A0. 1896. Zondag 12 en Maandag 13 Januar N°. 8953. jEerste Blad. N© genenveert ig'ate Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J.' ODÉ. Kiiiiieiilandsclic Berichten. Abonnementsprijs, per kwaitaal franco per post, door het geheele Rijk Afzondei lijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B?UJHAl's SO. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.1 C Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 11 Januari 1896. Aan het einde van een week, zoo vol be roering en opwinding als die nu achter ons ligt, rijst onwillekeurig de viaag: nHoe staan de zaken?" en natuurlijk hebben we dan het oog op de gebeurtenissen in Zuid- Afrika. Welnu, er breken lichtstralen dooi de dikke nevelen, en in de eerste plaats wijzen wij op het telegram, dat aan president Kru ger werd gezonden, en dat, hoe aangenaam hem ook de andere honderdtallen moeten zijn geweest, na het telegram van keizer "Wilhelm hem wel het meest welkom zal .zijn geweest. "We bedoelen het telegram door den Engelschen minister Chamberlain aan sir Heicules Robinson, die zich thans te Pietoria bevindt, gezonden, met last liet aan president Kruger mede te deelen, en dat van den volgenden inhoud isnik heb van de Koningin bevel gekregen Uwe Exc. mede te deelen, dat Hare Majesteit met voldoening heeft vernomen, dat Uwe E xc. besloten heeft de gevangenen aan Hr. Ms. regeering over te leveren. Deze daad verstiekt Uwe Excellentie tot eer en zal bijdragen tot den vrede in Zuid-Afrika en tot de eensgezinde samen werking tan de Engelsche en Hollandsche rassen, welke noodig is voor de toekomstige ontwikkeling en voorspoed in Zuid-Afrika." Ziedaar olie op de golven. Pi esident Kru ger, de eenvoudige boer, maar die meer staats- manstvijsheid bezit dan menig diplomaat van Europeeschen naam, heeft in denzelfden geest gehandeld, toen hij den aanvoerder der En gelsche bende met de zijnen geen kogel door het hoofd heeft laten jagen, waartoe het ge beurde hem het volste recht gaf. Den heer Jameson en den zijnen zij het overgelaten, zich telkens de ontvangst der verachte Boe ren op den Nieuwjaarsdag van 1896 te her inneren. Ze mogen in de vergetelheid terug zinken, waarin zij voor liet menschdorn tot voor eenige dagen verkeerden misschien zal het spoedig blijken, dat ze onzen stamverwan ten daai ginds niet eens een slechten dienst bewezen hebben. Want de zaak is immers niet uit. De regeering der Transvaalsche republiek heeft het recht, waarborgen voor de toekomst te eischen, en het is den ouden president best toevertrouwd, met de Engel sche staatslieden over een en ander, dat hem op het hart ligt, te onderhandelen. Voor die lezers, welke niet gewoon zijn de groote bladen met hun uitvoerige berichten te volgen, geven we hier een kort overzicht van den eigenlijken strijd op Nieuwjaarsdag. Volgens een correspondent van Reuter die de gewonde officieren en manschappen bezocht, werden deze met groote toewijding behan deld door dr. Viljoen en dr. Bright en een geheelen staf van verpleegsters. Een eere- saluut voor deze edelenDe officieren maakten er den correspondent opmerkzaam op, welke zuivere wonden de kogels uit het etford-geweer veroorzaken, n tegenstelling van die van het Martini-geweerer was een man, die een Metford-kogel door de hersenen had gekregen en nog leefde. olgens een berichtgever van de Times, die het slagveld bezocht, hadden de Boeren een onneembare stelling achter een rechthoekige reeks ïotseD, De aanvallers moesten over een geheel open, langzaam stijgende grasvlakte, waar zij vanvoren en in de flank waren blootgesteld aan het geweer- en kanonvuur der Boeren, die zich verdekt hadden opgesteld achter de rotsen. Dit vei klaart het groote verlies der Engelschen en het gering aantal dooden aan de zijde der Transvalere. sDeze Boeren", zegt de correspondent en het is een Erigelschman, die zoo spreekt »deze Boeren, ruwe, eenvoudige mannen, in een gewoon burgerpak en alleen met een geweer gewapend, waren vol bewondering voor den moed, door hun aanvallers betoond. Zij waren volkomen kalm en spi aken, zonder eenige bluft'erij, op een toon van zelfver trouwen. Op liet terrein wijzende, verklaar den zij zelf: »Het was ondoenlijk"'. Hoe hun stemming echter was, blijkt alweder uit een Reuter-telegrarn. Zij hadden geeischt, dat dr. Jameson zich onvoorwaar delijk zou overgeven, liet scheelde niet veel of deze was. toen hij op het marktplein te Krugersdorp aankwam, door de verwoede Boeien doodgeschoten, maar hij v.eid gered door den commandant, die ieder dreigde neer te schieten, die zijn geweer ophief." En dit is begrijpelijk van deze eenvoudige, we lezen ergens sonaangenarne lieden. Door hun vaders en moeders, door hun grootvaders en giootmoeders, door hun ooms eri tantes hebben ze reeds op jeugdigen leeftijd hooren verhalen van vervolging en van uittochten van den tocht over de Vaairivier, toen ze kwamen in een land, waar ze meenden we zenlijk vrij te wezen. j>Ilc ben de Heer uw God, die u uit den diensthuize uitgeleid heb", hoe dikwijls hebben ze't hooren lezenmaai er was geen Schelfzee, die den Engelschen Pharao met gansch zijn heir verzwolg. Ook over de Vaairivier werden ze geplaagd, ver volgd; maar tot op den huldigen dag staan ze en meenen we goed te zienhun onaf hankelijkheid is nu meer dan ooit veizekerd! Mogen zij gezegend zijn, die zonen van ver volgden, van vervolgden van eeuwen her! "We hebben nog iets voor onze lezers in het licht te stellen, en dat is de houding van het buitenland. We lezen in een Engelsche courant, dat de officieren van het eerste regiment dragonders te Dublin de beeltenis van zijn chef, den Duitschen keizer, zouden hebben veibrand. Velen zullen dit niet be grijpen. De zaak is deze: Gioote mogend- benen hebben de gewoonte, een of anderen vorst te benoemen tot chef in naam al!>jd van zeker regiment. Toen onze laatste koning werd begraven, bevonden zich in den lijkstoet eenige officieren van een Russisch regiment, waarvan hij chef was. Dat zijn van die beleefdheden, waai over wij, burgeilui, lachen; maar waartegen wij niet protesteeren, omdat ze eigenlijk niets beteekerien. Welnu, zoo is dan ook de Duitsclie keizer chef van een EngeKch regiment. En zijn onderhebbenden verbrandden zijn poitret, omdat hij den Boer Paul Kruger heeft geluk- gevvenscht met de verdrijving van een En gelsche bende 1 Van officieren zou men iets anders verwachten; maar het geval teekent de stemming bij onze overzeesche naburen. Een Belgisch blad spreekt aldus tot den keizer van Builschland naar aanleiding van diens telegram aan piesident Kruger: sToen gij, Sire, de Boeien verdedigdet, door ■A kleine Ztiiiiafi'ikaansche volk geluk te wen- schen met den moed, die uw onverschrokken hart moest treffen, den moed om een lagen en tiouvveloozen aanval af te slaan, hebt gij een groote daad verricht en tevens aan de Belgen getoond, dat zij niet alleen nooit iets van Duitsclilaiid te vieezen zullen hebben, maar ook dat, wanneer eenmaal hun onaf hankelijkheid woide bedreigd, zich de keizer lijke stem zal verheffen om hen te bescher men. Dat is een reden te meer voor ons Belgen om Uwe Majesteit geluk te vvenschen met dit grootmoedig optreden, dat Europa's ge weten heeft vellicht, en Haar daarvoor dank te zeggen. In Frankrijk is de openbare meening even eens tegen Engeland; men veigete hierbij niet, dat in Zuid-Atiika veel af-lammelingen van Fransciieti wonen, van lieden, die er tijdens de geloofsvervolging in 1685 zijn heengetrokken. De luidruchtige, rumoerige Franschen, als Roehefort en dei gelijken, kun nen echter de vrees niet onderdrukken dat het gebeulde een toenadering tusschen Frank rijk en Duitschland ten gevolge zou kunnen hebben, eu waarschuwen daartegen met de gewone opgeblazenheid. Dat op allerlei wijzen in ons vaderland de sympathie voor de Transvalere zich heeft geuit, behoeft niet in herinnering gebiacht te worden, en de slotsom, waartoe men komt als men alle beschouwingen vergelijkt, is deze Bij den aanvang van 1896 bezit de Engelsche natie de sympathie van geen enkel volk. De Engelschen mogen daarover on verschilligheid veinzen, dit neemt niet weg, dat de gevolgen van dit isolement bedenkelijk kunnen zijn. SCHIEDAM, 11 Januari 18!)C. Yakscliool voor branderij en aanverwante bedrijven. Aan de in de openbare raadsvergadering van den 29n October j.l. tot ons gerichte uïtnoodiging om het gevoelen in te winnen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en van den Brandersbond alhier omtrent de oprichting van eene vakschool voor branderij en aanverwante bedrijven, en beiden in ken nis te stellen met het omtrent dit onderwerp verhandelde in de Sectie's, alsmede met het daarop door ons aangevoerde in onze memorie van antwoord op het Sectie-verslag, hebben wij gevolg gegeven. De daarop van genoemde corporaties bij ons ingekomen rapporten over dit onderwerp, hebben we de eer U hierbij ter kenni meriting over te leggen. Gaven we in onze genoemde memorie van antwoord te kennen dat wij de zienswijze van de 2e Sectie met betrekking tot de vveu- schelijkheid der oprichting vau gemeente wege van zulk eene school volkomen deelden, en verklaarden we ons gaarne bereid de zaak nader te onderzoeken en U voorstellen ter voorbereiding aan te bieden, door den inhoud van beide rapporten is ons oordeel in deze belangrijk gewijzigd. "Waar de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, het orgaan van den handel te dezer stede, het tegenwoordige tijdstip niet het ge schiktste meent te mogen noemen voor de oprichting van gemeentewege van zulk eene vakschoolen de Brandersbond, het lichaam dat zich in het bijzonder ten doel stelt de belangen van het branderijvak voor te slaan en te behartigen, onomwonden als zijn ge voelen uitspreekt dat liet particulier initiatief in deze hoofdzaak moet zijn, zoodat zoo zulk eene vakschool werd opgericht deze door de zorgen van belanghebbenden zeiven behoort tot stand te kornen, vinden wij geen vrijheid meer U de toegezegde voorstellen ter voorbereiding dezer zaak aan te bieden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Aan Hecren Burgemeester en Wethou ders van Schiedam. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier ontving van Uw College dd. 9 Novem ber j.l. eene missive A no. 1238, waarin haar door IJ, ter uitvoering van het Raads besluit van 29 Oct. j.l., advies gevraagd werd omtrent het denkbeeld: sde oprichting alhier van eene Vakschool voor Branderij- en aan verwante bedreven"daartoe geleid door het bij het onderzoek der Gemeentebegroo-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1