SIM) RtT Letteren, Kunst en Wetenschap. Post en Teiegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. hij bleek iemand te 2Ïjd, van wien het be kend is dat hij er zijn werk van maakt effec ten en andere waarden te koopen, zonder naar de herkomst te vragen. In verhoor ge nomen, erkende hij de gestolen effecten in zijn bezit gehad te hebbenhij zeide ze ge kocht te hebben van een hem onbekend man, van wien hij eene vage persoonsbeschrijving gaf. Hij had ze echter reeds weder van de hand gedaan. Of hij. wat dit laatste betreft, waarheid sprak, is niet gebleken eene huis zoeking te zijnent werd den heer Goelst niet toegestaan. Ook de verdere nasporingen te Londen hadden geen resultaat. Dinsdag keerde de onder-inspecteur te Rotterdam terug. NB. Ct.) Te Rotterdam is gisternacht de meubel- makerswerkplaats van W. Wiemer, in de Schouten straat, totaal uitgebrand. De brand ontstond vermoedelijk doordien de eigenaar bij het verlaten zijner werkplaats eene pijp boven een brandende lamp aanstak en een vonk uit die pijp in de krullen viel. De meubel maker is slechts voor f 500 verzekerd. Van de vermiste sloep Eersteling, schipper B. van der Steen, uit Pernis, is niets meer vernomen, zoodat het thans als zeker mag gelden dat de sloep met man en muis is ver gaan. De laatste keer dat een sloep uit die ge meente is vergaan was op 15 Januari 1885, In 1895 werd te Dellt 45-maal kennis gegeven van ongelukken in zake den arbeid overkomen, waaronder éen met doodelijken afloop. De heer A. P. Godon te 's-Gravenhage, de bekende beschermer van kunst- en onder- wijs-inrichtingen, ontving gisteren tergelegen- heid van zijn tachtigsten verjaardag veie treilende blijken van hulde, belangstelling en dankbaarheid. Omtrent de verwonding van den kastelein C., in de Raamstraat te 's-Gravenhage, ver neemt men dat thans tegen den grenadier S., als den vermoedelijken dader, proces-ver baal is opgemaakt. De toestand van den tapper is niet buiten gevaar. In een arbeidersgezin aan den Lekdijk, tusschen Schoonhoven en Ammerstol, ge meente Bergambacht, heeft zich bij een twee jarig, niet ingeënt kind een geval van natuur lijke kinderpokken voorgedaan met doode lijken afloop. Alle maatregelen zijn genomen om besmetting te keeren. Als een bewijs hoeveel valsch geld in om loop is, kan worden medegedeeld, dat alleen aan bet rijks ontvangkantoor der accijnzen te Amsterdam gedurende het jaar 1895 aange houden werden 21 guldens en 15 rijksdaal ders, waarvan vermoed werd, dat ze waren vervaardigd in nabootsing van echte munt stukken, welk vermoeden, bij het onder zoek door liet muntcollege te Utrecht, juist bleek te zijn. Slechts drie stukken waren ge goten, de overige waren alle geslagen op 2 valsche stempels en vooral de rijksdaalders waren zoo bedrieglijk nagebootst, dat alleen een scherp en geoefeud oog ze van de echte kon onderscheiden. Men schrijft aan de Telegraaf: Tien jaar geleden teekende J. Grooters, uit Gramsbergen, als militair schrijver naar Indië. Na twee jaar ontving zijn vader geen bericht meer van hem en bleven de gezonden brie ven onbeantwoord. Thans, na acht jaar, wendde de oude Grootevs zich toe den burgemeester, om te hooren, of hij ook gewaar kon worden, Waar zy'n zoon was. De burgemeester verzocht aan het minis terie van koloniën inlichtingen en kreeg die ook. Zij luidden, dat J. Grooters in 1887 op de terugreis naar Nederland was overleden, nalatemie een bedrag van pl.m. 30 gulden, dat alsnog voor de erven beschikbaar was. Was niet gevraagd, wie weet of ooit, en zoo ja, wanneer de kennisgeving van overlijden zou gezonden zijn vanwege het departement. De Zaandammer vischschuit Z. A. N. 5, schipper W. Prins Pzo., welke 10 dagen in de Zuiderzee, ter hoogte van het Enkhuizer zand, in het ijs heeft gezeten, is Zondagavond 7 uur door de stoombooten Meppel I, kapt. Jansen, en Meippel III, kapt. Bruinink, be houden te Kampen aangebracht. Volgens de gezagvoerders had het groole moeite gekost het vaartuig te bereikenge- ruimen tijd hebben de booten aanhoudend door het ijs moeten kloppen om bij het vaartuig te komen. Het bleek, dat de voorraad levensmiddelen en brandstoffen, die betrekkelijk gering was, toen de schuit in zee stak, opgebruikt was. De visschersbevoiking op Urk gaat finan cieel hard achteruit, naar men aan de Zw. Ct. bericht. Met hun moeilijk en gevaarvol bedrijf kunnen de visscherlieden geen brood meer verdienen. De vaartuigen en alles wat daarbij behoort, kunnen niet in goeden toestand worden gehouden en deze en nog enkele oorzaken meer beletten den schippers om zich ver genoeg op de Noordzee te wagen, om daar te visschen. De mislukking der ansjovis-, haring-, sclielvisch- en kabeljauw vangst is mede oorzaak, dat de bevolking op dit oogenblik arm, zeer arm is. Ook met de gemeentekas is het treurig gesteld. De bodem daarvan is reeds langen tijd geheel zichtbaar „en nog moeten er eenige hoogst noodige werkzaamheden verricht worden, die, omdat er geen geld is, niet kunnen worden uitgevoerd. Het grootste deel der gemeente-ambtenaren moeten steeds lang wachten op uitbetaling. Zelfs de burgemeester- heeft in geen halfjaar traktement gebeurd. In Friesland zijn de groote waterwegen weder bevaarbaar. De stoombooten naar Amsterdam en Rotterdam hebben den dienst hervat. De kleinere kanalen en vaarten zijn echter, wegens het vele grondijs, nog niet te bevaren. Te Zwolle is de oudste ingezetene, de weduwe Huyer, Zaterdag in 99-jarigen ouder dom in bet Oudemannen- en vrouwenhuis overleden. Bij het bezoek der Koningin-Regentes aan het huis in September had zij H. M. een bouquet aangeboden. Een schipper te Meppel had zich in zijn vaartuig te slapen gelegd, terwijl de kachel brandde. Door den kolendamp is hij gestikt. Hij Iaat vrouw en kinderen na. Door het spelen met lucifers door een vier jarig kind zijn te Venendaal twee woningen afgebrand. De inboedels waren niet ver zekerd, de woningen wel. Sedert Zondag zijn te 's-Hertogenbosch in 't geheel 41 nieuwe gevallen van pokken voor gekomen Alfen a/d. Rijn. Door het Nutsdeparte- ment alhier is aan zijne spaarbank verbon den eene hulp- en voorschotbank. Deventer. Naar aanleiding van het rapport der raadscommissie zal in den loop dezer maand dr. Schaepman in een openbare vergadering, belegd door de verschillende vakvereenigingen, spreken over maximum- arbeid en minimum-loon. Bij dan huishoudelijke)) kolfwedstrijd Maandag doo- de kolfvereeniging «Schiedam" gehouden ter gelegenheid vari hel 10-jarig beslaan van de kolfbaan in de sociëteit «Harmonie", te Schie dam, werd de eerste prijs gewonnen door den heer M. J. Vincent, met 17 puntende tweede prijs door den heer A. J. Zoetmulder, met 115 p., de derde door den heer J. Meijer, met 110 p. en de vierde door den lieer G. J. Vincent, met 98 p. Prof. dr. D. Bierens de liaan, in leven oud- hoogleeraar bij de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, heeft aan de Leidsche Universiteitsbibliotheek ver maakt 1°. eene verzameling van meer dan 11,000 mnorgraphieën over wis- en natuurkundige wetenschappen, die meer dan 300 portefeuilles vullen 2°. eene kostbare reeks van 250 logarithmen- tafels, in verschillende landen uitgegeven waar onder hoogst zeldzame en uit dien hoofde reeds beroemde. (Men herinnert zich dat prof. Bierens de Haan zelf loganthmentafels heeft bewerkt en uitgegeven) 3°. eene merkwaardige verzameling van 70 ediliërt van Euclides, den leermeester van alle cijferaars in vroegeren en lateien tijd 4°. eene nitgebreide verzameling van boeken en geschriften van Nederlandsche wis-en natuur kundigen, meer dan 3500 stuks, waaronder intusschen vele leet boeltjes, eene naar liet ge tuigenis van vele deskundigen bijna volledige collectie. 5°. Een 600 tal biographieën van Hollandsche wit- en natuurkundigen. In het Museum Boijmans te Rotterdam zijn van heden tot. den 24en dezer tentoongesteld een kapitaal landschap roet koeien van Wiilem Maris, en een stadsgezicht van Jacob Maris dat op de tentoonstelling der werken van dien meester, onlangs in «Pulchri Studio" gehouden, bijzonder de aandacht trok. Het Museum werd in 1895 bezocht door 17,302 personen. In een Dinsdagavond in de openbare leeszaal te Utrecht gehouden voordracht over het serum tegen diphtheritis deelde prof, Spronck o. a. mede dat de statistiek van het Utrechtse!) ziekenhuis, die op 63 gevallen slechts 9.5 pCt. overledenen aantoont, waaronder eenigen die reeds enkele uren na aankomst overleden, ook zeer gunstig blijkt te zijn. De «Société Sinico-Japonaise", te Parijs," heeft in hare zitting van 2 Januari professor G. Schlegel, te Leiden, benoemd tot smembre per- pétuef", waai van het getal tot twaalf leden beperkt is. Ingevolge bepaling van den Duitschen keizer is de opening der internationale kunsttentoon stelling te Berlijn uitgesteld tot 3 Mei a.s. De vertraging tusschen Europa en Zuid-Afrika voor bijzondere en dagbladberichten is tot 24 uren verminderd. Batavia, 10 December. Aan het Atjeh-verslag van 10 tot en met 23 Nov. wordt door de Jat). Ct. het volgende ont leend Grool-Atjeh. Den 8n en 9n November j.l. hadden kleine schermutselingen plaats tusschen het volk van Toekoe Djohan en dat uit de kam pongs Lam Gii, Masdjip Montassik en Bak Bit. Behalve verscheidene gewonden, die door den vijand werden medegevoerd, liet hij 2 dooden in laatstgenoemde benting achter. Bij Lam-Ga vielen onzen bondgenooten éen Beaumont-geweer, éen voorlaadgeweer en éen klewang in banden. Den 8n Nov. werd door den Ketjihiq van Lehe (III moekims Iinjoe Adam) een door hem aan gehouden gedeserteerd inlandse!) fuselier aan den militairen commandant onzer versterking te Pakan Kroang Tjoet overgeleverd. Den 14n No vember arriveerde de legercommandant ter reede van Oleh-leh en begaf Z.Exc. zich dienzelfden dag naar Kota-Radja. Poctoe Wek. Een der kolensteigers van het etablissement te Sabang is zoogoed als geheel gereedmet liet tot stand brengen van een tweeden steiger werd reeds een aanvang gemaakt. De Sumatra, uit Nederland aangekomen, loste aan den steiger liggende in enkele uren de ijzeren steenkolenloodsen. Onderhoorighcden. Noordkust. Den 9n en 15n November werd onze versterking te Segli door de kwaadwilligen beschoten. Een officier en éen mindere bekwamen daarbij iedereen schampschot. Westkust. Op het telegrafisch bericht van de» resident van Tapanoeli dat het landschap Tampat Toean door 800 Pedireezen onder Toekoe Djam- boe A will en Tekoe Blang Pedir werd aangevallen, werd de resident voor de Atjehsche zaken met den afdeelingschef ter westkust per gouverne- ments stoomer, vergezeld van Hr. Ms. flottielje vaartuig Mudoera, naar de bedreigde streek gezonden om den ons goedgezinder! radja van dat landschap zoo noodig bij to staan. Door bemiddeling van den radja van Soesoeh waren beide partijen inmiddels tot een wapenstilstand gekomen en verklaarden de Datoes van Tampat Toean, na ontvangst der hun verstrekte ammu nitie, onze hulp verder te kunnen ontberen. De weersgesteldheid was droog eu wurui, afgewisseld door enkele fiinke regenbuien. De gezondheidstoestand was weder ongunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg '25 tegen 24, terwijl dat van de beriberi stationnair bleef. Het sterftecijfer was lager. Van Lombok ontving het Socr. Hand. van betrouwbare zijde berichten die een heel ander boekje opendoen van den toestand, dan de onlangs in een ander blad verschenen vermakelijke tnededeeling omtrent goeroe Bangkol, het voor naamste Sasaiische hoofd, dat zoo overtuigd heette te zijn van de juistheid van ons streven om de bevolking van Lombok tot welvaart te brengen. Aan beloften zijnerzijds heeft men geen gebrek, maar tusschen beloven en doen is nog eenig verschil. Zijn benden heeft hij nog niet ontbonden, zijn geweren heeft hij nog niet inge leverd. In het geheel ontvingen onze autoriteiten van de Sasakkers 26 geweren, oude onbruikbare dingon, en dat, ofschoon het vaslstaat dat zij over duizenden goede geweien beschikken. De toestand is op Lombok zeer ongunstig, en deze is, zooals door een ambtenaar oificieel werd gemold; «voornamelijk veroorzaakt, doordien bij bet einde der expeditie door politieke overreding is verkregen, hetgeen door geweld van wapenen had moeten worden afgedwongen." En die ambte naar heeft gelijk. Op 73-jaiigen leeftijd overleed Ie Batavia de eenige boekon-antiquaar in Nederlandse!) Indië, de hoer F. II. Kroon, sedert 1854 boekhandelaar te dezer stede. De brave, en in zijn vak zeer kundige man heeft een leeftijd mogen bereiken, waarop de dood geen aanleiding meer geeft tot bijzondere opmerkingen zoo wij iets betreuren, dan is het dat in zijn laatste dagen een duldeloos lijden hem heeft gekweld een lijden echter, met kalmte en berusting gedragen. Van Buitenzorg ontvangt het Bat. Nbl. het bericht, dat de handel aldaar zeer achteruit is gegaan, sedert de verplaatsing der werkplaatsen van de staatsspoorwegen naar Bandoeng, Die verplaatsing heeft ook ten gevolge, dat het aantal ledige huurwoningen te Buitenzorg thans legio is, doch dat men te Bandoeng geen huizen genoeg hoeft om allen fatsoenlijk te bergen. Daarvoor moet menigeen zich in de kampong behelpen en zijn de huurprijzen der woningen exorbitant gestegen. Pas is de Belgische grens weder opengesteld voor het Nedori. vee, of er is opnieuw ziekte onder het vee op een stal te Gent geconstateerd. Dit feit heeft in België zelf de aandacht ge trokken. 't Is dan ook bijzonder toevallig. Tijdens de sluiting der grens vernam men in 't geheel niet meer van veeziekte, ofschoon er duizenden stuks vee uit Nederland binnengesmokkeld zijn. Toch was dat gesmokkelde ven niet, het nu, na de openstelling, ingevoerde vee wél door een veearts onderzocht. Toevallig, niet waar? In België hoort men echter mompelen, dat die geconstateerde veeziekte een truc moet zijn, en wel van de smokkelaars, die door het open stellen der grens hun »zaak" zien vwlonpen. {Arnh. Cl.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3