 der wet van 30 December 1895 St.lln°. 236) tot conversie van 3'/? ten 100 in 3 ten 100 rentegevende Nationale Schuld wordt hoofdstuk Vila der staatsbe grooting voor 1896 aangevuld met een nieuw artikel lOiïs, waarvoor is uitgetrokken een bedrag van fl,012,000. Het geraamde tekort stijgt daardoor tot f8,618,799 34. SCHIEDAM, 9 Januari 1896. Der Nederlandsche gist-industrie, voor wie eertijds België als afnemer van gist dreigde verloren te gaan, hangt naar de Ned. Bahh. Ct. mededeelt weer een nieuw onheil boven het hoofd. Uit Engeland bericht men dat een 4-tal gistfabrieken inaanbonw zijn, waarvan 1 te Londen en 1 te Glasgow. Zooals men weet, is Engeland een der groot ste afnemers der onvervalsclite Nederlandsche gist, omdat aldaar tot nog toe geen pond gist gemaakt v/erd. Als dus, zegt de Bei. Balde. Ct., de Nederlandsche bakkerij al die gist nog verbruiken moet, zullen de prijzen nog wel lager gaan. Naar wij vernemen is door de firma AnL Jurgens, fabrikanten van margarineboter te Os, de boete van f 10.000 aan de gemeente betaald voor het niet voldoen van een der voorwaarden waarop door genoemde firma grond van de gemeente gekocht is, nj. dat de koopprijs met genoemd bedrag zou worden verhoogd, wanneer ultimo December 1895 de fabriek niet was opgericht. Het blijkt nu dat de firma Jurgens van haar voornemen heeft afgezien hier ter stede een margarineboterfabriek op te richten. Blijkens achterstaande advertentie zal de heer Chr. Cliodaschewitz, Russisch hofjager a.s. Zaterdag en Zondag in de Officieren- Vereeniging alhier voorstellingen geven met bruine ijsberen en bonden. Is dit op z ch zelf reeds iets geheel nieuws, de vele loffelijke attesten van tal van hoofden van scholen en andere particulieren hier te lande, waarvan wij inzage namen, wettigen de verwachting dat deze voorstellingen interessant zullen zijn, weshalve wij ouderen en jongeren op wekken deze gelegenheid niet ongebruikt te laten vooibijgaan. Bij kon. besluit is eervol ontslag verleend aan mr. J. C. M. F. H. Mascheck als auditeur bij de schutterij ie Schiedam. De opper-ceremoniemeester maakt bekend dat het Hof, ingevolge de bevelen van II. M. de Koningin-Regentes, op den 9n dezer, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, wegens het overlijden van Z. K. H, Frederik Willem Lodevrijk Alexander, prins van Pruisen. Uit Vlissingen meldt men aan de Af. B. Ct.: II. M. de Koningin-Regentes heeft laten vragen naar den toestand van de slachtoffers van den biand op Donderdag te Vlissingen. Op het antwoord zond H. M. aan den burge meester een bedrag van f60 om dit ten bate van het gezin B. aan te wenden. Bij den brand verloren toch de ouders niet alleen hun kinderen, maar ook alles wat zij bezaten. Niets was geassureerd en niets kon gered worden. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de consul te Konstantinopel aan zijn depar tement te spreken zal zijn Dondeidag 16 Januari, tusschen elf uur 's morgens en een uur 's namiddags. Het voornemen bestaat om de behandeling van het wetsvoorstel-Hartogh betreffende de burgerlijke rechtsvordering in de Eerste Kamer te doen vooi afgaan aan de openbare beraad slaging over de staatsbegrooting voor 1896 in het laatst dezer maand. De remonte-commissie heeft onlangs in het land van Heusden en Altena twaalf paarden aangekocht voor de artillerie. Naar de N.R. CA verneemt wordt morgen eene beslissing van de rechtbank te Rotter dam ten opzichte van de gedetineerden Wil lem van Berkel en Catharina Wilhelmina Hoogsteden te gemoet gezien. Van bevriende zijde werd den heer Johs. van Wotki, Stationsweg no. 2 te Rotterdam, dezer dagen uit Duitschland bericht, dat de in het vorige jaar door middel van braak uit zijne woning ontvreemde effecten in handen zouden zijn van een Duitscher, te Londen woonachtig. Aan de politie werd terstond hiervan mededeeüng gedaan en naar aanlei ding daarvan begaf zich Zateidag de onder inspecteur van politie, de heer K. F. Goelst naar Londen. Met de bulp van Londensche- detectives werd deze Duitscher opgespoord

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2